Skocz do zawartości

Pomóżmy sobie w szkole


Magic

Rekomendowane odpowiedzi

olfeusz, w zadaniu czwartym wystarczy chyba tylko skorzystac ze wzoru dla dzwigni: F1=F2 gdzie F=m*R, m-masa, R-odleglosc od punktu zaczepienia

dlatego mamy

50g*5=250g*x

x to nasz punkt zaczepienia

latwo policzyc ze x = 1 jednostka, czyli trzeba zawiesic odwaznik w punkcie A po stronie przeciwnej do pierwotnego odwaznika

Odnośnik do komentarza

Kwiti

 

Pierwsza prędkość kosmiczna

Pierwsza prędkość kosmiczna - to najmniejsza pozioma prędkość, jaką należy nadać ciału względem przyciągającego je ciała niebieskiego, aby ciało to poruszało się po zamkniętej orbicie. Z tak określonych warunków wynika, że dla ciała niebieskiego o kształcie kuli, orbita będzie orbitą kołową o promieniu równym promieniowi planety. Ciało staje się wtedy satelitą ciała niebieskiego.

 

Czyli promień Ziemi, tylko nie wiem czy równikowy (6378km), czy biegunowy (6357km). To zalezy jak ta satelita ma krazyc. Najlepiej podac sredni promien Ziemi: 6371km.

Odnośnik do komentarza

Czy jest ktoś wstanie pomóc mi z tym zadaniem? Lub ewentualnie podać jakiś przydatny wzór? Gdyż kompletnie nie wiem jak się zabrać za to zadanie:

 

Wyliczyć wartość spodziewanego prądu zwarciowego jeżeli wystąpiło ono na odcinku

dwustronnie zasilanym z podstacji o charakterystykach:

Podstacja I: U = -0,091·I + 3425

Podstacja II: U = -0,082·I + 3328

Długość odcinka zasilania wynosi: l = 20 km, a zwarcie metaliczne nastąpiło w odległości 6 km

od podstacji I. Rezystancja jednostkowa sieci zasilającej wynosi Rs = 56,3 m/km.

Odnośnik do komentarza

cześć :) mam prośbę o pomoc przy dwóch zadaniach z matematyki.

 

1. Niech n będzie dodatnią liczbą naturalną parzystą. Ile różnych rozwiązań ma równanie postaci x^(n+1) - x^n - 64*x + 64 = 0 ?

 

2. W kąt o mierze 60 stopni wpisano dwa okręgi w ten sposób, że każdy z tych okręgów jest styczna do ramion kąta i ponadto oba okręgi są styczne zewnętrznie. Promień mniejszego okręgu ma długość r. Oblicz długość promienia większego okręgu.

 

z góry wielkie dzięki ! :)

Odnośnik do komentarza

jeszcze ja się wtrącę,

krótka piłka,

czy struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce jest korzystna dla środowiska przyrodniczego? swoją odpowiedź uzasadnij w dwóch argumentach.

i tak, stwiedziłem, że NIE jest korzystna, napisałem o spalaniu węgla kamiennego, lecz nie mam pomysłu na drugą odpowiedź, jakies propozycje :>

Odnośnik do komentarza
Piszesz o spalaniu węgla, ale dokładniej co? Bo nie wiem, zanieczyszczenie atmosfery? Możliwość skończenia się zapasów węgla?

mam na myśli, iż spalony węgiel kamienny emituje setki ton zanieczyszczeń, które szkodzą środowisku.

ale z tego co napisałeś dochodzę do wniosku, że drugim argumentem może być ewentualne wyczerpanie się zapasów węgla :>

Odnośnik do komentarza
1. Niech n będzie dodatnią liczbą naturalną parzystą. Ile różnych rozwiązań ma równanie postaci x^(n+1) - x^n - 64*x + 64 = 0 ?

x^(n+1) - x^n - 64x + 64 = 0

x^n(x-1) - 64(x-1) = 0

(x^n - 64)(x - 1) = 0

x^n - 64 = 0 v x - 1 = 0

x^n = 64 v x = 1

 

z tego, ze n jest liczba naturalna, dodatnia, parzysta wynika, ze mozemy spierwiastkowac to rownanie i otrzymamy

x = 64^(1/n) v x=-64^(1/n)

 

teraz bierzmy kolejne dodatnie, parzyste i naturalne wykladniki potegi (pierwiastka):

dla n=2: x = 64^(1/2) = 8 v x = -8

dla n=4: x = 64^(1/4) = liczba niewymierna (tu nie wiem, czy mamy to brac pod uwage jako rozwiazanie, ale raczej tak, bo o dziedzinie x nic nie wiemy

dla n=6: x = 64^(1/6) = 2 v x = -2

 

 

dla kolejnych x bedziemy otrzymywac inne liczby niewymierne, wiec rozwiazanie moze wygladac tak:

 

1) jesli mamy na uwadze wylacznie rozwiazania wymierne, to rownanie ma 5 rozwiazan: x nalezy do zbioru {-8, -2, 1, 2, 8}

2) jesli bierzemy pod uwage niewymierne rozwiazania rownania, to ma ono 2p+1 rozwiazan, gdzie p okresla ile wykladnikow potegi sprawdzamy

 

tu jeszcze moznaby sie bawic w rozwiazania zespolone, ale nie wiem czy to zadanie obejmuje zakres liczb zespolonych :-k

Odnośnik do komentarza

Mam w sobote do zrobienia prezentacje na temat:

 

Przeglad podstawowych narzedzi matematycznych sluzacych do analizy i opisu sygnalow (szeregi Fouriera, Transformata Fouriera i jej zastosowanie DFT (FFT) i ich aplikacje.

 

Any suggestion co moge jeszcze oprocz Fouriera do tego dorzucic?

Odnośnik do komentarza

1.Uzasadnij, że w trójkącie prostokątnym suma długości przyprostokątnych jest równa długości średnic okręgów wpisanego i okręgu opisanego.

2. Punkty A,B,C,D są kolejnymi wierzchołkami wielokąta foremnego, którego kąt wewnętrzny ma miarę alfa. Jaką miarę ma kąt ostry między przekątnymi AC i BD?

 

Edit: Z numerkiem dwa się uporałem.

Edit2: Z jedyneczką też.

Odnośnik do komentarza

Witam. Mam napisać list nieformalny z angielskiego. Coś tam skrobnąłem, więc czy mógłby ktoś to sprawdzić gramatycznie itd. ?

Dear Kate,

How are you? Im sorry I havent written for so long but Ive been very

 

busy. Id like you to write what happened in my life for the past few

months.

Two weeks ago my family moved to a new flat because our last one was

too small for us.My new room is very big, about two times larger than

my old one.Im very happy because of this.Our new block of flats is

about two kilometers away from the city center so it is a very good

location. There is also a small park nearby.I hope you will visit me in

the near future.

I have also bad news. In May I had an important exam for me.

Unfortunately I didnt pass it. Im dissatisfied with this reason. I

thought I better write it because I prepare for exams for a long

time.When I pass this exam I could think about future education. In

fact, I dont know what to do. I go to work or retake an exam? Maybe you

can tell me what should I do ? I know how important higher education is

in the life of man but I afraid that I fail exam again.

So, thats my news. Looking forward to hearing from you.

 

All the best,

Maciek.

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Nie mogę edytować poprzedniego postu, a potrzebuję jeszcze przetłumaczyć ten tekst:

In this week's article on our series "Moving Abroad", Peter Todd tells you to 'expect the unexpected' when you arrive in one of those exotic places you've always dreamed about. Be prepared for some surprises!

The expression describes the negative feelings that people can have when they move to a new country. They feel unhappy, stressed or lonely, and they often get annoyed about little things (eg standing in a queue or waiting for a bus). Culture shock can make you sleep a lot or not enough, and even cause headaches.

David, from London, has travelled a lot, but he experienced the biggest culture shock in Japan. 'Usually you find some things, like signs or maps, in English, but in Japan everything is in Japanese. It was impossible to read a menu or a road sign and very difficult to buy train tickets or food in a super market. I felt really isolated.'

Helen moved to Seville six months ago, to study Spanish. 'I love living here now, but at first I was impatient because of the way people do things. The pace of life is slower than in England and people go out later in the evening, and eat much later, too. This is because of the wonderful warm climate here: nobody wants to eat a big meal or be outside when it's too hot!'

This is often beacuse the visitor looks different. Craig lived in Bahrain when he was a teenager. 'People started at my pale skin, and they also thought I was special because of my red hair. In Bahrain, men dye their hair red to show that they are very religious.'

Most experts say that it is important to be patient because the feelings do not last forever. Their advice is: try to make friends with the people, read about the new culture, and keep active - don;t sit in your room and do nothing. Go out and enjoy life. What feels like culture shock at first is often a great experience in the end.

Z góry dziękuję, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mam kilka zadanek z matmy:

 

Zad 3

 

Zbadaj który z podanych ciągów jest ciągiem arytmetycznym:

 

a) an= 1/2 n+5

b) an = 2n kwadrat +1

 

Zad 5

 

Oblicz sumęwszystkich dwucyfrowych liczb naturalnych podzielnych przez dwa.

 

 

Zad 6

 

Rozwiąż równanie 1+7+13+19+ ... +x =280

 

Zad 8

 

Sprawdźczy ciąg (an) dany wzorem an=5 razy 3 do entej jest ciągiem geometrycznym. Jeżeli ciąg jest geometryczny, to wyznacz jego pierwszy wyraz i iloraz.

 

Zad 9

 

Wyznacz ciąg geometryczny mając dane a4 = 8 i a7=64. Oblicz sumęośmiu początkowych wyrazów tego ciągu.

 

 

Wielkie dzięki z góry!

Odnośnik do komentarza

ad3 od a_n odejmujesz a_(n+1) i sprawdzasz czy wynik jest liczbą całkowitą

 

ad5 trzeba zauważyć, że 12+98=110, 14+96=110 itd zobaczyć ile taki par jest co tworzą 110, pomnożyć i dodać 10, które jest bez pary

 

ad6 widać, że to ciąg arytmetyczny, trzeba dac do wzoru http://upload.wikimedia.org/math/e/e/1/ee1...d5475c34876.png ostatnia postać, mamy a1 mamy r i mamy wynik, liczymy n. A potem http://upload.wikimedia.org/math/c/2/0/c20...b67f2a9ed42.png

 

ad8 ciąg a_(n+1) dzielimy prze a_n i patrzymy czy liczba całkowita. Tego to już nie jestem pewien ale raczej działa ;)

 

ad9 http://upload.wikimedia.org/math/5/f/b/5fb...e060ff538e0.png z tego otrzymamy 2 układy równań wstawiając za n raz 4 raz 7, a za wynik odpowiedni 8 i 64

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...