Skocz do zawartości

Turystyka


Urbi

Rekomendowane odpowiedzi

yo,

 

jutro lece do Paryza. stad pytanie - co oprocz: Stade de France, Park des Princes i Wiezy Eiffla mozna tam zwiedzic?

nie jestem esteta, wiec jakies muzea czy galerie raczej odpadaja. na pewno chcialbym odwiedzic jakas klimatyczna pizzerie, kafeterie czy inne fajne miejsce, gdzie mozna chwile posiedziec i poczuc klimat + chcialbym zobaczyc troche fajnej architektury.

 

hotel mam raczej w centrum, zamierzam sie poruszac metrem. sobote mam cala dla siebie samego, w niedziele bede zwiedzal z kumplem i jego dziewczyna, ale oni chca do jakiegos disneylandu pojechac. ja bym wolal jednak cos w rodzaju heide parku, jak ktos zna takie cos pod Paryzem, to prosze mi polecic.

 

z gory dzieki za pomoc

Luwr warto zobaczyc chociaz dla piramidy, futurystyczna dzielnice, ktora nazywa sie bodaj La Defense - jest tam taki zajebiaszczy budynek w ksztalcie kwadratu - z dziura w srodku, obowiazkowo klimatyczny Montrmartre (chyba dobrze napisalem), Taka biala bazylike - chyba na Montparnasse - swietne widoki, NotreDame i cala wyspe Cite, Lasek bulonski, Wersal...

 

Dzieki temu, ze jest metro to da sie to zrobic w jeden dzien

 

aaaa i cmentarz Pere Lachaise z grobem Jima Morrisona - uwaga na cpunow :P

 

aaaa2: edyta sprawdzila, ze chodzi o bazylike Sacre Coeur ktora jest wlasnie na najwyzszym wzgorzu Montmartre, stamtad masz tez blisko na plac Pigalle i pod Moulin Rouge.

Odnośnik do komentarza

dzieki Bebok za podpowiedzi.

 

w zasadzie widzialem prawie wszystko co chcialem, oprocz Parc des Princes (nie starczylo czasu).

 

ilosc zabytkow i kamienic robi wrazenie. ogarniecie miasta z 3 pietra w. Eiffla to punkt obowiazkowy kazdej wycieczki.

 

kilka tipsow ode mnie:

- piwo w barze na przeciwko Moulin Rouge kosztuje 16E (!!!)

- na Stade de France mozna sie wbic do wycieczki po stadionie bez biletu (nikt ich nie sprawdza)

- pociag metra bez kierowcy zamyka drzwi zanim skonczy sie sygnal (i jak przyczasnie stope to juz sie nie otworzy)

- ciezko znalezc Francuza gadajacego po angielsku, nawet zlozenie zamowienia w McDonaldzie czy Pizza Hut to wyzwanie

- po Sekwanie plywaja turystyczne barki, warto sie na taka wbic, wiekszosc najwazniejszych obiektow jest wtedy w zasiegu + przewodnik troche poopowiada skad sie co wzielo

- jak ktos nie ma kredytowki z chipem, to niech lepiej zaopatrzy sie w duze ilosci bilonu, inaczej nie da sie kupic biletu na metro, bo automaty nie przyjmuja papieru, kasy sa przewaznie pozamykane, a Francuzi nie znaja angielskiego i ciezko rozmienic papier na bilon.

- pizze hut w scislym centrum sa tylko dowozowe! pozostale wygladaja jak tanie stolowki (plastikowe sztucce, plastikowe tace zamiast talerzy etc.), na szczescie jedzenie smakuje normalnie.

Odnośnik do komentarza
W poniedziałek wyruszam na dwa tygodnie do Turcji. Rejon Marmaris. Jakieś porady? Czego unikać na przykład? :>

 

Nadmiaru słońca i wydania kasy w pierwszy dzień.

Wsio jedno czy weźmiesz dolary, ojro czy funty, wszystkie główne waluty są dostępne do wymiany w wielu miejscach. Dobrze najpierw pochodzić i popatrzeć na kursy. My mieliśmy dolary i kurs wahał się od 1,05 (w hotelu) do 1,16 (u sklepikarza). Weź sobie dwa filtry - 20 i 10. Wiesz, że wszędzie gdzie nie ma podanej dokładnej ceny to trzeba się targować? Tylko najpierw się targuj, a potem dopiero decyduj na zakup, bo inaczej będzie kupa.

 

Co jeszcze chcesz wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
I nie jezdz taksowkami. Jako ze nieznasz okolicy, powioza Cie z 5 razy w kolko po dzielni, a potem z 50 ojro wydadza Ci 20 lir :]. Przy okazji, polecam tureckie jogurty, naprawde dobre sa.

 

 

Fakt - jogurty są mistrz. Jeszcze sobie przypomniałem, żebyś pił (poza hotelem ofc) tylko z butelek kupowanych przez siebie i otwieranych tylko przez siebie. Wezyr Cię wtedy nie dopadnie.

 

Co do poruszania się po mieście i okolicach zazwyczaj jeżdżą takie śmieszne zielone/pomarańczowe busiki, które Cię dowiozą do centrum i na wioskę, a kosztują grosze.

Odnośnik do komentarza

Dobra, jako ze dwa razy juz w Turcji bylem czuje sie zobowiazany przekazac kilka rad:

 

1. Sprawdzaj w restauracjach, czy podajac wam wode do stolu ona na pewno jest dokladnie zakrecona - tzn. czy Ty otwierasz ja po raz pierwszy. Mialem takie sytuacje, ze dostawalem wode z butelki, ktora byla juz wczesniej odkrecana. Reakcja kumpla na takie cos bylo opieprzenie kelnera i stwierdzenie, ze nie przepadamy za woda z kranu. A ichnia woda moze naprawde powodowac problemy zoladkowe.

 

2. Jak idziesz na targowisko to ostroznie zaczynaj rozmowy, bo dla wielu handlarzy jesli rozpoczynasz rozmowe o jakims towarze to znak, ze na bank chcesz go kupic. Jesli wiec zapytasz o jakas rzecz to potem mozesz miec naprawde spore problemy zeby odejsc od stanowiska bez kupna ;) Z drugiej strony polecam bazary spozywcze, zwlaszcza z bakaliami i pistacjami, ktorych mozna probowac bez ograniczen - idzie sie zapchac od samego probowania.

 

3. Jesli chodzi o kuchnie - nastaw sie na to, ze Turcy lubia jest obiady (wlasciwie to kazdy posilek) "na zimno". Dlatego nie zdziw sie, gdy na obiad dostaniecie jakis gulasz jagniecy (przewaznie cos takiego daja) i on bedzie zimny. Takie po prostu sa tam zwyczaje.

 

4. W zadnym wypadku nie fotografuj miejscowych kobiet, ktore chodza w tych smiesznych przescieradlach i maja odkryta tylko twarz. Moga Cie bowiem potem spotkac rozne nieprzyjemnosci ze strony jej chlopa, ktory gdzies tam moze sie czaic w poblizu. Nie znam tego z praktyki, ale opowiesci, ktore o tym slyszalem brzmialy naprawde groznie.

 

5. Taka rada jeszcze odnosnie kebabow i donerow - jesli chcesz je zjesc ze smakiem, to nie przygladaj sie szczegolnie, jak one sa przygotowywane ;)

 

6. I jeszcze jedna rzecz odnosnie futbolu - bardzo ostroznie opowiadaj sie po stronie ktorejkolwiek z tureckich druzyn, bo fanatyzm Turkow w dziedzinie futbolu jest niesamowity - jeszcze nigdzie takiego nie spotkalem. A juz zwlaszcza jesli chodzi o kibicow Galatasaray i Fenerbahce, ktorzy - delikatnie mowiac - nienawidza sie ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Takie krótkie pytanko:

Jak na Litwie, Łotwie i Estonii kształtują się ceny? Czy jest taniej niż w Polsce i ewentualnie o ile?

Może ktoś był i mi pomoże :)

 

Moje doświadczenie to wyłącznie Litwa - zeszłe wakacje, Kowno i Wilno. Ogólnie ceny były takie same jak w Polsce. Niektóre artykuły taniej, inne drożej, ale bez totalnych odchyłów. Europa, panie...

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

szramek, zajrzyj na stronę Sodisparu (tego przy Lubelskiej - ca. 10 min. piechotą od Plant). Byłem tam w maju br. i naprawdę mogę spokojnie polecić. Ceny przyzwoite, do Rynku nie tak daleko, w pobliżu nieduży targ na którym można kupić to i owo, celem dożywienia ;] Pokoje posiadają własne łazienki i niewielki aneks kuchenny.

 

Moja Magda poleca też Green Hostel (ul. Szpitalna, okolice teatru Słowackiego) - tam pytaj jednak o pokoje studenckie, mają wspólne łazienki, ale standard też ponoć nie najgorszy.

 

Wspomina również o hostelu Trzy Kafki na al. Słowackiego. Tam też możesz zajrzeć.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Witam.

 

Panowie polećcie mi jakiś niedrogi, a w miarę kulturalny nocleg w okolicach Zakopanego, chociaż może być i w samym Zakopcu (Najlepiej jakieś sprawdzone miejsce). Nie bywam często w górach, ale ostatnio dałem namówić się mojej kobiecie i w połowie stycznia planujemy pojechać na kilka dni. Jeżeli znacie jakieś godne uwagi pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe itp. to dajcie znać a będę wdzięczny, bo tyle jest tego, że głowa może rozboleć... a nie chce się naciąć :)

Z góry dzięki ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...