Skocz do zawartości

Gůrny Ślůnsk


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

1. F.C. Katowice wraca na piłkarskie boiska :)

1. FC Katowice znów istnieje!

Po 62 latach przerwy na śląskie boiska wraca katowicki Erster Fussball-Club! Klub o tej nazwie to kawał historii śląskiego i polskiego futbolu. Jego zawodnik był pierwszym piłkarzem z naszego regionu, który został reprezentantem Polski, a biało-czerwoni rozegrali pierwszy mecz na Śląsku właśnie na stadionie 1. FC. Teraz następcy Wilimowskiego, Goerlitza i Kossoka rozpoczną sezon w rozgrywkach B-klasy.

- 1. FC został już zarejestrowany w sądzie jako stowarzyszenie i zgłoszony do OZPN-u. Wśród założycieli są kibice Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze i GKS-u Katowice. Chcemy, żeby nasz klub łączył ludzi, którzy czują się Górnoślązakami - mówi Jerzy Gorzelik, prezes klubu, a jednocześnie lider Ruchu Autonomii Śląska.

 

Współpraca z Baskami

 

Wiadomo, że "nowy" 1. FC chce odwoływać się do tego sprzed lat. Piłkarze będą grać w biało-czarnych strojach. Klub przejmuje też dawny herb. Na razie niezbyt dużo wiadomo o kadrze i trenerze. - Wszyscy chętni, którzy chcą spróbować sił w naszym klubie, mogą pisać na adres: red_jaskolka@interia.eu - informuje Gorzelik.

 

Działacze, wykorzystując prywatne kontakty, planują nawiązać współpracę z Baskami, zwłaszcza z klubem Athletic Bilbao. Nie oznacza to jednak wcale, że w 1. FC - wzorem Athletica, gdzie występują sami Baskowie - będą grać wyłącznie Ślązacy. - Chcemy jednak, żeby nasi piłkarze mieszkali na Górnym Śląsku - podkreśla Gorzelik. Zaznacza, że nie planuje kariery działacza piłkarskiego, chce tylko pomóc klubowi w pierwszym okresie działalności.

 

Klub ma rozgrywać swoje spotkania na boisku Rapid na Koszutce. Meczów na dawnych przedwojennych boiskach 1. FC zorganizować się nie da, bo są w ruinie.

 

Nie chcieli być Klubem Piłkarskim

 

Dzieje 1. FC były bardzo skomplikowane, w ich tle widać napięte stosunki polsko-niemieckie na przedwojennym Śląsku. Protoplastą 1. FC był klub o nazwie Preussen - jedna z najstarszych piłkarskich drużyn w naszym regionie. Pierwotnie piłkarze Preussen grali przy dzisiejszej ul. Fliegera. W 1920 roku klub dostał zgodę na dzierżawę terenów na południu Katowic (niedaleko parku Kościuszki), gdzie wybudował stadion. Obiekt istnieje do dziś, niestety, jest w fatalnym stanie (po wojnie przejął go Wojewódzki Milicyjny Klub Sportowy, później Gwardia). Rozegrano na nim kilka historycznych spotkań. W 1924 roku odbył się tam pierwszy w historii mecz Polski Górny Śląsk - Niemiecki Górny Śląsk (3:3), cztery lata później reprezentacja Polski wygrała tam w oficjalnym meczu towarzyskim ze Szwecją 2:1. To był pierwszy mecz biało-czerwonych na Górnym Śląsku.

 

W 1922 roku, na życzenie polskich władz administracyjnych Katowic, klub musiał zmienić nazwę z Preussen na 1. Klub Piłkarski. Niemieccy działacze nie chcieli się pogodzić z decyzją. Zaskarżyli ją do sądu i... wygrali. Odtąd klub nazywał się Erster Fussball-Club i uczestniczył w... polskich rozgrywkach. 1. FC był drużyną zdecydowanie mieszczańską, wspieraną przez drobny kapitał. Szybko stał się jedną z najsilniejszych na Śląsku. Asami 1. FC byli reprezentanci Polski: bramkarz Emil Goerlitz i napastnik Karol Kossok. Goerlitz był pierwszym Ślązakiem, który zagrał w biało-czerwonych barwach. Do debiutu doszło 18 maja 1924 roku w Sztokholmie o godz. 14.11 podczas meczu ze Szwecją (Goerlitz zastąpił kontuzjowanego Mieczysława Wiśniewskiego). Z kolei supersnajper Kossok stał się sławny poza granicami Śląska, kiedy zrobił karierę w Cracovii - w 1930 roku "Kozok" wywalczył z "Pasami" mistrzostwo Polski, sam z 24 golami zdobywając tytuł króla strzelców

 

Miasto wymówiło dzierżawę

 

W 1927 roku, w pierwszym sezonie istnienia ligi, niewiele brakowało, żeby piłkarze 1. FC zostali mistrzami Polski! W decydującym meczu na własnym stadionie przegrali jednak 0:3 z Wisłą Kraków i ostatecznie musieli zadowolić się wicemistrzostwem.

 

W 1930 roku władze Katowic wymówiły klubowi 10-letnią dzierżawę terenów, gdzie znajdował się obiekt. Klub przeniósł się na boisko na Muchowcu. Otwarto je w 1934 roku. Na inaugurację w towarzyskim meczu 1.FC przegrał z bardzo silną wówczas Tennis-Borussią Berlin 1:5. Nic dziwnego - w latach 30. katowicki klub nie był już tak mocny (po spadku z ekstraklasy w 1929 roku grał w lidze śląskiej), ale jego wychowankiem był sam Ernest Wilimowski, który grał w 1. FC do 1934 roku.

 

W czerwcu 1939 roku działalność klubu zawieszono, bo w tym czasie grupował już środowiska niemieckie o skrajnie nacjonalistycznych sympatiach. W czasie okupacji hitlerowcy pozwolili na wznowienie działalności. Wkrótce w barwach 1. FC przez krótki czas kopali piłkę przedwojenni reprezentanci Polski, uczestnicy MŚ i rodowici katowiczanie - Wilimowski, Erwin Nyc i Ewald Dytko. Ciekawe, czy kiedyś uda się jeszcze kiedykolwiek zagrać piłkarzowi 1. FC w reprezentacji Polski. Teraz to znów możliwe - przynajmniej teoretycznie.

Bardzo fajnie, że powstała taka inicjatywa, która połączy ze sobą normalnych kibiców śląskich klubów. Osobiście podobała by mi się koncepcja polskiego Athleticu Bilbao w którym graliby sami Ślązacy :)

Odnośnik do komentarza
Naukowcy z Wydzia?u Architektury Massachusetts Institute of Technology - najs?ynniejszej uczelni technicznej na ?wiecie, napisali list do w?adz Katowic. Prosz?, by nie wyburza? modernistycznego dworca kolejowego. List podpisa? te? 90-letni prof. Wac?aw Zalewski, konstruktor budynku.

 

Oddany do u?ytku w 1972 roku dworzec w Katowicach mo?e zosta? wyburzony. W?adze PKP przygotowuj? przetarg, który ma rozbudowa? stacj?. Zachowanie starego budynku nie b?dzie wymagane. Podobnie uwa?aj? w?adze miasta. Boj? si?, ?e zapis o konieczno?ci zachowania starego budynku mo?e odstraszy? inwestorów. Nawet wojewoda Tomasz Pietrzykowski powiedzia? wprost o katowickiej stacji PKP: - Mamy przesyt tego typu pere?ek architektonicznych.

 

To stwierdzenie wywo?a?o fal? oburzenia w ?rodowisku ?l?skich architektów i historyków sztuki. - Katowicki dworzec to naprawd? per?a architektoniczna, a jej zburzenie by?oby niepowetowan? strat? dla ?wiatowego dziedzictwa - przekonuje dr Irma Kozina, historyk sztuki z Uniwersytetu ?l?skiego, autorka wielu opracowa? o architekturze Górnego ?l?ska. Dodaje, ?e podobna konstrukcja - oparta na ?elbetowych kielichach - ju? dzi? nie powstanie, bo to pracoch?onne i zbyt drogie rozwi?zanie.

 

Kozinie uda?o si? skontaktowa? z pracownikami Wydzia?u Architektury Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych - najstarszej szko?y technicznej w Ameryce. Od lat pracowa? tam prof. Wac?aw Zalewski, konstruktor dworca. Dzi? ma 90 lat i jest na emeryturze. W zesz?ym roku uczelnia uhonorowa?a go wystaw? monograficzn? w muzeum MIT. Zaprezentowano na niej wszystkie dzie?a Zalewskiego, które powsta?y w Polsce, Wenezueli i USA. W?ród nich katowickie arcydzie?a: Spodek oraz dworzec kolejowy. Na wiadomo??, ?e dworzec ma zosta? zburzony, naukowcy odpowiedzieli listem otwartym, który skierowali do w?adz Katowic oraz ministra transportu.

 

"Prof. Zalewski jest uznanym na arenie mi?dzynarodowej mistrzem projektowania i konstruktorem nowatorskich i wydajnych struktur, opartych na p?ynnych formach. Jego dworzec jest rzadkim i niezwyk?ym przyk?adem takiej konstrukcji. Przewy?sza zarówno w swoim zamiarze projektowym, jak i wykonaniu wiele innych stacji powstaj?cych w tym czasie na ?wiecie" - pisz? autorzy listu. W?ród nich s? naukowcy z wydzia?u architektury MIT: prof. Wac?aw Zalewski, prof. Edward Allen - cz?onek Ameryka?skiego Instytutu Architektów, prof. John Ochsendorf, Gary van Zante - kurator muzeum MIT, oraz Jeffrey Anderson Graduale i David M. Foxe.

 

"Zarówno konserwatorzy, historycy sztuki, in?ynierowie, architekci i nauczyciele tutaj, w USA, jak i w Warszawie, s? zgodni co do tego, ?e dzie?o Zalewskiego ma ogólno?wiatowe znaczenie w historii XX-wiecznej architektury" - przekonuj? sygnatariusze listu. Swój apel ko?cz? s?owami: "Wierzymy, ?e ka?dy wysi?ek powinien by? k?adziony na zachowanie i zrehabilitowanie katowickiego dworca kolejowego jako szczególnie znacz?ce dzie?o prof. Zalewskiego - jedno z kilku ostatnich, które przetrwa?o do naszych czasów".

 

W obronie katowickiego dworca chc? te? stan?? specjali?ci z Docomomo, ogólno?wiatowej organizacji zajmuj?cej si? dokumentacj? i ochron? dziedzictwa modernistycznego, skupiaj?cej konserwatorów, architektów i historyków sztuki. - Dostali?my sygna?y ze ?l?ska w sprawie dworca w Katowicach. Mamy nadziej?, ?e nie powtórzy si? sytuacja z Warszawy, gdzie przed paroma miesi?cami wyburzono Supersam z 1962 roku. Nie uda?o nam si? uchroni? tego budynku, który mia? mistrzowsk? konstrukcj?, notabene równie? autorstwa prof. Zalewskiego. Mamy zapewnienia kolegów z kraju i z zagranicy, ?e popr? nasz protest - mówi Jadwiga Urbaniak, szefowa polskiej sekcji Docomomo.

 

Wystawa po?wi?cona Zalewskiemu w?druje teraz po uczelniach ca?ej Ameryki. Latem tego roku b?dzie prezentowana w ?odzi.

To ju? jest przegi?cie pa?y najwy?szych lotów :| skoro Ameryka?com tak bardzo podoba si? dworzec w Katowicach to niech go sobie p?yta po p?ycie wywioz? do siebie i postawi? w Chicago na przyk?ad. My im gratisowo do?o?ymy jedyny i niepowtarzalny zapach dworca, który przecie? ma ogromny wp?yw na niepowtarzalny klimat :keke:

Wszystkie komunistyczne dworce PKP w Polsce to strasz?ce mo?ochy, które trzeba jak najpr?dzej wyburzy?. Dobrze, ?e Katowice bior? si? za to na powa?nie i ostro...

Odnośnik do komentarza
To ju? jest przegi?cie pa?y najwy?szych lotów :| skoro Ameryka?com tak bardzo podoba si? dworzec w Katowicach to niech go sobie p?yta po p?ycie wywioz? do siebie i postawi? w Chicago na przyk?ad. My im gratisowo do?o?ymy jedyny i niepowtarzalny zapach dworca, który przecie? ma ogromny wp?yw na niepowtarzalny klimat :keke:

Wszystkie komunistyczne dworce PKP w Polsce to strasz?ce mo?ochy, które trzeba jak najpr?dzej wyburzy?. Dobrze, ?e Katowice bior? si? za to na powa?nie i ostro...

 

Czyta?em ten Cytat który wkleiles i zastanawialem sie jak on zostanie skomentowany. W sumie spodziewalem sie ze bedzie w innnym tonie niz Twoja cytowana wypowiedz, ale jestem milo zaskoczony. Mam dokladnie takie same odczucia. Jak im sie tak podoba to niech sobie go wezma i zamiast swojego dworca postawia, a nam niech przywioza swoj. Co do samego dworca to srednio o njim cos powiedziec moge, bo bylem na nim 2 razy (w ubieglym roku) ale zadnego pozytywnego wrazenia na mnie nie zrobil. Jako ze raz mialem na nim przesiadke w nocy to kumpel mnie ostrzegal zeby uwazac przechodzac tunalami w nocy:P na szczescie jacys ludzie sie znalezli. Co do reszty dworca to razcej typowy polski dworzec. Ja sie w nim nic szczegolnego nie doszukalem. I gratuluje mieszkancom ze beda miec pewno nowy ladny obiekt.

Odnośnik do komentarza
Wszystkie komunistyczne dworce PKP w Polsce to strasz?ce mo?ochy, które trzeba jak najpr?dzej wyburzy?. Dobrze, ?e Katowice bior? si? za to na powa?nie i ostro...

 

B?agam o lito??. Katowicki dworzec nie jest mo?e cudem architektury, ale jest naprawd? udanym projektem, tylko straszliwie zaniedbanym - podobnie jak na przyk?ad warszawskie dworce Powi?le i Ochota. Nie b?d?my barbarzy?cami, nie niszczmy tego, co warto?ciowe - ale ma pecha, ?e powsta?o w okresie powszechnie znanym jako komunizm.

Odnośnik do komentarza

Moje spostrze?enia w kilku punktach:

1. Nie wiem czy wiecie, ale projekt architektoniczny nie obejmuje zapachów ani poziomu bezpiecze?stwa w przej?ciach podziemnych.

2. Nie wiem czy wiecie, ale przy obecnym podej?ciu PKP nawet ho?ubiony przez wielu stary dworzec generowa?by taki sam problem estetyczno-porz?dkowy.

3. Nie wiem czy wiecie, ale projekt nie przewidywa? równie? tych bud w hali dworcowej, które niew?tpliwie wiele wnosz? do obecnego wizerunku dworca.

4. Nie wiem czy wiecie, ale w komunizmie architekci nie wzorowali si? tylko na twórcach Pa?acu Rad, ale te?, np. na Le Corbusierze (je?li nie wiecie kto to, mo?na ?atwo sprawdzi?).

 

A bardziej powa?nie - nieszcz??ciem by?o wyburzenie kwarta?u kamienic pod plac Szewczyka, nieszcz??ciem jest wiecznie rozpieprzony dworzec autobusowy i nieszcz??ciem jest ta fatalna k?adka nad nim. Jestem za generalnym remontem dworca, ale nie jego wyburzeniem (i naturalnie nie za weso?? twórczo?ci? w stylu przebudowy kina Kosmos, która to wo?a o pomst? do nieba).

Odnośnik do komentarza

Zgadzam si? z tym, co napisa? Plotsson i Fikander. Budowla jest ca?kiem niez?a, jednak ra??ce zaniedbania doprowadzi?y go do obecnego stanu. Tu nie ma co rozwa?a? problemu samego dworca, ale trzeba si? wzi?? za ca?? okolic?. Przebudowa centrum i remont dworcowej powinny by? równie? brane pod uwag?.

 

Swoj? drog? ciekawe, ?e Icon nie chce wyburza? strasz?cego Stadionu ?l?skiego, a "per?a architektury" w postaci dworca mu przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Icon nie chce wyburza? strasz?cego Stadionu ?l?skiego

Pierre Do Lish :doh!:

Zgadzam si? z tym, co napisa? Plotsson i Fikander. Budowla jest ca?kiem niez?a, jednak ra??ce zaniedbania doprowadzi?y go do obecnego stanu. Tu nie ma co rozwa?a? problemu samego dworca, ale trzeba si? wzi?? za ca?? okolic?. Przebudowa centrum i remont dworcowej powinny by? równie? brane pod uwag?.

?adne tam ra??ce zaniedbania. Dworzec jest za du?y jak na potrzeby miasta i dobrze, ?e w?adze Katowic to rozumiej?. Ja ca?kowicie popieram ich zdanie.

Odnośnik do komentarza
?adne tam ra??ce zaniedbania. Dworzec jest za du?y jak na potrzeby miasta i dobrze, ?e w?adze Katowic to rozumiej?. Ja ca?kowicie popieram ich zdanie.

No nie powiesz mi, ze te budy udajace kasy i ten caly syf to sie tak sam z siebie zrobil pomimo usilnych staran wladz miasta zeby wygladal pieknie i pachnial :doh!:

Odnośnik do komentarza
?adne tam ra??ce zaniedbania. Dworzec jest za du?y jak na potrzeby miasta i dobrze, ?e w?adze Katowic to rozumiej?. Ja ca?kowicie popieram ich zdanie.

No nie powiesz mi, ze te budy udajace kasy i ten caly syf to sie tak sam z siebie zrobil pomimo usilnych staran wladz miasta zeby wygladal pieknie i pachnial :doh!:

A co PKP zrobi?y w tym celu, ?eby pozby? si? ?ulów i narkomanów z dworca?

Odnośnik do komentarza
?adne tam ra??ce zaniedbania. Dworzec jest za du?y jak na potrzeby miasta i dobrze, ?e w?adze Katowic to rozumiej?. Ja ca?kowicie popieram ich zdanie.

No nie powiesz mi, ze te budy udajace kasy i ten caly syf to sie tak sam z siebie zrobil pomimo usilnych staran wladz miasta zeby wygladal pieknie i pachnial :doh!:

A co PKP zrobi?y w tym celu, ?eby pozby? si? ?ulów i narkomanów z dworca?

Pewnie nic - niech sie wszyscy wezma do roboty i z laski swojej dogadaja, a nie mysla, ze jak zrownaja wszysto z ziemia to sie nagle polepszy.

Odnośnik do komentarza
Icon nie chce wyburza? strasz?cego Stadionu ?l?skiego

Pierre Do Lish :doh!:

Zgadzam si? z tym, co napisa? Plotsson i Fikander. Budowla jest ca?kiem niez?a, jednak ra??ce zaniedbania doprowadzi?y go do obecnego stanu. Tu nie ma co rozwa?a? problemu samego dworca, ale trzeba si? wzi?? za ca?? okolic?. Przebudowa centrum i remont dworcowej powinny by? równie? brane pod uwag?.

?adne tam ra??ce zaniedbania. Dworzec jest za du?y jak na potrzeby miasta i dobrze, ?e w?adze Katowic to rozumiej?. Ja ca?kowicie popieram ich zdanie.

 

No to brzydki czy za du?y? Jak za du?y, to mo?na cz??? przerobi? na powierzchni? biurow?. W dodatku patrz?c po zawini?tych kolejkach do kas, to wcale nie wydaje mi si?, ?eby on by?o za du?y ;-)

 

?adne tam ra??ce zaniedbania. Dworzec jest za du?y jak na potrzeby miasta i dobrze, ?e w?adze Katowic to rozumiej?. Ja ca?kowicie popieram ich zdanie.

No nie powiesz mi, ze te budy udajace kasy i ten caly syf to sie tak sam z siebie zrobil pomimo usilnych staran wladz miasta zeby wygladal pieknie i pachnial :doh!:

A co PKP zrobi?y w tym celu, ?eby pozby? si? ?ulów i narkomanów z dworca?

Jak wybuduj? nowy dworzec bez zmiany postawy, to w kwestii ?ulostwa nic si? nie zmieni - polecam Gda?sk G?ówny by night.

Odnośnik do komentarza
Icon nie chce wyburza? strasz?cego Stadionu ?l?skiego

Pierre Do Lish :doh!:

Zgadzam si? z tym, co napisa? Plotsson i Fikander. Budowla jest ca?kiem niez?a, jednak ra??ce zaniedbania doprowadzi?y go do obecnego stanu. Tu nie ma co rozwa?a? problemu samego dworca, ale trzeba si? wzi?? za ca?? okolic?. Przebudowa centrum i remont dworcowej powinny by? równie? brane pod uwag?.

?adne tam ra??ce zaniedbania. Dworzec jest za du?y jak na potrzeby miasta i dobrze, ?e w?adze Katowic to rozumiej?. Ja ca?kowicie popieram ich zdanie.

 

No to brzydki czy za du?y? Jak za du?y, to mo?na cz??? przerobi? na powierzchni? biurow?. W dodatku patrz?c po zawini?tych kolejkach do kas, to wcale nie wydaje mi si?, ?eby on by?o za du?y ;-)

 

 

Na dole w kasach zwykle pustki...

Odnośnik do komentarza

To mo?e kulinarnie ;)

 

W?a?nie zjad?em tradycyjn? ?l?sk? wodzionk?. Rewelacja :)

 

Mam pytanie do zorientowanych w temacie - ja robie to na chlebie i wodzie, s?ysza?em, ?e dobra tez wychodzi gdy zalewa si? roso?em, a mo?e s? jakie? lepsze przepisy jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Na dole w kasach zwykle pustki...

 

Nie wiem, czy pasa?erowie nie wiedz?, ze tam s? kasy... :lol:

 

W zesz?ym roku na górze niebotycznie wielkie kolejki, t?ok, ?cisk, a na dole jedna osoba przy okienku. :rotfl: Zaoszcz?dzi?em sobie wiele minut stania. ;)

Malo kto wie... Ja te kasy odkrylem przez zupelny przypadek - albo bylem slepy albo nie bylo o nich zadnej informcji.

Odnośnik do komentarza
To mo?e kulinarnie ;)

 

W?a?nie zjad?em tradycyjn? ?l?sk? wodzionk?. Rewelacja :)

 

Mam pytanie do zorientowanych w temacie - ja robie to na chlebie i wodzie, s?ysza?em, ?e dobra tez wychodzi gdy zalewa si? roso?em, a mo?e s? jakie? lepsze przepisy jeszcze?

Ciekawi mnie czy ktokolwiek z forum jad? wigilijn? moczk? czy makówki ;) bytomskie kamyki (ciasto na miodzie i mleku, z dodatkiem przypraw korzennych i powide?), piernik z marcepanem, siemieniotka.

Standardowym ?l?skim posi?kiem na niedziel? s? kluski ?l?skie, rolada oraz najwa?niejsze - modro kapusta. Ka?dy kto kiedykolwiek jad? ?l?ski niedzielny obiad by? zachwycony.

Z typowo naszych potraw jest jeszcze ?ur, krupnioki, ?ymloki, kapu?niok, czorne kluski, ?l?ski buchty, kardinadle, bigos ?l?ski i wiele innych potraw.

?l?skie potrawy s? bardzo syte - w ko?cu robione by?y dla górników pracuj?cych fizycznie, wi?c takie bomby kaloryczne by?y im potrzebne ;) a dzi? dzi?ki temu my mamy ogromnie bogaty repertuar da? na ?l?skim stole. Jak by kogo? interesowa? przepis do której? z potraw to mog? poda? :)

Odnośnik do komentarza
Standardowym ?l?skim posi?kiem na niedziel? s? kluski ?l?skie, rolada oraz najwa?niejsze - modro kapusta. Ka?dy kto kiedykolwiek jad? ?l?ski niedzielny obiad by? zachwycony.

 

smaka ?e? mi narobi? :>

 

Jak by kogo? interesowa? przepis do której? z potraw to mog? poda? :)

 

a to ch?tnie, na zlocie si? zglosz? na pewno ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...