Skocz do zawartości

Ogólnie o sieci internetowej


olfeusz

Rekomendowane odpowiedzi

To teraz ja. :)

 

Szacuję, że jednocześnie podpiętych do sieci będzie nie więcej jak 15-20 osób, więc łącze 1MB powinno wytrzymać obciążenie. (hotel jest raczej mały ;) )

 

Druga sprawa - z tego co zauważyłem, TPSA nie dostarcza loginu i hasła (config automatyczny), więc wymiana modemu nie wchodzi w grę - jak piszesz, w rachubę wchodzi zakup routera z AP. Czy podłączenie będzie wyglądać: modem->sieciówka na kompie -> router, czy może bezpośrednio modem -> router? Powiem szczerze, że nie wiem, bo moja znajomość sieci jest raczej mierna (i stara ;) ).

 

Po trzecie - piszesz, że instalacja i konfiguracja routera jest prosta, więc powinienem sobie poradzić. Rozumiem więc, że stworzenie hot-spota, dzięki któremu będzie mógł się gość bezproblemowo podłączyć do sieci (czyli bez hasła, konfiguracji itp) też nie będzie problemem?

 

To tyle, dzięki z góry za odzew. Co do sprawy opieki nad siecią, to raczej będę to ja :] ale: nie jestem zatrudniony jako informatyk i nie mam zamiaru tu długo jeszcze pracować, więc nie widzę problemu. Na razie problemem jest to postawić ;)

Odnośnik do komentarza

Sam sie prosisz ;)

 

Tego SpeedStreama traktujesz jako bramę. Podpinasz toto do portu WAN w jakimś normalnym routerze (pisałem: poleciłbym Linksysa, ale ja widziałem na forum są problemy). Niestety, z tego co wyczytałem podmiana sprzętu dostarczonego z TP jest dość problematyczna - szkoda. Konfiguracja routera to betka, powinien działać out-of-the-box. Polecam najpierw sprawdzić ten modem na jakimś kompie, skonfigurować go (może trzeba będzie przestawić na tryb bridge, bo ten SpeedStream jest też routerem), połączyć się z netem, żeby modem pobrał parametry połączenia. Potem sprawdzić router (ten z WiFi) - tu problemów być nie powinno. Podpiąć modem do portu WAN routera i modlić się ;)

Odnośnik do komentarza

no wlasnie... modlic sie - glownie o to zeby jakis klient nie zaczal sie pluc, ze jego dane moze podsluchac kazdy w okolicy :]

 

musisz wiedziec, ze zeby taka siec byla dobrze zabezpieczona to kazdemu klientowi chcacemu korzystac z tejze sieci trzeba bedzie wydawac klucz szyfrujacy etc albo postawic serwer RADIUS...

 

w kazdym razie zostawienie sieci samej sobie po jej zestawieniu odpada jesli chcesz miec zachowane minimalne standardy bezpieczenstwa.

Odnośnik do komentarza

Nie ma to jak loginy i hasła do kont latające w powietrzu. Nic tylko sniffować :] Prawda jest taka, że zabezpieczyć taką sieć jest bardzo trudno. Do tego mocne zabezpieczenia są dość uciążliwe dla userów. WEP padnie szybko ze względu na kolizje pakietów - przy takiej ilości userów w sieci to kwestia godzin przy skanowaniu pasywnym. WPA/WPA2 jest silniejsze, ale też się da złamać. Ograniczenia na MAC nie wchodzą w grę, zresztą łatwo da się obejść.

 

IMHO bez admina w hotelu się nie obejdzie. Przecież nie będziesz siedział w logach sprawdzając czy ktoś nieuprawniony się podłączył. Może daj szefowi hotelu do poczytania np. artykuł o wardriving w PCKW to może przejrzy na oczy.

Odnośnik do komentarza

Elf ja uzywam dokladnie takiej kombinacji urzadzen i nie mam zadnych konfliktow, problemow. Ten model Linksysa jest naprawde dobry, warto w niego zainwestowac. Pytanie brzmi jak duzy hotel masz tym urzadzeniem objac (moze byc potrzebna antena ;) ), i w jaki sposob chcecie sie zabezpieczyc. Tak jak pisal juz Elf WiFi bez serwera i logowania sie do neigo poszczegolnych urzytkownikow jest do otwarcia w 30min. Ewentualnie mozna jeszcze sprobowac skonfigurowac WPA, ktore IMO jest dosyc trudne do zlamania, przy czym duza czesc sprzetu tego jeszcze nie obsluguje :/ Imo lepszym rozwiazaniem byloby puscic do kazdego pokoju skretke, zrobic wyjscie i zapodawac klientom kabelek czy cos. Bezpieczenstwo WLANu jest dosyc trudna sprawa :/

Odnośnik do komentarza
WPA/WPA2 jest silniejsze, ale też się da złamać.

obecnie przy odpowiedniej konfiguracji jest nie do zlamania w rozsadnym czasie. i we wszystkich nowych urzadzeniach jest obslugiwane - przecie nie beda stawiac sieci na jakims szrocie z WEPem tylko :]

 

starczy szyfrowanie TKIP, czy tez CCMP i problem z glowy - nie trzeba nawet RADIUSa. niestety to wymaga tak czy siak dystrybucji kluczy szfrujacych wsrod uzytkownikow.

 

w hotelu szczegolnie latwo usiasc na dlugie godziny z laptoptem i sniffowac bedac poza podejrzeniem - w koncu sie tam mieszka.

Odnośnik do komentarza

Niby WPA z odpowiednio długim kluczem jest w miarę bezpieczne, ale jak pisał Pientka są problemy z kompatybilnością. U mnie w mieszkaniu nie dało się WPA postawić. Szczególnie przy długich kluczach, gdy mamy pre-shared key. Fajnie byłoby postawić serwer do autentykacji 802.1X ale trzeba tego sobie pilnować i znów mogą być problemy z kompatybilnością.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...
  • 1 rok później...

Otóż problem jest taki - wcześniej miałem łącze 1mb Netii - pingi były w okolicach 60-70ms. Po zmianie na 6mb, również Netii, pingi wzrosły do 80-90ms, zamiast spodziewanego spadku. Teoretycznie nie jest to aż taki wielki problem, ale w grach, gdzie większość ludzi ma pingi na serwerze w okolicach 20-30, nie jest to też aż tak komfortowe. Kompa przeskanowałem Avastem, S&D i Hijackiem - jest czysty. Defragmentowałem dyski i przy dysku D wyskoczył podczas fragmentacji blue screen, którego obecnie nie jestem w stanie przytoczyć. Czy możliwe jest, że te trochę wyższe pingi spowodowane są jakimiś uszkodzeniami/syfem na dysku/partycji, czy też powinienem szukać problemu gdzie indziej?

Odnośnik do komentarza

Problemem jest raczej Twój provider. Pinguj server gry i sprawdź jakie będziesz miał wyniki, ale na 99% takie same jak w grze pokazuje Tobie.

 

Z drugiej strony nie masz jakiegoś linuxa na live cd, żeby wtedy popingować? Ogólnie może masz jakieś usługi działające w tle, ale to trochę mało możliwe skoro nic nie zmieniałeś w konfiguracji kompa. Chyba, że to jakoś procentowo są te usługi...

U mnie na forum typek polecał takie coś: http://pfns.pl/index.php?option=com_smf&am...mp;topic=6518.0 podobno pomogło niektórym...

Odnośnik do komentarza

Sęk w tym, że to są wyniki już z tym "ulepszeniem". Próbowałem też korzystać z wszelakich przyspieszaczy samego neta, CFoSy, optymalizacja łącza, najwyższy priorytet w Menadżerze Zadań, jak również w tymże CFoSie i doopa.

 

Pingowałem serwer gry i wynik wyszedł taki sam, jak w samej grze.

 

Da się coś zrobić z samym providerem prócz zmiany na innego?

Odnośnik do komentarza

Jeżeli jesteś absolutnie pewny, że wszystkie usługi M$/innych programów nie wpływają Tobie na jakoś łącza, to nic nie możesz zrobić ;> Ogólnie większość tych wszystkich programów jest o kant dupy ;) Lepiej samemu przy odrobinie rozwagi pogrzebać w systemie ;) Jeżeli masz router i dzielisz na parę osób to możesz ustawić sobie QoS na pakiety, które idą z Twojego kompa, a nie np siostry.

 

Możesz sobie zainstalować wireshark, co monitoruje wszystkie pakiety wchodzące i wychodzące, to będziesz wiedział, czy nic Tobie nie chodzi po sieci, czego byś nie chciał.

Odnośnik do komentarza

P0nury spinguj z routerea. Wtedy będziesz miał pewność, że wyniki są w 100% wiarygodne. Sytuacja wygląda tak, że przy łączu 4Mb pingi powinny być ok 10. Jeśli jest inaczej znaczy, że twój ISP leje na ciebie i łącze masz kiepskiej jakości. Jeśli byłby to DSL mógłbyś to normalnie zgłosić jako awarię łącza. Przy neostradach i innych tańszych usługach może być z tym problem. Warto jednak próbować.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Załóżmy że to właściwy temat.

 

Mam neta osiedlowego, provider dzierżawi od TPSA łącze 10Mb i sprzedaje do niego dostęp. Połączenie z karty sieciowej okablowaniem providera do jego serwera - cała klatka (dla ironii dodam, że provider mieszka piętro wyżej) ma jakieś ustrojstwo w piwnicy (switch?), do którego podłączony jest kabel od TPSA.

 

Problem - jakiś miesiąc temu drastycznie spadła szybkość internetu, tak że miewam upload rzędu 5kb/s i download rzędu 7kb/s. Do tego sygnał sieciowy jest rwany - widać to najlepiej w downoladerach, gdzie połączenie z serwerem zewnętrznym gaśnie po paru sekundach i pojawia się ponownie. Co ciekawe, podsieć w siedzibie providera na tym samym łączu hula i pierdzi. Co jeszcze ciekawsze identycznie beznadziejnie jest w przypadku pozostałych dwóch wyjść w mojej chacie, na osobnych kablach prowadzących do tego samego ustrojstwa piwnicznego. Co zupełnie arcyciekawe, provider twierdzi, że u siebie w chacie problemu nie widzi.

 

Wykluczone przyczyny - provider sprawdził od siebie konfigurację i jest ok, pozostałe pół setki użytkowników problemów nie zgłasza. Na 99% to nie jest żaden wirus czy inny syf - jeden z trzech kompów w domu do sieci podłączany jest rzadko, a ma ten sam problem, poza tym skaner, zapora, Hijack, Adaware ple ple ple sru sru nic nie wykrywają. Wszystkie trzy sprzęty chodzą na tym samym pakiecie zapora/skaner z CA, ale jego odinstalowanie nic nie daje. Provider wymienił również ustrojstwo piwniczne, bez rezultatu.

 

Ważna uwaga - siecią administruje zdalnie koleś z Katowic, provider jest kumaty głównie w TV SAT.

 

Pytania:

 

(1) ma ktoś pomysł, czym to może być spowodowane i jak to mogę rozwiązać?

(2) czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić ode mnie, czy dane wysyłane do serwera u providera giną gdzieś po drodze, najlepiej tak, żeby provider zrozumiał :>?

(3) jakieś inne pomysły diagnostyczne?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo jestem o włos od rozwiązania umowy i rzucenia się w szpony TPSA, a przez poprzednie 5 lat nie miałem najmniejszych problemów.

 

(Edyta zajęła 5 minut)

 

Edyta (2) Ewentualne pomysły, co mogłem spieprzyć w ustawieniach netu, też mile widziane.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...