Skocz do zawartości

Ogólnie o sieci internetowej


olfeusz

Rekomendowane odpowiedzi

sam zastanawiałem się nad ofertą Orange i zasięgałem porad na innym forum, gdzie akurat dostałem odpowiedź od osoby która się tym zajmowała:

 

Samo rozwiązanie nie jest nowe, ale daje duzo swobody.

Karte do laptopa można (było) kupic od 1zł w wysokim abonamencie i od około 349zł jak pamiętam w niskim abonamecie, gdzie:

Niski = 60zł

Wysoki = 120zł

do tego trzeba oczywiście doliczyć 61zkł aktywacji :/

 

Potrzebna Ci karta do laptopa. Polecam coś z rodziny Globetrotter czy jakos tak Smile

Karta sama sie instaluje, jest stabilne połaczenie, dobrze współpracuje z oprogramowaniem Orange i dostaniesz do niej antentkę zew do karty. Można ją potem zamienić (jesli będzie potrzeba) na większą antenę - taką na dach. Kupisz ja na Allegro za mniej niż 100zł.

 

Samo działanie internetu jest zależne oczywiscie od miejsca w jakim będziesz go używał.

Jesli jest to większe miasto (nie chce tu sie pomylić ale jest ich koło 14 w PL) to będzie to HSDPA czyli 2x UMTS czyli 3.6MB/s

Jest to najszybszy "Brodband" w Polsce.

Realnie osiągałem w Zabrzu prędkości rzędu 2.2MB/s czyli prawie to co ma być !!

W Katowicach to samo. Mapkę zasięgu znajdziesz na stronie Orange.

 

Za miastem wchodzi w grę EDGE czyli 247kB/s - starcza do WWW, poczty i Forum

W "lesie" będzie to GPRS - czyli 53kB/s

 

Sumując:

Karta do laptopa ! - nie kupuj czegoś na USB !!

Abonament - przelicz to sobie dokladnie: 24mc x60zł + cena karty(około 400) ; lub ; 24mc x120zł (około 1zł)+ cena karty

Zasięg - BDB

Predkość - BDB+ przynajmniej w zasięgu UMTSa

 

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------------------------------------------

 

Takie samo rozwiązanie znajdziecie w iPlusie - najlepiej zakupić taką uslugę wraz z aktywacją w sieci Vobis - sieć ponad 300 sklepów w całej Polsce. Dlaczego akurat tam ? Odpowiedź jest prosta: nikt nielepiej nie zna sie na tym niż chłopaki z Vobis.

Ludzie sprzedający to w Salonach Plusa (tu taki sam odpowiednik Orange - Salony) znają sie o wiele mniej. Do tego dochodzi opcja pomocy. W Vobis można poprosić o instalcję i demonstrację usługi na swoim wlasnym lapie. Oczywiście tylko iPlusa.

Odnośnik do komentarza

Oto zadanie przed jakim ostatnio stanąłem. Mam w domu Neo 1024, podpiętą modemem Sagem (F@st 800, o ile się nie mylę) via port USB do Peceta (na Win XP). Po zakupie laptopa (Win Vista) potrzebne będzie podzielenie sygnału Neo na dwa komputery. Kabel odpada, bo średnio mi się uśmiecha takie rozwiązanie. Potrzebny jest więc router, umożliwiający dostęp bezprzewodowy do laptopa. Jaki model wybrać i czy coś więcej (niż powie mi instrukcja) powinienem wiedzieć przed rozpoczęciem zabawy z nim?

Odnośnik do komentarza
Oto zadanie przed jakim ostatnio stanąłem. Mam w domu Neo 1024, podpiętą modemem Sagem (F@st 800, o ile się nie mylę) via port USB do Peceta (na Win XP). Po zakupie laptopa (Win Vista) potrzebne będzie podzielenie sygnału Neo na dwa komputery. Kabel odpada, bo średnio mi się uśmiecha takie rozwiązanie. Potrzebny jest więc router, umożliwiający dostęp bezprzewodowy do laptopa. Jaki model wybrać i czy coś więcej (niż powie mi instrukcja) powinienem wiedzieć przed rozpoczęciem zabawy z nim?

Jakbys sie uparl to z tego co wiem TPSA nadal oferuje wymiane starego Neostradowego modemu na LiveBox, ktory jest routerem (choc nikt Ci tego w TPSA nie powie) - przyjemnosc taka kosztuje 1zl. Dostajesz do tego po jednej sztuce: kabel usb, kabel ethernet i adapter WiFi - za pomoca kazdego mozesz podpiac kompa do netu via livebox. Na Twoje potrzeby bylo by to wystarczajace.

 

Dziala to w miare znosnie, wiekszysch awarii nie zauwazylem choc niektorzy podobno obserwuja dziwne zachowania liveboxa. Dla Twoich potrzeb jak widac by to pewnie wystarczylo. Choc jesli z gory zakladales zakup jakiegos innego markowego sprzetu to sorry za zawracanie tylka :]

Odnośnik do komentarza

LB jest w miarę w porządku, ale często zdążają sie modele, które sie zawieszają notorycznie i trzeba je wymieniać na nowe (za darmo oczywiście). Poza tym cena to 1 zł., ale trza co miesiąc płacić dzierżawę odpowiednio 1zł - pierwsze 12 miesięcy, 10zł - do końca umowy. Za te około 150 zł można już kupić urządzenie, które będzie na własność a działać będzie równie dobrze. Kamtek jeśli się znasz na konfiguracji i w miarę kojarzysz tematykę routerów to zalecam ci zakup własnego sprzętu. Jeśli nie to przy każdej awarii Neo będziesz miał problemy ze zgłaszaniem reklamacji, odnajdywaniem przyczyny awarii wraz z Tepsą; Ogólnie LB jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi nie koniecznie chcących prostych i względnie tanich rozwiązań, które do tego są wsparte pomocą 24/7.

Odnośnik do komentarza

Kamtek, ja mam Linksys WRT54GL i rozdzielam nim sygnał z modemu. Co prawda ja mam złącze Ethernet, więc jeśli modem ma tylko usb, to musiałbyś poszukać modelu z usb.

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c...FVisitorWrapper

 

Sprzęt wymieniłem po dłuższym okresie kopania się z D-Linkiem (nigdy więcej), w którym padły porty. Działa jak to złoto - komputer podłączony bezpośrednio kablem + do 4 laptopów naraz przez wifi działa ok, w tym z drugiego pokoju w mieszkaniu będącym nieomal klatką Faradaya.

 

Ważne dla mnie, że po prostu działa. Podłączyć do komputera - zalogować się przez przeglądarkę - ustawić hasło wifi - podłączyć do sieci - koniec.

Odnośnik do komentarza

@wwosik: ja w najtańszym modelu D-Linka miałem też skopane porty (prawdopodobnie przepięcie) i wymienili na nowy bez problemów.

 

@Kamtek: nowe routery są praktycznie bezobsługowe. Tak jak pisze wwosik - podłaczasz, ustawiasz hasło i działa. Linksys jest dobry w te klocki.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Ostatnio mam mały problem z moją siecią internetową. Posiadam Internet "bezprzewodowy" tzn. z anteną. Przed wczoraj, net nagle zanikł i od tamtej pory, ciągle przerywa połączenie. Nie wiem co mam robić, ostatnim razem pomogło przeinstalowanie systemu, ale tego chciałbym uniknąć. Czym może być to spowodowane?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Musisz zrobić tzw. sieć ad hoc (zamiast infrastructure). W tym wypadku nie ma access pointa, ale kompy uzganiają warunki połączenia między sobą. Potem wystarczy, że udostępnisz łącze wychodzące i powinno działać. Trochę z tym kombinowaliśmy z kumplem, ale w końcu się udało. Jakiego systemu używasz?

Odnośnik do komentarza

Oba komputery winxp. Zauważyłem, że jest tam opcja "dowolna" która zdaje się, że działa zarówno dla ad hoc i infrastructure :-k

 

Więc na obu lapkach włączyliśmy te sieciówki wyszukaliśmy sieć, znaleźliśmy jaką Panasonic Dispalay 1, podłączyliśmy się i po paru testach stwierdziliśmy, że to jest ta. W sumie to działa, ale ja nie widzę co udostępnia ten 2 komputer, on zaś widzi co ja udostępnia :/

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Ok, będzie trochę po laicku.

 

Z budową sieci jestem trochę na bakier, a w ramach oszczędności (;)) dostałem za zadanie zaprojektować i ewentualnie wykonać sieć bezprzewodową w mojej firmie (hotel).

 

Sytuacja przedstawia się następująco:

Wraz z założeniem DSLa dostarczono modem SpeedStream 4100 (bez WI-FI, nie miałem na to żadnego wpływu). Teraz kierownictwo stwierdziło, że wypadało by stworzyć sieć bezprzewodową, do której mogli by się podpiąć goście hotelowi. Gdyby mógł mi w dostępny sposób wytłumaczyć, co mi będzie potrzebne (podejrzewam że router z AP? :>) i czy musi być z TP (AFAIK nie ma żadnych danych do konfiguracji bo są wykrywane automatycznie).

Odnośnik do komentarza

Trudna sprawa. Przydałby się ktoś, kto będzie miał baczenie na tą sieć. Pewnie spadnie to na Twoje barki. Postaram się pomóc w miarę skromnego doświadczenia. Potrzebujesz oczywiście router z AP. Generalnie są one bezobsługowe, ale w takiej sieci (wielu użytkowników, różne maszyny, spory przepływ) to może nie być takie proste. Poleciłbym router Linksys WRT54G (najlepszy w tej cenie), ale jak wynika z tego topicu są problemy z ww. modemem.

 

Łatwo jest postawić AP i zapomnieć. Tylko nie wiem czemu sieciowcy u mnie na uczelni się przed tym wzbraniają ;) W sumie jak pomyślę o problemach (obecnych i potencjalnych) to wcale może nie wyjść tanio. Samo zaprojektowanie sieci w budynku to problem sam w sobie. Są do tego specjalne narzędzia producentów sprzętu, ale swoje kosztują. Sprawę bezpieczeństwa takiej sieci już pomijam, bo to zupełnie "inna inszość".

 

Może warto skontaktować się z operatorami oferującymi taką usługę. Era zdaje się coś takiego ma (np. w McDonalds), inni operatorzy komórkowi pewnie też. free-hotspot.com też oferowała taką możliwość.

 

Słowem - jeśli zrobienie takiej sieci w mieszkaniu to pikuś (sprawdzone empirycznie) to udostępnienie jej osobom trzecim stanowi spore wyzwanie projektowe, logistyczne i wymagające zarządzania oraz nadzoru.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...