Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu stałem się fanem twórczości Nelsona DeMille'a - jest autorem książek sensacyjnych z bardzo dobrą fabułą, świetnymi dialogami i sarkastycznym humorem. Pisze on książki wojenne (głównie Wietnam) lub kryminały - ciężko powiedzieć które są lepsze, ponieważ jak do tej pory wszystkie mi się podobały. Żeby nieco przybliżyć tego autora dodam, ze na podstawie jego książki "Córka generała" powstał film o tym samym tytule (w roli głównej John Travolta). Jak do tej pory przeczytałem i polecam następujące tytuły:

 

- Katedra

- Córka generała

- Nad rzekami Babilonu (ta szczególnie przypadła mi do gustu)

 

- Plum Island

- Gra Lwa

- Nadejście Nocy

Wymienione wyżej trzy łączy postać głównego bohatera - Johna Corey'a - dzięki któremu zaliczam te pozycje do moich ulubionych. Postać ta słynie ze świetnego poczucia humoru i stylu bycia, jest skuteczny i dość nietypowy w tum co robi. Dodam, że jest emerytowanym policjantem i pracuje dla FBI. Do tej serii zalicza się również książka "Żywioł ognia" (wydana w tym roku), której jeszcze nie przeczytałem, ale zrobię to niebawem. Jeśli ktoś jest zainteresowany zachęcam do czytania w w/w kolejności - choć jeśli ktoś zacznie czytać 'od środka', to załapie wątek, ale nie będzie znał kilku ciekawych szczegółów.

 

Nie czytałem jeszcze:

- List z Wietnamu

- Odyseja Talbota

- Złote Wybrzeże

- Spencerville

Ale z pewnością przeczytam.

 

Polecam! :)

Odnośnik do komentarza

Swoją drogą w książce "Opowieść o złodzieju ciał" był pewien Talbot, no ale nvm. Przeczytałem ostatnio ów 2 tomy, dzieła Anny Rice, i o ile jestem zachwycony, jak zawsze zresztą kronikami wampirzymi, tak lekko irytujące było pokazanie Lestata jako wampira z uczuciami, z wielkimi namiętnościami, zabijającego wyłącznie morderców, no i do tego skłonnego zakochać się w kobiecie śmiertelnej. Ale sama książka napisana bardzo fajnie, szczególnie opisy Nowego Orelanu są genialne.

Odnośnik do komentarza

Jestem obecnie w trakcie lektury "Diabła Łańcuckiego" Jacka Komudy. Przyznam szczerze, że całkiem sympatyczne czytadło. Akcja rozgrywa się w nieźle mi znanych okolicach (m.in. Dynów, Przeworsk, Dydnia), skąd pochodzi rodzina mojego ojca i gdzie do dnia dzisiejszego stoi dom pradziadków. Język Komudy też całkiem do przyjęcia - chwilami słabszy od Sapkowskiego z trylogii o Reynevanie, ale wciąż na tyle niezły, by nie męczyć czytelnika. Historia zubożałych szlachetków z pogranicza Małopolski i Rusi Czerwonej, zajazdów, trybunałów, lokalnych rębajłów i sabatów rodem z Węgier. Myślę, że warto zajrzeć, jeśli kogoś takie klimaty kręcą i nęcą, a jeszcze nie miał okazji do przewertowania stron tej powieści.

 

A na półce grzecznie czekają już Tolkienowskie "Opowieści niedokończone", a myślę, że w tym tygodniu powinny dotrzeć do mnie też dwa kolejne (VI i VII) tomy "History of Middle-Earth". Cóż, może warto zachorować z początkiem stycznia... ;]

Odnośnik do komentarza
Właśnie skończyłem czytać "Northern Lights" Philipa Pullmana i przyznam, że jestem pod sporym wrażeniem. Jeszcze dwa tomy "His Dark Materials" przede mną, ale już widzę, że to naprawdę ciekawa trylogia, i mam nadzieję, że Weitz nie spieprzy filmu.

daje sobie reke uciac jak pisales Proff posty ze przeczytales juz calosc i dales linka to zapowiedzi filmu...zacheciles mnie swoimi wypowiedziami do kupna i wreszcie znalazlem czas by to dygnac :) Jestem w polowie 2 tomu i naprawde niezle...choc mam kilka watpliwosci z jedynki. W jakim temacie podawales tego linka? polecialy tamte posty? :/ czy to nie ten temat byl :-k Pamietam, ze bodaj Feanor by zainteresowany ta pozycja i podalem linka gdzie kupilem...ktos sie nudzil i wszystko wywalil?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

"Heban" Ryszarda Kapuścińskiego

Dostałem tę książkę jako prezent na święta, ale dopiero ostatnio się do niej zabrałem.

Jest to zbiór esejów poświęconych krajom Afryki, choć, jak deklaruje autor, są tam opisane "losy kilku ludzi, których widział". W prawie każdym rozdziale Kapuściński opisuje inny kraj-poczynając od Ghany, na Etiopii i Erytrei kończąc.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie-wielką politykę (ruchy niepodległościowe w latach 50. i 60.), ogólne rozważania nad ludzkością i wreszcie - losy zwykłych Afrykańczyków. Wszystkie te elementy, napisane niezwykle ciekawym językiem, dają pełny obraz Afryki.

 

To pierwsza książka Kapuścińskiego, jaką przeczytałem, ale teraz zabieram się za następne ;)

Odnośnik do komentarza

Hmm nie czytuje ksiazek zbyt wiele (niestety). Ostatnio czytalem w delegacji "I am legend" no i w sumie przypadlo mi do gustu (lepsze przynajmniej niz film). Nie zeby jakies super, ale szukam czegos podobnego, klimat - hmm klimat moglby byc jakis postnuklearny (fallout ? :D) badz blizej nieokreslona przyszlosc (ale odpada jakis kosmos itp). No w ogole cos co mogloby mnie zainteresowac (to teraz dowalilem :D) - moze byc tez jakis dobry kryminal.

 

ps. z tego co widze tutaj na 5 stronie to mozliwe, ze cos z "Dapsz'a" mi przypadnie do gustu :)

Odnośnik do komentarza

Ostatnio wpadła mi w łapy przy okazji przygotowań do matury ustnej książka "Adieu" Jana Grzegorczyka. Generalnie opisuje problemy współczesnych duchownych, niby nic specjalnego, ale jednak ja jestem fanem literatury współczesnej i mi bardzo się podobała. Opisuje sytuacje z jakimi spotykamy się na codzień, przedewszystkim księża oczywiście i zawiera wiele zabawnych dialogów:) Polecam, może ktoś z Was jeszcze może mi pilecić jakąś książkę o duchownych??

Odnośnik do komentarza

Chce kupić jakąś książkę mojej dziewczynie.. Wiem, że możliwości mnóstwo.. ja jednak wiem, że to nie może być żaden romans, ani raczej żaden thriller lub horror.. Chciałbym coś co zapada w pamięć.. Książkę z której można coś wynieść i zapamiętać ;) Wszelkie sugestie mile widziane..

Odnośnik do komentarza
Chce kupić jakąś książkę mojej dziewczynie.. Wiem, że możliwości mnóstwo.. ja jednak wiem, że to nie może być żaden romans, ani raczej żaden thriller lub horror.. Chciałbym coś co zapada w pamięć.. Książkę z której można coś wynieść i zapamiętać ;) Wszelkie sugestie mile widziane..

K-Pax? Dzieci Arbatu?

Odnośnik do komentarza
Chce kupić jakąś książkę mojej dziewczynie.. Wiem, że możliwości mnóstwo.. ja jednak wiem, że to nie może być żaden romans, ani raczej żaden thriller lub horror.. Chciałbym coś co zapada w pamięć.. Książkę z której można coś wynieść i zapamiętać ;) Wszelkie sugestie mile widziane..

K-Pax? Dzieci Arbatu?

Jeśli chodzi o K-PAX to jest to tylko pierwsza część całej trylogii. Jakbyś sie zdecydował to najlepiej od razu zainwestować we wszystkie części, co wcale nie jest dużym wydatkiem. Tym bardziej, że w drugiej części ("Światy prota") można przeczytać raport prota z pobytu na Ziemi. Dla samego tego raportu warto sięgnąć po tą książkę.

Odnośnik do komentarza
Chce kupić jakąś książkę mojej dziewczynie.. Wiem, że możliwości mnóstwo.. ja jednak wiem, że to nie może być żaden romans, ani raczej żaden thriller lub horror.. Chciałbym coś co zapada w pamięć.. Książkę z której można coś wynieść i zapamiętać ;) Wszelkie sugestie mile widziane..

K-Pax? Dzieci Arbatu?

Jeśli chodzi o K-PAX to jest to tylko pierwsza część całej trylogii. Jakbyś sie zdecydował to najlepiej od razu zainwestować we wszystkie części, co wcale nie jest dużym wydatkiem.

Nie koniecznie, można przeczytać tylko pierwszą część i na tym zakończyć spotkanie z sagą, poza tym kolejne części są coraz słabsze.

Tym bardziej, że w drugiej części ("Światy prota") można przeczytać raport prota z pobytu na Ziemi.
AFAIR w trzeciej.
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...