Skocz do zawartości

Fobie, manie itp. - jak zapobiegać


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

A myslalem, ze tylko ze mna cos nie tak
To chyba ?wiadczy o egocentryzmie i pod?wiadomym prze?wiadczeniu, ?e nasze post?powanie mo?e wp?ywa? na losy wszech?wiata. Zdaje sobie doskonale, ?e nie ma ró?nicy czy np. pójd? w przerwie siku czy nie, czy zapal? ?wiat?o czy nie, a mimo wszystko robi? zawsze tak, ?eby dope?ni? jakiego? "rytua?u" :roll:
Odnośnik do komentarza

Paj?ki i robactwo - mam/mia?em l?ki

Jak zwalcza?em - zabija?em wszystko, najpierw kapciem, gazet?, butem. Potem go?ymi r?kami. Problem zmieni? natur? do postaci, w której nie wytrzymam w jednym pomieszczeniu z ?ywym owadem. Musi zgin??.

 

L?k wysoko?ci - mam. Problem do?? powa?ny, bo mieszkam sam na 6-tym pi?trze, a kto? musi przecie? umy? okna.

Jak zwalczam - siedz? z lapem na kolanach na balkonie. Dosy? d?ugie kilkugodzinne sesje. Przy pracy/graniu/necie staram si? zapomnie?.

 

Samochód - pomimo posiadania prawka w kilku kategoriach nie jestem w stanie poczu? si? pewnie za kierownic?. mam poczucie niepe?nej kontroli i nieprzewidywalno?ci, czego nie czuj? np na motocyklu. Natomiast lubi? â??by? wo?onymâ?.

Jak zwalczam - kupuj? motocykl.

Odnośnik do komentarza
No có?, tak jak wiele ju? tu osób jestem troch? socjofobem. Problemem jest dla mnie pój?? co? za?atwi? po raz pierwszy (potem ju? jako? idzie). Wycieczka do urz?du wywo?uje we mnie panik? :). Zawsze mam wra?enie, ?e zrobi? z siebie g?upka, nie b?d? o czym? wiedzia?, etc. Ogólnie chyba to si? bierze z tego ?e jestem dosy? nie?mia?y i ma?o pewny siebie. Staram si? to prze?amywa? i ju? pójcie do sklepu, kiosku czy czego? takiego to dla mnie ?aden problem.

Idelanie jakbym siebie opisywa?, mam dok?adnie tak samo. JEst nas wielu... :>

Odnośnik do komentarza
Paj?ki i robactwo - mam/mia?em l?ki

Jak zwalcza?em - zabija?em wszystko, najpierw kapciem, gazet?, butem. Potem go?ymi r?kami. Problem zmieni? natur? do postaci, w której nie wytrzymam w jednym pomieszczeniu z ?ywym owadem. Musi zgin??.

Chyba nie do ko?ca o taki problem zwalczania fobii chodzi?o :D Ja zabijam tylko komary i wyganiam z pokoju jadowite. Nie chc? by? pogryziony. Muchy mi nie przeszkadzaj?, chyba, ?e s? bardzo upierdliwe. Kiedy? jedna ?le sko?czy?a jak próbowa?em napisa? tekst, a ona ca?y czas lata?a w kó?ko przed monitorem i mnie rozprasza?a :D

 

Co do l?ku wysoko?ci, kiedy? mialem taki, ?e ba?em si? zjecha? ze zje?d?alni na placu zabaw. Metoda prze?amywania strachu szybko jednak przynios?a efekt i aktualnie wysoko?ci si? ca?kowicie nie boj?. Nawet na bungee skaka?em. Teraz chcia?bym skoczy? na spadochronie w najbli?szym czasie :)

Odnośnik do komentarza
Co do l?ku wysoko?ci, kiedy? mialem taki, ?e ba?em si? zjecha? ze zje?d?alni na placu zabaw. Metoda prze?amywania strachu szybko jednak przynios?a efekt i aktualnie wysoko?ci si? ca?kowicie nie boj?. Nawet na bungee skaka?em. Teraz chcia?bym skoczy? na spadochronie w najbli?szym czasie

Wi?c nie mia?e? l?ku wysoko?ci, tylko zwyczajny l?k przed nieznanym :]

mog? si? za?o?y?, ?e osoba z silnym l?kiem wysoko?ci w ?yciu ci nie skoczy na bungee sama z siebie, bo to jest co? co j? ca?kowicie przerasta. To tak jakby wszyscy z arachnofobi? poszli do kogo?, kto hoduje ptasznika i kazali se go po?o?y? na g?owie :]

Oczywi?cie to jest do zrobienia, ale albo kto? ma super-silny charakter, albo odb?dzie terapi? anty-l?kow? pod okiem fachowca.

Odnośnik do komentarza
No có?, tak jak wiele ju? tu osób jestem troch? socjofobem. Problemem jest dla mnie pój?? co? za?atwi? po raz pierwszy (potem ju? jako? idzie). Wycieczka do urz?du wywo?uje we mnie panik? :). Zawsze mam wra?enie, ?e zrobi? z siebie g?upka, nie b?d? o czym? wiedzia?, etc. Ogólnie chyba to si? bierze z tego ?e jestem dosy? nie?mia?y i ma?o pewny siebie. Staram si? to prze?amywa? i ju? pójcie do sklepu, kiosku czy czego? takiego to dla mnie ?aden problem.

Sam swego czasu przechodzilem katusze jak mialem cos zalatwic i do tej pory sa momenty, ze czuje sie jak idiota, zapadlbym sie najchetniej pod ziemie i zastanawiam sie "co ja robie tu".

 

Bardziej to jakis kompleks w moim przypadku niz fobia. Straszliwie zalamuje mi sie w takich momentach poczucie wlasnej wartosci. Jest to w sumie calkowicie irracjonalne, bo nigdy nie bylem w sytuacji gdy rzeczywiscie nie wiedzialem co robic - niemniej jednak w takich chwilach caly czas mam przeczucie, ze za chwile powiem cos tak bardzo idiotycznego, ze wszyscy dookola sie zaczna turlac ze smiechu.

Odnośnik do komentarza
Wi?c nie mia?e? l?ku wysoko?ci, tylko zwyczajny l?k przed nieznanym

To te? prawda. Wielokrotnie z?apa?em sie na my?leniu, ?e jak komu? si? uda?o, to mi te? si? uda. Jakby kto? przede mn? skoczy? ze 100 metrowego urwiska i wyszed? z tego bez uszczerbku na zdrowiu, to pewnie te? bym spróbowa?. Oczywi?cie, przesadzi?em teraz, ale tak w?a?nie dzia?am. Prze?y? kto? przede mn?, czyli mo?na próbowa?. Gorzej, ?e zadawala mnie cz?sto 50% wychodz?cych ca?o z danej akcji :D

To tak jakby wszyscy z arachnofobi? poszli do kogo?, kto hoduje ptasznika i kazali se go po?o?y? na g?owie

Przeczytaj na pierwszej stronie, jak pozby?em si? arachnofobii :D By?em na wystawie paj?ków (a takich w terrarium si? nie ba?em), wystawca da? mi do potrzymania jakiego? wielkiego, w?ochatego, co podobno jadowity nie by?. By?em z kole?ankami, wi?c g?upio panikowa? i si? wyleczy?em. Teraz nie boj? si? paj?ków, chocia? z domu grzecznie wypraszam, na gazet? i za okno :D

Z tego co piszesz wynika, ?e mam super-silny charakter :)

Sam swego czasu przechodzilem katusze jak mialem cos zalatwic i do tej pory sa momenty, ze czuje sie jak idiota, zapadlbym sie najchetniej pod ziemie i zastanawiam sie "co ja robie tu".

Ja lubi? czasem wr?cz poudawa? idiot? i robi? sobie jaja z otoczenia. Po prostu mam gdzie?, co kto o mnie pomy?li :D Zale?y mi na opinii okre?lonych osób, a te osoby wiedz? mniej wi?cej kiedy ?artuj?.

Odnośnik do komentarza
Idelanie jakbym siebie opisywa?, mam dok?adnie tak samo. JEst nas wielu...

Mi?o s?ysze? ?e nie jestem a? takim dziwakiem jak mi si? wydawa?o :D.

Boze... ;)

A moze za duzo kompa a za malo wysc miedzy ludzi?? ;)

W sumie troche dziwne zeby miedzy ludzmi sie obco czuc?

Ja w sumie jak mam isc do kogos gdzie nie znam za bardzo ludzi to nie to ze sie zle czuje, ale moze na poczatku troche obco, bo jestem dosc niesmialy i czasami ciezko mi kontakt z obcymi ludzmi nawiazac, ale jak juz kogos poznam dosc to wszystko jest oki i nie mam z tym zadnych problemow. Nie mam takze zadnych dziwnych reakcji jak ide do jakijs knajpy gdzie jest duzo ludzi, a wrecz przeciwnie lubie jak w knajpie jest duzo ludzi, a jeszcze jak wypije sie cos to nie ma problemu zeby z kims pogadac czy nawiazac kontakt ;)

Odnośnik do komentarza

Ja akurat socjofobii nie mam i w ogóle nie przeszkadza mi du?a liczba osób, za to mog? si? poszczyci? pozbyciem jednego z natr?ctw. Jako dzieciak obgryza?em paznokcie. I nie by?o to zwyk?e obgryzanie, tylko chamskie zrywanie z?bami paznokci nawet do po?owy. Przez to dzisiaj wygl?daj? paskudnie. Nie wiem jak to si? sta?o, ale kiedy? po prostu przesta?em tego robi?. Niestety od niedawna mam inne natr?ctwo - jak czytam ksi??ki, to wrzynam sobie róg kartki pod paznokcia w prawym kciuku. Wiem, to obrzydliwe, ale sprawia mi to jak?? irracjonaln? satysfakcj?. Najgorsze jest to ?e nie mog? si? tego odruchu pozby?. A ?e czytam ksi??ki "na mas?", to mo?ecie sobie wyobrazi? jak g??boko potrafi? wer?n?? kant kartki...

Odnośnik do komentarza
To tak jakby wszyscy z arachnofobi? poszli do kogo?, kto hoduje ptasznika i kazali se go po?o?y? na g?owie :]

Oczywi?cie to jest do zrobienia, ale albo kto? ma super-silny charakter, albo odb?dzie terapi? anty-l?kow? pod okiem fachowca.

Z tym si? nie zgodz?. Moja arachnofobia (ba?em si? panicznie) przesz?a po tym, jak na jakiej? wystawie w ?azienkach po?o?ono mi wbrew mojej woli paj?ka na d?oni. Sparali?owa?o mnie, chcia?em go pó?niej zrzuci? na si??, ale jak zobaczy?em, ?e on mnie ani nie z?ar?, ani nie uk?si?, ani nic, tylko zacz?? sobie chodzi?, to mi przesz?o. Teraz paj?ki nie robi? na mnie ?adnego wra?enia poza obrzydzeniem, bo pi?kne to one nie s?. Ale jak trzeba, to bior? na r?ce, wyganiam z pokoju, czy zabijam.

Odnośnik do komentarza

Czasem boj? si? t?umu, nawet niewielkiego. Ale to nie wynika z fobii czy manii, raczej z niskiej niekiedy samooceny. Bo czasem jestem dusz? towarzystwa, a czasem jestem totalnym odludkiem. Kiedy? ba?em si? schodzi? do piwnicy, a tak?e ba?em si? ciemno?ci. Mieszkam na drugim pi?trze w bloku i gdy by?o ju? ciemno dzwoni?em domofonem i prócz oczywistego: "Otwórz mamo" dorzuca?em jeszcze "i zapal ?wiat?o". To te? przesz?o z wiekiem. Teraz ju? nie wyobra?am sobie spania przy ods?oni?tych roletach.

Odnośnik do komentarza
Teraz ju? nie wyobra?am sobie spania przy ods?oni?tych roletach.

Mo?e i to jakie? g?upie skojarzenie, ale ja du?o lepiej si? wysypiam i mam o wiele lepszy humor rano od kiedy ?pi? przy ods?oni?tych roletach, cho? lata spa?em przy zasuni?tych. Nie wiem, sk?d si? to bierze, ale w moim przypadku to podzia?a?o. :) Taki ma?y offtop. :]

Odnośnik do komentarza
Ja tak?e mog? powiedzie?, ?e jestem socjofobem. Objawia sie to czasem mocniej, czasem l?ej, ale np. boje si? wyj?? samemu na miasto, a jak wróc? to le?? na ?ó?ku i przez kilkana?cie minut trz?s? sie ze strachu. Jest to mocno denerwuj?ce i wprawia mnie w wielkie zak?opotanie. Ju? kilku znajomych ludzi mia?o pretensje do mnie, ?e nie mówi? im "cze??" gdy ich mijam, ale ja po prostu patrze w chodnik, pod nogi, bo boje si? podnie?? g?ow?.

 

Boje sie tak?e kamer. Jak mam by? nagrywany to g?os mi si? ?amie, ca?y sie poc?... najgorzej jest kiedy mam czyta? czytanie w ko?ciele na ?lubie... zdarza mi sie strasznie duka?, bo nie mog? wydoby? z siebie d?wi?ku.

 

Boje sie rozmawia? przez telefon, odebra? s?uchawki, gdy dzwoni kto? nieznajomy, zadzwoni? do kogo?. Nie mam poj?cia sk?d mo?e sie to bra?, ale jest okropnie uci??liwe...

 

Psów tak?e si? boj?, wysoko?ci, ale ju? mniej ni? kiedy?

 

 

Zupe?nie jak ja, kurcze, dzi?ki panowie za t? socjofobi?, bo nie wiedzia?em nawet, ?e takie co? ma swoj? nazw?, a nigdy nie potrafi?em tego nazwa? i zawsze wtedy g?upio si? czu?em. :/

Tak samo z tymi kamerami, wyst?pieniami publicznymi, do TV si? nie nadaj?, gdy sobie pomy?l?, ?e mam co? takowego zrobi? to najch?tniej bym uciek? gdzie? daleko, dziwny jaki? taki l?k...

 

Dlaczego takie ró?ne, dziwne rzeczy nam si? przytrafiaj?...? :|

Odnośnik do komentarza
Teraz ju? nie wyobra?am sobie spania przy ods?oni?tych roletach.

Mo?e i to jakie? g?upie skojarzenie, ale ja du?o lepiej si? wysypiam i mam o wiele lepszy humor rano od kiedy ?pi? przy ods?oni?tych roletach, cho? lata spa?em przy zasuni?tych. Nie wiem, sk?d si? to bierze, ale w moim przypadku to podzia?a?o. :) Taki ma?y offtop. :]

To ja sie kapie po ciemku.

 

Oczywiscie moge przy swietle i nie jest to jakis problem, ale o wiele lepiej i bardziej relaksujaco wplywa na mnie kapial przy zgaszonym swietle i calkowitych ciemnosciach :kekeke:

Odnośnik do komentarza

Rodentofobia - bardzo boje sie szczurów i mysz, moze nie tyle boje, ale gdy pomy?le o tych gryzoniach to zaraz ciarki mnie przechodz?. Nie wiem od czego si? to wzielo troche mi wstyd z tego powodu :/ jak widze 8 letnie dziecko karmiace swojego szczura to zle sie wtedy czuje :/. Jestem starszy, a boje sie szczurów gdy dziecko bawi sie z nim i uwaza go za pupila ..... Mozna tak?e u mnie zauwa?y? nekrofobie gdy moja babcia umarla balem sie dotkn?? jej ciala..... Lek wysokosc - 20m i juz mi sie wydaje ze spadam ;|.......

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...