Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

W sumie to nawet trochę mnie intryguje jak oddali fantastyczny pun "bearly legal". Ogólnie nie wygląda źle to tłumaczenie u Ciebie, ja widząc to co zobaczyłem po 5 minutach gry przesiadłem się na wersję angielską i ani widzi mi się z niej przechodzić na język polski. Chociaż no większość modów po prostu nie działa z inną wersją niż angielska, więc nie mam wyboru :D 

Odnośnik do komentarza

Papież mnie ekskomunikował, ciężko powiedzieć za co, więc mianowałem swojego własnego. Chciałem się go później pozbyć, ale chyba się nie da =) w każdym razie papież z Rzymu ogłosił krucjatę o Grecję, zajętą przez Mongołów, w trakcie której ich imperium podzieliło się na Bizancjum, rządzone przez Mazdaitów :keke: oraz właściwe Imperium Mongołów. Pomimo że miałem u siebie antypapieża, dostał mi się cel krucjaty, Królestwo Grecji, więc postanowiłem ruszyć na Rzym i posadzić na Piotrowym tronie mojego prywatnego papieża. Nie było to trudne, 16.000 wojsk biskupa Rzymu, bez pomocy reszty Europy (czego się obawiałem, pomimo że przy wypowiadaniu wojny nic o tym nie było wspomniane), nie mogło się przeciwstawić moim 60.000. Teraz wasalem moim jest papież, więc nie brak mi niczego; on uzasadni moje roszczenia o każde księstwo, jakiego zapragnę i godzi się na ekskomunikę każdego chrześcijanina w grze =) Nie wiem, czy jest przewidziana jakaś kara za to, jedynie przekonałem się, że jeśli postać którą zechcemy ekskomunikować na to w żaden sposób nie zasługuje, możemy stracić cechę "sprawiedliwość". No i ekskomunikowany, jeszcze przez poprzedniego papieża, Cesarz Karpatii też ustanowił swego własnego antypapieża, ale chyba zbrojna wyprawa mojego wasala obali jego figuranta. 

 

Udało mi się także przegnać Azteków, jakieś 100-120 lat temu wylądowali w kraju Basków i na północy Szkocji siejąc strach i zniszczenie. Dysponowali dwustu tysięczną armią, podbili tereny dzisiejszej Francji, północ Włoch i Szkocję, i początkowo wydawali się nie do ruszenia, ale później męczyły ich bunty, a głównie moi wasalni królowie Anglii i Burgundii wyrywali ich ziemie kawałek po kawałku w świętych wojnach. Bez Azteków w sumie to nie wiem czy dało by mi się opanować dzisiejszą Francję i utworzyć drugie Cesarstwo. Z tym też nie wiem, czy dobrze zrobiłem, w razie gdyby któregoś z moich następców zbuntowana szlachta zmusiła do wprowadzenia Gavelkindu, budowane sześć stuleci mocarstwo pęknie na pół. Z drugiej strony tytuł ten w każdej chwili mogę zniszczyć, a obawiałem się, że nie obejrzę się , a król Burgundii będzie również mógł stworzyć cesarstwo Francji, więc wolałem być szybszy...

 

Jedyne co mi się znowu nie udało (na razie) to zwasalizowanie Królestwa Bawarii (obszar mniej więcej Austro - Węgier do 1918 r).  Przypadkiem zauważyłem, że mój bezpośredni wasal, baron chyba Kielc, jest następcą tronu Bawarii. Zatem wszystkie siły rzuciłem, by ich obecny władca, wyjechał nogami do przodu. Trwało to chyba z 10 lat, mój mistrz szpiegów tworzył siatkę szpiegowską gdziekolwiek cel zamachu nie dowodził wojskami (taki miał wredny zwyczaj, że nie siedział spokojnie w zamku) =) a mój kanclerz psuł jego relacje  z wasalami gdzie tylko się dało. Siła spisku jednak ciągle nie była zbyt wysoka, w końcu udało się dziada przypadkiem ustrzelić na polowaniu =) I wtedy mój baron jak gdyby nigdy nic został se nowym królem, niezależnym od nikogo, zamiast być poddanym Cesarza Imperium Wendyjskiego. Rozumiem, że poszczególne części państw, w zależności od obowiązujących praw, nie mogą zmieniać seniorów, ale nie myślałem, ze całe państwa też =)

 

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, stefan1984 napisał:

Teraz wasalem moim jest papież, więc nie brak mi niczego; on uzasadni moje roszczenia o każde księstwo, jakiego zapragnę i godzi się na ekskomunikę każdego chrześcijanina w grze =) Nie wiem, czy jest przewidziana jakaś kara za to, jedynie przekonałem się, że jeśli postać którą zechcemy ekskomunikować na to w żaden sposób nie zasługuje, możemy stracić cechę "sprawiedliwość"

ah magia papieża wasala, jak dobrze, że to się skończy. Podobnie jak ekskomunika za grypę :kekeke: ogółem kar nigdy nie odntowałem, a władzę daję to potężną nad innymi.

No i fajnie mieć wasala papieża, gdy jest się innej wiary. Przetestowałem to póki co tylko jak orthodox i działa bez zarzutu ;D

 

12 godzin temu, stefan1984 napisał:

I wtedy mój baron jak gdyby nigdy nic został se nowym królem, niezależnym od nikogo, zamiast być poddanym Cesarza Imperium Wendyjskiego. Rozumiem, że poszczególne części państw, w zależności od obowiązujących praw, nie mogą zmieniać seniorów, ale nie myślałem, ze całe państwa też =)

Nie pamiętam już wymagań, ale musiałby być chyba z twojej dynastii i/lub mieć już tytuł wasala na tym samym poziomie co zdobyte ziemie czyli króla.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 6 miesięcy później...

Ja po pobycie w Bułgarii próbuje sił jako Książę Kvarmy, wasal Chana tego kraju. Przeżyłem już podbicie przez innego wasala tego Chana. Właśnie ojciec obecnego władcy uzyskał niepodległości od Księcia Besarabii. Jest tylko jeden wielki problem, Księciem Kvarmy został hrabia Belgradu. Obecnie jest wasalem wielkiego Kaganatu Chazarów. Raczej na moje skromne siły nie do ruszenia. Fakt jakoś z wasalem Bizancjum sobie poradziłem ale Bazyleus się nie wtrącał. 

 

Obecnie sytuacja na mapie wygląda następująco:

Crusader_Kings_II_Screenshot_2019_07.30_-_23_02_44_14.png

Odnośnik do komentarza

Czy walczyć dalej o hrabstwo Calarasi, czy też uderzyć na Tyrnovo, stolicę Króla Bułgarii, który ma 3 prowincje. 

 

Z władcą Calarasi mam jeszcze 3 lata rozejm, ale boje się, że okupujący prowincję obok Targovitse mnie ubiegnie i tytuł Księcia przepadnie.

 

@Feanor, @z0nk, @Draken, @Gacek, @Keith Flint jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
W dniu 31.07.2019 o 09:57, Brachu napisał:

Czy walczyć dalej o hrabstwo Calarasi, czy też uderzyć na Tyrnovo, stolicę Króla Bułgarii, który ma 3 prowincje. 

Zależy kto ma siły militarne, z którymi masz szanse ?‍♂️ 3 lata rozejmu chyba raczej same za siebie odpowiadają. Swoją drogą mocno się gra zmieniła przez ostatnie pół roku?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...