Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

@adamus: Dobra wiadomość, nie zapłacicie żadnego podatku. Jeżeli brat otrzymał działkę w darowiźnie w 2006 r. to sprzedaż tej działki jest wolna od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.). Następnie przekazanie pieniędzy przez brata dla Ciebie lub mamy wolne jest od podatku od spadków i darowizn (art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Warunek - darowizna pieniężna musi być przekazana na rachunek obdarowanego (należy to udokumentować przelewem na rachunek) i w ciągu 6 miesięcy zgłosić taką darowiznę w US (druk SD-Z2 plus dowód przelewu darowizny).

Odnośnik do komentarza

@tio, świetna informacja aż trudno mi w to uwierzyć :D W necie się naczytałem, że podatku od sprzedaży nie płaci się po 5latach od nabycia działki. Co do darowizny dotyczącej pieniędzy to doczytałem się, że kwotą wolną od podatku jest coś koło 9500zł. Cóż, to co napisałeś jest bardzo dobrą nowiną. Dzięki :)

Odnośnik do komentarza

Jeżeli prezent (gotówka) od rodziców nie przekracza kwoty 9637 zł (należy zliczyć łącznie darowizny z ostatnich 5 lat) to nie trzeba takiej darowizny nigdzie zgłaszać i nie trzeba dokonywać jej przelewem. Ważne - do wartości liczy się darowiznę od jednego rodzica, czyli jeżeli dają oboje to ten limit się podwaja. Wyższa darowizna aby była zwolniona od podatku musi byc przekazana na konto obdarowanego a następnie zgłoszona w urzędzie w ciągu:

- miesiąca jeżeli darowizna była dokonana w 2008 r.

- 6 miesięcy jeżeli zostanie dokonana w 2009 r.

Odnośnik do komentarza
Jeżeli prezent (gotówka) od rodziców nie przekracza kwoty 9637 zł (należy zliczyć łącznie darowizny z ostatnich 5 lat) to nie trzeba takiej darowizny nigdzie zgłaszać i nie trzeba dokonywać jej przelewem. Ważne - do wartości liczy się darowiznę od jednego rodzica, czyli jeżeli dają oboje to ten limit się podwaja. Wyższa darowizna aby była zwolniona od podatku musi byc przekazana na konto obdarowanego a następnie zgłoszona w urzędzie w ciągu:

- miesiąca jeżeli darowizna była dokonana w 2008 r.

- 6 miesięcy jeżeli zostanie dokonana w 2009 r.

Dzięki tio :przytul:

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie do tio. Chciałbym jako swoja firma prowadzić biuro dla innej firmy. Chciałbym za to dostać 1000 zł netto. Jestem płatnikiem VAT. Jakie byłyby potencjalne koszta ze strony firmy, która mi płaci - ile musieliby mi zapłacić, bym te 1000 na rękę miał po odprowadzeniu VAT-u?

Odnośnik do komentarza

Rozumiem, że juz prowadzisz swoją działalnośc i chciałbyś ją rozszerzyć o to zlecenie. Zakładam, że działalność pt "prowadzenie biura" jest opodatkowana 22% VAT (mogą wszakże pod tą nazwą kryć się usługi, które są wolne od podatku, np usługi pośrednictwa finansowego czy edukacyjne). Wtedy po prostu wystawiasz im fakturę na 1000 zł + 22% VAT czyli 1220 zł.

 

Ale może pytasz o tak zwane samozatrudnienie - czyli prowadzenie tego biura będzie całą Twoją działalnością i Ty po opłaceniu podatków, ZUS-ów chciałbys mieć 1000 zł na rękę? W tym przypadku należałoby ustalić kilka faktów: czy jest to Twój obecny lub były pracodawca, czy jest to Twoja pierwsza działalność (czy w związku z tym może Ci przysługiwać preferencyjny ZUS), jakie będziesz ponosił koszty (materiały biurowe, opłaty, samochód, komputer, itp).

Odnośnik do komentarza

Już mówię. Nie będzie to moja główna działalność. Np. w styczniu/lutym będę miał prawdopodobnie jednorazowy przychod w wysokości ponad 10000 złotych.

 

Nie jest to robota dla byłęgo pracodawcy i tak, prowadzę działalnośc krócej niż 24 miesiące. Nie wiem jakie będę ponosił koszty - prawdopodobnie jakieś tak związane z zakupem artykułów biurowych.

 

Interesowała mnie głównie wysokość VATU.

 

A teraz powiedz mi: czy pracodawcy opłacałoby się bardziej podpisać ze mną umowę o dzieło, czy właśnie zwykłą umowę, gdzie ja wystawiam fakturę? ZUS i inne składki opłacam sobie sam.

Odnośnik do komentarza

Tutaj decydujące znaczenie ma to czy praca, którą masz wykonać mieści się w zakresie prowadzonej przez Ciebie działalności - jeżeli tak to przychód z tego zlecenia będzie dla Ciebie przychodem z działalności: wystawisz fakturę na 1000 zł + VAT i opłacasz składki z tytułu prowadzonej działalności.

Jeżeli prowadzenie biura nie należy do zakresu Twojej działalności gospodarczej to można Cię zatrudnić na umowę o dzieło lub zlecenie.

Jeżeli będzie to umowa o dzieło, to pracodawca (zleceniodawca) wypłaca Ci umówione wynagrodzenie pomniejszone o podatek (podatek wynosi 18% od dochodu czyli przychodu pomniejszonego o 20% koszty. Czyli jeżeli na umowie byłoby 1000 zł, to zleceniobiorca potrąciłby z tego 18% z 800 zł = 144 zł, czyli na rękę otrzymasz 856.

W umowie zleceniu pracodawca odprowadza składkę zdrowotną 9% od przychodu (ale 7,75% podlega odliczeniu od podatku). Czyli przy wynagrodzeniu 1000 zł zleceniodawca zapłaci 90 zł składki zdrowotnej, Podatek wyniesie również 144 zł ale pomniejsza się go o składkę zdrowotną w wysokości 7,75% (czyli 77,50) tak więc podatek wyniesie 67 zł. Tak więc w tym przypadku na rękę byś otrzymał: 1000 - 90 - 67 = 843

 

Aby więc otrzymać 1000 zł na rękę musisz sobie odpowiednio do przedstawionych obliczeń wyliczyć kwotę, którą musi ponieść zleceniodawca (dla mnie jest za późno na takie wyliczenia :))

Odnośnik do komentarza

To i ja sie dolacze z pytaniem. Jakis czas temu pisalem, ze mialem wypadek. Do ubezpieczalni odeslalem kwitki ktore mi przyslali odnosnie szkod etc. dodalem tez, ze byla sprawa w sadzie oto czy mi mandat zniosa. Nie zniesli, nie dostalem zadnego potwierdzenia tego z sadu. Sprawa skonczyla sie w sierpniu tamtego roku (wiem zawalilem..) ale im o tym nie zadzwonilem bo jakos wyszlo. Czy teraz jak zadzwonie jakas kara mnie czeka, czy Oni to po prostu olali w ubezpieczalni jakby zadnej sprawy nie bylo? Bo do tej pory nie dostalem zadnego potwierdzenia, ze tamtemu wyplacili odszkodowanie z OC. I skoro mialem wypadek to strace znizki ktore za ten rok bym dostal czyli 10% kolejne czy calosc ktore mialem? Bede wdzieczny za odp :)

Odnośnik do komentarza
Tutaj decydujące znaczenie ma to czy praca, którą masz wykonać mieści się w zakresie prowadzonej przez Ciebie działalności - jeżeli tak to przychód z tego zlecenia będzie dla Ciebie przychodem z działalności: wystawisz fakturę na 1000 zł + VAT i opłacasz składki z tytułu prowadzonej działalności.

Jeżeli prowadzenie biura nie należy do zakresu Twojej działalności gospodarczej to można Cię zatrudnić na umowę o dzieło lub zlecenie.

Jeżeli będzie to umowa o dzieło, to pracodawca (zleceniodawca) wypłaca Ci umówione wynagrodzenie pomniejszone o podatek (podatek wynosi 18% od dochodu czyli przychodu pomniejszonego o 20% koszty. Czyli jeżeli na umowie byłoby 1000 zł, to zleceniobiorca potrąciłby z tego 18% z 800 zł = 144 zł, czyli na rękę otrzymasz 856.

W umowie zleceniu pracodawca odprowadza składkę zdrowotną 9% od przychodu (ale 7,75% podlega odliczeniu od podatku). Czyli przy wynagrodzeniu 1000 zł zleceniodawca zapłaci 90 zł składki zdrowotnej, Podatek wyniesie również 144 zł ale pomniejsza się go o składkę zdrowotną w wysokości 7,75% (czyli 77,50) tak więc podatek wyniesie 67 zł. Tak więc w tym przypadku na rękę byś otrzymał: 1000 - 90 - 67 = 843

 

Aby więc otrzymać 1000 zł na rękę musisz sobie odpowiednio do przedstawionych obliczeń wyliczyć kwotę, którą musi ponieść zleceniodawca (dla mnie jest za późno na takie wyliczenia :))

 

Dzięki :) - szczęśliwie co do umowy o dzieło, to przypomniałem sobie, że są takie rzeczy jak kalkulator money.pl :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi się, że to chyba będzie najlepszy teamt by zadać moje pytanie.

 

Ponad tydzień temu zamówiłem w sklepie internetowym mareno.pl książkę. Wybrałem przesyłkę kurierską by książka była u mnie jak najszybciej, od razu uiściłem zapłatę i zacząłem czekać. Wg. tego co jest napisane u nich na stronie to zamówienie jest realizowane zaraz po tym jak pieniądze znajdą się na ich koncie. Sklep ma konto bankowe w tym samym banku co ja (mBank) i z doświadczenia wiem, że pieniądze znajdują się na rachunku odbiorcy w tym samym momencie gdy przelew zostanie zrealizowany po stronie nadawcy. Tymczasem od daty złożenia zamówienia minęło już tydzień, status jest ciągle w trakcie realizacji, a na dodatke dostałem już od nich dwa maile, które nakazują mi uiszczenie zapłaty, bo w przeciwnym wypadku zamówienie zostanie anulowane.

 

Jedyną metodą kontaktu z nimi jest droga mailowa. Wysłałem do nich już 2 maile (w jednyn z nich zamieściłem potwierdzenie przelewu) proszące o wyjaśnienie sytuacji i jak do tej pory nie dostałem żadnej odpowiedzi, a zamówienie jest ciągle w trakcie realizacji.

 

Chciałbym wiedzieć w jaki sposób mogę żądąc od nich wysłania przesyłki, za którą zapłaciłem. Czy po prostu muszę zgłosić to na policję czy jest jakiś inny sposób?

 

EDIT: Poszperałem trochę, udało mi się znaleźć do nich numer telefonu. Okazało się, że się tam strasznie opieprzali po świętach i dopiero dziś zaksięgowali przelewy. Tak więc pewnie niedługo dostanę książkę.

 

Tak czy inaczej jakby ktoś mógł powiedzieć co robić w takich sytuacjach to będę wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...