Skocz do zawartości

Praca


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

A jeszcze co do urlopów - jak to jest z tymi 14 dniami ciągiem? Ja MUSZĘ jeden urlop mieć minimum 14 dni, czy jeśli ja nie chcę, to nie ma takiego prawnego obowiązku?

Zasadniczo musi Ci pracodawca zagwarantować 14 dni nieprzerwanego urlopu. Jeśli nie będziesz chciał iść, to pracodawca może Cię na niego wysłać sam.

Odnośnik do komentarza

Może czy musi? Znalazłem

 


Z jednej strony kodeks pracy wymaga, aby w razie podziału urlopu wypoczynkowego jedna jego część trwała co najmniej 14 dni. Z drugiej jednak naruszenie tej zasady nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 2 k.p. Niewątpliwie niedopuszczalna byłaby sytuacja, gdy pracodawca, wbrew wnioskowi podwładnego, udziela mu urlopu w częściach, z których żadna nie trwa wymaganych 14 dni. Jeżeli jednak to pracownik żąda udzielenia mu urlopu w krótszych częściach, art. 162 należy uznać raczej za wskazówkę co do jego wymiaru – ostatecznie bowiem urlop jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownika.

 

ale też

 


z uwagi na kategoryczny zapis art. 162 k.p. (który wyraźnie stanowi, iż co najmniej jedna część wypoczynku nie może trwać krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych), pracodawca powinien odmówić propozycji podziału go przez pracownika na mniejsze części. W rezultacie będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której pracodawca „zmusi” pracownika do wykorzystania co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Próbuje znaleźć gdzieś na googlach informacje na temat 24 godzinnej różnicy między zmianami. Czy ktoś zaznajomiony z tematem może mi wytłumaczyć czy przy umowie o pracę jest jakiekolwiek ograniczenie godzinowe między kolejnymi zmianami? Np. Czy pracownik, który pracuje na 14:00 do 22:15 może przyjść następnego dnia do pracy na 22:00 do 06:15 ? I czy podobnie, pracownik który przychodzi powiedzmy w piątek na 22:00 do 06:15 może przyjść do pracy w niedziele na 06:00 do 14:15 ? Gdzie w ogóle to jest regulowane? W prawie pracy?

Odnośnik do komentarza

W myśl art. 128 § 3 Kodeksu pracy pracownik nie może wykonywać obowiązków służbowych wcześniej niż po upływie 24 kolejnych godzin, liczonych od momentu rozpoczęcia pracy.

Dodatkowo Pracownik musi mieć zapewnione co najmniej 11 godzin przerwy pomiędzy kolejnymi dniami pracy.

 

Także to co napisałeś jest zgodne z prawem.

 

EDIT - czyli z tego wynika, że nie można przyjść do pracy np w poniedziałek na 9 a we wtorek na 8 :-k

Odnośnik do komentarza

@jasonx;

Art 128 § 3:

 

 

§ 3. Do celów rozliczania czasu pracy pracownika:

1) przez dobę – należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

2) przez tydzień – należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

@Sensei

Zasada, o której pisze jasonx - że nie można następnego dnia zacząć wcześniej, niż poprzedniego już nie obowiązuje ze 3 lata, albo nawet więcej. Te 11 godzin jest w zasadzie jedyną regułą. Albo Twój pracodawca się myli, albo to kwestia jakiegoś wewnętrznego regulaminu, układu zbiorowego czy czegoś innego w tym rodzaju.

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

Ej Ziomeczki mam pytanie.

 

4. grudnia poszedłem na miesięczny urlop. Wróciłem do pracy 2. stycznia i pracodawca wręczył mi dokument o podwyżce od 1. grudnia. Załóżmy, że podwyżka wynosi 1000 netto. Dostałem też info, że wyrównanie za grudzień przyjdzie mi 10. stycznia (wtedy wypłacają nadgodziny i inne takie). 10. stycznia przyszło mi na konto 1300 złotych... ktoś się domyśla czemu "wincej'? Czy za ten miesiąc urlopu pracodawca może mi wypłacić coś ekstra? Nie chce mi się gadać z kadrami, bo szlag mnie trafia, jak zaczynam z nimi rozmowę...

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy później...

Help : )

Cztery dni nie chodziłem do pracy, gdyż opiekowałem się synem (4 miesiące) ponieważ małżonka była w szpitalu. Ze szpitala mam zaswiadczenie na którym jest napisane że żona była w szpitalu. To wystarczy, aby nie brać urlopu na te cztery dni? W pracy w kadrach chcą jakiś dowód, zaswiadczenie, że jestem jedynym opiekunem, a nikt mi tego nie chce napisać, bo skąd to mają wiedzieć : ) Z tego co wyczytalem to za te dni należy mi się zasiłek, chorobowe, niezależnie od tego czy są jakieś osoby które mogły by zaopiekować się małym, czy ich nie ma. Za jakiś miesiąc, dwa, bede to przerabial jeszcze raz więc nie mam zamiaru niepotrzebnie tracić urlopu.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mam w pracy zainstalowane oprogramowanie szpiegujące (konkretnie DeskTime). Szefowa od początku zapewniała nas, że nie widzi o czym rozmawiamy na komunikatorach, tylko co najwyżej z kim (tak się wyświetla np. w oknie GG). Ale kilka razy była taka sytuacja, że powiedziała o czymś czego nie mogła wiedzieć, a co było poruszone w rozmowie na Skype czy innym komunikatorze. Jak sprawdziłem to ta aplikacja ma możliwość robienia zrzutów ekranu, np. co 5 minut. Rok temu podpisaliśmy takie oświadczenie: "Oświadczam, że zostałam/em poinformowana/y o tym, że pracodawca monitoruje sposób korzystania przez pracowników z komputerów służbowych." Czy to oznacza, że przełożeni mogą oglądać nasze pulpity? Tak jak mówię: od początku była mowa o tym, że aplikacja będzie sprawdzać tylko to z jakich aplikacji korzystamy, a ciągle byliśmy zapewniani, że nie będzie wglądu w treść naszych rozmów itp.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...