Skocz do zawartości

Kącik remontowo-budowlany


Wujek Przecinak

Rekomendowane odpowiedzi

Budynek będzie oddalony od drogi (ściana tam gdzie stałeś jak zdjęcie robiłeś)?

Tam gdzie stałem, to będzie mniej więcej środek lub koniec domu. Początek będzie bardziej z przodu. Budynek będzie oddalony od drużki o jakieś 10 metrów, tak na oko.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość MitnickMike

 

Ile powinna wynieść cenna takiego domku w stanie surowym?

Jak najmniej ;) Wg strony projekty ign jest to koszt rzędu (uśredniona cena) 80 470 zł netto. Znając życie, to można dodać koilka %. Myślę, że max 90 tys. W normalnej technologii.

 

Edyta: w domu gdzieś mamy wstępną wycenę tego projektu, więc poszukam.

 

Kotłownia dostępna bezpośrednio z kuchni, szacunek :keke: Funkcjonalnie to jest tam sporo do poprawy :)

Pakiet budowlany na start GRATISSSSS! :D

 

Projekt altanki - na ciul to, altanę do 50m2 robi się teraz bez zgłoszenia nawet

7 modułów ogrodowych - meeega, nie do wykorzystania :P

Tablica informacyjna - 32 zł, oszczędność w ciul a jeszcze trzeba wiedzieć, że normowo powinna mieć 50x70cm :keke: Jak będzie inna to dupa zbita i jest możliwość przyklejenia mandatu w wysokości do 500zł przez PINB

Kosztorys - jaki kosztorys? inwestorski? uproszczony?

Dziennik budowy - 5zł

Długopis - pińć złotych :keke:

 

Generalnie marketingowo to gratisów w ciul, ja bym się nie zastanawiał :keke:

 

Aha, najważniejsze, zastanów się nad przeniesieniem kuchni w miejsce jadalni i zrobienia otwartej kuchni jednocześnie z wydzieleniem aneksu jadalnego, bo na obecną chwilę to masz aneks kuchenny (szafki tam nie otworzysz, są w modułach po 60cm) i wielką jadalnię. Troszku to bez sensu. Nie widzę tam nigdzie info nt materiałów z jakich to ma być budowane, jakie stropy, jakie pokrycie dachu,

Odnośnik do komentarza

Ee, ale pisałem, że jest w planie :> Przeróbki będą. Kuchni na pewnie nie przeniosę do pokoju i nie będzie aneksu. Projektów z kuchnią łączoną z salonem jest sporo i to nam pasujących. Ten jest ciekawy, bo jest oddzielnie.

Wejście do kotłowni będzie z garażu przyklejonego, nie z kuchni.

A projekt wzięty z pierwszej strony z brzegu. Scorpio pytał, to podrzuciłem. My mamy inne biuro projektowe.

 

Ale bardzo miło, że piszesz. Zgłoszę się na pewno po porady :p

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

 

Rzuć koncepcję jak Ci zrobią na pw, rzucę okiem z ciekawości i poczepiam się :keke:

Na razie nie kupowaliśmy projektu, więc spokojnie :P Myślę, że w wakacje, po wakacjach już coś zostanie ruszone.

 

Nie kupuj typówki, niech ktoś Ci to przerobi wg Twoich wymagań, dobierze materiały i konstrukcję. Jeżeli parterówka i chcesz ciąć koszty to przemyśl temat wiązarów drewnianych.

Odnośnik do komentarza

 

 

Rzuć koncepcję jak Ci zrobią na pw, rzucę okiem z ciekawości i poczepiam się :keke:

Na razie nie kupowaliśmy projektu, więc spokojnie :P Myślę, że w wakacje, po wakacjach już coś zostanie ruszone.

 

Nie kupuj typówki, niech ktoś Ci to przerobi wg Twoich wymagań, dobierze materiały i konstrukcję. Jeżeli parterówka i chcesz ciąć koszty to przemyśl temat wiązarów drewnianych.

 

Będzie przerobione przez biuro. Część rzeczy zmienią w tym, co kupimy projekt, gdyż zrobią to za free. Parterówka, żeby na starość się nie telepać jak coś po schodach :) A poddasze będzie użytkowe jako powiedzmy garderoba.

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

To nie projektują indywidualnie tylko poprawiają typówkę? Bez sensu, bo nie ma czegoś takiego jak "poprawianie" za free. Sprawdź przed zakupem tego projektu jak wygląda sprawa stropów i pokrycia dachowego. Dla przykładu, jak będziesz miał wrzucone stropy żelbetowe i dachówkę ceramiczną to przepieprzysz w fundamentach jakieś 10% wartości budowy. To są serio istotne rzeczy. Tak samo jak układ ścian nośnych, który można odchudzić i wykonać w układzie płyta-słup, kolejny temat jest z podciągami dwuteowymi które można wykonać w układzie "T" odwróconym jako nadciągi (dochodzą tylko dodatkowe strzemiona dwucięte i jest po temacie) a będziesz miał gładkie sufity bez wystających elementów konstrukcyjnych. Kolejny plus to możliwość zmian w środku na etapie budowy, uwierz wiele rzeczy się wtedy zmienia. W typówce tego miał nie będziesz. A na fachowców na etapie budowy nie licz, nikt Ci nic nie doradzi tylko będzie kasował za m2 roboty.

 

Nawet zmiana zbrojenia stropu z fi12 na fi10 potrafi zrobić sporą oszczędność, jeżeli w danej chwili masz okazję kupienia taniej stali. To samo tyczy się drewna w konstrukcji dachu. W zależności od strefy śniegowej i pokrycia (a trzeba wziąć pod uwagę jeszcze lód którego żaden eurokod nie przewiduje, ani polska norma) można odchudzić dach o 1/3 wielkości m3.

 

Generalnie ja nie jestem zwolennikiem typówek, chyba że bez zmian. Każda zmiana w typówce wiąże się z poprawianiem 4-5 rzeczy na kolejnych rysunkach i powoduje możliwość niedopatrzenia czegoś.

 

Nie chcą Ci zrobić projektu indywidualnego czy jak?

Odnośnik do komentarza
To nie projektują indywidualnie tylko poprawiają typówkę? Bez sensu, bo nie ma czegoś takiego jak "poprawianie" za free.

Bardziej miałem na myśli wnoszenie poprawek :> - np. zlikwidowanie drzwi tarasowych, wsadzenie tam okna czy coś w ten deseń. Nie znam się, tylko wiem to, co czytałem gdzieś tam. Lub zapytałem o coś brata i siostrę. Także każda Twa uwaga jest cenną informacją.

 

Sprawdź przed zakupem tego projektu jak wygląda sprawa stropów i pokrycia dachowego. Dla przykładu, jak będziesz miał wrzucone stropy żelbetowe i dachówkę ceramiczną to przepieprzysz w fundamentach jakieś 10% wartości budowy. To są serio istotne rzeczy.

Strop jest drewniany. Dachówka- nie pamiętam.

 

a będziesz miał gładkie sufity bez wystających elementów konstrukcyjnych.

Tu nam nawet chodzi o to, żeby belki drewniane ze stropu wystawały z sufitu.

 

Generalnie ja nie jestem zwolennikiem typówek, chyba że bez zmian. Każda zmiana w typówce wiąże się z poprawianiem 4-5 rzeczy na kolejnych rysunkach i powoduje możliwość niedopatrzenia czegoś.

Wiesz, jak pisałem wyżej- poprawki nie są jakieś tam mocne (przynajmniej ja to tak widzę), tylko zasadniczo ograniczają się likwidacji czegoś- a to drzwi do kotłowni, drzwi tarasowe, kominka. Tyle pamiętam.

 

Nie chcą Ci zrobić projektu indywidualnego czy jak?

Ale kto? :P Na razie od roku, może kawałek więcej, szukaliśmy, oglądaliśmy projekty. Wcześniej były dwa inne, z pietrem. A ze dwa miesiące temu znaleźliśmy ten, co wrzuciłem. Swoją drogą projekt indywidualny to wydatek rzędu od 6 do około 9 tys. zł. Mniej więcej.

Odnośnik do komentarza

 

 

Swoją drogą projekt indywidualny to wydatek rzędu od 6 do około 9 tys. zł. Mniej więcej.

 

Imo to ułamek wszystkich kosztów, a pewnie pozwoli przyoszczedzic potem na kosztach budowy. Ale to tylko tak z doswiadczen znajomych, ktorzy sie budowali ;)

 

No właśnie mam inne zdanie na ten temat na podstawie rozmów z innymi, o nie jest tak do końca zawsze.

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

Najpierw szukasz najkrótszej i najlepszej drogi czy sprawdzasz cenę paliwa przed podróżą? :) Nie no pewnie, że tak nie jest, to że będziesz miał np wrzuconą dachówkę ceramiczną na pokrycie dachu a Ty zrobisz blachodachówkę to przecież niewielka zmiana. Tak mówią specjaliści którzy prenumerują Muratora :keke:

 

A potem zdziwienie, że coś sobie przesunęli (np komin) i robi się problem na konstrukcji dachu, że mają nietypowe okna wstawione i trzeba otwory poprawiać, że drzwi mają wszędzie 90 a można było 80 zrobić, że nikt w kuchni nie przewidział dwóch kanałów wentylacyjnych pod kuchenkę (okap) plus wentylacja grawitacyjna, że mogą kominy zrobić z keramzytu czy kształtek ceramicznych i obłożyć blachą t-7 a w projekcie są murowane z cegły itd :keke: Już nie mówiąc o tych stropach, drewno lubi się skręcać, dobrze pracuje do 4,50m rozpiętości przy w miarę rozsądnych przekrojach. Nie ma w ogóle co porównywać projektu indywidualnego do typowego. Rozumiem, że kotłownię ślepą też masz tak jak chciałeś, że piec z zasobnikiem na ekogroszek (lub inne paliwo stałe) spokojnie wejdzie i nie będziesz się musiał gimnastykować tylko z jednym producentem, pod którego piec przewidziano kotłownię. Że jak zmienisz tę nieszczęsną dachówkę (zakładając, że jest), nie odchudzisz belek stropowych, nie odchudzisz fundamentów i nie wyrzucisz kasy w błoto na etapie budowy. Sama forma dostawienia garażu, tak jak zrozumiałem z Twoich postów, to nie jest "zmiana" w typówce a tworzenie nowego projektu, dla którego trzeba wyjść w ogóle z innymi parametrami względem chociażby docieplenia (rodzaj kotłowni).

 

Generalnie od kiedy tylko pracuję to zrobiłem może 1-2 typówki, z tym założeniem, że tam NIE BYŁO ŻADNYCH ZMIAN. Znajdź projektanta blisko siebie, zapytaj o cenę projektu indywidualnego i co wchodzi w zakres ceny. Bo pitolenie, że projekt indywidualny to koszt 9k a ja za 1,5k mam projekt można sobie między bajki włożyć.

 

W skrócie:

- typówka od 1,5k-3k

- mapa do celów projektowych do 2k (zależy od regionu, Warszawa 1k, Gliwice czy Zawiercie 2k, Kielce 800zł)

- adaptacja typówki od 1,5-2,5k

- załatwianie formalności (zalezy od biura)

 

Czyli tak naprawdę jeżeli przyjmiesz 1,5k typówka, mapa 1k, adaptacja 1,5k (wątpię, że ktoś to zrobi w takiej cenie, rynkowo od 2k) to masz +/- 5-6k, faktycznie typówka wychodzi taniej od indywidualnego gdzie za 6k masz wszystko na tacy z zestawieniami materiałowymi, doradztwem itd.

 

Ale ludziom się pieprzy w głowach i wg nich to tylko kilka kartek papieru, trzeba zaoszczędzić, proponuję ogłoszenie rzucić na polibudę najbliższą, studencina Ci zrobi rysunki za parę stów i będzie po problemie :D

 

Tak na poważnie, projekt indywidualny >>>>> typówka. I nikt mi nie powie, że to jest droższe.

 

Aha, bo nie doczytałem, chcesz zlikwidować drzwi do kotłowni i będziesz w zimę dymał na około budynku, żeby sprawdzić czy w piecu się rozpaliło czy żeby temperaturę podkręcić? :keke: Trzymam kciuki :)

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

CMF się zmienia, od tematów "czy widziałeś gołą babę" do "zbuduje sobie dom" :keke: Jakby co to służę wskazówką. No i spisujcie z projektantem zlecenie gdzie jasno określacie CO WCHODZI W ZAKRES i ustalacie chociażby przybliżony termin realizacji :) Żeby potem nie było, że za kosztorys do banku 500+, że za zestawienie materiałów +300, że za instalacje wewnętrzne +300, że za zjazd i miejsce na kosz +200 itd. To też może zrobić robotę jeżeli chodzi o cenę projektu. Ale upraszczając, projekt indywidualny to nie jest 5 kartek papieru z rysunkiem w autocadzie czy innym programie, tylko wypadkowa pomysłu, wiedzy, doświadczenia i podejścia projektanta do tematu "robię projekt tak jakbym robił dla siebie".

 

Wwosik a co też coś chcesz budować? :D

Odnośnik do komentarza

Niestety to prawda, że dużo zależy od "integrity" projektanta, tak jak w mojej branży...

 

Co do budowania się, to wiesz Mitnick, czasem się niby marzy, ale potem następuje reality check: https://tabelaofert.pl/dzialka-budowlana-warszawa-mokotow,6704975

 

A po drugie, to ani ja ani żona nie jesteśmy stworzeni do prac domowych, a przy domu zawsze i nieustannie jest coś do zrobienia. Jak mi w bloku zacznie dach przeciekać, to się tym pan Wiktor sam zajmie, a w domu musiałbym ja co najmniej zadzwonić po fachowca.... Dlatego nie widzę się w domu.

Odnośnik do komentarza

A po drugie, to ani ja ani żona nie jesteśmy stworzeni do prac domowych, a przy domu zawsze i nieustannie jest coś do zrobienia. Jak mi w bloku zacznie dach przeciekać, to się tym pan Wiktor sam zajmie, a w domu musiałbym ja co najmniej zadzwonić po fachowca.... Dlatego nie widzę się w domu.

wwosik, trochę w tym prawdy, trochę mitu. Ja byłem całe życie blokowcem, w domu bałem się właśnie tego, o czym piszesz, majsterkowiczem nie jestem... a sobie radzę :) Te potrzeby nie występują codziennie, a telefon do fachowca nie boli (inna sprawa, że u mnie teść jest bardzo uczynny i jest złotą rączką, więc część tych rzeczy (szczególnie dotyczących elektryki) mam z łatwiejszym dostępem :) ).
Odnośnik do komentarza

Zdziwilibyście się swoją drogą ile się można nauczyć mieszkając w domu takowych właśnie napraw mniejszych czy większych :)

W obecnych czasach to naprawdę nie problem. Odpalasz google i jedziesz. Od sąsiada można pożyczyć sprzęt jak coś i działać. Ja tak przeprowadzałem remont w domu. Jakieś szpachlowania, gipsowania, czyszczenie podgłóg i masa innych rzeczy- odpalałem google i zawsze coś wiedziałem.

Odnośnik do komentarza

 

 

o czym piszesz, majsterkowiczem nie jestem... a sobie radzę :) Te potrzeby nie występują codziennie

po 20 latach od postawienia zaczynają się ... masowe wydatki a to dach do poprawy a to coś innego. skarbonka bez dna

 

jak widzę znajomych co teraz kupili stan surowy i przez rok mają co chwile jakies poprawki... to ciesze sie, ze nie stac mnie na dom, z taka iloscia problemow to nielada wyzwanie. w blokach jest pan mietek wiktor czy inny andrzej - bomba.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...