Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, jmk napisał:

Tylko to nic nie ma o tym. 

A może jednak jest?

Jak podpisać JPK_VAT

Potrzebujesz podpisu elektronicznego. Do podpisania JPK_VAT możesz użyć jednego z dwóch podpisów lub danych autoryzujących:

  • Profilu Zaufanego – bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć niemal w każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do podpisu wystarczy kod autoryzacyjny wysłany na kanał autoryzacji. Zobacz, jak założyć Profil Zaufany.
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego – to płatny elektroniczny podpis służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN.
  • danych autoryzujących - jest to bezpłatna metoda. Potrzebne będą: NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz odpowiednia kwota przychodu osiągniętego w 2016 r. Formularz dostępny tutaj (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
Odnośnik do komentarza

1. Gratulacje ale do wspólnego rozliczenia konieczne jest bycie w związku małżeńskim przez cały rok kalendarzowy

2. Ulga na internet przysługuje osobom, które do tej pory z niej nie korzystały i one mogą maksymalnie w dwóch kolejnych latach odliczyć maksymalnie od dochodu 760 zł

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Biorę auto w leasing na firmę mamy, w której nie jestem zatrudniony. Żeby móc nim legalnie jeździć to jak rozumiem musi mnie zatrudnić na jakąś śmieciówkę chociażby i płacić coś tam za mnie (jestem normalnie zatrudniony na umowę o pracę w swojej firmie, więc część kosztów pokrywa już obecny pracodawca), czy są przewidziane inne rozwiązania na taką okoliczność?

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, Misiek napisał:

Biorę auto w leasing na firmę mamy, w której nie jestem zatrudniony. Żeby móc nim legalnie jeździć to jak rozumiem musi mnie zatrudnić na jakąś śmieciówkę chociażby i płacić coś tam za mnie (jestem normalnie zatrudniony na umowę o pracę w swojej firmie, więc część kosztów pokrywa już obecny pracodawca), czy są przewidziane inne rozwiązania na taką okoliczność?

IMHO nie, pytałem w firmie leasingowej czy żona musi jeździć, czy musi mieć jakieś zaświadczenie i powiedzieli, że no problem, może spokojnie jeździć i nie będzie problemów.

2 minuty temu, jmk napisał:

Niedługo skarbówka ma ścigać tych co używają firmowych samochodowych do celów prywatnych, więc uważaj ;)

 

 

Ale firmowe auta można używać do celów prywatnych, wtedy tylko rozlicza się 50% VAT-u.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Misiek napisał:

Biorę auto w leasing na firmę mamy, w której nie jestem zatrudniony. Żeby móc nim legalnie jeździć to jak rozumiem musi mnie zatrudnić na jakąś śmieciówkę chociażby i płacić coś tam za mnie (jestem normalnie zatrudniony na umowę o pracę w swojej firmie, więc część kosztów pokrywa już obecny pracodawca), czy są przewidziane inne rozwiązania na taką okoliczność?

Powiem tak: jeżeli mama będzie zaliczała raty leasingowe do kosztów i odliczała VAT (50%) a samochód będzie wyłącznie wykorzystywany przez Ciebie na potrzeby nie związane z jej działalnością gospodarczą to oczywiście narażasz mamę na konsekwencje podatkowe i karno-skarbowe. To, że mama zatrudniłaby Cię na jakiejś śmieciowej umowie ma, jak sądzę, uprawdopodobnić tylko fakt, że samochód będzie wykorzystywany do potrzeb działąlności? Nadal to nie zmieni faktu, że mama będzie zaniżała opodatkowanie, utrudni jedynie fiskusowi udowodnienie, że tak jest.

 

1 godzinę temu, Reaper napisał:

IMHO nie, pytałem w firmie leasingowej czy żona musi jeździć, czy musi mieć jakieś zaświadczenie i powiedzieli, że no problem, może spokojnie jeździć i nie będzie problemów.

Ale firmowe auta można używać do celów prywatnych, wtedy tylko rozlicza się 50% VAT-u.

Zapomniałeś jeszcze o podatku dochodowym. Jeżeli samochód jest wykorzystywany na potrzeby prywatne to wydatki na taką jazdę nie mogą być kosztem (np. paliwo). W praktyce oczywiście nie da się tego zweryfikować ale jeżeli np. w kosztach firmy będziesz miał fakturę za paliwo tankowane w Chorwacji a w ramach działalności nie prowadzisz żadnych interesów w tym kraju to wystawiasz się na strzał Wielkiego Brata Pita

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Zmarł u mnie jakiś wujek, piąta woda po kisielu i babcia zrzekła się spadku (długów) po nim, nikomu nic nie mówiąc. Przypomniało jej się coś i poinformowała o tym ciotkę, ale mamy czas do 19 marca. Czy to możliwe, aby taki spadek przeszedł na nas bez żadnej informacji oficjalnej? Nie dostaliśmy żadnego listu itp. @Gacek?

Odnośnik do komentarza

Oj, Brudi, wiesz, że nie udzielam porad prawnych poza PW ;)

2 godziny temu, Brudinho napisał:

Czy to możliwe, aby taki spadek przeszedł na nas bez żadnej informacji oficjalnej?

Tak, spadkobierca nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza po upływie 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o powołaniu do spadku. Dobrodziejstwo inwentarza oznacza, że nabywasz spadek w całości, ale za długi odpowiadasz tylko do wartości czynnej spadku. Wierzyciele będą mogli więc do spadkobierców uderzyć, ale odpowiadacie tylko do wartości majątku, który otrzymacie (przykładowo otrzymując auto za 5 tysięcy i długi za 10 tysięcy, odpowiadacie tylko do wartości auta).

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
  • Nie lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Czy jest na forumke ktoś, kto mógłby mi wytłumaczyć pewne zawiłości związane z urlopem macierzyńskim i wynagrodzeniem jakie jest wypłacane w trakcie oraz po? To tak w dużym skrócie, bo sprawa jest pokomplikowana, a szczegóły wolałbym opisać na priv :) 

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Słuchajcie, ja nie znam się na tych etatystycznych formach zatrudnienia, ale wiem, że Forumek się zna, to może ktoś coś podpowie.

 

Otóż moja koleżanka pracuje w firmie, która zmienia właściciela. Cały jej dział zostanie zlikwidowany (księgowość), gdyż nowi właściciele mają zamiar tę usługę zamówić u zewnętrznej firmy. Ma umowę o pracę na czas nieokreślony, 2 lata stażu pracy, więc przysługuje jej - bo nie ma innego wpisanego - miesięczny okres wypowiedzenia. Otrzymała dziś wypowiedzenie treści:

 

Ni3HiR4.jpg

 

Słowem: otrzymuje wypowiedzenie w kwietniu z okresem 1 miesiąca, który mija w... lipcu.

 

Pytanie brzmi: czy to w ogóle legalne? Czy w związku z tym nie powinna po prostu pracować do końca maja? Podobne wypowiedzenia otrzymały inne osoby z działu (łącznie 6, więc nie jest to zwolnienie grupowe), jednak one mają dłuższy staż i mają 3 miesiące okresu wypowiedzenia, więc u nich się to zgadza.

 

Wypowiedzenie otrzymała od szefa poprzedniej spółki - tej, która się zwija.

 

 

Odnośnik do komentarza

każde wypowiedzenie - jeśli nie zostanie złożone od niego odwołanie do sądu pracy - będzie ważne, ale koleżanka ma w miarę zgrabną podkładkę pod ewentualne roszczenia odszkodowawcze jeśli pracodawca nie sprostuje wypowiedzenia, zależy od sytuacji indywidualnej. okres wymagany jest, w maju może mówić arrivederci. 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...