Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

Sezon Burz za mną. Jestem zadowolony, choć nie powalony, taka szkolna czwórka. Język nadal na medal, ale struktura fabularna mnie trochę odrzuca, co już sneogg bodajże zauważył. Niektóre wątki zdecydowanie odstają od reszty, nie poziomem lecz spójnością narracyjną. Po co właściwie był wątek "Proroka Lebiody"? Ockham chyba by go wyciął :)

 

 

Ta katastrofa na końcu też tak trochę z głupia frant atakuje :)

 

 

Generalnie jednak chcę więcej!

Odnośnik do komentarza

Witam!

 

Czytał ktoś może książkę The Walking Dead. Żywe trupy. Narodziny Gubernatora? Czy warto w nią zainwestować? Chociaż jako amator tematyki zombie jak i samego serialu pewnie przypadnie mi do gustu.

 

 

 

Jeśli lubisz to uniwersum to warto zainwestować, szczególnie że jest tam kilka mocnych akcji.

Odnośnik do komentarza

W wątku książkowym też chciałbym żebyśmy dokonali czytelniczego podsumowania roku. Która ksiażka okazała się dla Was "Książką Roku"? Ja czytam głównie lekką beletrystykę, którą fajnie się czyta i szybko zapomina ale chyba najwięcej emocji wywołała u mnie nowa powieść Sapkowskiego. Mimo że nie jest jakaś wybitna to generalnie nie zawiodła moich oczekiwać. Dużo emocji wywołała też nienajnowsza już powieść Dennisa Lehane "Rzeka tajemnic". Nie zawodzą też kryminały Jo Nesbo, a także najnowsza powieść Miłoszewskiego "Bezcenny" okazała się zacną rozrywką. Nie zawodzi ostatnio King: "Joyland" bardzo mi się podobał. Nie wykluczone, że do końca roku przeczytam jeszcze coś wartego wspomnienia (w kolejce czeka m. in. "Doktor Sen" i "Wyznaję").

Na dziś moje Książki 2013 to:

1. "Sezon burz" Andrzej Sapkowski

2. "Rzeka tajemnic" Dennis Lehane

3. "Czerwone gardło" Jo Nesbo

 

Dajcie swoje propozycje, na początku roku zrobimy ankietę i podsumowanie literackie 2014 r.

Odnośnik do komentarza

Ja właśnie kończę "Homeland: Ścieżki Carrie" Andrew Kaplana i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i zachwycony, praktycznie w dwa podejścia przeczytałem całość, klimat baardzo mi leży.

W związku z tym pytanie, zna ktoś jeszcze jakieś książki tego typu? Dla tych którzy nie wiedzą o czym jest serial "Homeland": mam na myśli thriller szpiegowski osadzony w czasach współczesnych, informatorzy, trochę polityki, skakanie od lokacji do lokacji, zwroty akcji, te sprawy., najlepiej związany z bliskim wschodem.

Odnośnik do komentarza

Z książek wydanych w 2013 czytałem tylko dwie chyba. Ustawiłbym je tak:

 

1. "Ostateczny argument królów" Joe Abercrombie

Chyba najlepszy pisarz z nowej fali fantasy na zachodzie. Ta książka kończyła trylogię "Pierwsze prawo", trylogię wypełnioną cynizmem, goryczą i przemocą. Jeśli ktoś myśli, że Martin uprawia naturalistyczną fantasy, niech sięgnie po Abercrombiego. Książka pisana lekkim piórem, ze zgrabną fabułą, z kilkoma co najmniej ciekawymi, niesympatycznymi bohaterami.

2. "Sezon burz" Andrzej Sapkowski

Już pisałem o tym wcześniej. Książka łatwo się czytała, ale niedosyt lekki pozostał.

 

 

Z czytanych w tym roku, ale wydanych wcześniej zdecydowanie wyróżniłbym "Czas eksterminacji: Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939–1945" Saula Friedlandera. Cóż, w tym temacie przeczytałem już naprawdę sporo, wydawało mi się więc, że niewiele mnie już zaskoczy. A Friedlanderowi udało się mną wstrząsnąć kilkukrotnie co najmniej. Chylę czoła.

Odnośnik do komentarza

1. "W Mrok" Andriej Djakow.

2. "Do światła" Andriej Djakow.

Co prawda obie ukazały się pod koniec 2012 roku, ale sama końcówka ;) Osobiście po przeczytaniu Metro 2033 i 2034 ostrożnie pochodziłem do lektury obu pozycji, a później nie mogłem się oderwać. lepsze chyba od pierwowzoru.

 

3. "World War Z" Max Brooks - książka w formie reportażu. Nie mogłem się oderwać, przeczytana w 2 dni. Film przy tym, to porażka.

Odnośnik do komentarza

Polecam właśnie trwający Bookrage.

 

Janusz A. Zajdel, ikona polskiej fantastyki socjologicznej, autor, o którym mówiło się „drugi po Lemie”, twórca rozlicznych opowiadań i kilku powieści, które szybko zyskały status kultowych. Przedwcześnie zmarły, zainspirował całe pokolenie pisarzy SF lat 80.

 

5 pozycji tego znakomitego autora za przysłowiowe "co łaska". 6 po przekroczeniu średniej wpłaty (na ten moment ~25 zł).

Odnośnik do komentarza

A ktoś czytał biografię Szamotulskiego? Chciałem sobie sprawić na gwiazdkę, niby opinie niezłe, ale jakoś nie wierzę zachwalającym redaktorom Weszło, więc spytam Was o ile czytaliście. Warto?

Moim zdaniem warto, choć więcej niż wątków stricte biograficznych jest tam anegdot związanych z polskim (i nie tylko) futbolem przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych ;). Jako że początek mojego zainteresowania piłką nożną przypadał właśnie na ten okres, a dodatkowo biorąc pod uwagę, że byłem na paru meczach Amiki :keke:, opowieści Szamotulskiego były całkiem przyjemne. Zabawne są historie o Wójciku (dla Ciebie Guli dodatkowy smaczek - epizod Wójta we Wrocławiu), Majewskim, Smudzie i Ledwoniu.

Odnośnik do komentarza

A ktoś czytał biografię Szamotulskiego? Chciałem sobie sprawić na gwiazdkę, niby opinie niezłe, ale jakoś nie wierzę zachwalającym redaktorom Weszło, więc spytam Was o ile czytaliście. Warto?

To nie jest biografia Szamotulskiego.

Jako zbiór anegdot o polskich piłkarzach - fantastyczne. Jako literatura "kiblowa" - jeszcze lepsze.

Jeśli chcesz się pośmiać - świetna sprawa. Kupiłem zaraz po premierze, bez żadnych zniżek (jakbym wiedział, że wydadzą ebooka, to bym poczekał), a nie żałuję ani grosza. Czyta się błyskawicznie.

Jak nie lubię "Weszło", tak muszę przyznać, że ich zachwyty nad tą pozycją są trafne. Dla mnie: duże zaskoczenie, bo nie spodziewałem się wiele.

Odnośnik do komentarza

Nie zawodzą też kryminały Jo Nesbo

Fakt, seria z Harrym Hole jest swietna, pod choinke czekam na "Policje" :D Ale łowcy głów tez daja rade.

Mi z beletrystyki przeczytanej w tym roku podeszły ksiazki Vincenta Severskiego. "Nielegalni" i "Niewierni" to niby opasłe tomiska, ale nie moglem sie od nich oderwac.

Odnośnik do komentarza

U mnie w tym roku niekwestionowanym królem są... Dzienniki gwiazdowe. Wróciłem do tej pozycji (ah te promocje ebooków) po kilku latach i dla mnie to jest mistrzostwo świata. Ponadczasowa klasyka.

 

Bardzo dobre: W mrok, Do światła, Kompania braci, Sezon burz, Trylogia Millenium

Dobre: Insygnia. Wojny światów, Gwiazdozbiór Psa (bardzo oryginalnie napisana, co może odrzucać)

Odnośnik do komentarza

"Za horyzont" Andriej Diakow.

 

Udane zwieńczenie trylogii. Wspaniała atmosfera wielkiej, momentami bardzo brutalnej przygody. Bardzo się cieszę, że autor po raz kolejny wyszedł poza ciasne i nudne już podziemia metra. Klaustrofobiczna atmosfera jest super, ale trochę miałem jej już dość. Zaczęła mnie nudzić. Dlatego tak spodobały mi się "Korzenie niebios". Diakow poszedł w podobnym kierunku i chwała mu za to. Poznawanie nowych terenów, nowych obiektów to jest to :). O dziwo zaskoczyło mnie zakończenie tej książki. Już myślałem, że je przewidziałem, a tu bach niespodzianka :D. Poza tym nie wiem czy skończy się na trylogii, Diakow podobnie jak Avoledo zostawił sobie furtkę do kontynuacji opowieści.

 

Nie daruję Diakowowi, że uśmiercił Dyma. To była moja ulubiona postać w jego książkach. Na plus zapisał się także w mojej pamięci Farbowany Lis. Skurwiel z niego jakich mało.

.

 

Mój prywatny ranking książek z uniwersum „Metro 2033” (przeczytałem wszystkie wydane w Polsce) prezentuje się aktualnie następująco:

  1. „Metro 2033” Głuchowskiego.
  2. „Korzenie niebios” Avoledo.
  3. Trylogia Diakowa.

Czekam z niecierpliwością na kolejne pozycje z uniwersum :).

Tymczasem wziąłem się za „Word War Z”. Książka zapowiada się wyśmienicie :).

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...