Skocz do zawartości

Kącik remontowo-budowlany


Wujek Przecinak

Rekomendowane odpowiedzi

no Panie kolego, ale tchnij trochę emocji w tę relację ;-) opisz jakieś wpadki, przypadki, jakiś film zza kulis czy aftersceny - bądź showmanem !

 

czemu zdecydowałeś się na mniejszą liczbę cegieł względem fotki poglądowej ?

 

jakiego sprzętu użyłeś do murowania ?

 

jakie kolejne kroki ?

 

jakieś nieprzewidziane akcje ?

Odnośnik do komentarza

Nie zdecydowałem się na mniejszą liczbę cegieł. A przynajmniej jeszcze tego nie widać :P (na wzorze jest 3,5 cegły na 3 cegły, ja chcę zrobić 3,5x2,5).

 

Jak murowanie? Najgorzej z pierwszą cegłą - bawiłem się z nią jakieś 15 minut. Po tym jak stwierdziłem, że cegły (które są starsze ode mnie i to pewnie zdrowo) proste nie będą i poziomu idealnego nigdy nie złapię, skupiłem się na murowaniu w linii i pilnowaniu pionu. Plany najbliższe to domurować do trzech cegieł w górę, a później wymyślę jak zrobić otwór boczny paleniska :P

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Drogi pamiętniczku ;)

 

un4Z9jP.jpg

 

Stan prac na dziś przedstawia się tak. Widać wyraźne braki w sztuce murarskiej (oraz wady materiału, ale zdecydowanie mniejsze, choć różnica 2cm w długości niektórych cegieł życia nie ułatwia). Zdjęcie sugeruje, że rogi nie trzymają pionu, ale wg mojej poziomnicy trzymają. Za to otwór paleniska jest na pewno nierówny, tego jestem świadom. Okazuje się, że robienie połówek nie jest takie proste, jak się wydaje patrząc na ręce murarza :keke: Ostatniej połówki też nie domurowałem, bo wyrobiłem zaprawę i dla jednej mi się nie opłaciło.

 

Plan na za tydzień, jak nic oczywiście nie wypadnie i pogoda dopisze - to przygotować całość pod sklepienie, tzn dwa rzędy cegieł w górę i jeden rząd na sztorc (tu znów będzie zabawa z połówkami :keke:). Do tego problem na horyzoncie, to jak położyć cegły nad otworem paleniska, chyba to się fachowo nazywa nadproże, ale ja z humana jestem ;) Niby można bloczek betonowy położyć i po zabawie, ale to psuje efekt, jeśli nie będzie żadnego tynku na cegłach (a nie będzie), dlatego wymyśliłem szalunek pionowy z desek plus wzmocnienie dodatkowe z prętów stalowych. Coś podobnego jak na tym obrazku (co za amator to robił :doh!: ;)), tyle że między deską i cegłą będzie jeszcze zaprawa z prętami, czyli popularny żelbet (pozdro Mytnik).

 

Pomysłów mam w głowie cały czas mnóstwo, zapału również (bakcyla do kielni złapałem, a nawet syn mi jedną cegłę położył), gorzej z czasem. Może być, że do jesieni się ze wszystkim nie wyrobię...

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mały update

 

VuAYoPJ.jpg

 

Tyle udało mi się zrobić w zeszłą sobotę. Pod koniec roboty zajrzał sąsiad i opierdzielił mnie (jak widać słusznie, co widać na screenie), że w taki upał się nie muruje, bo zaprawa nie będzie trzymać, a więc skończyłem i na ostatnie pięć cegieł przyjechałem wieczorem.

 

Budowa szalunku i nadproża poszła niespodziewanie łatwo - zbrojenie zrobiłem z jakiegoś drutu (nawet nie sprawdzałem jakiego, ale fi 8 to chyba miał), szalunek jak widać z desek, na zaprawę na nadproże dałem więcej cementu. Została jeszcze jedna warstwa na sztorc, czas zacząć się rozglądać za materiałem na budę wędzarniczą oraz wylać strop paleniska.

 

Acha, to że konstrukcja trzyma poziom na trzech ścianach i jednym skosie uznaję za mój osobisty sukces ;)

Odnośnik do komentarza

Strop będzie wylany osobno na drewnianej formie i luzem ułożony na cegłach (będzie o pół cegły z każdej strony szerszy, stąd na wierzchu jeszcze jedna warstwa - na sztorc, na której opierała się będzie konstrukcja drewniana). To rozwiązanie jest i łatwiejsze do wykonania od wylewania na wierzchu (nie mam nawet pomysłu jak usunąć stemple z wewnątrz, jeśli bym chciał tak zrobić), czy tańsze od stropu z bloczków/płyt, a jeszcze ma tę niewątpliwą zaletę, że będzie zdejmowalny, podobnie jak drewniana skrzynka, a więc w razie jakiejś awarii nie trzeba będzie burzyć całości. No i ani wylewka betonowa nie jest izolowana, ani pierwsza warstwa cegieł, więc jakby tu jeszcze doszedł stały element, to mróz z tego mógłby zrobić nieciekawe rzeczy.

 

W stropie oczywiście otwór kominowy paleniska (nie wiem czy okrągły, czy kwadratowy, zrobię z czego będę miał pod ręką, podobno styropian się nieźle sprawdza), zbrojenie i cztery pręty gwintowane, na których będzie z blachy zamontowany deflektor, jak na załączonym obrazku

 

Zbrojenie nadproża mam między pierwszą warstwą cegieł i szalunkiem. Jak teraz to napisałeś, to nie wiem, czy nie powinienem dać jeszcze piętro wyżej ?:-k

Odnośnik do komentarza

Muszę do końca dnia wycenić moją i ziomeczka usługę malowania, natrafiłem na coś takiego:

 


Łódź: tu malarze oczekują średnio 4-8 złotych za malowanie oraz 2 zł za gruntowanie (chociaż trafiliśmy też na propozycję 7 zł za gruntowanie powierzchni pod malowanie). Nikt z pytanych nie wspominał o szpachlowaniu niedużych ubytków, więc można założyć, że usługa jest „w cenie” lub „do dogadania”.
Generalnie podaje się, że 4-8zł za metr kwadratowy, te ceny podawane są za metr kwadratowy ściany czy ogólnie pomieszczenia? Będą do malowania dwa pokoje w bloku + sufity, jeden jakieś 14m2 drugi jakoś 20m2. Chodzi mi tylko o koszty robocizny, sprzęt i farby będą. Malarzem doświadczonym nie jestem, to raczej będę wołał minimalną stawkę (zwłaszcza, że to u rodziny), tylko muszę wiedzieć jak mniej więcej ją sobie wyliczyć.
Odnośnik do komentarza

Czyli metr2 ściany czy metr2 pokoju :keke:? Nie ukrywam, że za metr pokoju to wychodzi to wszystko dość tanio, zwłaszcza, że np. malowanie sufitu dokłada robotę, a przy liczeniu od m2 powierzchni pokoju nie wpływa na cenę. Na logikę bardziej skłaniałem się do m2 ściany, ale w sumie to się nie znam i nie wiem więc pytam :P.


http://forum.gazeta.pl/forum/w,327,91217790,,Malowanie_pokoju_Ile_dac_.html?v=2tutaj niby piszą od m2 ściany :-k

Odnośnik do komentarza

Mały update z urlopu:

 

Murowanie zakończone. Jak widać na poniższym obrazku (gdzie jeszcze nie koniec robót), nadproże śmiało wytrzymuje ciężar około 25 kg. ;)

nV725Jf.jpg

 

 

hIpcW5u.jpg

 

Tu z postawionymi wszystkimi narożnikami

 

6QSW5Pt.jpg

 

I całość.

 

KwlIc3p.jpg

 

Wnętrze z widocznym gzymsem, na którym będzie leżał strop. Na najwyższych cegłach za to opierać się będzie część drewniana.

 

Strop mam wylany (bez dokumentacji zdjęciowej z prac, bo telefon poszedł do reklamacji), szalunek z desek, zbrojenie z prętów stalowych, na środku otwór załatwił styropian 10. Chyba jednak będę robił powtórkę, bo mam wrażenie że beton wyszedł za słaby i się będzie kruszył. Ale zobaczymy, na razie schnie.

 

Póki co ruszam do castoramy rozejrzeć się za deskami do obicia (i przy okazji zerknę na kantówki na szkielet)

 

 

Odnośnik do komentarza

Już się dogadałem, że za całość roboty czyli malowanie + montaż karnisza + co tam wypadnie po drodze związane z tym (sprzątanie itp) 1000zł wezmę. Łącznie wyjdzie jakieś 10zł za m2, więc w sumie to jestem kontent.

1000zl? Za materialy nie placisz? I robisz to dla rodziny? Ile dni Ci na tym zejdzie?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...