Skocz do zawartości

Pomóżmy sobie w szkole


Magic

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa pytania z mikroekonomii - moze ktos cos pomoze...

 

1. 'A man who receives half of his income from work and half from dividends will alwyas prefer a 10% increase in dividends to a 10% increase in the wage rate" True or False?

 

Tlumaczenie: Czlowiek, ktory otrzymuje polowe swojego dochodu jako pensje za prace, a polowe z dywidendy, bedzie zawsze wolal 10% wzrost dywidendy, niz 10% wzrost pensji. Prawda czy falsz?

 

2. The first $800,00 a man earns is tax free and all income in excess of this amount istaxed at 30%. Assuming leisure is a normal good, an increas in tax free income will never increase hours of work. True of False.

 

Tlumaczenie: Pierwsze zarobione, przez czlowieka 800 dolarow jest nieopodatkowane, a od reszty dochodu powyzej tej sumy, placi on 30% podatku. Zakladajac, ze czas wolny (nie wiem czy to sie tak fachowowo na PL tlumaczy, w kazdym razie chodzi o kase jaka on zarabia jako cene czasu wolnego...) jest dobrem normalnym, wzrost nieopodatkowanego dochodu nigdy nie zwiekszy ilosci godzin pracy tego czlowieka. Prawda czy falsz?

 

Przyda mi sie kazda sugestia. Wiem, ze na oba z tych pytan trzeba odpowiedziec przez kontekst efektu substytucji i efektu dochodowego. Z gory dzieki i sorry, za nieudolne tlumaczenia, ale nie znam dokladnie polskiej terminologii.

Odnośnik do komentarza
1. 'A man who receives half of his income from work and half from dividends will alwyas prefer a 10% increase in dividends to a 10% increase in the wage rate" True or False?

Well, if you think about it, most probably it is all about the taxes. If his wages are to be increased, that means he will have to pay more money in taxes, while dividends are not taxed, I believe... So, I would say it's true.

 

Drugiego pytania nie rozumiem :| Znaczy drugiej części tego pytania.

Odnośnik do komentarza

Podatki nie beda tu raczej mialy nic do rzeczy, bo jakby mialy to bylaby taka informacja (imho, mozna zalozyc ze w zad. 1 nie ma podatkow w ogole). Temat calego cwiczenia (6 pytan) to 'Labour supply' - popyt na prace, albo jakos tak po naszemu. I chodzi tu raczej o: a) rozwazania na temat krzywej popytu na prace, ktora wyglada dosc 'charakterystycznie' - ilosc godzin spedzanych na pracy rosnie wraz ze wzrostem wynagrodzenia, ale po osiagnieciu pewnego poziomu zaczyna spadac, kiedy czlowiek majac wiecej pieniedzy, nie chce juz tak duzo czesu spedzac na pracy. b) odwolanie tych rozwazan do efektu substytucji i dochodowego jako, ze czesc krzywej popytu na prace sugerowac moze, ze czas wolny (leisure, koszt alternatywy dla pracy) jest dobrem Giffina (dobrem wysoce podrzednym), a w praktyce wiadomo, ze jest dobrem normalnym.

 

A co do tego podatku ktory sugerujesz, to o dywidendzie w ogolnie, nic jeszcze nie mialem na zajeciach, zadnych szczegolowy. Nie ma informacji o podatku, ani tez o jego braku, a ze dywidenda tez moze byc opodatkowana (jak mowi google, np. w Kanadzie), wiec twoja teoria raczej upada.

Odnośnik do komentarza

Co do drugiego - fałsz. Jeśli kwota wolna od podatku wzrasta, dochód pracownika po opodatkowaniu również rośnie. Bez wątpienia zaś istnieją okoliczności, w których wyższe wynagrodzenie netto zachęci pracownika do spędzania większej ilości godzin w pracy. Zresztą wynika to wprost z krzywej podaży pracy (bo to o niej mówisz, nie o krzywej popytu na pracę) - gdyby stwierdzenie było prawdziwe, krzywa musiałaby być prostą równoległą do osi wynagrodzenia (sztywna podaż).

Odnośnik do komentarza
Zresztą wynika to wprost z krzywej podaży pracy (bo to o niej mówisz, nie o krzywej popytu na pracę)

 

O to mi chodzilo, ale tak jak pisalem, nie znam polskich tlumaczen. A to co piszesz wydaje sie logiczne i na pewno pomorze. Sprobuje to tylko troche bardziej rozwinac. Dzieki Rothman. :D

 

Moze ktos jeszcze ma jakis pomysl co do pierwszego...? :>

Odnośnik do komentarza

radzilbym zaczac od przeczytania lektury :> i pisze to jak najbardziej powaznie

 

w Panu Tadku bylo (jest?) kupe opisow przyrody i wlasciwie z kazdego da sie cos wyciagnac - samo wyszukanie antropomorfizacji nie powinna byc trudne, bo Mickiewicz czesto stosowal porownania homeryckie

Odnośnik do komentarza

Mam estymator ? (point estimator, ? powinno byc z 'daszkiem' na gorze'), ktory rowna sie (1?n Xi + 3)/(n-3) (suma od 1 do n Xi - X1+X2+....+Xn dodac 3 przez tp co w drugim nawiasie). Mam pokazac, ze błąd średniokwadratowy (mean squared error, m.s.e.) tego estymatora to:

[9(?+1)^2+16n]/(n-3)^2

 

 

Nie wiem czemu, nie chce mi to wyjsc tak jak powinno. Licze E(? 'daszek'), potem uzywam tego, zeby wyliczyc 'bias of estimator' (nie wiem jakie jest tlumaczenie), ktoiry wynosi E(? 'daszek) - ?. Potem licze Var (? 'daszek' i wszystko wstawiam do wzroru m.s.e. (? 'daszek') = var (? 'daszek')+[bias (? 'daszek')]^2.

 

Jak komus sie bedzie chcialo, to moze sprobuje to wyliczc i sprawdzic czy ten m.s.e. na pewno rowna sie tyle ile podane w zadaniu (moze blad jest...?). Mam nadzieje, ze tlumaczenia i wyjasnienia wystarczajaco zrozumiale beda...

 

nie robić! Edyta podpowiada, ze piszac tego posta, zauwazylem ze od jakiejs godziny nie podnosilem "bias'u" do kwadratu... :ściana: Ale moze wie ktos jak nazywa sie estimator bias po naszemu? Bo tylko tego mi sie w wiki nie udalo znalezc...(zakladam, ze inne tlumaczenia sa dobre :>)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...