Skocz do zawartości

CM 01/02 Taktyki i Trening - dyskusja


powene

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...
  • 7 miesięcy później...

Taktyki to jedno z moich ulubionych CeeMowych zajęć, dlatego też może porozmawiamy tu nieco sensowniej? Bo to że ustawienie takie czy takie jest dobre to może w niektórych wypadkach być oczywiste, ale nie ma nic o instrukcjach indywidualnych, czy ekranach with/without the ball. Dla mnie ustawienie jest jedynie szkicem taktyki, tak naprawdę zawsze sercem jest with/without, Te kwadraty 4x3 potrafią stworzyć w ustawieniu 2-1-4-2-1 naprawdę dobry rygiel przed własną bramką, a przy okazji prezentować ofensywny futbol.

 

Na marginesie pisząc, grając Lechem Poznań muszę powiedzieć że ustawienie 4-2-3-1 (4 obrońców - banały :D - 2 def midów - 3 ofensywnych pomocników - 1 napastnik) naprawdę niszczy system, szczególnie gdy mamy dobrych "bocznych" AMC i skrzydłowych obrońców. System sprawdzony także w Bundeslidze.

Odnośnik do komentarza

Kynio, świetny pomysł, żeby to przetłumaczyć. Ten tekst, który przeczytałem oczywiście w oryginale zmienił moje nastawienie do treningu. Z dobrymi efektami. Nie mam najmniejszych problemów z formą, żadnych dołków fizycznych, które zdarzały się moim drużynom wcześniej. Polecam wszystkim zapoznanie się z tym tekstem.

Odnośnik do komentarza

Napisać, że taktyka w CM 01/02 to podstawa, to jak nic nie powiedzieć. To oczywista oczywistość. Lata prób dały mi bardzo wiele. Przez jakiś czas stosowałem taksy z internetu, ale tylko dlatego, że wymagała tego rywalizacja z bratem. Teraz zrezygnowaliśmy z tego i wróciliśmy do źródeł, z wielką

korzyścią dla rozgrywki, i jednak satysfakcją. Do pewnego momentu byłem przekonany, że komp "lubi" pewne pozycje, tzn. że piłkarze z DMC, DML/R,

SC zawsze grają dobrze, a ofensywni pomocnicy i boczni obrońcy będą mieli zawsze średnie i słabe noty. Ostatnio jednak okazało się, że nawet AMR i AML potrafią grać dobrze :) Blaugrana ma oczywiście rację pisząc, ze ustawienie jest jedynie szkicem.... Natomiast mam kilka żelaznych zasad tworzenia taktyki zarówno jeśli chodzi o ustawienie (żeby coś osiągnąć grać należy tylko i wyłącznie jednym napastnikiem) jak i ekrany WIB/WOB (np. piłkarz powinien w sposób płynny i przemyślany przemieszczać się po boisku, tj. nie może w jednym okienku np. być w dolnym lewym rogu, by okienko wyżej być w prawym górnym). Zmieniłem też nastawienie do pressingu: jeszcze niedawno uważałem grę w ten sposób za kanon, teraz jest różnie w zależności czy gram ze słabszą, czy silniejszą drużyną. Natomiast zalecam tylko i wyłącznie hard tackling.

Odnośnik do komentarza

Ja tak samo wyznaję regułę jeden SC i basta, tak jak to że przynajmniej jeden DMC to podstawa. Boczni obrońcy, ich używam tylko w jednej taktyce ostatnio (w pozostałych najczęściej wcale nie ma bocznych obrońców, albo DML/R) i tam są motorem napędowym drużyny. notują dużo asyst a średnia not waha się w okolicach 7.7. Pisze cały czas o ustawieniu które wymieniłem w poprzednim poście (4-2-3-1). Także zaprzeczę odnośnie słabej gry ofensywnych pomocników. Przykłady? Rok Kronaveter 40 występów, 25 bramek, 12 asyst, średnia 8.25, drugi ofensywny pomocnik, grający najbardziej centralnie - Roger Guerreiro - 40 występów, 25 bramek, 7 asyst, średnia 7.76 (niestety, ten centralny ma akurat najniższe noty. Zawsze) a ten sezon który rozgrywam ma jeszcze lepszy, bo zaliczył już drugie tyle asyst, natomiast poziom bramek się nie zmniejszył. Teraz mowa o trzecim atakującym. Sławomir Peszko, 37 występów, 18 bramek, 11 asyst, średnia meczowa 8.12. Jeśli dodamy do tego dobrego napastnika (Wichniarek 30 spotkań 18 bramek, oraz na zmianie Wang Gang 17 spotkań 10 bramek) To mamy zapewnioną niesamowitą siłę ataku z dobrymi notami. W ogóle, przy dobrym ustawieniu WIB/WOB, średnie graczy nie spadają poniżej 7. Na moją bardzo szeroką kadrę niższymi średnimi wykazało się pięciu graczy, bramkarz oraz grający końcówki zapchajdziury. No ale już chyba za bardzo odbiegłem od tematu. Poruszając jeszcze ekrany WIB/WOB to zgadzam się płynność jest ważna ale także rozmieszczenie graczy zależnie od stylu gry, szczególnie tyczy się to podań. Ja na przykład w przypadku gry krótkimi podaniami (innych raczej nie stosuję, zamiłowanie do Barcelony od 2000 roku za bardzo się za mną ciągnie :P) zawsze staram się graczy ustawić w sposób przemyślany, blisko "kwadratu" boiska w którym jest piłka, przy czym na własnej połowie, czasem włączają się w to obrońcy, gdyż i tak muszą wybiegać do przodu bo bardzo zawężam pole gry w WOB. Dlatego zamiast stać z tyłu i się nudzić, biorą się także za początek konstruowania akcji. Pamiętam nawet przypadek gdy środkowy defensor (Rivas w Betisie, mam chyba jeszcze gdzieś screena) zaliczył w jednym spotkaniu ponad sto podań.

Odnośnik do komentarza

Własne :). Ludzie co to za smak gry w CeeMa gdy weźmiemy taktykę z neta, do tego dokupimy gwiazdeczki z kategorii talenty na jakimś sajcie/forum? Owszem żeby nie było że jestem bez winy, sam grałem tak, ale potem mi przeszło i tworzę myślę że dość udane ustawienia. Pewnie malpi_gajemil chciałbyś żebym podrzucił Ci moją taktykę z Lecha, przecież zdobyłem nią LM w drugim sezonie, mogę dać, ale jeśli przyglądniesz się co i jak i sam spróbujesz coś stworzyć, jak się okaże że Ci dobrze idzie, to to dopiero jest przyjemność z CeeMa. Ludzie naprawdę was proszę grajmy na własnych taktykach, a nie czit taksach z netu. Bo chwalenie się dla przykładu w naszych bojach takimi sukcesami jest jak chwalenie się kumplom że się zaliczyło najładniejszą dziewczynę w szkole/na uczelni/gdziekolwiek, nie wspominając że małą pomoc się dostało od tabletki gwałtu...

Odnośnik do komentarza

Dzięki za dobre słowo ;) .

 

W kwestii treningu powiem jeszcze, jak wygląda mój reżim, a właściwie reżim Blaugrany, który mi zdradził i bezwstydnie go tu wrzucam (statsy lecą w górę jak oszalałe, z ciekawości sprawdziłem skład scoutem i okazało się, że gracze mają szalone statystyki pomimo miernego Potential Ability):

 

Przed sezonem (od czerwcowego update'a, czyli mniej więcej od połowy czerwca) każę wszystkim (oprócz GK) - absolutnie wszystkim graczom każę trenować Fitness, Tactics, Shooting i Skills na Intensive. Na 7-5 dni przed pierwszym meczem treningowym (zawsze ustalam 3 mecze treningowe, w odstępie 3 dni od siebie) wrzucam cały trening na none, żeby graczom szybko fitness wrócił do 100%. Wtedy do końca sezonu trzymam reżimy: Fitness, Tactics i Shooting na medium, a Skills na Intensive. Wiem, że brzmi to jak herezja, ale sami spróbujcie: kontuzji mało, cechy rosną, właśnie wygrałem w pierwszym sezonie Yorkiem puchar Anglii, pokonując ManU, Leeds, Liverpool, Chelsea i Aston Villę.

 

Jeśli chodzi o GK, to zwykle cały czas mają ustawione tak: Ftiness - Medium, Tactics - Medium, Shooting - None, Skills - Medium, GK - Intensive .

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...