Skocz do zawartości

MŚ 2010 RPA


Kamtek

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.eurosport.pl/pilka-nozna/m/2010/fifa-wsciekla-na-suareza_sto2385073/story.shtml

Dłuższe zawieszenie? FIFA wściekła na Suareza

 

Ręka Boga 2 może kosztować Luisa Suareza więcej niż jeden mecz zawieszenia. Zachowanie Urugwajczyka ma być najważniejszym punktem specjalnego posiedzenia komisji dyscyplinarnej. Zatrzymanie rękami piłki zmierzającej do bramki zabija ducha fair play, a na takie gesty FIFA nie zwykła przymykać oczu.

 

Ręka Boga 2 może kosztować Luisa Suareza znacznie więcej niż tylko jeden mecz zawieszenia. Zachowanie napastnika Urugwaju ma być najważniejszym punktem specjalnego posiedzenia komisji dyscyplinarnej. Zatrzymanie rękami piłki zmierzającej do bramki zabija ducha fair play, a na takie gesty FIFA nie zwykła przymykać oczu.

 

Suarez jest od wczoraj bohaterem narodowym Urugwaju. W ostatniej sekundzie dogrywki nie zawahał się wyciągnąć rąk i w iście siatkarski sposób wybić piłki z bramki. Urugwaj szczęśliwie dowiózł do końca remis z Ghaną i wygrał konkurs rzutów karnych.

 

- To był koniec mundialu. Nie miałem wyboru - bronił się Luis Suarez, który natychmiast wyleciał z boiska za czerwoną kartkę. - Mam teraz swoją Rękę Boga - dodawał w nawiązaniu do strzeloneego ręką gola Maradony w ćwierćfinale mistrzostw świata z Anglią w 1986 roku.

 

Kamery wychwyciły, jak zmierzający do szatni Suarez eksplodował z radości, gdy Asamoah Gyan nie wykorzystał "jedenastki" w doliczonym czasie dogrywki, otwierając Urugwajowi drogę do zwycięstwa w rzutach karnych. - Zrobiłem, co zrobiłem, a moi koledzy mieli szansę wygrać ten mecz w karnych - tłumaczył.

 

Swojego piłkarza bronił selekcjoner reprezentacji Urugwaju. - Kiedy ktoś zagrywa ręką w polu karnym, dostaje czerwoną kartkę i wylatuje z boiska. Ale mówienie, że oszukaliśmy Ghanę, to przesada. Owszem, zagrał ręką, ale nie oszukiwał - mówił Oscar Tabarez. - Myślę, że to, co zrobił, było instynktowne. Zareagował instynktownie i nie będzie mógł zagrać w następnym meczu. Czego chcecie więcej? - pytał.

 

FIFA nie podziela entuzjazmu urugwajskiego obozu. Suarez z miejsca został ukarany dyskwalifikacją w meczu półfinałowym, ale na tym może się nie skończyć. Federacja będzie o jego geście dyskutuwała na posiedzeniu dyscyplinarnym. Co grozi Suarezowi? - Za czerwoną kartkę automatycznie jest zawieszenie na jeden mecz. Ale może je przedłużyć komisja dyscyplinarna, która będzie się przyglądała tej sprawie - poinformował rzecznik FIFA Pekka Odriozola.

 

Zachowanie napastnika Ajaksu Amsterdam stoi też w sprzeczności z zasadami fair play, które mówią, że "zwycięstwo nie ma wartości, jeśli zostało osiągnięte nie fair albo nieuczciwie i że oszukiwanie jest łatwe, ale nie przynosi chwały".

 

Pieprzona mafia z FIFY. Jak mocni wykorzystują pomyłki sędziów to wszystko jest cacy. Co w takim razie zrobić z Tevezem, który na pewno wiedział że jest na spalonym? Henrym który celowo zagrał piłkę ręką? Neuerem, który widział piłkę w bramce i grał dalej?

Jeśli Suarez nie będzie mógł zagrać w finale/meczu o 3. miejsce to będzie dla mnie skandal jakich mało. Zagrał wbrew przepisom został ukarany, czego chcą więcej? Ukrzyżować go?

Odnośnik do komentarza

Dokładnie! Jak im się to nie podoba, to niech ustanowią prawo, że wybita ręką piłka zmierzająca do bramki przed piłkarza z pola = zaliczony gol. Suarez postąpił wbrew zasadom gry i zapłacił za to zgodnie z przepisami - wyleciał z boiska i został podyktowany rzut karny. Nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza

Troszkę zaskakuje i boli brak konsekwencji ze strony FIFY, to tylko pokazuje jak przepisy piłkarskie i sędziowanie nie radzą sobie z tym, co dzieje się naprawdę na boisku. Nie podoba im się wybicie piłki ręką, mi również. Ale środek turnieju to nie czas na osądy i zmienianie przepisów.

Odnośnik do komentarza

I super. Oby w tym przypadku wlepili mu dłuższą karę. Na wstępie zaznaczam, że nie byłem ani za Ghaną ani za Urugwajem (by nie być posądzony o to, że tak piszę, bo kibicowałem przegranym), ale cieszy mnie ta decyzja. Zgadzam się, że to zabija ducha fair play, a nawet więcej - to jest chamstwo. Coś jak na podwórku, kiedy wiadomo, że nie dogonię przeciwnika, to go podcinam, łapię za koszulkę, etc. Tutaj wyraźnie pomylił swoją rolę na boisku, zapewne mając nadzieję, że jakimś cudem sędzia tego nie dostrzeże. Ale dostrzegł. Oby wlepili mu karę, ale byłoby super, gdyby to samo spotkało każdego - bez wyjątku, czy to będzie Messi, Ronaldo czy Zdzisiu Zaręba.

Odnośnik do komentarza

marshall, ale on już dostał karę - czerwoną kartkę i to wystarczy, bo za zagranie ręką jest właśnie żółta/czerwona kartka i w tym wypadku sędzia podjął dobrą decyzję dając dla Suareza czerwony kartonik. Jeśli to nie jest zgodne z duchem Fair Play to zgodna z tym duchem była bramka Lamparda i zachowanie Neuera? Jeśli Suarez dostanie dodatkową karę to mecz Anglia - Niemcy powinien być powtórzony.

Odnośnik do komentarza

I super. Oby w tym przypadku wlepili mu dłuższą karę. Na wstępie zaznaczam, że nie byłem ani za Ghaną ani za Urugwajem (by nie być posądzony o to, że tak piszę, bo kibicowałem przegranym), ale cieszy mnie ta decyzja. Zgadzam się, że to zabija ducha fair play, a nawet więcej - to jest chamstwo. Coś jak na podwórku, kiedy wiadomo, że nie dogonię przeciwnika, to go podcinam, łapię za koszulkę, etc. Tutaj wyraźnie pomylił swoją rolę na boisku, zapewne mając nadzieję, że jakimś cudem sędzia tego nie dostrzeże. Ale dostrzegł. Oby wlepili mu karę, ale byłoby super, gdyby to samo spotkało każdego - bez wyjątku, czy to będzie Messi, Ronaldo czy Zdzisiu Zaręba.

Daj spokój. Zagranie Suareza było zagraniem typowo taktycznym. Chamstwo? No litości... Gdyby Gyan trafił, nikt by nie rozpamiętywał tej akcji, ale po próbie złamania poprzeczki przez Gyana nagle okazuje się, że urugwajski napastnik to cham i prostak, który niszczy ducha gry.

Odnośnik do komentarza

Kurcze, przeczytałem zapis o spalonym w Laws of the Game, obejrzałem te fifowskie filmiki instruktażowe (25 może ewentualnie odnosić się w dalekim stopniu do tej sytuacji) i mówiąc szczerze, w sprawie spalonego Cardozo w ćwierćfinałowym meczu Paragwaju kompletnie zgłupiałem. Zapis "interfering with an opponent" jest ostro niejasny i chyba mocno interpretacyjny. Był tam spalony czy nie, chyba można obronić obie tezy :/

Odnośnik do komentarza

A dla mnie to mistrzostwa to przede wszystkim ... pokaz udawania. FIFA zrobila z tej dyscypliny sport dla laleczek, placzkow. Na tych mistrzostwach praktycznie kazdy faul to zwijanie sie z bolu, krzyk na pol stadionu i oczywiscie obracanie sie. Zenada - FIFA powinna cos z koncu zrobic z udawaczami bo takiej patologii to chyba jeszcze nie bylo. Kazdy kto jakos tam gra w pilke wie mniej wiecej, co moze sprawic bol no i jesli jest to autentyczny bol no to zawodnik sie raczej nie zwija z bolu tylko predzej jest nieruchomy, aby nie nadwyrezac obolalego ciala :)

 

Ja bym poszedl radykalnie - udawanie faulu w jakimkolwiek sektorze boiska = zoltko, udawanie faulu w polu karnym = czerwo. Nie chodzi o to, aby lamac kosci, ale ogladanie placzkow, ktorzy tylko jak poczuja jakikolwiek kontakt to juz robia efektowny upadek jest naprawde zenujace i w mojej opinii zabija ten sport.

 

O eksperymencie z pilka nie bede mowil, ale w lidze mistrzow pilka chodzi od nogi do nogi i taki C.Ronaldo, Messi, Rooney nie trafiaja z 15m w niebo tylko w 99 % w bramke lub centymetry obok, tak tutaj niektore reprezentacje pod wzgledem celnych podan, przerzutow przypominaly ... Polske

 

Chyba to glownei zapamietam z mistrzostw : wuwuzele, dziwaczna pilke, oszukiwanie i udawanie no i moze gre Niemcow jak jeszcze Hiszpanow pykna... Zreszta mam nadzieje, ze cale mistrzostwa wygraja Niemcy bo graja najladniej, odprawili z kwitkiem dwie potegi (najciezsza drabinka) no i pol skladu to obecni lub byli gracze Bayernu + jeszcze nutka polskosci :) Zreszta, Bayern na pewno bedzie mial wysokie morale jak sie spotkaja po MS - Badstuber, Gomez, Schweinsteiger, Muller, Klose, Lahm, Van Bommel, Robben. Dorzucamy Demichelisa (ktory moze najlepszego humoru nie bedzie mial) i jest praktycznie cala jedenastka, ktora grala na etapie cwiercfinal, polfinal MS. To nie przypadek - Van Gaal naprawde wycisnal z tych zawodnikow to co najlepsze i odwalil kawal dobrej roboty.

Odnośnik do komentarza
FIFA zrobila z tej dyscypliny sport dla laleczek, placzkow.

Nie FIFA tylko sami piłkarze zmienili piłkę nożną w coś pseudo piłkarskiego. Od stałych fragmentów/kartek w dzisiejszej piłce zależy bardzo dużo, a dzięki specjalnym treningom przekonujących upadków i innych teatrzyków kibice często widzą jedno wielkie udawany spektakl ze skąpymi momentami prawdziwego futbolu.

Sędzia często nie jest w stanie dobrze ocenić sytuacji z odległości kilkudziesięciu metrów przy obecnym przygotowaniu teatralnym piłkarzy. Powtórki w przypadku takich sytuacji raczej nie mają racji bytu, bo spotkanie mogłoby się wydłużyć do 2x90...

Odnośnik do komentarza

I super. Oby w tym przypadku wlepili mu dłuższą karę. Na wstępie zaznaczam, że nie byłem ani za Ghaną ani za Urugwajem (by nie być posądzony o to, że tak piszę, bo kibicowałem przegranym), ale cieszy mnie ta decyzja. Zgadzam się, że to zabija ducha fair play, a nawet więcej - to jest chamstwo. Coś jak na podwórku, kiedy wiadomo, że nie dogonię przeciwnika, to go podcinam, łapię za koszulkę, etc. Tutaj wyraźnie pomylił swoją rolę na boisku, zapewne mając nadzieję, że jakimś cudem sędzia tego nie dostrzeże. Ale dostrzegł. Oby wlepili mu karę, ale byłoby super, gdyby to samo spotkało każdego - bez wyjątku, czy to będzie Messi, Ronaldo czy Zdzisiu Zaręba.

Tylko, ze Suarez i Urugwaj poniesli karę, a Neurer i Niemcy nie. Ale pewnie nie wnioskujesz o karę dla oszusta Neurera?

 

Na szczęście zdrowy rozsądek wygrał z układami. Brawo FIFA! :D

 

Skoro twierdzicie, że Paragwaj zdobył gola po spalonym, to bramka Villi, to również spalony.

Bo przecież również był na pozycji spalonej, rownież absorbował obrońców i również brał udział w akcji.

A może nie? :]

Odnośnik do komentarza

Ja nie wiedziałem, że sędzia boczny jest bramkarzem Niemiec, choć po tej decyzji mogłem zacząć podejrzewać. :]

 

Neurer: Starałem się nie zwrócić uwagi sędziego, koncentrowałem się tylko na tym, co się aktualnie działo. Byłem świadomy tego, że piłka przekroczyła linię bramkową i uważam, że moja reakcja spowodowała, że sędzia nie uznał bramki.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...