Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli od lutego 2009 tata przebywa we Francji i wykonuje tam usługi w jednym miejscu, wskazanym przez zleceniodawcę (albo jeżeli we Francji posiada biuro, gdzie przyjmuje zlecenia, wystawia faktury itd) to dochód powinien opodatkować we Francji (jeżeli wykonuje usługi na rzecz jednego zleceniodawcy to istnieje ryzyko, że francuska inspekcja pracy potraktuje go jako pracownika a nie przedsiębiorcę). Jeżeli jednak usługi we Francji wykonuje w różnych miejscach to dochód podlega opodatkowaniu w Polsce - będzie to stawka 5,5%.

Odnośnik do komentarza

Generalnie formularz E-101 przedsiębiorca może uzyskać w dwóch przypadkach:

1) gdy zamierza przejściowo prowadzić działalność za granicą

2) gdy jednocześnie prowadzi działalność w dwóch (lub więcej) krajach.

 

W pierszym przypadku uzyskanie formularza E101 możliwe jest jeżeli przed przeniesieniem działalności za granicę przedsiębiorca prowadził ją w Polsce przynajmniej przez 2 miesiące. Okres ten ustala się na podstawie zgłoszenia działalności w ZUS.

 

Ponadto w czasie gdy taka praca jest wykonywana za granicą muszą być nadal w Polsce spełnione warunki umożliwiające prowadzenie działalności po powrocie. W tym celu należy utrzymywać infrastrukturę potrzebną do prowadzenia działalności w państwie, w którym ma siedzibę dany przedsiębiorca zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym państwie, jak np. korzystanie z powierzchni biurowej, opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, odprowadzanie podatków. Maksymalny okres na jaki zostanie wydany formularz E-101 to 12 miesięcy i żeby starać się o kolejny przedsiębiorca znowu musi "odczekać" 2 miesiące i udowodnić, że w tym czasie prowadził działalność w Polsce.

 

W drugiem przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi jednocześnie działalność w kilku krajach i jednym z tych krajów jest kraj będący miejscem zamieszkania wówczas przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom tam gdzie mieszka. Uzyskuje wtedy E-101 i po upływie 12 miesięcy jego przedłużenie bez czekania 2 miesięcy - jednak należy w ZUS udowodnić, że działalność jest prowadzona również stale w Polsce - zazwyczaj ZUSy żądają okazania przynajmniej jednej faktury z każdego miesiąca wystawionej dla klienta w Polsce.

 

 

Odnośnik do komentarza
Wiosną zostało wydane rozporządzenie, na skutek którego spółki skarbu państwa muszą do końca roku pozbyć się klubów sportowych. Dotyczy to spółki PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która jest właścicielem występującej w Ekstraklasie drużyny piłkarskiej.

źródło: 90minut.pl

 

Wie ktoś które to rozporządzenie, na podstawie jakiej ustawy i przez kogo zostało wydane?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie, na które nijak nie potrafię wygooglować odpowiedzi: Czy opomiarowanie wszystkich mediów w mieszkaniach jest obowiązkowe? Chodzi mi konkretnie o wodę. Od 22 lat, odkąd blok stoi, nie mieliśmy licznika na wodę - rozliczaliśmy się ryczałtem doliczanym do czynszu. Dostałem teraz pismo, w którym jest napisane: "wg. przepisów opomiarowanie mediów jest obowiązkowe". Nijak takiego przepisu nie mogę znaleźć. I może problemu by nie było gdyby nie to, że panowie chcą bardzo intensywnie dobrać się do jednej ze ścian. z uśmiechem na ustach pytają: wukute pan ma, żeby zakładać? Oni chyba myślą, że ja sobie dam zrobić dziurę na pół ściany tylko po to, żeby sobie mogli założyć wodomierze, których ja nie chcę. Stąd moje pytanie: czy muszę. Mieszkanie już jakiś czas temu zostało wykupione, stąd kolejne zdanie z pisma od spółdzielni: "lokator ma obowiązek udostępnić lokal do założenia wodmomierzy" mnie tylko rozdrażniło ;)

Odnośnik do komentarza

Witam.

Mam pytania, wpierw jednak garść faktów:

1. Jestem studentem, lecz nie mam żadnego dodatkowo wykupionego ubezpieczenia (czyli takich co na studiach proponują itp.)

2. We wrześniu przeszedłem operację rekonstrukcji więzadeł krzyżowych w prawym kolanie

 

Wczoraj rozpędzona kobieta, która nie zauważyła, że ma czerwone światło, skasowała auto ojca mojej dziewczyny. Prowadził mój ojciec, ja byłem pasażerem. Wina jest ewidentnie jej, jest protokół policyjny, jest ok.

Pytanie 1:

Jako że właściciel auta pracuje w Holandii i nie ma możliwości przybycia do Polski, jakich dokumentów i uprawnień potrzebujemy by uzyskać pieniądze (kobieta jest ubezpieczona w Allianzie)

Pytanie 2: auto to Ford Mondeo, 1.8, benzyna kombi, z 95 roku. Jest (było) w bardzo dobrym stanie, pytanie czy, jeżeli uznam, że wysokość wypłaty za niego będzie zaniżona, mam szansę, poprzez odwołanie, na podniesienie sumy. Słyszałem opowieści, że rzeczoznawca Allianzu mocno zaniża wartość auta

Pytanie 3, najważniejsze:

Po wypadku powrócił ból w kolanie. Zgłosiłem to policjantowi, by wpisał do protokołu (zapewnił że będzie ok z wpisem) i pojechałem do lekarza. Tam poinformowałem lekarza, że jestem prosto z wypadku, zbadano mnie. Do końca to nie jest pewne (pierwsza diagnoza mówi o naciągnięciu więzadeł). Poproszono bym wrócił na kontrolę 21 stycznia. Dzisiaj mocno mnie boli, moje obawy są więc poważne. Pytanie jest takie, czy jest sens (patrząc na trud/opłacalność) procesować się z nią, walcząc o zadośćuczynienie (czy jakąś opłatę za wyrządzoną krzywdę. Czy w przypadku, odpukać, gdybym musiał ponownie przechodzić operacje, mogę ją oskarżyć? I czy mam jakiekolwiek szansę na wygraną? Dodatkowo informuję, że w skutek uszkodzenia nogi nie mogę pracować, co za tym idzie straciłem dochód.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Jak to jest z opłatą recyklingową? Płaci ją ten, kto sprowadza samochód z UE? Czyli jak np. chciałbym kupić samochód od kogoś, kto go sprowadził go z Niemiec do Polski, to sprzedający powinien przekazać mi również dowód wpłaty opłaty recyklingowej, co by nie płacić tych 500zł przy rejstracji?

Odnośnik do komentarza

@Nesete: Przede wszystkim, skoro byłeś pasażerem, a wina jest tamtej kobiety, to możesz od jej ubezpieczyciela z OC kasę wyciągać - i należy Ci się ona jak psu buda, patrząc na opis stanu faktycznego. Poczytaj w internecie o odszkodowaniu/zadośćuczynieniu z OC sprawcy; są firmy, które pośredniczą w załatwianiu tego za pewien procent; są też zwykli prawnicy, którzy Ci powiedzą co i jak :-)

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

No to ja się dołączę.

Szukam dobrego prawnika, który podjąłby się walki o odszkodowanie z jednym z wrocławskich szpitali. Chodzi o zawinione przez lekarzy powikłanie podczas zabiegu operacyjnego (zwykłe niedbalstwo, by określić to deilkatnie) i następstwa owego powikłania.

 

Edyta od razu zapytuje z jaimi kosztami mam się liczyć? Czy w grę wchodzi część wywalczonej rekompensaty czy też niezależna opłata? Nie orientuję się w cennikach i zwyczajach prawniczych.

Odnośnik do komentarza

Mam pewne pytanie. Otóż, moi sąsiedzi trzymają w bloku psa rasy Husky. Jak się łatwo domyśleć, czworonóg niezbyt dobrze czuje się w mieszkaniu i zapewne przez to straszliwie ujada. Jest to bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Człowiek próbuje się na czymś skupić, lecz pisk psa jest nie do zniesienia. Kilka razy upominaliśmy właścicieli psa, że ich pupil strasznie wyje, lecz oni robią tylko smutną minę i martwią się bardziej o jego stan psychiczny niż o nasze zdrowie. Mam pytanie, czy istnieje jakiś przepis (zakłócanie porządku?), który można by wykorzystać do walki z sąsiadami? Skoro po dobroci nie idzie...

Odnośnik do komentarza

Edyta od razu zapytuje z jaimi kosztami mam się liczyć? Czy w grę wchodzi część wywalczonej rekompensaty czy też niezależna opłata? Nie orientuję się w cennikach i zwyczajach prawniczych.

 

Zasadniczo dobra kancelaria kasuje okolo 100 euro za jedna godzine pracy. Niektore roznicuja stawki w zaleznosci od tego kto wewnatrz grupy pracuje najwiecej - aplikant, radca, partner, etc.

 

Ja moge polecic jedynie te, z ktorymi sami wspolpracujemy jako spolka: www.kubas.pl oraz www.sws.com.pl

 

Przy zapytaniu ofertowym, po przeslaniu im calej niezbednej dokumentacji, popros o wstepna estymacje kosztow.

Odnośnik do komentarza

ZTCP w ciagu 5 dni z informacją ze szpitala;

dostaniesz akt urodzenia oraz dziecku nadadzą PESEL

potem koniecznie zarejestruj dziecko do lekarza rodzinnego;

mając akt urodzenia zgłaszasz u pracodawcy w odpowiedniej komórce- dostaniesz pieniądze z tytułu ubezpieczenia

Odnośnik do komentarza

Minął dopiero rok, ale już niewiele pamiętam ;)

 

Po narodzinach masz (bo mama pewnie nie będzie miała czasu :D) 14 dni na dojście do USC z aktem małżeństwa i waszymi dowodami osobistymi (i - jak napisał Grepio - papierkami ze szpitala, nie pamiętam jakimi), oraz wybranym imieniem dla dziecka. Dostaniesz akt urodzenia + ze dwa odpisy, z którym idziesz do urzędu miasta/gminy po 30 dniach (tyle na to mają ustawowo i się tego trzymają), żeby otrzymać PESEL. Niby pesel potrzebny jest żeby ubezpieczyć dziecko i zarejestrować do lekarza rodzinnego, ale dopóki go nie ma zrobisz to z aktem urodzenia w ręku. Na podanie o becikowe masz rok, więc to na spokojnie.

 

I nie masz co się martwić, bo w szpitalu o wszystkim ci powiedzą - inna sprawa, że z tych emocji możesz nie spamiętać :keke:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...