Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

Temat do rozmów o jednej z najlepszych gier strategicznych.

 

Coraz cz??ciej dochodz? do wniosku, ?e przekszta?cenie BRA w Niemcy by?o na zasadzie "?lepej kurze ziarno". Próbowa?em Mediolanem stworzy? W?ochy - ?ycz? powodzenia w zabawie z Pa?stwem Ko?cielnym. Próbowa?em Koloni? stworzy? Niemcy - po 100 latach zobaczy?em, ?e mato?y tworz?ce eventy nie doda?y Kolonii do pa?stw, które mog? odtworzy? cesarstwo. M?czy?em si? sto lat z Bawari?, dopóki Czechy, które po wojnie husyckiej z W?grami zrobi?y ma?? rewolucj? w Europie wschodniej nie zwróci?y na mnie swojej uwagi. Wojna si? sko?czy?a po trzech latach, które zniszczy?y ca?? moj? pot?g? dyplomatyczn? i militarn? w Niemczech.

Po tych pora?kach na jaki? czas odstawi?em EU II, zbieram si?y do gry Wirtembergi? czy inn? Moguncj?. :P

  • Nie lubię! 1
Odnośnik do komentarza

A ja ponownie apeluj? o prób? zebrania si? na multiplayera, bo naprawd? mnie kusi, a dawno w to nie gra?em :) My?l? o EU2, ?atka 1.08 (lub 1.09). I prosz? Was, ?eby znowu admini nie krzyczeli - konkretnie piszcie w jednym po?cie, ?eby?my nie za?miecali.

Odnośnik do komentarza

Obni?y? inflacj? jest bardzo ci??ko. W pó?niejszych etapach gry mo?na budowa? gubernatorów, ale to i tak skutek jest mizerny. Mo?na co najwy?ej liczy? na event o deflacji. Najlepiej po prostu nie dopu?ci? by inflacja wzros?a. Na ekranie rozdzielania bud?etu utrzymuj pasek przychodów do bud?etu na 0 (wszystko przeznaczaj na technologie), no i unikaj po?yczek.

Odnośnik do komentarza
Na ekranie rozdzielania bud?etu utrzymuj pasek przychodów do bud?etu na 0 (wszystko przeznaczaj na technologie), no i unikaj po?yczek.

 

Yep, tylko nie zawsze si? tak da. :/ Jeszcze je?li chodzi o pa?stwa "bogate" w prowincje (b?d? o wysokim dochodzie), ratuje przychód roczny - czasem trzeba mobilizowa? wojsko, p?aci? w eventach, budowa? usprawnienia, wysy?a? kupców itp. Ci??ej jest pa?stewkami ma?ymi, b?d? z dochodem ze z?ota (inflacj? si? nie przejmujesz do czasu utraty kopalni), ale za to o wiele zabawniej :]

Odnośnik do komentarza

Powiedzcie mi od czego zalezy kto zdobedzie oblegana twierdze? Od rangi dowdocy? Niejednokrotnie zdarzalo mi sie, ze prowadzilem oblezenie kilkudziestotysieczna armia dowodzona przez jakiegs "podrzednego" dowdoce, a tu nagle przybywal 5 tysieczny oddzial z krolem malego ksienstwa i to oni przejmowali pozniej terotorium :/ Mozna temu jakos zaradzic (nie majac dostepnego zadnego wysokiego ranga dowodcy)?

Odnośnik do komentarza

Ja mam bardzo skuteczny sposob na inflacje. Po prostu wszysko daje w badania, nic nie biore do skarbu. Utrzymuje sie z pozostalych dochodow. Robcie tak. Na poczatku bedzie ciezko ale co roku jest zastrzyk gotowki, ktory wyrowna to co straciliscie w miesiacach. I jeszcze jedno - w co inwestowac przy badaniach? Odpowiedz brzmi - W INFRASTUKTURE ORAZ HANDEL. I to od poczatku do konca. Tech. morska radze zupelnie olac, a na ladowa przeznaczac malo, a najlepiej w ogole. Na poczatku restza Europy was wyprzedzi, dlatego radze nie podbijac za duzo. Ale pozniej ekonomicznie zdystansujesz wszystkich, dzieki temu bedziesz mogl przeznaczac wiecej na technologie, i zacnziesz doganiac. Ja tak robilem i pod koniec gry pod wzgledem handlu i infrastruktury reszta Europy byla za mna daleko w lesie, a pod wzgledem ladowej - równie? ;P (Tylko Szwecja miala o dwa poziomy mniej niz ja - ale to sie nie liczy, bo Szwecja zostala bezczelnie podpakowana przez tworcow (gre robila szwedzka firma)).

Odnośnik do komentarza

@maregs - Gacek gra pewnie na modzie AGCEEP, bo chyba tylko tam da si? utworzy? W?ochy i Niemcy. A obl??en? twierdz? zdobywa a) najwy?szy rang? dowódca b) je?eli s? równi rang?, to ten który zacz?? j? oblega?. Ale uwa?aj, bo je?eli na chwile 'klikniesz' gdzie?, ?eby Twoje wojska si? tam przemie?ci?y, a potem anulujesz ten rozkaz, to prowincje przejmie, ten ktory zacz?? oblega? zaraz po Tobie. Poza tym, masz pokazane zawsze kto aktualnie oblega twierdze.

@Sutek - no nie koniecznie. Bo z ka?dym rokiem cena technologii wzrasta. I je?eli odpu?cisz sobie l?dow? na pocz?tku, je?eli przypu??my koszt nast?pnego poziomu b?dziesz mia? 10 000, to za 50 lat mo?esz mie? ju? i 30 000. ( je?eli Twoje pa?stwo si? jeszcze przez ten czas rozro?nie to oczywi?cie koszt jeszcze bardziej wzro?nie ) A co do olewania technologii morskiej to si? zgodz?. Ja j? raczej olewam, bo i tak rzadko kiedy jest potrzebna. No chyba, ?e kto? gra tak? dajmy na to Portugali?, to wtedy trzeba zachowa? odpowiednie proporcje z l?dow?.

Odnośnik do komentarza

Wlasnie zaczalem nowa kampanie na AGCEEP i wersji 1.09. Na rozgrzewke, zeby poprzypominac sobie wszystkie opcje wzialem Anglie, ale pogram pewnie jakies 100 lat, a potem rozpoczne nowa gre jakims malym ksiestwem, bo to zawsze wieksze emocje. Na razie uporalem sie z Francuzami na kontynencie, zostawilem sobie troche przyczulkow. Po 30 latach wzglednego spokoju dolaczylem do duzego sojuszu, z panstwami z Wloch i Niemiec i przez to rozpoczela sie nowa wojenka z Francja i Burgundia. Jak sie z tym uporam to pewnie bedzie sie trzeba zainteresowac Iralndia i Szkotami. Dosc przypadkiem na poczatku gry dokonalem aneksji Belfastu i potem dlugo naprawialem stosunki z reszta swiata, ale teraz (oprczo Francji, Burgundii i paru innych ksiestw u ?abojadów) jest ok. Czekam tez na poczatek kolonializmu, zeby zdobyc jakies wartosciowe terytoria w Nowym ?wiecie. Suwak kasy do skarbca prawie caly czas na minimum, wiec na razie inflacja tylko 0.8% (a ostatnio mialem event o deflacji i w 1444 utrzymuje caly czas 0%). Kolektorzy podatkow we wszystkich prowincjach + rozubdowana twierdza w 5. Troche dlugasne te informacje historyczne o eventach w Anglii (zazwyczaj prawie caly ekran zajmuja), wiec bardzo pobierznie je czytam (niezle zagmatwana ta historia Angoli :P ). Jak na razie idzie latwo, za latwo. Traktuje to jako rozgrzewke.

Odnośnik do komentarza

Troch? sobie ostatnio pogra?em w EU2 (1.09, ExtraWATK [modyfikacja AGCEEP na nowej mapie]). Gra?em Brandenburgi? ale gra okaza?a si? banalna. Bez problemów podbi?em do XVIII ca?y teren rzeszy, Pomorze, ?l?sk, do tego sporo kolonii w Ameryce P?n. i Afryce. Zdziwi?o mnie ?e nie powsta?a Francja (ca?y czas jest Dauphine), kolonizacja te? jako? tak niemrawo wszystkim sz?a. Znudzi?o mi si? i postanowi?em zagra? Bizancjum.

 

Stwierdzi?em, ?e jedyn? szans? jest ?cis?y sojusz z OE (nie, nie chodzi o Orange Ekstraklas? :D) i podbijanie core'rów jeszcze przez nich nie zdobytych. Podbi?em jak?? prowincj? w Azji Mniejszej, Attyk? i More?, do tego zdoby?em jak?? prowincj? od Genui na Morzu Egejskim. Wszystko sz?o ?wietnie. Jednak przeliczy?em si?. Naros?o mi BB, utrzymywanie dobrych z OE stawa?o si? coraz bardziej kosztowane, sojusz z nimi si? rozpad? i wybuch?a wojna, w której nie mia?em ?adnych szans.

 

Czy ma kto? za sob? udan? gr? Bizancjum? Je?li tak to jak mo?na uratowa? ich przed upadkiem?

Odnośnik do komentarza
Chciałem sie was zapytać czy EU2 jest lepsze od Europa Universalis: Druga Wojna Światowa, grałem tylko w 2 wojne światową i chciałbym pograć w EU2, bardzo różnią sie te części opcjami??

Bardzo, wystarczy powiedzieć, że akcja jednej dzieje się w latach 1419-1810, a drugiej 1935-1945 ( mogłem się kopnąć trochę w latach, ale po prostu dawno nie grałem ;) ).

Odnośnik do komentarza
@Sutek - no nie koniecznie. Bo z każdym rokiem cena technologii wzrasta. I jeżeli odpuścisz sobie lądową na początku, jeżeli przypuśćmy koszt następnego poziomu będziesz miał 10 000, to za 50 lat możesz mieć już i 30 000. ( jeżeli Twoje państwo się jeszcze przez ten czas rozrośnie to oczywiście koszt jeszcze bardziej wzrośnie ) A co do olewania technologii morskiej to się zgodzę. Ja ją raczej olewam, bo i tak rzadko kiedy jest potrzebna. No chyba, że ktoś gra taką dajmy na to Portugalią, to wtedy trzeba zachować odpowiednie proporcje z lądową.

 

??? Nigdy nie slyszalem by placilo sie coraz wiecej za odkrwyanie przestarzalych technologii. Raczej placi sie coraz mniej, bo jeszcze dochodzi takie cos jak bonus sasiedzki, czyli jesli nasi sasiedzi sa zaawansowani technologicznie to my bedziemy mieli bonus do badan. Ja w swojej, jak dotychczas, najlepszej grze (Polska, ofkoz) przeznacyzlem skromne fundusze na tech. ladowa (gdzies tak z 10%-20%) a na infrastrukture i handel pozostale 80-90%. I tak dojechalem do konca gry i pod kazdym wzgledem (oprocz tech. morskiej, ktora tradycyjnie olalem cieplym porannym moczem) bylem najbardziej rozwinietym panstwem w grze. Terytorialnie rowniez ;).

 

Chciałem sie was zapytać czy EU2 jest lepsze od Europa Universalis: Druga Wojna Światowa, grałem tylko w 2 wojne światową i chciałbym pograć w EU2, bardzo różnią sie te części opcjami??

 

Nie ma jak to porwnac bo obie gry traktuje o zupelnie roznych orkesach w historii-jak juz wspomnial przedmowca, EU2 to 1419-1820 a HoI i HoI2 1936-1948 (HoI2: Doomsday do 1952 czy cos a HoI2:Doomsday Armaggedon (dodali jedna nowa fikcyjna kampanie, pare zbednych zmian, i pare fajnych, szkoda ze nie dzialaja ;/) do poczatkow lat 60' ). Ale generalnie HoI jest bardziej zlozone i skomplikowane od Eu2

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...