Skocz do zawartości

Portugalos Climatos


Adrian10

Rekomendowane odpowiedzi

Część XXXXX - Jubileo!

 

W rewanżowym spotkaniu trzeciej rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów, Benfica pokonała Wisłę Kraków 2:0, awansując tym samym do fazy grupowej. Oba gole dla gospodarzy zdobył Rodrigo Palacio. Do pierwszej rundy Pucharu UEFA dostała się natomiast Legia Warszawa, wygrywając w dwumeczu z OFI Kretą 5:1. W tej samej fazie rozgrywek nie wystąpi Górnik Zabrze, który sromotnie przegrał z SC Heerenveen 1:6.

 

AC Milan został z kolei triumfatorem w spotkaniu o Superpuchar Europy, pokonując na Stade Louis II Olympique Lyon 2:1. Pierwsi na prowadzenie wyszli Francuzi po trafieniu Kima Kallstroma w 37. minucie gry, jednak po półgodzinie Milan doprowadził do wyrównania za sprawą gola Andrei Pirlo z rzutu karnego. Po 90 minutach regulaminowego czasu na tablicy wyników widniał remis 1:1, do rozstrzygnięcia konieczna więc była dogrywka, w której to do siatki rywala trafił Pato, zapewniając mediolańskiej drużynie Superpuchar Europy.

 

W trzecim ligowym pojedynku naszym rywalem jest Braga. To będzie jedno z najtrudniejszych spotkań w tym sezonie - nie dość, że gramy z trzecią drużyną ubiegłego sezonu, to na dodatek spotkanie rozegrane zostanie na Estadio Axa w Bradze. W ekipie gospodarzy prawdopodobnie nie zagrają Marvin Angulo, Ilsinho i Renato, w naszej drużynie kontuzji doznał jedynie Leo, który naciągnął ścięgno podkolanowe. Sky Bet sugeruje jasno - nie mamy szans: Braga (1.40), X (3.75), Covilha (7.50).

 

3. kolejka, 30.08.2009, Estadio Axa

Braga [3] - Sp. Covilha [6] 3:0 (Meyong Ze '25 Baylon '84 Mossoro '90).

Widzów: 17490

MoM: Meyong Ze (Braga)

Skład: 1. Leite - 2. Gomez, 4. Yepes, 5. Rebordao, 19. Machado - 14. Mota ('67 26. Pinto) - 6. Sufrim [k], 15. Orteman, 11. Cisse ('45 13. Sousa) - 10. Cleo, 9. Xisco Nadal ('74 7. Pedras).

 

Niestety, stało się to, czego się spodziewałem, a przez zbyt ofensywnie zagraną końcówkę straciliśmy jeszcze dwa gole. Braga jest po prostu jednym z najlepszych zespołów uczestniczących w tegorocznych rozgrywkach bwinLIGI i będzie bardzo ciężko z nimi zwyciężyć, tym bardziej na wyjeździe. W naszej gry były dobre momenty, a wyróżniał się zwłaszcza Sergio Orteman, który to ciągnął większość akcji ofensywnych naszego zespołu do przodu. Porażka nie załamała nas zbytnio, tym bardziej, że spadamy 'tylko' na nadal znakomite, 9. miejsce w tabeli.

 

Rozpoczął się kolejny miesiąc, drugi w ligowym kalendarzu - wrzesień. Juanito tradycyjnie podsunął mi listę piłkarzy, którzy wyróżnili się (bądź nie) na treningach w ubiegłych czterech tygodniach. Wśród jego spostrzeżeń dostrzegłem cztery nazwiska - Marco Aurelio, Sufrima i Edu (na plus) oraz Sergio Leite (na minus), choć w przypadku tego drugiego wpływ na słabszą dyspozycję miała zapewne kontuzja. Zarząd jest natomiast usatysfakcjonowany stylem, w jakim prowadzę zespół - zadowolony jest szczególnie z kontroli klubowych finansów.

 

Podsumuję również krótko okienko transferowe, niedawno właśnie zakończone. Dokonaliśmy kilku bardzo ciekawych transferów, wzmocniliśmy znacząco każdą formację w Sportingu, korzystając z kilkuset tysięcy funtów zarządu przeznaczonych właśnie na te cele. Szczegółowy raport:

 

Przybyli: Cleo (O. Moscavide, za darmo), Carlos Mota (Imortal, za darmo), Malick Cisse (Juventude de Evora, za darmo), David Yepes (America, 150 tysięcy funtów), Filipe Machado (Chaves, 110 tysięcy funtów), Xisco Nadal (Granada 74 CF, za darmo), Sergio Orteman (wolny transfer), Ruben Gomez (Argentinos, 350 tysięcy funtów).

Odeszli: Rui Silva (Sp. Pombal, za darmo), Edgar, Paulo Campos, Alex, Cordeiro, Joao Real (wolny transfer), Marinho (Abrantes, tysiąc funtów).

 

Najciekawsze transfery (Portugalia):

 

Onyekachi Apam (OGC Nice -> Sporting CP) - 10,75 mln funtów

Raul Meireles (Porto -> Everton FC) - 8,5 mln funtów

Wendel (Girondins Bordeaux -> Benfica) - 7 mln funtów

Blaise Matuidi (AS Saint-Etienne -> Porto) - 6,5 mln funtów

Dagoberto (AZ Alkmaar -> Benfica) - 5,25 mln funtów

Thomas Vermaelen (Galatasaray -> Sporting CP) - 5,25 mln funtów

Ilsinho (Monterrey -> Braga) - 4,1 mln funtów

Renan (Pacos Ferreira -> Palmeiras) - 3,6 mln funtów

Marko Marin (Monchengladbach -> Porto) - 2,2 mln funtów

Birkir Bjarnason (IFK Goteborg -> Belenenses) - 1 mln funtów

 

Najciekawsze transfery (Świat):

 

Micah Richards (Manchester City -> FC Barcelona) - 28 mln funtów

Mario Gomez (VfB Stuttgart -> AC Milan) - 19,75 mln funtów

Andres Guardado (Deportivo -> Liverpool) - 17,25 mln funtów

Tim Cahill (Everton -> Bayern) - 16,25 mln funtów

Obafemi Martins (Newcastle -> Palermo) - 13 mln funtów

Valon Behrami (West Ham United -> Palermo) - 12,25 mln funtów

Yuri Zhirkov (CSKA Moskwa -> West Ham United) - 10,5 mln funtów

Cristian Zaccardo (Wolfsburg -> Newcastle) - 8,5 mln funtów

Pablo Zabaleta (Manchester City -> Portsmouth) - 7 mln funtów

Alexandr Kerzhakov (Wigan Athletic -> Newcastle) - 6,75 mln funtów

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXI - Lądek Zdrój

 

I znów przerwa spowodowana rozgrywkami reprezentacyjnymi. Na zgrupowania swoich drużyn narodowych wyjechali Carlos Pinto (Portugalia U21), Esmir Sabic (Bośnia i Hercegowina U21) oraz Sufrim (Gwinea-Bissau). Zwracam uwagę na awans młodego Portugalczyka do wyższej kategorii wiekowej - mam nadzieję, że niedługo dołączy do kadry seniorskiej.

 

Szybciutko wróciliśmy jednak do ligi, a nasz kolejny mecz będzie jeszcze trudniejszy niż poprzedni, zakończony sromotną porażką - teraz może być absolutna klęska. Na Estadio do Dragao zmierzymy się bowiem ze słynnym FC Porto. Bo choć w tym sezonie drużyna spisuje się przeciętnie (taki sam bilans, jak my: 1-1-1), a w ubiegłych latach zajmowała miejsca dalekie od oczekiwań, to jednak jest to nadal to samo, groźne Porto, zwycięzca Ligi Mistrzów w 2004 roku. Sky Bet słusznie nie daje nam większych szans: Porto (1.33), X (4.00), Covilha (8.00).

 

4. kolejka, 12.09.2009, Estadio do Dragao

Porto [7] - Sp. Covilha [9] 3:0 (Lopez '53 '76 Sobis '90).

Widzów: 35772

MoM: Lopez (Porto)

Skład: 1. Leite - 2. Gomez, 4. Yepes, 5. Rebordao, 19. Machado - 8. Osorio ('45 14. Mota) - 6. Sufrim [k], 15. Orteman ('76 26. Pinto), 17. Fabio Lima ('70 11. Cisse) - 10. Cleo, 9. Xisco Nadal.

 

Znów przewidziałem wynik (może powinienem z tym skończyć?), ale wysokość porażki jest jednak adekwatna co do klasy obu zespołów. Może gdyby w 70. minucie Xisco Nadal wykorzystał znakomitą sytuację strzelecką, kiedy to po minięciu bramkarza gospodarzy zamiast strzelać podawał do Cleo, który zresztą był kryty przez defensorów Porto...Tym razem za dobry występ muszę pochwalić Yepesa.

 

Kilka dni później odbyło się losowanie trzeciej rundy Pucharu Ligi Portugalskiej. Naszym rywalem w tym etapie rozgrywek będzie Vitoria Setubal. Mecz rozegramy na własnym stadionie, już 23 września.

 

Naszym kolejnym rywalem z lidze portugalskiej jest z kolei inna Vitoria, tym razem z Guimaraes. W zespole gości wystąpi prawdopodobnie Leonardo Ribeiro, 21-letni brazylijski obrońca, który zapisał się złotymi zgłoskami w historię Sportingu, występując przez pół roku w naszych barwach - krótko, ale za to w jakim stylu. Wracając już do bwinLIGA - w tym sezonie Vitoria prezentuje się jak dotąd podobnie jak my, również poziom naszych ekip jest podobny. Uważam jednak, że dzięki przewadze własnego boiska mamy minimalnie większe szanse na zwycięstwo - innego zdania jest Sky Bet: Covilha (3.25), X (3.25), Guimaraes (2.0).

 

5. kolejka, 20.09.2009, Complexo Desportivo da Covilha

Sp. Covilha [10] - Vit. Guimaraes [9] 1:1 (Yepes '81 - Jean Carlos '6).

Widzów: 4459

MoM: Jean Carlos (Guimaraes).

Skład: 1. Leite - 2. Gomez, 4. Yepes, 5. Rebordao, 19. Machado - 14. Mota - 6. Sufrim [k], 15. Orteman (ktz, '31 26. Pinto), 17. Fabio Lima ('72 11. Cisse) - 10. Cleo, 7. Pedras ('72 9. Xisco Nadal).

 

Niestety, bardzo szybko straciliśmy przypadkowego gola - w 6. minucie Jean Carlos tak dokładnie chciał zgrać piłkę, że trafił tuż przy słupku bramki rozpaczliwie interweniującego Leite. Jak na złość nie potrafiliśmy się przełamać, szturmując cały czas pole karne gości, jednakże bez skutku. Dopiero w 81. minucie dośrodkowanie Cleo z rzutu wolnego wykorzystał David Yepes, zdobywając swoją drugą bramkę w tym sezonie. Niestety, dwaj zawodnicy mojej drużyny opuścili boisko z kontuzjami, na szczęście ich przerwy nie potrwają zbyt długo - Sergio Orteman oraz Pedras nie zagrają maksymalnie dwa tygodnie.

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXII - Spidujemy

 

Wracamy więc do Pucharu Ligi - nadszedł dzień spotkania trzeciej rundy tychże rozgrywek, w którym to zmierzymy się z również pierwszoligową Vitorią Setubal. Póki co, drużyna ta nie radzi sobie w bwinLIDZE najlepiej - odniosła tylko jedno zwycięstwo, i to na samym początku sezonu. Największym zagrożeniem będzie Brazylijczyk Laionel - niezwykle szybki prawoskrzydłowy. Prawdopodobnie nie zagra za to inny ważny element zespołu gości - reprezentant Wenezueli Luis Manuel Seijas. Kibice są pewni zwycięstwa, bukmacherzy z kolei sądzą nieco inaczej: Covilha (2.50), X (3.00), Setubal (2.63).

 

3. runda PLP, 23.09.2009, Complexo Desportivo da Covilha

Sp. Covilha - Vit. Setubal 1:1 k. 5:3 (Yepes '56 - Arbeitman '8).

Widzów: 2886

MoM: Yepes (Covilha)

Skład: Leite - Gomez, Yepes, Rebordao, Machado - Osorio ('68 Mota) - Sufrim [k], Figueiredo, Fabio Lima ('45 Cisse) - Cleo ('79 Xisco Nadal), Valter.

 

Znów szybko straciliśmy gola i ponownie odrobiliśmy straty dzięki pomocy Davida Yepesa, który coraz lepiej odnajduje się w polu karnym rywala przy stałych fragmentach gry. On również trafił do siatki w serii jedenastek, które to wykonywaliśmy znacznie lepiej od gości (wszystkie trafione). W drugiej połowie pokazaliśmy również wielkie chęci do gry, a w porównaniu z pierwszą częścią gry wyglądało to o niebo lepiej.

 

W kolejnym spotkaniu ligowym zmierzymy się na wyjeździe z rewelacją sezonu 2007/08 - Nacional da Madeirą. Nadal drużyna ta posiada ogromny potencjał, który postara się wykorzystać również i w tym roku. Główną gwiazdą gospodarzy jest 23-letni Urugwajczyk Luis Aguiar. Bukmacherzy, jak zwykle kierujący się realiami, nie dają nam wielkich szans: Nacional da Madeira (1.40), X (3.75), Covilha (7.50).

 

6. kolejka, 27.09.2009, Estadio da Madeira

Nacional da Madeira [4] - Sp. Covilha [10] 4:1 (Marinkovic '5 Silva '38 Felipe '66 Nene '90 - Xisco Nadal '75).

Widzów: 5753

MoM: Silva (Madeira)

Skład: 1. Leite - 2. Gomez, 4. Yepes, 5. Rebordao, 19. Machado ('90 ktz) - 14. Mota ('75 8. Osorio) - 6. Sufrim [k] ('68 16. Figueiredo), 26. Pinto ('45 11. Cisse), 17. Fabio Lima - 10. Cleo, 9. Xisco Nadal.

 

Niestety, znów wracamy do starej "formy", jeszcze z czasów mojego pierwszego sezonu w bwinLIDZE. Każda cząstka zespołu zagrała dzisiaj słabo, wyróżnili się jedynie strzelec gola - Xisco Nadal oraz wciąż dobrze broniący, mimo czterech straconych goli, Sergio Leite. Przez ostatnie minuty graliśmy na dodatek w dziesiątkę (i straciliśmy bramkę), gdyż kontuzji doznał Filipe Machado, a wykorzystałem już limit trzech zmian. Po dokładnych badaniach okazało się, że obrońca Sportingu Covilha doznał wstrząśnienia mózgu i nie może trenować przez najbliższe kilkanaście dni.

 

W między czasie odbyło się losowanie ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Ligi Portugalskiej. W grze pozostało osiem zespołów bwinLIGI - Sporting Covilha zmierzy się z Academicą Coimbra, pozornie najłatwiejszym rywalem spośród grona tych drużyn, jednak wraz będzie niezwykle ciężko. Ćwierćfinał będzie rozgrywany systemem mecz-rewanż.

 

Październik rozpoczął się od sprawozdania z treningów autorstwa Juanito. Jego zdaniem, wyróżnili się Marco Aurelio, Edu oraz Sergio Leite, natomiast nie zaimponował Frederico Humberto. Zarząd z kolei jest usatysfakcjonowany moją pracą na stanowisku trenera Sportingu Covilha.

 

Podgląd polskich drużyn w europejskich pucharach: Wisła Kraków pokonała w dwumeczu portugalski Pacos Ferreira 6:3 i awansowała do fazy grupowej Pucharu UEFA. Warszawska Legia nie poradziła sobie z kolei z Villarreal CF, przegrywając 0:2.

 

Wracamy już do rozgrywek ligowych - przed nami kolejny mega-ciężki mecz, w którym spodziewam się porażki. Zmierzymy się bowiem na wyjeździe z drużyną Leirii. Gospodarze przystąpią do spotkania bez żadnych osłabień, natomiast w naszej ekipie nie wystąpi Filipe Machado, a także prawdopodobnie Sergio Orteman oraz Pedras, którzy nie doszli jeszcze do pełni sił. Leiria to zdecydowany faworyt pojedynku: Leiria (1.17), X (6.00), Covilha (11.00).

 

7. kolejka, 4.10.2009, Estadio Municipal Dr. Magalhaes Pessoa

Leiria [7] - Sp. Covilha [11] 4:3 (Ferreira '24 Toja '57 Magrao '76 Yebda '90 - Yepes '29 Cleo '37 '48).

Widzów: 7661

MoM: Cleo (Covilha)

Skład: 1. Leite - 2. Gomez, 4. Yepes, 5. Rebordao, 3. Carvalho - 14. Mota ('77 8. Osorio) - 6. Sufrim [k], 26. Pinto ('71 16. Figueiredo), 17. Fabio Lima ('45 13. Sousa) - 10. Cleo, 9. Xisco Nadal.

 

W całym spotkaniu spisaliśmy się naprawdę dobrze i nie zasłużyliśmy na porażkę. Tym bardziej cieszy znakomita postawa Cleo, który po kilku tygodniach aklimatyzacji wreszcie dopasował się do rytmu gry zespołu. Wielka szkoda, że decydującą bramkę tracimy znów w ostatnich minutach, nawet w doliczonym czasie gry. Niestety, przegrana powoduje spadek naszej drużyny na pozycję trzynastą.

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXIII - Rockstar.

 

Podczas październikowej przerwy spowodowanej spotkaniami reprezentacyjnymi, na zgrupowania wyjechali Sufrim (Gwinea-Bissau), Carlos Pinto oraz Emanuel Rodrigues (Portugalia [u19]). Dwaj pierwsi wystąpili w meczach swoich drużyn narodowych.

 

W ćwierćfinale Pucharu Ligi Portugalskiej zmierzymy się na własnym boisku z zespołem Academiki Coimbra. To klub, który od kilku lat pracuje na swoją pozycję: solidnego zespołu, od czasu do czasu dostającego się do europejskich pucharów. Obecnie zajmują ósme miejsce w tabeli, strzelając wprawdzie mało goli, ale jeszcze mniej tracąc. Będzie trudno, tym bardziej, że w szczytowej formie jest William Tiero, aktualnie najlepszy asystent bwinLIGI. Mam nadzieję, że formacja ofensywna mojej ekipy utrzyma swoją dobrą dyspozycję, a defensywna poprawi niedoskonałości.

 

4. runda PLP 1. mecz, 17.10.2009, Complexo Desportivo da Covilha

Sp. Covilha - Academica 0:0.

Widzów: 2956

MoM: Gomez (Covilha)

Skład: Leite - Gomez, Yepes, Rebordao, Machado ('45 Aurelio) - Mota - Sufrim [k], Orteman ('84 Pinto), Fabio Lima ('74 Cisse) - Cleo, Xisco Nadal.

 

Szkoda, mieliśmy bowiem swoje sytuacje strzeleckie, należy jednak przyznać, że goście również mogli równie dobrze strzelić bramkę i wygrać w tym spotkaniu. Mam nadzieję, że w rewanżu spiszemy się znacznie lepiej i wreszcie wyjdziemy z tego dołka.

 

Przed nami natomiast kolejny mecz w ramach bwinLIGI. Nasz dzisiejszy rywal, Maritimo, zaskakuje, i to jak najbardziej pozytywnie. Aktualnie zajmują piątą lokatę w tabeli. I choć ostatnio wysoko przegrali z Porto, to jednak nadal są bardzo groźni i szczerze mówiąc, nie widzę szansy, by w tym pojedynku zwyciężyć, choć kontuzjowanych jest czterech zawodników pierwszego zespołu gospodarzy (w tym między innymi Sherman Cardenas). Maritimo (1.17), X (6.00), Covilha (11.00).

 

8. kolejka, 25.10.2009, Estadio dos Barreiros

Maritimo [5] - Sp. Covilha [13] 2:2 (Yong-Hyung '45 Adler '72 - Yepes '45 Sufrim '80).

Widzów: 5680

MoM: Yong-Hyung (Maritimo)

Skład: 1. Leite - 2. Gomez, 4. Yepes, 5. Rebordao, 19. Machado - 14. Mota ('70 8. Osorio) - 6. Sufrim [k], 15. Orteman ('45 11. Cisse), 17. Fabio Lima ('72 26. Pinto) - 10. Cleo, 9. Xisco Nadal.

 

Szkoda, że nie wykorzystaliśmy przewagi liczebnej w ostatnich minutach meczu, kiedy to czerwoną kartkę otrzymał Olberdam. Kolejnego ligowego gola strzelił David Yepes, który wreszcie realizuje moje założenia taktyczne dotyczące ustawienia zespołu przy stałych fragmentach gry, a okazje, jakie ma, w większości wykorzystuje. Znów niestety mam zastrzeżenia do gry pomocników - Ortemana oraz Fabio Limy. Zmiennicy również nie popisali się swoją grą po wejściu na boisko.

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXIV - Two doors left

 

Czeka nas teraz rewanżowe spotkanie ćwierćfinału Pucharu Ligi Portugalskiej przeciwko Academice Coimbra, na dodatek na stadionie rywali. Gospodarze dzisiejszego spotkania nie są osłabieni brakiem jakiegokolwiek swojego zawodnika. W mojej drużynie również wszyscy są zdrowi, zapowiada się więc wyrównany mecz, ze wskazaniem jednak na Academicę. Kibice nie ukrywają pesymizmu, ja z kolei uważam, że możemy powalczyć.

 

4. runda PLP; rewanż, 28.10.2009, Estadio Cidade de Coimbra

Academica - Sp. Covilha 2:0 (Cris '9 '48).

Widzów: 1920

MoM: Cris (Academica)

Skład: Leite - Gomez, Yepes, Rebordao, Machado - Mota - Sufrim [k] ('68 Pinto), Orteman, Fabio Lima ('45 Figueiredo) - Cleo, Xisco Nadal ('68 Pedras).

 

Znów dobrze spisała się obrona, a bramki padły po indywidualnych błędach w kryciu. Po raz kolejny niestety katastrofalnie spisują się napastnicy - są bardzo nieskuteczni, a okazji na zdobycie bramki było mnóstwo. Na kluczowych zawodników zespołu wyrastają Ruben Gomez i David Yepes, którzy udowadniają, że są warci wydanych na siebie pieniędzy. Szkoda, że żegnamy się już z tymi rozgrywkami - jestem jednak zadowolony, że doszliśmy aż tak daleko.

 

Niestety, w trakcie spotkania urazu doznał Cleo. Po szczegółowych badaniach okazało się, że nie będzie mógł zagrać około dwa tygodnie. Na konferencji prasowej skrytykowałem również Fabio Limę - miałem bowiem serdecznie dość jego słabej postawy w tym sezonie i mam nadzieję, że doświadczony Brazylijczyk zmieni swoje podejście do futbolu, tym bardziej, że zbliża się arcyważny pojedynek z Benficą.

 

Benfica to wicemistrz bwinLIGI z poprzedniego sezonu, a także obecny wicelider w tych rozgrywkach. Wystarczy spojrzeć na skład tej drużyny, by zrozumieć tajemnicę ich sukcesu - skoro na ławce rezerwowych siedzą takie tuzy jak Freddy Adu, David Luiz czy Dagoberto, a w składzie nie mieści się Nuno Gomes - przecież każdy z nich mógłby być ogromnym wzmocnieniem mojego zespołu, z miejsca zostałby ogromną gwiazdą. Nie liczę tutaj na nic wielkiego - remis byłby dla mnie naprawdę miłym zaskoczeniem: Covilha (8.00), X (4.00), Benfica (1.33).

 

9. kolejka, 31.10.2009, Complexo Desportivo da Covilha

Sp. Covilha [13] - Benfica [2] 0:4 (Di Maria '19 Palacio '26 Cardozo '45 [k] David Luiz '89).

Widzów: 4482

MoM: Di Maria (Benfica)

Skład: 1. Leite - 2. Gomez ('45 20. Sabic), 4. Yepes, 5. Rebordao, 19. Machado - 14. Mota ('45 8. Osorio) - 6. Sufrim [k], 26. Pinto, 13. Sousa ('63 17. Fabio Lima) - 24. Valter, 9. Xisco Nadal.

 

Najgorszy mecz w tym sezonie. Prawdziwe widowisko stworzył Ruben Gomez, którego chwaliłem za postawę w ostatnich spotkaniach, a który to dzisiaj zawalił trzy gole. Dzielnie wtórował mu Rebordao, 'popisując się' faulem w polu karnym i współzawaleniem czwartej bramki. Chyba nikt nie zasłużył na nawet przeciętną ocenę za postawę w tym pojedynku - no, może Esmir Sabic i Marco Osorio, którzy po wejściu na boisko odmienili trochę grę obronną - na niewiele się to jednak zdało. To był dla nas już siódmy mecz bez zwycięstwa z rzędu - jeśli w następnym spotkaniu nie odniesiemy zwycięstwa, rezygnuję z pracy.

 

Nadszedł nowy miesiąc - listopad. Mam nadzieję, że na dobre żegnamy już fatalną grę i zaprezentujemy w najbliższym meczu nową jakość. Juanito przysłał mi sprawozdanie z październikowych treningów, na których dobrze zaprezentowali się Sergio Leite, Valter oraz Sergio Orteman, natomiast nie przypadł mu do gustu Victor Diogo. Zarząd jest nadal usatysfakcjonowany moją pracą - sam jednak nie jestem z siebie zadowolony.

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXV - Rozczarowanie sezonu

 

Spotykamy się dzisiaj z równorzędnym rywalem. Vitoria Setubal okupuje czternastą pozycję w tabeli ligowej, o jedno miejsce niżej niż nasz Sporting Covilha. Oczekuję od moich piłkarzy zwycięstwa, bo wygrana jest jak najbardziej w ich zasięgu - tym bardziej, że prawdopodobnie nie zagra największy gwiazdor gości, 35-letni Argentyńczyk Kily Gonzalez. W tym sezonie już potykaliśmy się z Vitorią w Pucharze Ligi, zwyciężyliśmy wtedy po rzutach karnych. Teraz mam nadzieję, że wygramy w regulaminowym czasie gry. Covilha (2.63), X (3.00), Vit. Setubal (2.50).

 

10. kolejka, 8.11.2009, Complexo Desportivo da Covilha

Sp. Covilha [13] - Vit. Setubal [14] 1:1 (Yepes '10 - Pitbull '31).

Widzów: 4369

MoM: Machado (Covilha)

Skład: 1. Leite - 2. Gomez, 4. Yepes, 5. Rebordao, 19. Machado - 14. Mota ('76 16. Figueiredo) - 6. Sufrim [k], 15. Orteman, 26. Pinto ('61 17. Fabio Lima) - 7. Pedras ('45 24. Valter), 9. Xisco Nadal.

 

Znów zawiedliśmy na całej linii. Znów nasz zespół ratuje Yepes. Znów atak praktycznie nie funkcjonuje, a każda okazja jest marnowana - w zasadzie nie mam alternatywy na tej pozycji. Doszukuję się w tym jedynie mojej winy, gdyż nie pomyślałem o tym przed sezonem, a będąc konsekwentnym wobec mojego postanowienia, o którym mówiłem część wcześniej, zdecydowałem się zrezygnować z posady szkoleniowca Sportingu Covilha. Zrobię sobie teraz kilka miesięcy przerwy, by objąć inny portugalski klub bądź reprezentację (niekoniecznie portugalską ;)). Po sezonie poinformuję Was o wyniku zmagań w Covilhi z nowym menedżerem.

 

Szkoda mi bardzo, przez trzy sezony budowałem bowiem ten klub praktycznie od podstaw, jednak czułem, że nie spełniam oczekiwań, na dodatek przygoda zaczęła tracić klimat. Zdecydowałem się więc ustąpić, póki nie sprowadzę na klub jakiejś katastrofy. Liczę na to, że Yepes, Machado czy Gomez zostaną w przyszłości gwiazdami piłki na Półwyspie Iberyjskim, bowiem na to zwyczajnie zasługują.

 

Moje osiągnięcia w Sportingu Covilha:

 

Najwyższa wydana kwota na jednego zawodnika: Ruben Gomez (350 tysięcy funtów, 2009/10)

Najwyższa otrzymana kwota za jednego zawodnika: Paulo Vaz (tysiąc funtów + wymiana, 2008/09).

Okres w klubie: 860 dni

Liczba zdobytych nagród: 3

Liczba kupionych piłkarzy: 27

Liczba sprzedanych piłkarzy: 6

Liczba zwolnionych piłkarzy: 12

Całkowita wartość kupionych piłkarzy: 600 tysięcy funtów

Całkowita wartość sprzedanych piłkarzy: 2 tysiące funtów

Suma zarobków: 72 tysiące funtów

Zwycięstwa w lidze: 1 (Liga Vitalis, 2008/09)

Rozegrane mecze: 83

Wygrane: 31

Remisy: 27

Porażki: 25

Zdobyte bramki: 113 (1,4/mecz)

Stracone bramki: 111 (1,3/mecz)

 

Biorę więc urlop do maja 2010, a co będzie potem - zobaczymy. Planowany powrót - najpewniej jutro.

 

Goodbye my lover!

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXVI - Nowa przygoda?

 

Echa Porto - dziennik - 19 grudnia 2010 - 1,20€

 

Velasquez trenerem Boavisty!

 

Rui Cacador nie jest już trenerem Boavisty Porto! 56-letni szkoleniowiec został zwolniony przez prezesa Ricardo Piedade, który zarzucił mu słabą postawę zespołu w tym sezonie ligowym. Już kilka godzin później zarząd klubu podpisał kontrakt z Hugo Velasquezem, 39-letnim argentyńskim menedżerem, który przed rokiem doprowadził do awansu do pierwszej ligi Sporting Covilhę. Velasquez w przeszłości występował w barwach takich klubów jak Valencia czy Blackburn, a w reprezentacji swojego kraju zagrał osiem razy, nie strzelając żadnej bramki.

 

Ricardo Piedade powitał nowego trenera na Estadio do Bessa Seculo XXI, zapewniając, że może on liczyć na bezwarunkowe poparcie ze strony zarządu klubu, który realizuje 2-letni plan, w myśl którego zespół miałby umocnić swoją pozycję w bwinLIDZE.

 

Velasquez podpisał umowę, która obowiązuje do czerwca 2012 roku, w ramach której będzie zarabiał 1,700 funtów tygodniowo.

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXVII - Sajgon

 

Boavista zajmuje obecnie 15. miejsce w tabeli, na szczęście jest jeszcze w dobrej sytuacji, gdyż traci do Santy Clary tylko dwa punkty. Trudno jednak będzie podbudować jakoś zawodników mojego nowego klubu - przygaszonych, bez formy. Liczę na to, że zmobilizują się już w najbliższym meczu - za tydzień gramy na własnym boisku z Bragą.

 

Przedstawię teraz skład mojego zespołu, krótko podsumowując każdego zawodnika:

 

1. Igor Nenezic (26 l., Słowenia, 1A/0G) - niezły golkiper, w tym sezonie jednak nie zachwycał

19. David Chaves (19 l., Portugalia, 0A/0G) - utalentowany gracz, nie ma jednak szans, by w niedalekiej przyszłości zadebiutować w pierwszym zespole

26. Ricardo Neves (21 l., Portugalia, 0A/0G) - moim zdaniem najlepszy bramkarz Boavisty i to na niego będę stawiał w najbliższych spotkaniach

 

Podsumowanie: bramka nie wymaga chyba żadnych dodatkowych wzmocnień. Ricardo Neves będzie miał dobrego zmiennika w osobie Nenezicia, więc w przypadku kontuzji bądź słabej formy nie nastąpi chyba żadna katastrofa.

 

2. Hosain Kaebi (25 l., Iran, 65A/2G, O/WO/OP P) - znakomicie wyszkolony technicznie zawodnik, także bardzo wszechstronny; prawdopodobnie jednak zagra na prawej flance defensywy

3. Veselin Minev (30 l., Bułgaria, 0A/0G, O/WO L) - w tym sezonie podstawowy lewy obrońca, bardziej z braku konkurencji niż ze względu na umiejętności

4. Jose Matos (19 l., Portugalia, 0A/0G, O Ś) - młody piłkarz, w przyszłości czeka go jednak lista transferowa

5. Ivan Ivanov (22 l., Bułgaria, 18A/0G, O LŚ) - niezły defensor, wątpię jednak, by wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie

12. Miral Samardzic (23 l., Słowenia, 15A/1G, LB, O Ś) - świetny obrońca, mimo młodego wieku to on będzie ostoją defensywy Boavisty

20. Paulao (28 l., Brazylia, 0A/0G, O Ś) - bardzo solidny zawodnik, jednak w tym sezonie nie grał za wiele; chyba za słaby, by wygrać rywalizację z Araujo i Samardziciem

25. Paulo Pinto (25 l., Portugalia, 0A/0G, O Ś) - kolejne uzupełnienie składu, bardzo waleczny - i nic poza tym

37. Diogo (20 l., Brazylia, 0A/0G, O/WO L, NŚ) - nieźle wykańcza akcje, ale to za mało na napastnika, a za dużo na obrońcę

44. Araujo (22 l., Brazylia, 0A/0G, O Ś) - diamencik; aż dziw, że nie znalazł uznania w oczach selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji Brazylii

 

Podsumowanie: silna formacja i wygląda na to, że jest gwarancją braku głupich błędów. Jedyne wzmocnienie - lewa obrona.

 

6. Fabio Santos (30 l., Brazylia, 0A/0G, DP) - chyba najlepszy defensywny pomocnik w zespole, poza dobrym odbiorem charakteryzuje się także świetną techniką

7. Esrom Nyandoro (30 l., Zimbabwe, 60A/3G, DP) - chce odejść z klubu i jest wystawiony na listę transferową; a szkoda, ponieważ mógłby walczyć z Santosem o pierwszy skład

8. Darko Tasevski (26 l., Macedonia, 36A/1G, OP Ś) - szybki piłkarz rodem z Bałkanów, którego największą zaletą jest dobre wyszkolenie techniczne i świetna gra bez piłki

11. Ricardo Douglas Packer (23 l., Brazylia, 0A/0G, OP PL) - świetnie wyszkolony technicznie piłkarz, który powalczy o miejsce w zespole z Todorovem

13. Mateus Borges (27 l., Brazylia, 0A/0G, OP Ś) - potrafi bardzo dobrze uderzyć z dalszej odległości, poza tym świetnie wykonuje stałe fragmenty gry, jednak nie wiem, czy to wystarczy, by zapewnić sobie miejsce w pierwszej jedenastce

14. Andre Leao (25 l., Portugalia, 0A/0G, PŚ) - solidny grajek, umiejący bardzo dobrze przymierzyć z dystansu, z niezłą wizją gry

15. Mourtala Diakite (30 l., Mali, 1A/OG, DP) - podobny stylem gry do Sissoko, umiejętności jednak trochę odbiegają od swojego kolegi z reprezentacji, aczkolwiek jest solidny

17. Rene Mihelic (22 l., Słowenia, 26A/8G, OP LŚ) - zdecydowanie najlepszy zawodnik w drużynie, znakomity technicznie, doskonały psychicznie, bardzo szybki. W przyszłości będzie wart miliony.

21. Hugo Monteiro (25 l., Portugalia, 0A/0G, OPP) - solidny skrzydłowy, jednak gwiazdą byłby tylko i wyłącznie w drugiej lidze; na pierwszą to za mało

22. Jose Rivas (21 l., Peru, 7A/0G, DP) - młodzian, który zaliczył nawet kilka występów w narodowej kadrze Peru - w Boaviście panuje jednak zbyt wielka konkurencja na tej pozycji

23. Rafał Murawski (29 l., Polska, 20A/0G, PŚ) - chce odejść do większego klubu i prawdopodobnie mu to umożliwię, gdyż w niczym nie przewyższa innych pomocników mojego zespołu; obecnie jednak pierwszy skład

24. Gomes (23 l., Portugalia, 0A/0G, OP Ś) - wychowanek Boavisty nie prezentuje nic, co mogłoby mnie pozytywnie zaskoczyć - lista transferowa

30. David Oliveira (24 l., Brazylia, 0A/0G, OP Ś) - niezły zawodnik, który poza dobrym dryblingiem potrafi także odebrać piłkę na kilkadziesiąt metrów przed bramką rywala, by zainicjować szybki kontratak

35. Yordan Todorov (29 l., Bułgaria, 0A/0G, O/WO P, DP, OP PŚ) - poza wszechstronnością charakteryzuje się świetnymi umiejętnościami gry obronnej; wystawię go jednak na prawej pomocy

 

Podsumowanie: klub dysponuje kilkoma bardzo dobrymi zawodnikami sfery ofensywnej, jak Mihelic czy Tasevski, przydałby się jednak prawy pomocnik.

 

9. Mitja Zatkovic (27 l., Słowenia, 0A/0G, NŚ) - przeciętny technicznie zawodnik, potrafiący jednak swoją grą bez piłki stworzyć sytuację koledze; nie wierzę jednak, by zagrzał miejsce w jedenastce

18. Mateus Costa (26 l., Angola, 8A/2G, NŚ) - solidny gracz, w tym sezonie jednak tylko rezerwowy i jego rola za mojej kadencji raczej się nie zmieni

32. Bruce Djite (23 l., Australia, 13A/6G, NŚ) - bardzo dobry technicznie napastnik, niezwykle wytrzymały; najlepszy punkt Boavisty za czasów poprzedniego trenera

 

Podsumowanie: wręcz prosi się o wystawienie jednego napastnika. Formacja, która być może wymaga jakiegoś wzmocnienia, ale w dalszej przyszłości; teraz skupię się na innych, ważniejszych problemach.

 

Szkoda mi bardzo dwóch wypożyczonych zawodników do klubów partnerskich; zupełnie niezrozumiałą dla mnie decyzję podjął poprzedni menedżer Boavisty. Do Gondomar wyjechał na sezon Danilo Sousa Campos, bardzo utalentowany 20-letni skrzydłowy, natomiast w Izraelu (Maccabi Herzliya) umieszczono Zenona, również 20-letniego Brazylijczyka, który stanowiłby bardzo poważną konkurencję w ataku dla Djite.

 

Tuż po podpisaniu kontraktu podjąłem decyzję o obsadzie kapitańskiej i wicekapitańskiej w tym sezonie - w tym aspekcie zaufałem bezgranicznie mojemu nowemu asystentowi, Vitorowi Novoa. Opaskę kapitańską przejął Rene Mihelić, natomiast jego zastępcą został Rafał Murawski.

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXVIII - Zaczynamy ogarniać

 

Sporym zaskoczeniem było dla mnie pismo, które dostałem kilka dni po objęciu stanowiska. Jak się okazało, Mateus Costa zażądał wystawienia na listę transferową. Zdecydowałem się przyjąć jego prośbę, ponieważ nie był wyróżniającą się postacią Boavisty w trakcie tych czterech lat spędzonych w Porto, a na jego miejsce przyjdzie zapewne młody napastnik. Otrzymałem również informację, że Olhanense poważnie zainteresowało się Gomesem, którego wystawiłem na listę transferową - w przypadku jakiejkolwiek oferty na pewno się zastanowię.

 

Zaczynam więc zmagania ligowe, a moim pierwszym rywalem będzie Braga. Będzie więc to solidny sprawdzian naszych umiejętności, gdyż goście zajmują czwarte miejsce w tabeli. Naszym atutem będzie z pewnością przewaga własnego boiska. Poza tym w drużynie Bragi nie wystąpi zapewne Stelvio, utalentowany 21-letni piwot, który kilka tygodni temu zerwał ścięgno podkolanowe i jeszcze dochodzi do zdrowia. Sky Bet nie daje nam szans: Boavista (5.00), X (3.50), Braga (1.57).

 

15. kolejka, 26.12.2010, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [15] - Braga [4] 2:2 (Murawski '78 '90 - Pedretti '10 Mossoro '40).

Widzów: 5617

MoM: Murawski (Boavista)

Skład: 26. Neves - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos ('45 35. Todorov) - 11. Packer, 23. Murawski, 8. Tasevski ('67 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 32. Djite ('78 9. Zatkovic).

 

Pokazaliśmy, że jesteśmy drużyną z charakterem. Bardzo podobała mi się druga połowa, w której to przymknęliśmy gości na własnej połowie, jednak przez długi czas nie mogliśmy pokonać znakomicie dysponowanego Eduardo. W pierwszej połowie głupie błędy popełniał Ricardo Neves, który nie wykorzystał swojej szansy na zadomowienie się w pierwszym zespole, przez co straciliśmy dwa gole. Dopiero w 78. minucie Rafał Murawski z najbliższej odległości skierował piłkę do siatki po dośrodkowaniu Davida Oliveiry. Ten sam zawodnik wyrównał stan spotkania w doliczonym czasie gry, dobijając strzał z dystansu Todorova. Wracamy do formy!

 

Tuż po meczu na grypę zachorował Paulao, wobec czego odesłałem go do domu na kilka tygodni, by doszedł w spokoju do pełni sił. Przedłużyłem również kontrakty z innymi zawodnikami, którym umowy kończyły się już za pół roku - z Danilo Sousą Camposem, Zenonem, Ricardo Nevesem oraz Paulo Pinto. Niestety, oferty nowego kontraktu odrzucili Mateus Costa, Todorov, Gomes, Monteiro, Nenezic oraz Diakite i wszystko wskazuje na to, że opuszczą oni klub na prawie Bosmana.

 

Wraz z początkiem okna transferowego do klubu przyszedł nowy zawodnik - 18-letni Luciano, utalentowany brazylijski defensor. Był to transfer umówiony jeszcze przez poprzedniego menedżera. Nie wiązałem z nim wprawdzie wielkich nadziei, ale za kilka lat Luciano może okazać się świetnym graczem.

 

Ponieważ mój budżet transferowy wynosił okrągłe zero, zdecydowałem się poszukać odpowiednich wzmocnień wśród zawodników, którym pierwszego stycznia wygasły umowy z klubem. W ten właśnie sposób znalazłem Pavle Velimirovicia, 20-letniego Serba z Partizanu Belgrad, który podpisał ze mną kontrakt już kilka dni później, otrzymał on numer 31. Niestety, poza nim nie znalazłem żadnych konkretnych, wartych uwagi nazwisk, choć poleciłem obserwację 22-letniego Chorwata, Toniego Pezo oraz 20-letniego obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej, Tiecoury Coulibaly'ego.

 

'Echa Porto' informują, iż Bruce Djite może niedługo odejść z klubu, gdyż Boavista nie spełnia pokładanych nadziei. Odpowiedziałem, że w niedalekiej przyszłości jego obecny pracodawca stanie się zespołem, w którym będzie mógł zaspokoić swe ambicje. Tego samego dnia odrzuciłem prośbę o wystawienie na listę transferową, jaką wystosował Darko Tasevski. Niezły sajgon...

 

Tymczasem Oliveira do Barro złożyło ofertę wypożyczenia mojego juniora, Joao Camposa; przyjąłem ją bez wahania, podobnie jak ofertę Lourosy dotyczącą Fernando Fernando (prawie jak Cezary Cezary).

Odnośnik do komentarza

Dzięki panowie za pochlebne opinie, a moderatorom dziękuję za przenosiny; nie uważam wszak, że kariera ta nadaje się do tego działu, obok takich wybitnych opowiadań jak Zgubne skutki Profa czy F-20 Amicusa, jednak w każdym razie motywuje mnie to do dalszej pracy. ;)

 

Część XXXXXIX - Czekamy na przełom

 

W moim drugim ligowym meczu jako szkoleniowiec Boavisty zmierzymy się na wyjeździe z Pacos Ferreirą. Drużyna ta radzi sobie jak dotąd wyśmienicie i zajmuje siódme miejsce w tabeli ligowej na półmetku rozgrywek. W akcji nie zobaczymy chyba najbardziej charakterystycznego piłkarza gospodarzy, 34-letniego Roque Juniora, który na treningu nabawił się urazu pięty. Jeśli nie popełnimy głupich błędów w obronie, a w ataku zaprezentujemy się podobnie jak w meczu z Bragą, mamy szanse na sukces. P. Ferreira (2.0), X (3.25), Boavista (3.25).

 

16. kolejka, 9.01.2011, Estadio D. Afonso Henriques

P. Ferreira [7] - Boavista [15] 1:1 (Zec '17 - Djite '8).

Widzów: 27210

MoM: Zec (P. Ferreira)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev ('65 5. Ivanov) - 6. Fabio Santos ('73 14. Andre Leao) - 35. Todorov ('45 11. Packer), 23. Murawski, 8. Tasevski, 17. Mihelic [k] - 32. Djite.

 

Dość szybko objęliśmy prowadzenie i zdominowaliśmy przebieg spotkania - niestety, już po pierwszym strzale na bramkę, Velimirovic musiał skapitulować po niefortunnej interwencji przy strzale z dystansu Zeca, na szczęście w kolejnych minutach bronił już znacznie lepiej. Pod koniec spotkania rzuciłem do ataku wszystkie siły, jednak i to nie pomogło, by sforsować dobrze ustawioną obronę gospodarzy. Wprawdzie ten remis daje nam awans na 14. miejsce w tabeli, to jednak jest mi szkoda - mogliśmy zdobyć tak cenne trzy punkty.

 

Po raz kolejny Hugo Monteiro, 25-letni prawoskrzydłowy, poskarżył się na mnie mediom, gdyż nie daję mu szans gry w pierwszym składzie. Wystarczyła informacja, że pozwolę mu odejść, a ten...zmienił swoje stanowisko. Widocznie uznał, że wymusi w ten sposób częstsze występy, jednak pod tym względem jestem nieugięty.

 

Jeszcze tego samego popołudnia sfinalizowałem wypożyczenia Joao Camposa, Fernando Fernando oraz Davida Chavesa, 19-letniego golkipera, który - wskutek przyjścia Velimirovicia - nie miałby jakichkolwiek szans na grę w pierwszej jedenastce. Zdecydowałem się oddać go na rok do klubu filialnego, Gondomar, dobrze znanego jeszcze z poprzedniej opowiastki o mojej karierze w Sportingu Covilha.

 

W ramach 17. kolejki bwinLIGI zmierzymy się na własnym boisku z Estrelą Amadorą. To rywal absolutnie w naszym zasięgu - jak dotąd radzi sobie przeciętnie, zajmując dwunaste miejsce w tabeli. W naszej ekipie znajdujemy coraz więcej powodów do zadowolenia - sytuacja znacznie się uspokoiła, na dodatek w ostatnich dwóch spotkaniach z drużynami z pierwszej połowy tabeli zaliczyliśmy dwa remisy, co w pełni mnie zadowala (tym bardziej, że w dobrym stylu; mogliśmy nawet wygrać). Sky Bet jednak nadal jest dość sceptyczny: Boavista (2.0), X (3.25), E. Amadora (3.25).

 

17. kolejka, 16.01.2011, Estadio do Bessa Seculo XXI

Boavista [14] - E. Amadora [12] 2:0 (Fabio Santos '39 Mihelic '89).

Widzów: 4437

MoM: Mihelic (Boavista)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 3. Minev - 6. Fabio Santos - 11. Packer ('45 35. Todorov), 23. Murawski, 8. Tasevski ('70 30. Oliveira), 17. Mihelic [k] - 32. Djite ('82 9. Zatkovic).

 

Wreszcie! Na taką Boavistę czekałem, taki efekt chciałem osiągnąć, a taktyka sprawuje się świetnie. Dominowaliśmy od początku do samego końca, Estrela Amadora nie skonstruowała żadnej bramkowej okazji, dzięki świetnej grze obronnej gospodarzy. Z kolei po dwóch bramkach moich pomocników mogliśmy w pełni świętować zasłużone trzy punkty. Martwi trochę postawa Djite'a, który miał swoje szanse, jednak ich nie wykorzystał; a nie tego oczekuje się przecież od rasowych snajperów.

 

Po meczu rozpocząłem przegląd wartościowych piłkarzy, których mogłem sprowadzić za darmo w lipcu bieżącego roku. Pierwszym rzucającym się w oczy zawodnikiem był Mossoro, napastnik mojego ostatniego rywala - Amadory i to właśnie jemu zaoferowałem kontrakt w naszym zespole. Kolejną ofertę złożyłem 24-letniemu skrzydłowemu z Boca Juniors, Matiasowi Rodriguezowi. Poleciłem także obserwacje lewych obrońców: Carlosa Alcantary (Deportivo) oraz Gilberto (O. Moscavide), a także defensywnego pomocnika Michała Pazdana.

 

Mossoro i Rodriguez zaakceptowali oferty kontraktów; od pierwszego lipca 2011 roku zostaną graczami Boavisty Porto!

Odnośnik do komentarza

Część XXXXXX - Staruszek...

 

Coraz głośniej zaczyna mówić się o zainteresowaniu wielkich europejskich drużyn Rene Miheliciem. Najczęściej w publikacjach prasowych pojawia się nazwa: Schalke 04 Gelsenkirchen. Zdementowałem jednak jakiekolwiek doniesienia o transferze - to przecież kluczowy zawodnik mojego teamu.

 

25 stycznia odbyło się losowanie szóstej rundy Taca de Portugal. Szczerze mówiąc trafiliśmy najgorzej, jak mogliśmy - nie dość, że podejmiemy ekipę aktualnego wicelidera bwinLIGI, to na dodatek będą to derby rozgrywane na Estadio do Dragao. Tak, trzynastego lutego (pff...) zagramy wyjazdowy mecz z FC Porto.

 

Bezpośrednio przed nami spotkanie o czternaste miejsce w tabeli. Zwycięstwo da nam być może awans o kilka pozycji wyżej, a przede wszystkim: oddalenie się od strefy spadkowej. Naszym rywalem będzie Santa Clara, a spotkanie będzie tym bardziej trudne, że zagramy z nią na wyjeździe. Zdecydowanie największą gwiazdą gospodarzy jest Ruben Gomez, dobrze mi znany wszechstronny 25-letni pomocnik. Doskonale wiem, jak wielkim jest zagrożeniem - trzeba go zneutralizować już na początku meczu (mówię tu oczywiście o delikatnych metodach typu odcięcie od podań). W naszej drużynie nie zagra zawieszony za kartki Veselin Minev. Tym razem Sky Bet stawia na nas coraz odważniej: Santa Clara (3.25), X (3.25), Boavista (2.0).

 

18. kolejka, 30.01.2011, Estadio de Sao Miguel

Santa Clara [15] - Boavista [14] 1:1 (Carioca '25 - Djite '47).

Widzów: 7004

MoM: Carioca (Santa Clara)

Skład: 31. Velimirovic - 2. Kaebi, 12. Samardzic, 44. Araujo, 37. Diogo - 6. Fabio Santos - 11. Packer, 23. Murawski (ktz, '45 30. Oliveira), 8. Tasevski ('75 35. Todorov), 17. Mihelic [k] - 9. Zatkovic ('45 32. Djite).

 

Już po pierwszej połowie okazało się, że popełniłem błąd - Djite zaliczył tylko jednorazowy słaby występ w poprzedniej kolejce, niepotrzebnie więc już teraz wprowadzałem do pierwszego składu Zatkovicia, który zresztą spisał się marnie. O niesłuszności tej decyzji przekonał mnie sam Djite, który pokonał bramkarza rywali już dwie minuty po wejściu na boisko - niestety, na więcej już nie było nas stać. Z gry wypada również Murawski, co jest kolejną złą informacją - nadwyrężona kostka powoduje, w jego przypadku, miesięczną przerwę. By osłodzić mu czas oczekiwania na zakończenie kuracji, pochwaliłem go publicznie w mediach, na co 29-letni Polak zareagował dość pozytywnie.

 

Przyszedł luty, przyszło zakończenie okienka transferowego, przyszedł czas podsumowań. Najpierw jednak zapoznam Was z treścią raportu Vitora Novoi z treningów - wyróżnił się Paulao, nie zachwycili Jose Rivas oraz Gomes. Zarząd nie zdecydował się jeszcze na skonstruowanie opinii na mój temat. A oto zapowiadane już podsumowanie okienka transferowego w naszym wykonaniu:

 

Przybyli: Luciano (Cruzeiro, 2 tys.), Pavle Velimirovic (Partizan, za darmo)

Odeszli: Joao Campos (O. Bairro, wypożyczenie), David Chaves (Gondomar SC, wypożyczenie), Fernando Fernando (Lourosa, wypożyczenie)

Future transfers: Mossoro (E. Amadora, za darmo), Matias Rodriguez (Boca Juniors, za darmo) - 1.7.2011

 

Najciekawsze transfery [Portugalia]:

 

Bogdan Shust (Szachtar -> Sporting CP) - 7,25 mln funtów

Maximiliano Pereira (Benfica -> Bayer Leverkusen) - 4,9 mln funtów

Edcarlos (Benfica -> Anderlecht) - 4,2 mln funtów

Cristian Rodriguez (Porto -> Recreativo) - 625 tysięcy funtów

Bruno Gama (Porto -> Braga) - 500 tysięcy funtów

Possebon (Manchester United -> Porto) - 210 tysięcy funtów

Peris (Naval -> Leixoes) - 210 tysięcy funtów

Ari Nyman (MyPa -> Leiria) - 180 tysięcy funtów

Nikola Milojevic (Sp. Covilha -> Leixoes) - 100 tysięcy funtów

Gerson (Gremio -> Sporting CP) - 60 tysięcy funtów

 

Najciekawsze transfery [Świat]:

 

Falcao (River -> Bordeaux) - 11,5 mln funtów

Ryan Taylor (Manchester City -> Liverpool) - 11 mln funtów

Edison Cavani (Palermo -> Inter) - 11 mln funtów (współwłaścicielstwo)

Abou Diaby (Villarreal -> Juventus) - 10 mln funtów

Nedum Onuoha (Middlesbrough -> Everton) - 9,25 mln funtów

Habib Bellaid (Eintracht Frankfurt -> Galatasaray) - 7,25 mln funtów

Daniel Sturridge (Manchester City -> Tottenham) - 7,25 mln funtów

Carlos Villanueva (Pachuca -> Schalke 04) - 3,9 mln funtów

Martin Stranzl (Lille -> Monaco) - 2,4 mln funtów

Jhon Jairo Mosquera (Werder Brema -> Feyenoord) - 1,2 mln funtów

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...