Skocz do zawartości

Pomóżmy sobie w szkole


Magic

Rekomendowane odpowiedzi

Taki mam drobny problem, z którym mi nawet wikipedie polska, angielska i niemiecka jakoś nie pomagają. Na ostatniej historii jednym z punktów notatki była między innymi opozycja antyhitlerowska w Niemczech przed wojną. I punkt jest podzielony na trzy podpunkty. I prośba o pomoc w sprawie niejasnych nazwisk, której zapisywałem ze słuchu, więc pewnie źle:

 

1. kręgi wyższych wojskowych: Canaris (tego jestem pewien ;)), von Bockleberg (?), von Beck (?)

2. środowiska intelektualne: arcybiskup Monachium Faulhaber (tego już znalazłem) i ewangelik Neumöller (?)

Odnośnik do komentarza

Ten von Beck to zapewne Ludwig von Beck, do kryzysu sudeckiego szef OKH. Przerażony agresywnością Hitlera zrezygnował (choć przez chwilę utrzymywano to w tajemnicy), a później włączył się w konspirację oficerską niejakiego Hansa Ostera, pułkownika Wehrmachtu. Były nawet plany ataku na Kancelarię Rzeszy i przechwycenia przywódców NSDAP, ale potem przyszło Monachium i wszystko się posypało... Później jeszcze planowano przewrót po kampanii wrześniowej, ostatecznie Beck został zmuszony do samobójstwa po aferze ze Staufenbergiem.

 

Reszty na pierwszy rzut oka nie rozpoznaję.

Odnośnik do komentarza

Ten Neumöller to zapewne Martin Niemöller, berliński pastor, kiedyś dowódca łodzi podwodnej. Razem z Dietrichem Bonhöfferem oraz teologiem Karlem Barthem chciał stworzyć kościół "niezależny od państwa i nacisków władzy politycznej" (w odpowiedzi na próbę wprowadzenia Gleichschaltung w kościołach protestanckich i stworzenie Nazistowskiego Ruchu Niemieckich Chrześcijan). W maju 1934 wydali oni tzwe deklarację bremeńską (artykuł 5: "Odrzucamy fałszywe nauki głoszące, jakoby państwo było jedynym i absolutnym porządkiem ludzkiego życia") a w czerwcu 1936 memorandum potępiające nazizm, prześladowanie Żydów oraz kult Fuhrera.

 

 

 

Ten Bockleberg na razie z niczym mi się nie kojarzy.

Odnośnik do komentarza
Taki mam drobny problem, z którym mi nawet wikipedie polska, angielska i niemiecka jakoś nie pomagają. Na ostatniej historii jednym z punktów notatki była między innymi opozycja antyhitlerowska w Niemczech przed wojną. I punkt jest podzielony na trzy podpunkty. I prośba o pomoc w sprawie niejasnych nazwisk, której zapisywałem ze słuchu, więc pewnie źle:

 

1. kręgi wyższych wojskowych: Canaris (tego jestem pewien ;)), von Bockleberg (?), von Beck (?)

2. środowiska intelektualne: arcybiskup Monachium Faulhaber (tego już znalazłem) i ewangelik Neumöller (?)

 

Moze w jakiejs bibliotece znajdziesz ksiazke Hansa Rothfelsa "Niemiecka opozycja przeciwko Hitlerowi" - tam powinienes znalezc wiele ciekawych faktow.

Odnośnik do komentarza
Nie, jak uwzglednisz efekty relatywistyczne to Ci wszystko elegancko wyjdzie :)

 

A co w wypadku gdy fotony oddalaja sie od siebie z predkoscia c. Przycież odleglosc na logike zmienia sie z predkoscia 2c.

 

Fizyka relatywistyczna ma się nijak z logiką :> Pamiętam, że kiedyś coś takiego liczyliśmy, z prostego podsawowego wzoru na prędkość w fiz. rel. i jakoś to wychodziło. http://fizyka.biz/stw_3.html

Odnośnik do komentarza

Tak, ale przy bardzo dużych prędkościach (zbliżonych do prędkości światła) trzeba wykorzystać szczególną teorię względności Einstaina (efekty relatywistyczne), z której wynika, że względna prędkość dwóch poruszających się w przeciwnych kierunkach fotonów nigdy nie będzie wynosi 2c :)

Prędkość względną oblicza się ze wzoru:

 

u' = (u-v) / (1 - (u*v)/c^2)

gdzie:

u' - prędkość względna

u - prędkość jednego fotonu

v - prędkość drugiego fotonu

(pamiętaj o tym, jak się odejmuje przeciwnie skierowane wektory :) )

 

Trzeba pamiętać, że foton nie porusza się z prędkością c, ale bardzo do niej zbliżoną (np. 0,999999999999...9c :) )

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...