Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

@Brachupostanowiłem zacząć od nowa jako wasal Bizancjum.

Oto Bolesłavios z domu Stańkos, dux Charsianon. To miał być ród broniący ładu i siły Bizancjum bez przejmowania władzy.

To Basileus Konstantinos V. Zauważyłeś już gdzie popełniłem błąd? Tak, pomyliłem religie i wybrałem orthodox zamiast iconoclast.

 

Na sam początek jeden z moich wasali wypowiedział mi wojnę, gdyż chciał większej władzy rady. Nie miał szans, ale ja oblegałem go z 500 żołnierzami, podczas gdy potrzebowałem ponad 1000. Taka to patowa sytuacja. Konstantinos ruszył na wojnę z Muzułmanami i mianował Bolesłaviosa marszałkiem. Zatem jednak religijny fakap nie ma znaczenia?

 

Oto odpowiedź (tak doczekałem się hajsu na najemników z łapówki od jednego z członków rady):

Spoiler

2kgxW3N.jpg

 

No i :D

CuOtXc1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Po półtorej roku wróciłem do gry i sejwa z Imperium Wendyjskim, po śmierci chyba dwóch władców zauważyłem że trzeci, naprawdę konkretny władca, może już zmienić prawo elekcji. Przeglądając dostępne opcje zauważyłem że jeśli wybiorę seniorat, wskoczy mi do cesarstwa Królestwo Austasji, czyli cała dzisiejsza zachodnia Francja, a drugim najstarszym członkiem rodu jest król Anglii (obszar dzisiejszej Anglii plus północna Hiszpania, Normandia i Bretania) :)

Zatem cyk i seniorat, i teraz tylko umrzeć, cecha "przygnębiony" jest, więc żeby wiekowi już następcy nie pomarli, zdecydowałem się na samobójstwo. Nawet jest teraz opcja zdecydowania się na pojedynek, jeśli mamy rywala, można więc odejść z tego świata bez piętna samobójcy. Pod warunkiem, że rywal się zgodzi :) Mój stwierdził, że chyba staremu odwalilo, i żebym się lepiej zajął rządzeniem państwem. Nie wiem ile trzeba czekać na nową próbę samobójstwa, na pewno ponad rok, na szczęście umarłem wkrótce ze starości :)

Nowy cesarz był z mojego rodu, ale narodowości francuskiej, pozwoliło to dobrowolnie zwasalizować dwa pograniczne księstwa, ale niezbyt podobało się Polakom, więc po uporaniu się z buntami możnych popełnia samobójstwo, tym razem oficjalnie, używając trucizny :)

No i rządzę sobie kolejnym starcem, z kulturą francuską, który w posagu wniósł Królestwo Anglii, wasale nawet bardzo nie wkurzeni, jeden co się bardzo rzucał skończył źle, a tu pasował by jakiś bunt i wprowadzenie np. wolnej elekcji, ale ten chyba nie wybuchnie, a następny w kolejce do tronu jest stary, biedny niedołęga, który dopiero z mojego nadania dostał jakieś ziemie...


I miałbym jeszcze pytanie dla tych co grali ostatnio - któryś z moich władców był konsekwentnie wyklinany przez papieża, wyrażał skruchę, płacił jakieś 1500 złota, a następnego dnia ten sam papież go ekskomunikuje :) To kara za członkostwo w tajnym stowarzyszeniu, był w zakonie chyba Benedyktynów (xd) czy za ujawnione zabójstwo członka rodu? Bo inny był najwyższym magiem w tym jakimś, chyba mało użytecznym, Hermetic Society i też go papież wyklął więc myślałem że to za to :)

Odnośnik do komentarza

Nigdy nie lubiłem senioratu. Czasem tryzmanie władzy w odpowiednich rękach okazuje się niesamowicie trudne, a i władcy tak szybko umierają :kekeke: ale z drugiej strony czasem łatwiej wyeliminować tych cieniasów starych, którzy nam przeszkadzają bo prędzej znajdzie się jakiś ich zawzięty wróg.

 

1 godzinę temu, stefan1984 napisał:

I miałbym jeszcze pytanie dla tych co grali ostatnio - któryś z moich władców był konsekwentnie wyklinany przez papieża, wyrażał skruchę, płacił jakieś 1500 złota, a następnego dnia ten sam papież go ekskomunikuje :) To kara za członkostwo w tajnym stowarzyszeniu, był w zakonie chyba Benedyktynów (xd) czy za ujawnione zabójstwo członka rodu? Bo inny był najwyższym magiem w tym jakimś, chyba mało użytecznym, Hermetic Society i też go papież wyklął więc myślałem że to za to :)

Z tym ogólnie różne są cyrki. Czasem dosłownie dzień później znowu dostaje się ekskomunikę, do tego legendarne ekskomuniki za grypę... najlepiej przekupować go łapówkami, modlić się, że da wykupić cofnięcie wyklęcia itp. itd. nigdy nie miałem na to najlepszej metody, poza ewentualnym antypapieżem ;)

Odnośnik do komentarza

No, dla mnie też seniorat kiepska opcja, teraz tylko go wybrałem, żeby dwa królestwa włączyć do mojego imperium. W teorii trudno stracić władzę, w praktyce - łatwo, bo co trochę powstają frakcje chcące osadzić kogoś na tronie, wprowadzić jakieś uciążliwe prawo, albo jakiś wasal domaga się niezależności. Najfajniejsza chyba jednak wolna elekcja, chyba nigdy nie zdarzyło mi się by nie wybrali mojego kandydata, trzeba tylko mieć oko na elektorów. 

 

Tymczasem zajęty knuciem nie zauważyłem, że zbliża się nowy sąsiad =) Na początku myślałem że jakiś tryb mapy kliknąłem, bo co to Bizancjum takie srebrne, ale to jednak Mongołowie. Gra pokazuje, że mogą rzucić ~130.000 wojska, cała chrześcijańska Europa, podobnie jak osobno: muzułmanie, hinduiści i poganie, zawarła sojusz obronny przeciwko nim, ale postanowiłem wydać za syna kagana (wnuk Czyngis Chana, wow =) ) moją córkę, skoro zgodzili się nawet matrylinearnie (mają jakieś tam swoje elekcje plemienno - stepowe, więc syn nie był dziedzicem) i mamy z nimi pakt o nieagresji, ale z paktu obronnego chrześcijan out =)

 

 

A to świat w 1233 roku, to purpurowe od Norwegii po Arabię i od Polski po Hiszpanię to my, Mongołowie - niczym te srebrne lisy =)

 

D6CC21757F12C60D601F7768653AB16641AD22EE

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Swją drogą mieli kiedyś wprowadzić coś, żęby blokowało bezsensowne mini plamki na mapie, ot aby nagle nie dostawać prowincji gdzieś na drugim końcu świata. To weszło w życie? Nie weszło? Patrząc po Twojej mapie mam wrażenie, że dalej można doprowadzić do paskudnego border gore.

 

12 minut temu, stefan1984 napisał:

łatwo, bo co trochę powstają frakcje chcące osadzić kogoś na tronie, wprowadzić jakieś uciążliwe prawo, albo jakiś wasal domaga się niezależności.

Szczęśliwie władza zmienia się co tyle, że o ile frakcja nie ma wielkiego poparcia domyślnie, nie ma z nią takich problemów.

 

Poza tym nie ma to jak stary dobry gavelkind. Mam jakiś zapis do kontynuacji, gdzie księstwem z rejonów Chorwacji poddałem się HRE i moim celem było wprowadzenie gavelkindu. Chcę widzieć eksplozję tego molocha (kieeeeeeeeeeeeedyś do tego siądę).

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Chyba nie działa u mnie (wszystkie dlc bez tego "chinskiego") bo Szwecja rozwalona w Skandynawii i po calych Kresach Wschodnich :) Krolestwo Niemiec złożone z dwóch hrabstw, Irlandii z jednego :keke: ale ogólnie te takie "planktony" szybko ktoś podbija, odbiera jednemu krajowi, kojarze że było kiedyś gorzej z tym chyba :-k

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
6 godzin temu, z0nk napisał:

Otwierasz sobie drogę do zapełnienia świata końmi :D No i nie takie popapraństwa się tam widziało, więc koniobicie jest chyba dość normalne

 

Na szczęście koń umarł wkrótce, mam nadzieję że nie zdradzę wiele jeśli powiem, że po tym wyskoczył event gdzie można było opłakiwać jego grób, albo podjąć jakieś tam inne nieczułe decyzje, przy których istniało niebezpieczeństwo wpadnięcia w depresję. Gdyby mój zwierzak był tak zdolny, jak niedźwiadek od Keitha, to bym się zapłakał  =)

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.11.2018 o 01:56, stefan1984 napisał:

Miałem cechę "szaleniec" więc wyskoczył mi event w którym mianuję konia kanclerzem. Resztę niestety wymyśliłem sam... Oczywiście wybrałem drugą opcję, koń został kochankiem.

 

081C3358E8E423C315FF3C5A306567AE90264776

Aż się popłakałem ze śmiechu :d

I skąd ty masz takie dobre tłumaczenie na polski? U mnie się samoistnie pogorszylo :/

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...