Skocz do zawartości

Seriale telewizyjne


Feanor

Rekomendowane odpowiedzi

No bo właśnie pierwszy sezon Belfra postawił poprzeczkę bardzo wysoko, nie wiem, czy to nie najlepszy (mini)serial, który widziałem od dawna, nie tylko polski :> Dawał nadzieję na solidną odpowiedź na kryminały skandynawskie, brytyjskie, czy francuskie, nie kalkę, tylko naszą rodzimą wersję, z którą można by się utożsamiać, bo ludzie byliby tymi, których na co dzień widzimy na ulicach, a nie naszymi odpowiednikami amerykańskich gangsterów.

 

Tymczasem zamiast swojskich, acz niepokornych uczniów z Dobrowic mamy zblazowanych nastolatków wystawiających Balladynę, zamiast bandziora w białych rękawiczkach - Molendy, i bardziej swojskiego - Kumińskiego mamy tajną organizację handlującą bronią w typie południowej Francji i jakichś preppersów, którzy chyba chcą wywołać katastrofę we Wrocławiu, wreszcie zamiast swojskiej skorumpowanej małomiasteczkowej policji mamy jakieś korpo, :roll: a zamiast pijaka-dziennikarza z przeszłością mamy nauczyciela biologii(!) prowadzącego kółko teatralne (no ale pewnie też z tajemnicą)

 

Ja rozumiem, że twórcy nie chcieli iść na łatwiznę i zrobić tego samego w innej scenerii, dlatego mamy zmianę z kto zabił, na o co właściwie chodzi ;) Ale mam dziwne wrażenie, że po pierwsze przekombinowali, dlatego mi - i pewnie innym też - zmiana tego klimatu nie odpowiada (jak w moim poście wyżej), bo stracił całą autentyczność. Ciężar też tej opowieści w moim odczuciu przesunięto z intrygi kryminalnej na samego Zawadzkiego, co też mu nie służy. Zapewne scenariusz nie jest na kolanie pisany i jak już się wszystko zakończy, to wszystkie zagadki zostaną wytłumaczone i się okaże, że wskazówki były podawane przez wszystkie odcinki, tylko że co innego wiedzieć o co chodzi i dostawać dyskretne wskazówki niż dostawać wskazówki, a później dowiadywać o co właściwie chodzi...

 

Spoiler

A pewnie skończy się tym, że Tymek, Magda, Iwo i ten nauczyciel byli tajniakami Kędzierskiego do rozpracowywania szajki przemytniczej

 

(imiona i nazwiska tym razem sprawdziłem :keke:)

  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza

No ale co, uważasz, że nie ma prywatnych liceów i zblazowanych dzieci jak i rodziców z tzw. wyższych sfer? Survivale, preppersi to też prędzej domena dzieci z bogatego Wrocławia, niż biedoty z Dobrowic, bo dla nich survival to codzienne życie ;) Kto biega w runmageddonach? Pracownicy korpo w zdecydowanej większości, a nie pracownicy kas w marketach :) 

Odnośnik do komentarza

No i z Belfrem mam ten problem jaki sprawia mi wiele telewizyjnych produkcji, tu już może być ten efekt Netflixa ;). W sumie zwróciłem na to uwagę przy czytaniu recenzji Godless [ponoć świetny western, miniserial od Netflixa, ja jeszcze nie widziałem], bo co widać po choćby ostatnim odcinku szukano mocno cliffhangera, a na Netflixie dzięki wrzucaniu całego sezonu nie ma takiej potrzeby i akcja jest bardziej spójna, nie nastawiona na sensację. 

 

Zgadzam się też z Gabem, że ten 1 sezon był bardziej polski i choćby ze względu na tę otoczkę polskiego klimatu tak mocno podeszła mi Wataha 2. 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Gabe napisał:

zwróćcie uwagę np na mieszkanie w którym mieszka Zawadzki, przecież ono ma ze 3-3,5m wysokości!

Nie za bardzo rozumiem, ku czemu to argument. No w starszych kamienicach we Wrocławiu są takie metraże ;) Chyba nawet wiem, która to kamienica bo dość blisko kiedyś mieszkałem :P

 

Mnie w sumie najbardziej rozśmieszyły



te pancerne szyby w szkole

 

BTW jakby ktos sie zastanawiał - "szkoła" to w rzeczywistości budynek Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Misiek napisał:

No ale co, uważasz, że nie ma prywatnych liceów i zblazowanych dzieci jak i rodziców z tzw. wyższych sfer? Survivale, preppersi to też prędzej domena dzieci z bogatego Wrocławia, niż biedoty z Dobrowic, bo dla nich survival to codzienne życie ;) Kto biega w runmageddonach? Pracownicy korpo w zdecydowanej większości, a nie pracownicy kas w marketach :) 

 

Nic takiego nie twierdzę, twierdzę, że zatracono klimat, który był jednym z największych atutów pierwszej części. Patrz moje posty wyżej ;) 

 

Co do preppersów - za wiele nie znam, ale tych z którymi miałem kontakt to takie bardziej pocieszne pierdoły ;) w typie harcerzy biegających po lesie, historycznych grup rekonstrukcyjnych czy miłośników LARPów, niż groźne bandziory. Bandziory to raczej nie rezygnują ze zdobyczy nowoczesnej techniki, bo to znacznie ułatwia życie. No ale w tym aspekcie ekspertem nie jestem.

 

 

3 minuty temu, jasonx napisał:
3 godziny temu, Gabe napisał:

zwróćcie uwagę np na mieszkanie w którym mieszka Zawadzki, przecież ono ma ze 3-3,5m wysokości!

Nie za bardzo rozumiem, ku czemu to argument. No w starszych kamienicach we Wrocławiu są takie metraże ;) Chyba nawet wiem, która to kamienica bo dość blisko kiedyś mieszkałem :P

 

Nie czepiaj się szczegółów, tylko przeczytaj całość - dla mnie to wszystko wygląda jak jedna wielka scena teatralna.

Odnośnik do komentarza

Nie można być tak protekcjonalnym względem tych postaci i czas chyba przyjąć do wiadomości, że w tej pięknej, robotniczo-chłopskiej Polsce są też, jakkolwiek coraz bardziej na marginesie, i takie inteligenckie placówki, w których faktycznie istnieją kółka teatralne, a uczniowie mają czas na poświęcanie się swoim pasjom, zamiast pomagania przy trzodzie, nie gorzej wykuwa to ich charaktery. Wbrew pozorom też nie są gorsi, a ich obecność w serialu nie jest mniej wiarygodna niż mieszkańcy małych miasteczek. ;)

 

Moja była całe trzy lata LO spędziła w kółku poetycko-teatralnym, które prężnie funkcjonowało w bodajże LO im. Batorego w Chorzowie, im lepszy poziom LO, tym większa szansa, że coś takiego powstanie. W prywatnym LO w jednym z największych polskich miast ogóle mnie takie coś już nie dziwi. Siłą rzeczy też ta zblazowana młodzież mając dostęp do większych pieniędzy i dużo bardziej znaczących osób częściej wikła się w lewe interesy, choć skala tychże interesów z sezonu 2 jest IMO największą jego bolączką. No ale choć rosyjski handlarz jest bardziej powszechny od przemytnika broni, to wikłanie się w interesy z nimi jest pewnie tak samo rzadkie w przypadku młodzieży ze wsi, jak i młodzieży miejskiej, więc można na to przymknąć oko, bo w końcu to serial o poloniście z zapędami detektywistycznymi, nie udawajmy, że znajduje w skali 1:1 przełożenie na rzeczywistość ;)

  • Nie lubię! 1
Odnośnik do komentarza
14 minut temu, jasonx napisał:

Nie za bardzo rozumiem, ku czemu to argument. No w starszych kamienicach we Wrocławiu są takie metraże ;) Chyba nawet wiem, która to kamienica bo dość blisko kiedyś mieszkałem :P

 

 

Mi to przypomina kamienice w okolicach Komuny Paryskiej - czyli miejsca, w ktore kilka lat temu nikt normalny sie nie zapuszczal po 21 ;)

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
11 minut temu, Gabe napisał:

Nic takiego nie twierdzę, twierdzę, że zatracono klimat, który był jednym z największych atutów pierwszej części. Patrz moje posty wyżej ;)

Kurde, ale dlaczego zatracono klimat? Bo tam pokazano polską biedę i beznadzieję i prędzej się z tym identyfikujemy, bo nie mamy (?) tu bogaczy na forum? :) 

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Lucas07 napisał:

Bo po prostu bardziej kupuje oparcie problemów w Watasze, gdzie pokazano choćby dość aktualne problemy jak choćby  podejście do obcokrajowcow etc. i wydaje mi się to bardziej autentyczne niż super zdolne dzieciaki z bogatych domów ;)

Powiem Ci, że mam dokładnie odmienne odczucia, bo zarówno środowisko mojego kuzyna z jakiegoś amerykańskiego LO w Wawie, jak i moje otoczenie z paru śląskich LO było kiedyś bardzo podobne do tego, co widzę w 2 sezonie Belfra, podczas gdy problemy straży granicznej w Bieszczadach wydają mi się nie mniejszym sci-fi niż Breaking Bad. ;) To czysto subiektywne odczucia, nie podważałbym na ich podstawie wiarygodności serialu.

  • Nie lubię! 1
Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Gabe napisał:

Bo tam pokazano ludzi, a tu teatr? No nie wiem, ile razy mam to jeszcze napisać.

Bo totalnie nie kupuję tego argumentu :P

Że Wrocław jako duże miasto jest pusty to się mogę zgodzić :) A, że dzieci wystawiają teatrzyk, to takie nienaturalne?

 

Jasne, to Twoja subiektywna opinia, ale nie widze tego jako zarzut dla serialu :)

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, jasonx napisał:

Rzeczywiscie - czyli moje zalozenia byly bledne :) Swoja droga, w tym parku czesto mialem zajecia z konwersacji, kiedy studiowalem na WSF, ale w ogole go nie skojarzylem z miejscem serialu.

Odnośnik do komentarza

Akurat wystawianie teatru to rzecz normalna w liceach nawet w takich dziurach jak Chodzież :) Ta Balladyna mnie nie razi. Razi mnie to, co zrobiono z naszą znajomą z Dobrowic, razi mnie to, że motywacje Belfra dość czytelne w pierwszej tutaj zaczynają być dla mnie niewiarygodne, rażą mnie po prostu rozwiązania fabularne, nie świat przedstawiony. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...