Skocz do zawartości

Kącik filologa


Guli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie wiem czy nazwa tematu dobra, ale znalazlem taki temat na innym forum i postanowilem na tym tez zalozyc.

Chodzi o slowa i zwroty uzywane w roznych regionach Polski, ktore moha byc nie zrozumialem dla ludzi z poza regionu.

Jako ze jestem z Tarnowa (malopolska) to u nas najslynniejsze to powiedzenie "isc na pole", a nie tak jak wszedzie poza Galicja "isc na dwór" Mysle ze wiecej podobnych rzeczy wyjdzie jak temat sie rozrosnie (?).

Przypomina mi sie jeszcze, ale nie wiem jak z tym jest dzies indziej, u nas (czyli w Tarnowie) mowi sie "isc na rynek", majac w domysle ze idzie sie do jakiejsc knajpy na rynku na piwo. (jako ze u nas wiekszasc knajp jest na/przy rynku) nie wiem jak ludzie z krakowa, ale mieszkajac pare miesiecy w krakowie, ze znajomymi tak samo mowilismy idac w krakowie na piwo. Ewentualnie mozna powiedziec "moze dzis jakis ryneczek" tez majac w domysle wyjscie na piwo gdzies, (najczesciej w okolice rynku bo w obu miastach tam jest najwiecej kanjp).

Przypomina mi sie jeszcze historia z .. Irlandii, gdzie mieszkalem mi z kolesiami z Torunia. Troche mnie zdziwilo jak jeden do mnie kiedys mowi ze nam zarąbali (ukradli) "kibel", troche dochodzilem o co mu chodzi, w koncu sie okazalo ze mial na mysli smietnim , co stal przed domem.

nie wiem jak u Was z nazwamimiast, ale ze Tarnow dosc blisko Krakowa i bardzo duzo osob wlasnie tam studiuje, tak ze najpopularniejsza nazwa tego miasta to poprosty. "Krak" ("Jedziesz do Kraka?", "Jestes w Kraku").

Kolejne co mi sie przypomnialo to "weka" (nie mylić z "wek" - rodzaj sloika), nie wiem czy dobrze to wytlumacze co to jest, ale inna nazwa tego to "bulka wroclawska", jest to cos jak by taki mniejszy chleb, tylko jest to z takiego samego ciasta jak bulka, tylko nie takie male, ale w ksztalcie wlasnie malego chleba.

Moze sie temat przyjmie, to napisz jeszcze pare rzeczy pozniej.

A najwieksze pole do popisu to pewno beda mieli Slazacy i Poznaniacy;)

Nie tylko ;) Co do "weki", to w Łodzi nazywana jest "angielką".

Żaden łodzianin nie powie też "pętla autobusowa", tylko "krańcowka".

Dodaj do tego "express" == "zamek błyskawiczny".

 

W Łodzi chodzi się też na dwór (na podwórze) i na miasto (zaszaleć).

Odnośnik do komentarza
A co do tej bułki, to nie wiem czy to to samo co "parówka" czyli duża podłużna bułka. :>

Musze przyznac, ze mnie ta parowka zniszczyla po moim przybyciu do Lublina - na Mazowszu parowka to byla tylko i wylacznie parowka miesna, a tu takie cos :)

 

Z dosc nowych slow - mowi sie gdzies w Polsce brejdak na brata (ew. brejdaczka na siostre)?

 

Czy to takie typowo lubelskie?

 

W moich okolicach uzywamy slowa "migawka" na okreslenie biletu miesiecznego. Z tego co wiem nie jest to okreslenie powszechnie uzywane w Polsce :)

Przejazdowka. Z migawka sie nie spotkalem, ani na Mazowszu, ani na Lubelszczyznie... ale moze walo wiem ;]

Odnośnik do komentarza
A co do tej bułki, to nie wiem czy to to samo co "parówka" czyli duża podłużna bułka. :>

Musze przyznac, ze mnie ta parowka zniszczyla po moim przybyciu do Lublina - na Mazowszu parowka to byla tylko i wylacznie parowka miesna, a tu takie cos :)

 

Z dosc nowych slow - mowi sie gdzies w Polsce brejdak na brata (ew. brejdaczka na siostre)?

 

Czy to takie typowo lubelskie?

 

O dokładnie, przez to się kilka razy nie dogadałem z ludźmi z innych miast. "Brejdak? A co to?" :]

A co do parówki, to może rzeczywiście to typowo lubelska nazwa.

Odnośnik do komentarza
W moich okolicach uzywamy slowa "migawka" na okreslenie biletu miesiecznego. Z tego co wiem nie jest to okreslenie powszechnie uzywane w Polsce :)

u mnie to poprostu "miesieczny", no chyba ze ktos ma "roczny niewidoczny":P ale to juz slang bardziej.

 

Nie wiem dlaczego reszta Polski uparcie nie chce przyznać, że "kromka" to jedynie końcówka chleba a nie coś innego. :)

Koncowka chleba to piętka, a kromka to kromka. :D

No doklanie, kromka, to kawalek ukrojonego chleba na kanapke, a koncowka to wlasnie piętka.

 

 

Bedzie krotko. "Wiele ludzi" czy "Wielu ludzi"?

 

jakos sie nie zastanawialem nad tym nigdy, jakos nie zwrocilem uwagi, ale dla mnie obojetnie ktorej wersji ktos by urzyl to by brzmialo normalnie. Teraz jest moda na specjalnie zle wymawiane wyrazy, wiec sie czasami juz nie zwraca uwagi.

PS. zawsze mozna powiedziec "w ch*j" ;)

 

 

Noi czesto wlasnie od ludzi z Torunia slyszalem okreslenie "brat" i "siostra" na kuzynowstwo, wiem ze mozna mowic "brat cioteczny" i "siostra cioteczna" ale ale to takim niestety skrotem mowili:P w koncu sie dowiedzialem ze nie maja tak duzo rodzenstwa, tylko kuzynow:p

Odnośnik do komentarza
Noi czesto wlasnie od ludzi z Torunia slyszalem okreslenie "brat" i "siostra" na kuzynowstwo, wiem ze mozna mowic "brat cioteczny" i "siostra cioteczna" ale ale to takim niestety skrotem mowili:P w koncu sie dowiedzialem ze nie maja tak duzo rodzenstwa, tylko kuzynow:p

 

Na Mazurach w tym wypadku mówi się wyłącznie 'cioteczny' czy 'cioteczna' omijając 'siostra/brat". Ten sposób jest lepszy... :>

Odnośnik do komentarza
Noi czesto wlasnie od ludzi z Torunia slyszalem okreslenie "brat" i "siostra" na kuzynowstwo, wiem ze mozna mowic "brat cioteczny" i "siostra cioteczna" ale ale to takim niestety skrotem mowili:P w koncu sie dowiedzialem ze nie maja tak duzo rodzenstwa, tylko kuzynow:p

nigdy tego nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Noi czesto wlasnie od ludzi z Torunia slyszalem okreslenie "brat" i "siostra" na kuzynowstwo, wiem ze mozna mowic "brat cioteczny" i "siostra cioteczna" ale ale to takim niestety skrotem mowili:P w koncu sie dowiedzialem ze nie maja tak duzo rodzenstwa, tylko kuzynow:p

nigdy tego nie słyszałem.

To chyba bardziej język jedynaków, z tego co zauważyłem...

Odnośnik do komentarza
Nie wiem dlaczego reszta Polski uparcie nie chce przyznać, że "kromka" to jedynie końcówka chleba a nie coś innego. :)

Koncowka chleba to piętka, a kromka to kromka. :D

Ech :/ Kromka to kromka, piętki są bez sensu ;P Reszta to "skibki" ;P ;)

 

 

Jakie piętki, jakie kromki? :P Wszak to się przylepka nazywa :P

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...