Skocz do zawartości

Sprzęt audio


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakup gramofonu dla siebie, który będzie mi służył tylko i wyłącznie do odsłuchiwania winyli. Na co zwracać uwagę? Może masz jakieś modele do polecenia? Jak cenowo będzie to wyglądać, jeśli chcę mieć dobrą jakość dźwięku, szczególnie, że w przyszłości planuję dokupić sobie porządne kolumny i podłączyć pod niego?

Odnośnik do komentarza

Zależy ile planujesz wydać na taki sprzęt. Dobry gramofon musi mieć napęd bezpośredni, wysoki moment obrotowy (w granicach 1,5 kg/cm2 - najlepsze gramofony mają nawet 4-5 kg/cm, ale po co to komu) i mały % zniekształceń. Produktem pionierskim w dziedzinie gramofonów był Technics SL-1200. Ten gramofon jest produkowany od ponad 30 lat i do dziś jest uznawany za numer jeden klasy średniej. Jego cena kształtuje się w granicach 500-600€. W Polsce trudno dostępny i sprowadzany na zamówienie. Choć pewnie jakbyś się dobrze rozejrzał w sieci to znajdziesz nowe gramofony w naszych sklepach. U siebie w okolicy dawno ich nie widziałem nigdzie. Jeżeli chodzi o jakość dźwięku to czystszego nie wydobędziesz z żadnego innego produktu w tym przedziale cenowym. To ulubiony gramofon (prawie) wszystkich DJów. Jedynym minusem jest bardzo wysoka cena. Jeżeli jest ona dla Ciebie zbyt wygórowana to w przedziale 1000-1500 znajdziesz takie produkty jak Numark TT-500 czy Reloop RP-6000 MK5. Minusem pierwszego jest plastikowa i niezbyt ładna obudowa. Drugi jest metalowy, wygląda bardziej klasycznie ale ma ramię S. Numark ma proste ramię.

 

Szczerze mówiąc odradzam zakupu sprzętu w cenie poniżej 500 złotych. Tanie gramofony robią sprzężenia przy mocniejszym sprzęcie. Jakość dźwięku jest zauważalnie słabsza, % zniekształceń jest wysoki. Najtańszy model warty uwagi to Numark TT1650. Kosztuje około 650 złotych, posiada napęd bezpośredni, aluminiowy talerz, niestety obudowa jest plastikowa. Ze względu swoją konstrukcję jest bardzo czuły na wstrząsy. Większe drgania od razu są przenoszone na igłę, przez co tracisz na jakości dźwięku.

 

Przypuszczam, że zamierzasz na nim słuchać metalu i rocka oraz, że nie zamierzasz nim się bawić w skreczowanie. Jeżeli tak, to ten Numark byłby idealnym połączeniem ceny do jakości. Niska cena, średnia jakość. Jeżeli natomiast stać Cię na szaleństwa finansowe kup profesjonalny gramofon. Najlepiej powiedz w jakim przedziale cenowym masz zamiar się obracać. Wybierzemy coś odpowiedniego.

Odnośnik do komentarza

Jak rozglądałem się po cenach, to myślałem, że na początek zmieszczę się w granicach 300zł, ale z tego co widzę to może faktycznie nie ma sensu i od razu zainwestuję w coś konkretniejszego. Myślę, że byłbym skłonny wydać jakieś 600-800zł, może udałoby mi się w jakimś sklepie kupić sprzęt wtedy na raty? Może masz w ogóle jakieś sklepy godne polecenia?

 

Muzyki będę na pewno słuchał różnorakiej, choć na pewno większość to będą mocniejsze brzmienia. Oczywiście żadne skreczowanie nie wchodzi w grę, w coś takiego nie mam zamiaru się bawić, to ma być tylko i wyłącznie sprzęt do słuchania muzyki, więc żadnych wielkich bajerów nie potrzebuję :)

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza

Powiem Ci szczerze, jeżeli chcesz kupić gramofon i chcesz poczuć piękną głębię dźwięku to nie warto babrać się w tanim sprzęcie, bo to nie o to chodzi moim zdaniem. Gramofony są specyficznym sprzętem. Dobre nigdy nie będą tanie. To nie jest tak jak z komputerami z procesorem dwurdzeniowym, telewizorem LCD czy innym produktem, który dziś kosztuje 3000zł a za rok 1500zł. Pamiętam jak zaczynałem swoją przygodę z tym sprzętem, to wspominany Technics SL-1200 kosztował 1800 złotych. Minęło 10 lat i dziś jest jeszcze droższy mimo iż technologicznie nic w nim nie zmieniono (poza drobnostkami). W tym momencie nie podam Ci żadnych propozycji, bo muszę przysiąść i przeanalizować ten przedział cenowy i ewentualnie skonsultować to ze znajomym. Teraz wybieram się spać, ale obiecuję jutro coś napisać. Obracamy się w przedziale Technics, Denon, Reloop, Numark. Gramofony to nie Sony, Philips czy Panasonic, o nich zapominamy, choć mają w swojej ofercie proste, tanie gramofony nie warte uwagi ;)

Odnośnik do komentarza

Reaper, tak to sobie przemyślałem co napisałeś wczoraj i chyba nie będzie Ci jednak potrzebny gramofon z napędem bezpośrednim. DJem nie jesteś i nie siedzisz w klimatach klubowych, więc technika miksowania Cię nie interesuje. Długo szukałem idealnego modelu. Wybrałem dwa, które różnią się nieco ceną. Sam zdecydujesz, który wybierzesz. Dałem Ci foty, żebyś je sobie przyswoił wizualnie ;)

 

Reloop RP 1000 MK3 - stabilny gramofon idealnie nadający się do zastosowań domowych. Posiada slipmatę, anti - skating (system zapobiegający ślizgania się płyty), solidne mocowanie ramienia i ładny wygląd. 545 złotych

 

Numark TT1610 - prosty gramofon. Posiada regulację anti - skating. Plastikowa obudowa i aluminiowy talerz. 399 złotych

 

 

Ewentualnie wersja ekonomiczna HiFi pierwszego modelu - Reloop RP-300 HiFi, który kosztuje około 300 złotych. Posiada najprostsze funkcje. Ubogi gramofon, który wygląda bardzo klasycznie. Cena robi swoje.

Odnośnik do komentarza

Powiem Ci, że dzisiaj właśnie przeglądałem te Reloopy i najbardziej mi podszedł właśnie ten 1000 MK3, choć bałem się o jakość dźwięku, bo mówiłeś o momencie obrotowym w okolicach 1500g/cm, a ten ma 1000g/cm. Dlatego też zacząłem się przyglądać modelowi 4000 M3D, który ma moment 1600g/cm, jednak koszty są już dość wysokie.

 

Myślę, że ten Reloop RP 1000 MK3 będzie dobrym wyborem dla mnie. Wygląd jest także dla mnie ważnym czynnikiem, dlatego też wolałbym nie wybierać tego modelu za 300zł, który jest po prostu brzydki :P

 

Wielkie dzięki, nie jestem już tak bardzo zagubiony w tym wszysytkim i na pewno się pochwalę jak już dokonam zakupu :)

Odnośnik do komentarza

Moment obrotowy ma znaczenie przy starcie płyty i przy skreczowaniu. Mocniejsze silniki są wiadomo wydajniejsze i podczas pracy są mniej obciążone. Ale 1kg/cm2 to nie jest aż tak mało. Poza tym w domowym zastosowaniu, przy optymistycznym założeniu, że będziesz go używał 3h/dziennie nie ma takiej możliwości żeby ten sprzęt nie wytrzymał przynajmniej 15 lat :)

 

Ja również nie wybrałbym żadnego taniego modelu, bo one wszystkie są takie brzydkie ;) a gramofon to również swego rodzaju mebel i musi się ładnie prezentować.

 

Jeszcze coś. Jeżeli zdecydujesz się na wybór innego modelu, to pytaj się o slipmatę i anti - skating. Pierwsze to taka podkładka ze specjalnego materiału, którą kładzie się na talerz, żeby nie porysować płyty od dołu. Z kolei drugie to system antypoślizgowy. Dzięki temu Twoje płyty będą zawsze wyglądały jak nowe, nie będą porysowane.

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...

Nie mogę edytować posta, więc przepraszam za post pod postem, nie wiem czy tutaj się automatycznie scalają, jeśli nie to proszę moderatora o połączenie.

 

Generalnie krótka piłka - nie stać mnie na dobre głośniki ani ogólnie sprzęt audio, więc zdecydowałem się na słuchawki, chcę na nie przeznaczyć do 250-300 zł, za tyle już chyba idzie kupić coś spoko. Jakie byłyby najlepsze w tym przedziale cenowym (przez najlepsze rozumiem najsolidniejsze, dobrze wykonane, WYGODNE, bo moje ucho pewnie różnic w dźwięku za bardzo nie wychwyci pomiędzy Philipsami a dajmy na to Sennheiserami w podobnym przedziale cenowym)?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Panowie, pytanie proste - czy zestaw głośników przeznaczony do kompa/laptopa jest sens podłączać do TV? Wiem, że to trochę nie po Bożemu, bo najlepiej byłoby kupić zestaw kina domowego, tyle że te są drogie. A mnie interesuje np. takie coś - http://www.allegro.pl/item1103743994_creative_t6160_5_1_50w_rms_mega_bas_gratis_ubezpie.html Tylko pytanie - czy to w ogóle będzie działać pod TV...

 

Edyta: a o takim czymś co myślicie: http://www.allegro.pl/item1099479911_nowe_kino_thomson_dpl_938_vd_hdmi_usb_gwar_wawa.html lub http://www.allegro.pl/item1089271225_zestaw_kina_domowego_5_1_wzmacniacz_surround_aeg.html

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Sprzęt powiedzmy do 1600-1700pln. Bez DVD - tylko ampli+głośniki. Pogrzebałem troszkę i znalazłem zestaw: http://amplineo.pl/p/1/234/a.html

tylko nie wiem czy to coś dobrego, bo dla amatora nic te parametry nie mówią.

 

Zastosowanie: troszkę muzy + głównie podłączenie do TV aby filmiki szły w 5.1 (zwykłe programy też przez głośniczki, czasem coś w strereo dają).

Zna się ktoś na sprzęcie by polecić coś w tym przedziale cenowym i wydać opinie na temat tego czegoś co znalazłem? ;)

Odnośnik do komentarza

Tylko, że jeśli chcesz mieć prawdziwe 5.1 czyli jak rozumiem Dolby Digital (namiastka z tego co jest w kinie) z prawdziwego zdarzenia to raczej nie licz na nie z telewizji. Sam posiadam dekoder PVR z Cyfry no i naprawdę tam praktycznie nic nie leci w tym systemie bo puszczenie dźwięku ze wszystkich głośników naraz Dolby nazwać nie można. Efekt taki osiągniesz właściwie tylko przy oglądaniu filmów na DVD/Blu-ray.

 

Co do sprzętu to już musiałby się wypowiedzieć ktoś obeznany w temacie, ale wiem jedno, że często, gęsto bardziej opłaca się kupić głośniki i ampli osobno.

Odnośnik do komentarza

z Tv wiadomo, że 5.1 leci rzadko, chodzi o DVD wiadomo, choć glos z TV jak poleci przez glosniki bedzie lepszy chyba troszenke niż bezposrednio z TV? Zobaczymy, może ktoś się zna na sprzęcie i cos doradzi, choć zdaje se sprawe, ze budzet jest niski i pewnie dopiero od 3-4k można kupić coś sensownego.

Odnośnik do komentarza

Nie no oczywiście, że będzie duuużo lepiej niż na głośniczkach w tv. Z tym budżetem to też bym nie przesadzał bo jeśli nie jesteś żadnym audiofilem i nie potrzebujesz nie wiadomo czego to za tą kasę myślę, że spokojnie dostaniesz coś co Cie w pełni zadowoli.

 

Może warto zajrzeć na TO forum. Są działy specjalnie właśnie stworzone dla tych co szukają, może znajdziesz coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

A masz ten problem od zawsze, czy od niedawna? :>

Też dawniej posiadłem głośniki 5.1 od Creative i spotykałem się z podobnym problemem w dwóch sytuacjach: w pierwszym oprogramowanie karty muzycznej(SB Audigy SE) nie było zsynchronizowane z panelem sterowania, który 'sam z siebie' potrafił sobie skakać po różnych ustawieniach - ponowne ustawianie głośników na 5.1 pomagało. Drugi to najzwyklejsze wariowanie sprzętu, w którym pomagało ponowne zainstalowanie sterownika(ale akurat to zagadnienie spotkałem tylko na XP, na 7 już jest spokój).

Istota problemu pewnie leży w sterowniku od Twojej karty muzycznej, a nie mam pojęcia jaka ona jest, więc póki co nic nie wymyślę. Moje SB Audigy SE używa sterownika, który pobrał sobie sam system(ten dołączony do karty nie działa, co nie jest dziwne patrząc na to, że nie był na ten system przewidziany). Wystarczyło wejść w panel sterownia => dźwięk => głośniki => właściwości => zakładka sound blaster => settings po czym w otwartym przez to okienku można spokojnie skonfigurować wszystkie efekty(EAX, CMSS - ten pierwszy najlepiej zostawić nieaktywny, a w drugim wybrać stereo surround ze stereo focus ustawionym na 0) czy wybrać jaki posiadamy zestaw głośników.

Podejrzewam, że na innych kartach trzeba m/w to samo ustawić, ale różnie może być z kwestią nazewnictwa wszystkiego po drodze - eksperymentuj. A wcześniej upewnij się, czy są dobrze kable wpięte(po kolorach), bo nie raz już widziałem ludzi kombinujących na wszystkie możliwe sposoby, które kończyły się klęską przez źle dopasowane kable od głośników. :)

Odnośnik do komentarza

Dużo czytałem na ten temat, tak jest w W7, i to ponoć jest prawidłowe a nie tak jak w XP gdzie każdy dźwięk leciał z każdego głośnika.

Problem rozwiązał (ale nie do końca) program Foobar gdzie jest plugin i to działa, tylko, że jakby to powiedzieć...nie dzierżę tego programu chciałbym taką wtyczkę do Winampa albo chociaż WMP ;)

Odnośnik do komentarza

Dużo czytałem na ten temat, tak jest w W7, i to ponoć jest prawidłowe a nie tak jak w XP gdzie każdy dźwięk leciał z każdego głośnika.

Problem rozwiązał (ale nie do końca) program Foobar gdzie jest plugin i to działa, tylko, że jakby to powiedzieć...nie dzierżę tego programu chciałbym taką wtyczkę do Winampa albo chociaż WMP ;)

 

Też mam teraz Win7, a dźwięk taki sam(dobry) jak w XP. :> Nie wiem, jak wygląda przy tym Winamp bo nie używam, ale WMP czy MPC brzmi tak samo jak mój domyślny odtwarzacz, Foo.:) Spróbuj pokombinować w ustawieniach EAX/CMSS, bo to tam pewnie jest sprawa pogrzebana. :>

BTW - nie wiem, jak można nie lubić Foobara - prosty i funkcjonalny, a jak chcemy to można sobie zrobić coś bardziej bajeranckiego niż dowolny inny Winamp. :> Ja siedzę sobie na dwóch(instalacja portable rządzi) - jednym domyślnym i nieruszanym nic a nic po instalacji i drugim 'nieco' przerobionym(co wcale nie jest trudne). :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...