Skocz do zawartości

Sprzęt ogrodniczy


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję maszyny lub maszyn, którymi mógłbym "obrobić" działkę. Aktualnie na topie jest wyrównanie ziemi i zasianie trawy a z czasem w grę wchodzi także koszenie owej trawy i drobne prace w ziemi. Wymyśliłem, że potrzebuję glebogryzarki, kosiarki (koniecznie z koszem), siewnika, aeratora, walca, niwelatora. Przydałaby się także jakaś mini łyżka do wykopania kilku rowów pod kable czy rury a może i do wychlastania oczka wodnego.

 

Wszystkie moje wymagania spełnia maszyna o nazwie Avant 216, ale koszt całości (z oprzyrządowaniem) sięga 100k :| co jest sporym przegięciem i w zasadzie poza moim zasięgiem. Po wstępnym rekonesansie marketów budowlanych i internetu stwierdziłem, że mógłbym się obejść traktorkiem wielofunkcyjnym np. Husqvarny czy też Stigi lub innych firm. Problem w tym, że nikt nie potrafi mi doradzić co konkretnie mam kupić. W sklepach kolesie "eksperci" doradzają, wspierając się czytaniem z karteluszek ulotkowych, dołączonych do sprzętu i nie potrafią nawet odpowiedzieć na pytanie czy rozrzutnik do nawozów, który jest dostępny dla wiekszości modeli traktorków może także służyć jako siewnik do trawy :-k

Czy ktoś ma styczność z takimi urządzeniami i może polecić coś niezawodnego i w rozsądnej cenie? Może być to kilka urządzeń - nie upieram się przy wielofunkcyjności. Warunek - urządzenia te powinna móc obsłużyć także kobieta więc ma to być proste w obsłudze i nie wymagać dużej siły fizycznej. W/w warunek ma spełniać przede wszystkim glebogryzarka.

 

Powierzchnia do pracy - obecnie około 0.7ha a w niedalekiej przyszłości całość - 1.5ha.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Może komuś się to przyda - w sieci brak opinii o tego typu sprzęcie: :-k

 

==========================

 

HUSQVARNA CRT 81

 

Glebogryzarkę tę posiadam od dwóch miesięcy. Tzn. od dwóch miesięcy posiadam fabrycznie nową CRT 81, gdyż wcześniej popełniłem błąd, decydując się na zakup tego modelu na allegro, który był rzekomo w stanie "bardzo dobrym". Niestety, tak naprawdę okazało się, że to zwykły złom ściągnięty z Holandii i po czwartej kolejnej awarii odesłałem ją do nieuczciwego sprzedawcy, decydując się na zakup nowej sztuki.

 

CRT 81 jest dość droga, ale zalety są niepodważalne.

 

Primo: własny napęd oraz potężne noże, mielące ziemię "do tyłu". Oznacza to, że silnik ciągnie do przodu, zaś noże "przytrzymują" urządzenie, wgryzając się w ziemię. Dzięki temu glebogryzarka naprawdę tę ziemię mieli a nie "leci" po powierzchni. Ponadto własny napęd daje olbrzymi komfort, gdyż praca zwykłymi glebogryzarkami, nie posiadającymi napędzanych kół a jedynie samobieżne noże to katorga (noże lecą po powierzchni i jeśli nie masz dość siły, by glebogryzarkę wyhamować siłą własnego ciała i zarazem wepchnąć ją pod ziemię, by noże mieliły glebę, to jest to bezsensowna robota a do tego wyjątkowo męcząca i niewdzięczna).

 

Secundo: Oszczędny, mocny silnik B&S o mocy 8KM jest wystarczający by poradzić sobie z nieużytkami.

 

Tertio: Głębokość pracy oraz nadawanie glebie struktury gruzełkowej.

 

-------------------------------------

 

Teraz trochę o wadach bo te niestety występują, choć plusy sprzętu są olbrzymie.

Najbardziej uciążliwą wadą jest dla mnie stosunkowo krótka rączka co oznacza, że przy pracy muszę się nad glebogryzarką pochylać (mam 190 cm wzrostu). Drugim minusem jest złe rozwiązanie mocowania rączki, która pomimo silnego dokręcenia lubi się podczas pracy trochę luzować i bywa to uciążliwe (trzeba co jakiś czas dokręcać dźwignię). Trzecią wadą jest złe wyprowadzenie linki gazu, co sprawia, że przy dodawaniu gazu manetką, trzeba także ręcznie popchnąć manetkę na silniku, gdyż linka nie jest w stanie tego zrobić (jest za długa i za miękka). Wszystkie wady zgłoszę w serwisie i zobaczę co mi na to powiedzą :)

 

Podsumowując - pomimo minusów, nie zamieniłbym tej glebogryzarki na żadną inną a pracuję nią sporo, wszak "do obrobienia" mam ponad hektar ziemi. Przestrzegam także przed kupnem "bardzo dobrych" rzęchów na allegro, które nie są niczym innym jak zużytym złomem. Oczywiście można ów złom doprowadzić do pełnej sprawności, ale koszty wyjdą porównywalne do kupna nowej.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Przymierzam się do kupna kosiarki spalinowej z koszem. Budżet 2.000 PLNów.

 

Zastanawiam się nad Husqvarną LC 48V (w zasadzie już ją zarezerwowałem u dilera, ale jeszcze nie zapłaciłem). Kosiarka ta początkowo "wisiała" na stronie producenta jako "chwilowo niedostępna" a następnie znikła w ogóle. Nie wiem czy powodem są jakieś wady konstrukcyjne, czy też nie (jest/była to nowość). Jeśli ktoś z was korzysta z takich kosiarek i jest w stanie polecić coś solidnego i niezawodnego - proszę o parę słów komentarza.

Odnośnik do komentarza

Silnik ma taki jak moja za 900zł i nie jest to genialna konstrukcja. Nie wiem jak dużą masz tą działkę ale jeżeli nie jest duża to kupowanie tak drogiego sprzętu do koszenia raz w tygodniu mija się z celem. Glebowgryzarkę możesz wypożyczyć w centrach ogrodniczych. Najważniejsze żeby trawnik był równy bo nie połamiesz sobie nóg i łatwiej się kosi:)

Odnośnik do komentarza
Glebowgryzarkę możesz wypożyczyć w centrach ogrodniczych.

W centrach ogrodniczych nie wypożyczają glebogryzarek z własnym napędem. Wiem, bo szukałem ich dość długo (i bezskutecznie) w Warszawie. Dostępne są jedynie badziewia z "samobieżnymi nożami", o których napisałem już powyżej. Praca nimi to prawdziwa katorga. Koszt wypożyczenia takiego badziewia to suma około 200 zł dziennie, więc biorąc pod uwagę stosunkowo długi czas na jaki gryzia jest mi potrzebna a także komfort pracy, zdecydowałem się na zakup CRT 81 i absolutnie nie żałuję.

 

A wracając do kosiarki to działka ma niemal 1.5 ha, ale kosiarkę z koszem potrzebuję wyłącznie na ten rok. Sieję trawę powoli i niewielkimi pasami (1-5 arów na raz), więc kosiarka jest mi potrzebna do pierwszego strzyżenia trawnika. Trawa rośnie wolno bo to Barenbrug Watersaver, wymagająca koszenia 2x w roku i za rok zamierzam kupić traktorek, żeby wtedy kosić już całość na raz. Na razie co 1-2 tygodnie mam do skoszenia wspomniane 1-5 arów (kolejne pasy sukcesywnie "dorastają" do koszenia).

Odnośnik do komentarza
A wracając do kosiarki to dziłka ma niemal 1.5 ha, ale kosiarkę z koszem potrzebuję wyłacznie na ten rok. Sieję trawę powoli i niewielkimi pasami więc kosiatka jest mi potrzebna do pierwszego strzyżenia trawnika. Trawa rośnie wolno bo to Barenbrug Watersaver, wymagająca koszenia 2x w roku i za rok zamierzam kupić traktorek, żeby wtedy już kosić całość. Na razie na tydzień mam do skoszenia 2-4 ary.

Rozejrzyj sie na jakimś pchlim targu za używką. Tanio, szybko a na jakości na pewno nie stracisz. Na takie natężenie koszeń nie ma sensu wydawać tyle pieniędzy na nówkę, tym bardziej, że za rok kupujesz nowy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Rozejrzyj sie na jakimś pchlim targu za używką. Tanio, szybko a na jakości na pewno nie stracisz. Na takie natężenie koszeń nie ma sensu wydawać tyle pieniędzy na nówkę, tym bardziej, że za rok kupujesz nowy sprzęt.

Kupiłem używkę glebogryzarki i nieco przewaluowało to moje pojęcie sprzętu używanego. Można trafić super a może to być mega rzęch. Wolę więc kupić nowe i za rok sprzedać ze stratą (akceptowalną w zamian za niezawodność i jakość; sprzęt za rok prawodpodobnie trafi zresztą do rodziny), wiedząc co mam i wyłącznie samodzielnie ten sprzęt użytkując, niż tracić czas i nerwy na ewentualne naprawy. Używana gryzia doprowadzała mnie do szewskiej pasji. Przepracowałem na niej raptem około 7 godzin a szarpałem się z nią kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Kupiłem używkę glebogryzarki i nieco przewaluowało to moje pojęcie sprzętu używanego. Można trafić super a może to być mega rzęch. Wolę więc kupić nowe i za rok sprzedać ze stratą (akceptowalną w zamian za niezqwodność i jakość; sprzęt za rok prawodpodobnie trafi zresztą do rodziny), wiedząc co mam i wyłącznie samodzielnie ten sprzęt użytkując, niż tracić czas i nerwy na ewentualnych naprawach. Uzywana gryzia doprowadzała mnie do szewskiej pasji. Przepracowałem na niej raptem około 7 godzin a szarpałem się z nią kilka tygodni.

Co do używek to fakt, że można trafić totalną kaszanę i z tym sie zgodzę. Mi akurat udało sie trafić idealnie, sprzęt tnie jak kombajn i przez rok poza dolewaniem oleju, benzyny nie musiałem nic naprawiać, ale jak masz możliwości to wiadomo, że nowy sprzęt jest najodpowiedniejszy.

Radząc bardziej kierowałem sie ilością koszeń, ale jak sprzęt później ma trafić to rodziny to nie ma tematy.

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...

Zdecydowałem się jednak na Husqvarnę LC 48V. W weekend ją przetestuję i pewnie skrobnę parę słów w ramach małej recenzji.

Minęło już sporo czasu, sezon "koszenia" mam za sobą więc pokusze się o komenatrz - zgodnie z zapowiedzią.

 

Husqvarna LC 48V okazała się doskonałym wyborem. Koszenie świeżo posianej trawy było czystą przyjemnością a można wręcz powiedzieć, że relaksem (kosiarka ma własny napęd więc nie trzeba jej pchać). Kosz pojemny, łatwo demontowalny, z wygodnym uchwytem. Początkowo kosiarka miała służyć mi tylko do "świeżej" trawy, ale większość działki była porośnięta wysokimi, metrowej wysokości chwastami rozmaitej maści i zanim ziemię zaorałem glerogryzarką, muiałem te chwasty wycinać podkaszarką. Była to niezwykle żmudna, męcząca i niewdzięczna praca tak więc w pewnym momencie stwierdziłem, że spróbuję zainterweniować kosiarką. Zdjąłem kosz, podniosłem ostrze na maksymalną wysokość, zapuściłem motor i ruszyłem z wielką niepwnością w gąszcz. I... szok.

Kosiara wdarła się w dziewiczą puszczę niczym nóz w masło, rzygając mi jedynie pod nogi zmielonymi elementami trawy, chwastów oraz drobnych gałązek. W efekcie podkaszarka trafiła na strych a LC48 okazała się prawdziwym terminatorem.

 

Obecnie w rodzinie są już zreszta dwie sztuki, gdyż rodziciel popracował nią dwie godziny i tak się napalił, że z Małopolski pojechał do dilera aż pod niemiecką granicę, byleby tylko ją dostać w swe łapy. LC48V wystepuje także w wersji z elektrycznym zapłonem (LC48VE).

 

Plusy:

- solidna, zwarta metalowa konstrukcja, której niestraszne nierówne podłoże

- funkcja zbierania trawy, mielenia trawy na nawóz

- wyrzut boczny lub tylny

- jednopunktowo regulowana wysokość koszenia

- niezawodność

 

Minusy:

- trudny dostęp do korka spustowego oleju

Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy później...

Jestem wstępnie zainteresowany kupnem spalinowej kosiarki do trawy z koszem. Powierzchni do koszenia nie jest dużo, bo chodzi o ogródek działkowy.

Co byście polecili? Zaznaczam, że nie chodzi mi o sprzęt z górnej półki. Może ma ktoś doświadczenie z mniej renomowanymi, aczkolwiek solidnymi firmami?

Odnośnik do komentarza

To ja też przy okazji zapytam. Kompletnie się na tym nie znam, ale chciałbym się dowiedzieć jaka kosiarka będzie najlepsza do koszenia wysokiej trawy, która zarasta okolice rzeki + pokrzywy i inne chwasty, których długość sięga nawet 1,5 metra. I ile ona będzie kosztowała?

Odnośnik do komentarza

Łonio, Tobie bym polecal kosiarki firmy Husqvarna - nie musi byc bardzo duzej mocy jezeli nie bedziesz nia kosil wielkich zarosli - taka jezdzaca kosiarke za mniej niz tysiac powinienes dostac - np taka : http://www.husqvarna...n-mowers/m-145/ || odradzam zakup kosiarek firmy Viking, chyba ze lubisz plastikowe sprzety ;)

jmk, dla Ciebie najlepsza bylaby kosa spalinowa, rowniez polecam Sthila - mam teraz model FS450 i nie moge narzekac, w zestawie glowica zylkowa jak i glowica nożowa, ochraniacze na uszy i twarz, dobra wydajnos

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...