Skocz do zawartości

Kącik filologa


Guli

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Takie dwie małe zagwozdki:

 

Pineska czy pinezka?

 

Tymbardziej czy Tym bardziej?

 

 

Męczy mnie to strasznie, bo w różnych źródłach znajduję różne wersje i zaczynam mieć wątpliwości, a akurat gramatyka i ortografia zawsze były moją mocną stroną :/ Starzeję się widać... i na tą starość głupieję :(

Odnośnik do komentarza

Czy poprawne jest sformułowanie: Czytałem dziś na gazecie?. Chodzi mi o portal gazeta.pl, nie o papierowe wydanie. Bo skoro mówi się np. na onecie to czemu nie na gazecie? Chyba, że oba sformułowania są błędne. No i problem jeszcze w pisowni wielką lub małą literą :> Poradzi ktoś?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Witam.

Nie wiem czy nazwa tematu dobra, ale znalazlem taki temat na innym forum i postanowilem na tym tez zalozyc.

Chodzi o slowa i zwroty uzywane w roznych regionach Polski, ktore moha byc nie zrozumialem dla ludzi z poza regionu.

Jako ze jestem z Tarnowa (malopolska) to u nas najslynniejsze to powiedzenie "isc na pole", a nie tak jak wszedzie poza Galicja "isc na dwór" Mysle ze wiecej podobnych rzeczy wyjdzie jak temat sie rozrosnie (?).

Przypomina mi sie jeszcze, ale nie wiem jak z tym jest dzies indziej, u nas (czyli w Tarnowie) mowi sie "isc na rynek", majac w domysle ze idzie sie do jakiejsc knajpy na rynku na piwo. (jako ze u nas wiekszasc knajp jest na/przy rynku) nie wiem jak ludzie z krakowa, ale mieszkajac pare miesiecy w krakowie, ze znajomymi tak samo mowilismy idac w krakowie na piwo. Ewentualnie mozna powiedziec "moze dzis jakis ryneczek" tez majac w domysle wyjscie na piwo gdzies, (najczesciej w okolice rynku bo w obu miastach tam jest najwiecej kanjp).

Przypomina mi sie jeszcze historia z .. Irlandii, gdzie mieszkalem mi z kolesiami z Torunia. Troche mnie zdziwilo jak jeden do mnie kiedys mowi ze nam zarąbali (ukradli) "kibel", troche dochodzilem o co mu chodzi, w koncu sie okazalo ze mial na mysli smietnim , co stal przed domem.

nie wiem jak u Was z nazwamimiast, ale ze Tarnow dosc blisko Krakowa i bardzo duzo osob wlasnie tam studiuje, tak ze najpopularniejsza nazwa tego miasta to poprosty. "Krak" ("Jedziesz do Kraka?", "Jestes w Kraku").

Kolejne co mi sie przypomnialo to "weka" (nie mylić z "wek" - rodzaj sloika), nie wiem czy dobrze to wytlumacze co to jest, ale inna nazwa tego to "bulka wroclawska", jest to cos jak by taki mniejszy chleb, tylko jest to z takiego samego ciasta jak bulka, tylko nie takie male, ale w ksztalcie wlasnie malego chleba.

Moze sie temat przyjmie, to napisz jeszcze pare rzeczy pozniej.

A najwieksze pole do popisu to pewno beda mieli Slazacy i Poznaniacy;)

Odnośnik do komentarza

Nie wiem w sumie, czy to gwara, czy tylko ja nie mialem pojecia o czym rozmawiamy (jako, ze nie jestem rodowitym Poznaniakiem, to wielu lokalnych slow nie znam ;) ).

 

Dresik (4-11-2007 17:12)

co to za ziom w poranniku?

Dresik (4-11-2007 17:12)

;D

Dresik (4-11-2007 17:12)

haha

Dresik (4-11-2007 17:12)

;x

Marek (4-11-2007 17:13)

a jaki porannik?

Dresik (4-11-2007 17:13)

taki ziomek

Dresik (4-11-2007 17:13)

na facebooku

Dresik (4-11-2007 17:13)

ktory wyglada, jakby palil paczke dziennie ziola

Marek (4-11-2007 17:15)

ale co to jest porannik ?:D i o co w ogole chodzi bo watek stracielm :D

Dresik (4-11-2007 17:15)

Afk.

Dresik (4-11-2007 17:16)

y.. nie wiesz, co to jest porannik..?

Dresik (4-11-2007 17:16)

ochuj

Dresik (4-11-2007 17:16)

;x

Dresik (4-11-2007 17:16)

szlafrok

Dresik (4-11-2007 17:16)

;x

Marek (4-11-2007 17:16)

o k****

Marek (4-11-2007 17:16)

co to k**** za gwara?

]

 

:keke:

 

Porannik to jest ogolnopolskie wyrazenie? :>

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...