Skocz do zawartości

Rapowe Realia


Buffu

Rekomendowane odpowiedzi

To nie by komplement. Wszyscy to co najwyżej przeciętniaki pozujące na wrażliwych intelektualistów. Ich teksty opierają się na 'byłem, zrobiłem', a ta koncepcja wyczerpała się już na płytach pezeta prawie 10 lat temu. Tylko, że on miał najlepszego producenta w polsce, więc aż tak to nie kłuło w uszy. Nie rozumiem dlaczego ich płytom towarzyszy taki hajp, chyba tylko dlatego, że reszta jest jeszcze gorsza, a niektórzy nie widzą innej muzyki poza polskim hh.

Odnośnik do komentarza

No właśnie w Polsce ostatnio nie ma jakichś wybijających się postaci. W tym roku nie słyszałem żadnej ponadprzeciętnej płyty. W 2011 takie były 'Cztery i Pół' i 'Burza i Napór' (w sumie to Bisz, więc trochę przeczy temu co wcześniej napisałem ;], ale chłopak trochę poleciał z poziomem). W '10 tylko Eldoka z 'Zapiskami...'. Wcześniej Ortegal Kartel, Te-Tris... Ale tak jak mówię, problem jest w tym, że Polska to za mały rynek i naprawdę dobre płyty wychodzą rzadko, nie tylko w hip-hopie, ale np. w popie też, dlatego te przeciętne płyty dostają taki hajp, bo nie mają konkurencji wśród ludzi słuchających tylko albo nawet głównie polskiego hh.

Odnośnik do komentarza

No właśnie w Polsce ostatnio nie ma jakichś wybijających się postaci. W tym roku nie słyszałem żadnej ponadprzeciętnej płyty. W 2011 takie były 'Cztery i Pół' i 'Burza i Napór' (w sumie to Bisz, więc trochę przeczy temu co wcześniej napisałem ;], ale chłopak trochę poleciał z poziomem). W '10 tylko Eldoka z 'Zapiskami...'. Wcześniej Ortegal Kartel, Te-Tris... Ale tak jak mówię, problem jest w tym, że Polska to za mały rynek i naprawdę dobre płyty wychodzą rzadko, nie tylko w hip-hopie, ale np. w popie też, dlatego te przeciętne płyty dostają taki hajp, bo nie mają konkurencji wśród ludzi słuchających tylko albo nawet głównie polskiego hh.

 

Akurat podawanie "Zapisków..." jako ponadprzeciętnej płyty to strzał jak kulą w płot. Przecież Eldoka od 1410 nawija na tych samych patentach, ma jednostajne flow i dobre (ostatnio tylko dobre) teksy. Legalny debiut Teta też nie został jakoś dobrze odebrany i na swoich mixtape'ach, miał więcej dwuznaczności niż na albumi oznaczonym takim tytułem.

Moim zdaniem mamy w Polsce naprawdę mocną scenę. Fakt, że mainstream to głównie odcinanie kuponów od tego co było, ale są ludzie którzy próbuja coś zmieniać i kombinować z różnym czasem dobrym ( Patrz VNM, czy tam Bisz) a, często marnym skutkiem (patrz. Pezet, Gural). W tym roku wyszły bardzo dobre płyty z zupełnie różnych 'kontynentów" rapowych. Chcesz klasycznych produkcji, sięgnij po najnowszą Epkę od Pelsona, Miuosha, czy nawet Okoliczny Element. Chcesz czegoś nowocześniejszego, tu też masz spory wybór tegorocznych płyt np. VNM, Bisz, Zeus. Oprócz tego w tym roku była masa ciekawych płyt : Pyskaty, Kodex4, płytka producencka Czarnego z Hi-Fi Bandy. Jednym słowem nie ma co narzekać, dla każdego coś dobrego.

Ciężko oczekiwać czegoś nadprzeciętnego w naszym rapie bo jeśli chodzi o tematykę wszystko już w zasadzie było i schematy przecież się powtarzają : Ciężkie życie, dziwki, ławka, osiedle, tego zostawiła dziewczyna, tamten za mocno poleciał z alko czy coś zupełnie innego. Teraz raczej będziemy obserwować wzrastającą liczbę raperów stawiających na technikę ( sprawdź Beeresa) i prześcigających się w liczbie rymów, niż na mędrców przekazujacych porady życiowe. Ja osobiście mam nadzieję, że rok 2013 będzie podobny pod względem jakości nagrań w rodzimym rapie, a może nawet jeszcze lepszy. :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...