Skocz do zawartości

Akwarium


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Przy sadzeniu roslin dobrze jest wrzucić pod korzenie jakieś tabeltki nawozowe. Może być to Sera Florenette czy też pałeczki lub kulki polskiego MHK. Rośliny korzenią się zdecydowanie szybciej i ładniej rosną. Poza tym do wody raz na miesiąc warto wlać nawóz płynny (używam nazwozu Tetry, ale nie pamiętam nazwy - sprawdzę [kupuje baniaki 5L, przeznaczone do oczek wodnych - wychodzi najtaniej]).

Tylko z tym też bez przesady bo to chyba na azocie.

Odnośnik do komentarza
Przy sadzeniu roslin dobrze jest wrzucić pod korzenie jakieś tabeltki nawozowe. Może być to Sera Florenette czy też pałeczki lub kulki polskiego MHK. Rośliny korzenią się zdecydowanie szybciej i ładniej rosną. Poza tym do wody raz na miesiąc warto wlać nawóz płynny (używam nazwozu Tetry, ale nie pamiętam nazwy - sprawdzę [kupuje baniaki 5L, przeznaczone do oczek wodnych - wychodzi najtaniej]).

Tylko z tym też bez przesady bo to chyba na azocie.

Trzeba wybrać te bez azotu :D

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Zdjęcie robione na szybko ;) niestety bez tła akwarium wygląda słabo. Ale zaczynamy. Nowe ryby, nowe roślinki. Muszę popracować nad oświetleniem bo jest zbyt mocne, tło mam zamówione - będzie w przyszłym tygodniu i poprawi estetykę zbiornika.

 

Rada dla tych, którzy trzymali stare akwarium w piwnicy i po kilku miesiącach/latach postanowili je odrestaurować jak ja - nie popełnijcie tego samego błędu jaki przytrafił się mnie. Poświęćcie dużo czasu na dokładnie wyczyszczenie szyb wewnętrznych. Niewidoczne gołym okiem przy zwykłym oświetleniu zaschnięte glony potrafią zepsuć wodę w pół dnia. Zalałem akwarium i po 8-10 godzinach pojawił się na szybach osad, niewiele trwało i woda stała się mętna. Sposób - żyletka i dokładne usunięcie osadu + wymiana wody. Dobrze, że nie było w zbiorniku ryb i roślin.

 

Ale w końcu wszystko udało się poukładać tak jak powinno. Teraz tylko muszę wstawić tło, dokupić kilka Żaglowców i samicę Zbrojnika Niebieskiego. Udało mi się załatwić od znajomego 8 centymetrowego samca :) poza nim jest 5 Skalarów i 5 Neonów Inessa. Na razie wyglądają w tak dużym zbiorniku słabiutko ale kiedy Skalary podrosną to poprawią wizerunek akwarium. Muszą koniecznie dokupić jeszcze 5 Skalarów i 10-15 neonów by akwarium było "pełne". 30 takich rybek na 160 litrów to liczba optymalna.

Odnośnik do komentarza

Nie próbowałem. Darłem żyletą ;) Teraz muszę przeczekać 3-4 dni aż woda całkowicie się ustoi bo cały czas na szybach są bańki powietrza. Kolor wody jest nadal trochę mętny ale liczę, że po wymianie 80% wody i dokładnym wyczyszczeniu szyb wszystko będzie ok. W najgorszym wypadku trzeba będzie jeszcze raz przegotować żwirek bo może to powoduje zszarzenie wody.

Odnośnik do komentarza

Nie chcę stosować chemii ;) wszystko musi się naturalnie wyklarować. Wolę poświęcić więcej czasu by dojść do optymalnego stanu niż sztucznie uzdatniać wodę. Akwarium jest zbyt jasne bo rośliny są młode i za małe. Kiedy się rozrosną i przycieniują miejsca, zbiornik zacznie normalnie wyglądać.

Odnośnik do komentarza

Neonki to naturalny pokarm dla skalarów, choć słyszałem opinie, że jak razem od małego hodowane, to skalary ich nie zeżrą. Ja bym nie ryzykował i ich nie łączył, ale to Twój zbiornik. Skalary to fajnie z pielęgnicą skośnopręgą wyglądają, myślałem o takim zestawie, ale mam zbyt niskie akwarium.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli Skalary są w większym stadzie to nie interesują się innymi rybami. Miałem już kiedyś taką kombinację, sprawdzałem to i nie było konfliktów. Pojawiały się problemy kiedy był nierówny podział płci wśród skalarów. Wtedy pojedyncze osobniki atakowały mniejsze ryby.

Odnośnik do komentarza

Woda zaczyna coraz lepiej wyglądać :) ryby zachowują się spokojnie, wszystko zaczyna się klarować. Teraz polowanie na dorosłą samicę Zbrojnika i jeżeli się uda to może przy okazji coś zarobię bo w naszym regionie kryzys jeżeli chodzi o zbrojniki - sklepy nie mają nic z tego gatunku, pytałem już kilku sprzedawców, z chęcią kupią młode osobniki bo zapotrzebowanie jest spore. Koleś mi zaśpiewał 35 złotych za 7cm samicę. Ale mam jeszcze jeden cynk na trochę mniejszą i 2 razy tańszą.

Odnośnik do komentarza
Icon, można prosić o fotki Twojego zbiornika?

Zobacz post 63 tegoż tematu.

 

A tak w ogóle to świetny temat Icon. Sam w latach młodzieńczych z zapałem hodowałem rybki, ale raczej tak amatorsko. Później niestety tego zaniechałem i trochę żałuje jak teraz patrze na cudeńka Dixa czy teraz Icona. Jak tylko przeprowadzę sie do własnego domu to na pewno wrócę do tej pasji i wtedy chętnie skorzystam z waszych rad.

 

Jak możecie powrzucajcie od czasu do czasu trochę zdjęć waszych zbiorników, super to wygląda :) .

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zgodnie z zapowiedzią pierwsze foty po ponad 2 miesiącach od momentu zalania zbiornika. Najbardziej cieszy to, że wszystkie rośliny przyjęły się i zaczęły się rozrastać. Wcześniej był z tym problem i zazwyczaj tylko 50-60% nowych roślin akceptowało podłoże i wodę.

 

Na początek coś dla Amicusa:

http://img219.imageshack.us/img219/3038/76030590.jpg

 

Żaglowce rozrosły się już prawie do 10cm rozpiętości :) a zbrojnik jest panem tego akwarium :>

http://img211.imageshack.us/img211/2456/42678498.jpg

 

A to widok ogólny głównie na rośliny - zabijcie mnie ale nie wiem jak wyeliminować to naświetlenie zdjęcia na środku :]

http://img6.imageshack.us/img6/944/39263861.jpg

 

Najważniejsze, że po 2 miesiącach woda jest krystalicznie czysta co zresztą widać na załączonych obrazkach. Jest za to mały problem z glonami na szybach.

Odnośnik do komentarza

Ja na twoim miejscu pomyślał bym nad czymś co by dać za akwarium. Bynajmniej mi nigdy nie podobały się "tapety" na tył akwarium do nabycia w sklepach. Sam użyłem kawałka worka foliowego na śmieci w kolorze niebieskim i było przyjemnie. Druga rzecz nieco szpecącą ogół, to filtr, ja zawsze starałem się go czymś przysłonić, z reguły roślinami (ogólnie mimo że miałem akwarium 60 litrów, to miałem je nieźle zarośniętę, tak że co chwile kuzynowi roślinki darowałem ;) ). Głupi byłem że oddałem akwarium dzieciom z rodziny :( myślałem że się pozbędę kłopotu, a w końcu pomyślałem że to przecież nie kłopot skoro akwarium myłem co ok 6 miesięcy. teraz tak czasami myślę czy by nie kupić zbiornika i zacząć coś działać. Filtr to grosze, termometr też, grzałki mi się ostały (oddałem akwarium z grzałką aquela z termostatem)... Ach jaki człowiek potrafi być głupi :]

Odnośnik do komentarza
Ja na twoim miejscu pomyślał bym nad czymś co by dać za akwarium. Bynajmniej mi nigdy nie podobały się "tapety" na tył akwarium do nabycia w sklepach.

Nie mam przecież żadnej tapety ze sklepu :> z tyłu jest niebieski wycinek z tapety ściennej, która jest w innym pokoju ;)

Miałem w planach zakup tła strukturalnego ale sklepy w okolicy są bardzo słabo wyposażone i żaden nie trudzi się w tłach. A do Katowic nie mam czasu jechać.

Druga rzecz nieco szpecącą ogół, to filtr, ja zawsze starałem się go czymś przysłonić, z reguły roślinami

Na razie rosliny muszą się rozrosnąć i zakorzenić. Kiedy wszystko się w akwarium unormuje to wtedy będę myślał nad kolejnymi upiększeniami.

Odnośnik do komentarza

No ja rybki akwariowe hoduję od 1 klasy szkoły podstawowej. Akwaria i rybki miałem najróżniejsze. Teraz mam jedno - 120 litrowe akwarium, ale niestety podczas studiów nie mam jak się nim zajmować, bo w domu jestem na weekendy i to też nie na wszystkie. W każdym bądź razie 'zajmuje się' nim teraz moja mama i przez to jest straszni zaniedbane. Teraz przyjechałem na weekend i nie widziałem kompletnie rybek. Okazało sie, ze mama nie włączała przez cały tydzień pompki i z awarium zrobiła się zupa.

 

Nie mam jakichś specjalnych rybek (mieczyki, molinezje, wąsacze, gupiki, danio), ale to przez to, że ja się nie moę zajmować tym, a mama nie ma czasu na to.

 

Icon, bardzo fajnie wygląda. Wąsacz nieźle urósł, skalary piękne - zawsze mi się podobały. Kiedyś miałem dwa takie o wysokości około 18 centymetrów. Zawsze jak widze takie akwarium, to mam ochotę swoje tak urządzić... Myślę, że po studiach już takie będę miał.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...