Skocz do zawartości

Встреча с Бялоруся


Kwiti

Rekomendowane odpowiedzi

Football Manager 2008

Rozmiar bazy: Duża

Wybrane ligi (aktywne): Anglia (1-6), Białoruś (1), Francja (1-2), Hiszpania (1-2), Holandia (1-2), Irlandia (1), Polska (1-2), Portugalia (1), Serbia (1), Szkocja (1-2), Szwajcaria (1-2), Włochy (1-4)

Wybrane ligi (podglądowe): Argentyna (1-2), Brazylia (1-2)

Dodatkowi piłkarze: DR Kongo, Ghana, Zimbabwe, Wybrzeże Kości Słoniowej

 

***

 

 

1 stycznia 2006

 

Od ponad dwóch lat jestem bez pracy. W moim kraju ciężko o pracę w fachu trenerskim, ponieważ rzadko kiedy zmiania się tam menadżerów. Postanowiłem, że daję sobie kolejne dwa lata na wszelakiego rodzaju staże itp. i muszę znaleźć sobie pracę, jeżeli nie znajdę powiem pass i wyjadę do Anglii, gdzie mój kumpel od lat podaje zimny browar w pubie. Pierwsza okazja to stażu to oferta z Chelsea Londyn. "The Blues" mają nowego szkoleniowca Avrama Granta, ale jego filozofia futbolu mi nie odpowiada więc grzecznie odmówiłem. Najlepsze miejsce do stażu, to FC Barcelona, Frank Rijkaard jest młodym i jednocześnie doświadczonym menadżerem.

 

31 czerwca 2006

 

Zakończyłem staż w Hiszpanii i postanowiłem, że jeszcze mi wiedzy brakuje. Postanowiłem wysłać kilka ofert, by stać się choćby asystentem. Spośród wysłanych dwudziestu ofert pozytywnie odpowiedziały tylko cztery kluby. Ale czemuż tu się dziwić? Jestem jeszcze młody mam czas. Podpisałem roczny kontrakt z Włoskim Interem Mediolan, gdzie zostałem drugim asystentem Roberto Mancinego, choć naprawdę moim zadaniem było szkolenie młodzieży, trzeciego zespołu Interu.

 

31 czerwca 2006

 

Wróciłem z Włoch do drugiej mojej ojczyzny, Polski z licencją UEFA PRO. Dzięki temu ,,świstkowi" mogę prowadzić drużyny z całego globu. Inter Mediolan chciał ze mną przedłużyć kontrakt, ale ja nie chciałem prowadzić drużyny młodzieżowej. Tak więc od lipca czekał na mnie trudny czas, szukania pracy.

 

***

 

Postanowiłem wyjechać do Afryki, gdzie mieszka mój przyjaciel, Henio Kasperczak. Trener Senegalu miał polecić mnie kilku znajomym, którzy mogą szukać menadżerów. Wiele mówiło się, że obejmę reprezentację Czadu, ale ostatecznie moje wymagania finansowe były za wysokie, choć żądałem tylko 3.000 euro miesięcznie. Ale Czad to był Czad, boiska piaskowe, a zawodników mogłem zbierać spod sklepów i pól zbożowych.

 

- Cześć Heniu!

- Sulley? ? To ty? Boże jak się zmieniłeś..

- No raczej, jestem starszy i mądrzejszy o pełne dwa lata.

- Masz wszystkie papiery i ukończone kursy?

- No mam wszystko.. Orginały i kopie, zaopatrzyłem się w wszystko co mówiłeś, choć... Nie mam komputera, niestety finanse nie pozwalają mi na taki wydatek.

- Spokojnie. Postaram się to zmienić, jak najszybciej. Tymczasem mam trening w Dakarze, może pojedziesz? Pogadamy o taktyce, ponieważ gramy z Kamerunem.

- Chętnie. A co z moją pracą?

- Muszę zadzwonić do znajomego. Odpowiedź pewnie będzie jutro.

- Ok.

 

Postanowiłem nie narzucać się Kasperczakowi i tak musiałem oddać mu hołd, że szuka mi ,,fuchy", choć ma swoje zajęcia. Gdy dojechaliśmy na Stadion Narodowy w Dakarze, po prostu zaniemówiłem. W Polsce o takim stadionie można pomarzyć, choć.. bardzo podobny jest w Chorzowie tzw. Stadion Śląski. Darski stadion ma 40.000 pojemności, piękne oświetlenie i plastikowe siedziska.. Szatnie są o klasę lepsze niż łazienki w średniej klasy hotelach w Polsce. Postanowiłem pogadać z El-Hadji Dioufem, który zna się trochę na futbolu. Większy napastnik-wędrowniczek, to tylko Nicolas Anelka.

 

- Cześć Hadji.

- Dzień dobry. Czy Pan jest trenerem?

- No jestem, ale nie waszym. Jestem tutaj z Heniem.

- Aha. Praktykant?

- No możemy tak powiedzieć. Wiesz mam kilka pytań, bo znasz się na futbolu.

- Słucham.

- Co możesz powiedzieć o Angielskiej piłce?

- No na pewno ma dobry poziom, choć ostatnie ligi to raczej amatorka. Bardzo ciężkie zadanie jest przed menadżerem, który obejmie klub z Blue Square.

- Bo ja właśnie szukam klubu, no i nie ukrywam, że bardzo kręci mnie ta Anglia.

- Proponuję Panu maksymalnie CCL2, niżej niech Pan nie schodzi.

- Dzięki. Będę pamiętał. Hadji chyba Cię Kasperczak woła.

- Ok, lecę.

 

(...)

 

Wcześnie rano obudził mnie telefon.

 

- Dzień dobry. Romuald Vasiluch, jestem prezesem Białoruskiego Związku Piłki Nożnej.

- Dzień dobry.

- Trener naszej kadry Bernd Stange opuścił nasz zespół z powodu choroby i szukamy trenera. Postanowiłem, że sam wybiorę i padło na Pana.

- A skąd Pan wie o mnie?

- Czytałem o pana stażach gdzieś w necie.

- No mógłbym objąć kadrę Białorusi, ale muszę wiedzieć czego oczekujecie.

- Dobrej postawy w eliminacjach do Mistrzostw Europy '08 i walki o awans do MŚ.

- Rozumiem. To zgadzam się.

- Zapraszam do Mińska. Pierwszy mecz z Rumunią, a drugi ze Słowenią.

- Pojawię się wcześniej, by pooglądać moich zawodników w akcji.

Odnośnik do komentarza

@Arubaluba: - Tak naprawdę to nie chce mi się grać kadrą, ale mój brat.. usunął mi wszystko z kompa i save z Korona poszedł się... ale czymś muszę.

@Baron: - Mam zamiar później prowadzić jakiś team. :)

 

Odcinek 2

 

 

Postanowiłem wybrać się do Mińska, aby pooglądać kasety z wyczynami moich zawodników. Mój asystent Antoly Baidachny przygotował 32 stronnicowy raport, na temat zawodników, którzy grali dla kadry, natomiast Petr Mikheev przedstawił mi zawodników młodego pokolenia, którzy mogli by stanowić w późniejszych latach o sile tego zespołu. Na początku mojej ,,kariery" spotkamy się z Rumunią w Mińsku oraz ze Słowenią w Celje.

 

Oto lista powołanych:

 

Bramkarze: Yury Zhevnov (26; BR; FK Moskwa 15A/0), Alexandr Sulima (28; BR; MTZ-Ripo 6/0), Vladimir Gaev (29; BR; Czornomoriec 3/0)

 

Obrońcy:

 

Dmitriy Lentsevich (24; OPŚ; Dnipro Dniepropietrowsk 7/0); Jan Tigorev (23; OP; Matelurg Donieck 5/0), Sergey Omelejanchuk (27; OŚ; Rostów 40/0), Alyaxey Ostrovskiy (33; OŚ; Metalurg Donieck), Alyaxay Pankavets (26; OL; Charaków 2/0) Igor Maltsev (21; OP; MTZ Ripo --/--), Sergey Kovalchuk (28; Szachtior Solihorsk 3/0), Alexandr Khatskevich (33; OŚ; Dynamo Mińsk 38/4)

 

Pomocnicy:

 

Denis Kovba (27; DP; Krylia Sowietow 38/3), Sergey Kislyak (20; PL; Dynamo Mińsk --/--), Pavel Mikhalevitch (33; PŚ; JVC --/--), Aliaksander Hleb (26; PP; Arsenal Londyn 27/4), Vitaly Lanko (30; PPL; Łucz 5/0), Igor Stasevich (21; PPL; BATE 1/0), Alexandr Volodzko (21; PPŚ; Dyanmo Brześć --/--), Vyacheslav Hleb (24; PŚ; MTZ-Ripo 17/5), Dmitriy Rekish (18; PŚ; Dynamo Mińsk --/--)

 

Napastnicy:

 

Vitaly Kutuzov (27; N; Pisa 8/3), Gennadiy Blizynuk (27; N; BATE 5/1), Sergey Kisliy (19; N; Homel --/--), Artem Kontsevoy (24; N; MTZ-Ripo 9/0)

 

***

 

Pierwszy mecz za mojej kadencji był bardzo trudny. Główny kandydat obok Holandii do awansu do oczywiście Rumunia. Powołania otrzymali głównie zawodnicy, którzy grali za kadencji Bernda Stange i spisali się dobrze. Już w 2 minucie z prawej strony dośrodkował Aliaksandr Hleb, a strzałem głową Bogdana Lobonta pokonał Andrey Ostrovskiy. Dziesięć minut później bliski pokonania bramkarza Rumunii był Vitaly Kutuzov, ale jego strzał minął światło bramki. W 27 minucie po szybkiej kontrze bramke zdobył Cyprian Marica, który wykorzystał podanie-strzał Adriana Mutu. Do przerwy więc był remis. W drugiej połowie pokazaliśmy świetny futbol. W 66 minucie rajdem popisał się były stoper Legii Warszawa, Sergey Omeljanchuk i było 2:1! Mój debiut był naprawdę świetny. Na kwadrans przed końcem Rumunia straciła Catalina Munteanu. Mimo wszystko do końca meczu wynik się nie zmienił.

 

8.9.2007r, Mińsk, widzów - 39987

Eliminacje ME Grupa G (8/12)
Białoruś - Rumunia 2:1 (1:1) 

2' Ostrovskiy 1:0
27' Marica 1:1
66' Omeljanchuk 2:1
75' Munteanu (knt.)

Białoruś: Y.Zhevkov - J.Tigorev, D.Lentsevich YC, A.Ostrovskiy, A.Pankavets YC - A.Hleb, D.Kovba, S. Omeljanchuk YC, I. Stasevich YC (87' Kislyak) - V.Kutuzov (75. W. Hleb), G. Bliznyuk

MoM: Bogdan Lobont [8, Rumunia]

 

***

 

W meczu z Rumunią lekkiej kontuzji doznał prawy obrońca, Jan Tigorev, a w jego miejsce powołałem Arytoma Chelyadinskiy'ego (29; OP; Metalurg Zaporoże 2/0).

 

***

 

Kolejny mecz rozgrywaliśmy w Słowenii, gdzie rywal nie wygląda na wymagającego. Już na początku meczu po błędzie moich stoperów mogła paść bramka! Nastja Ceh wpadł w pole karne, ale na posterunku stał Yury Zhevkov. W 33 minucie Aliaksandr Hleb wykorzystał świetne podanie Vitalia Kutuzowa i było 1:0. Jeszcze przed przerwą Słowenia straciła Tima Matavza, który doznał kontuzji golenia. Drugi mecz i druga wygrana i póki co nie jest źle. Choć... Szans na awans już nie mamy.

 

12.9.2007, Celje, widzów - 9974

Eliminacje do ME (10/12)
Słowenia - Białoruś 0:1 (0:1) 

33' Hleb 0:1
42' Matavz (knt.)

Białoruś: Y.Zhevkov - S.Omeljanchuk, D.Lentsevich, A.Chelyadinskiy, A.Pankavets - A.Hleb YC, D.Kovba YC, G. Bliznyuk, I.Stasevich (90' Kovalchuk) - V. Kutuzov (72' Khatskevich), V.Hleb (90' Kisliy)

MoM: Yury Zhevnov [8, Białoruś]

Odnośnik do komentarza

Odcinek 3

 

Po świetnych grach z Rumunią i Słowenią nadszedł czas na słaby Luksemburg. Postanowiłem powołać kilku młodych zawodników, którzy mogli pokazać się w tym meczu. Szczerze mówiąc mieliśmy matematyczne szanse na awans do kolejnej rundy, ale musimy liczyć na porażki Rumunii i Bułgarii, a nasz zespół musiałby pokonać Holandię.

 

Oto lista powołanych:

Bramkarze: Yury Zhevnov (26; BR; FK Moskwa 17A/0),Vladimir Gaev (29; BR; Czornomoriec 3/0)

 

Obrońcy:

 

Dmitriy Lentsevich (24; OPŚ; Dnipro Dniepropietrowsk 9/0); Jan Tigorev (23; OP; Matelurg Donieck 6/0), Sergey Omelejanchuk (27; OŚ; Rostów 42/1), Pavel Plaskonny (22; OŚ; Homel; 3/0) Alyaxey Ostrovskiy (33; OŚ; Metalurg Donieck, 52/2), Alyaxay Pankavets (26; OL; Charaków 4/0), Sergey Kovalchuk (28; Szachtior Solihorsk 5/0), Alexandr Khatskevich (33; OŚ; Dynamo Mińsk 39/4)

 

Pomocnicy:

 

Denis Kovba (27; DP; Krylia Sowietow 40/3), Alexandr Kulchiy (33; DP; Tom Tomsk; 66/5), Aliaksander Hleb (26; PP; Arsenal Londyn 29/5), Vitaly Lanko (30; PPL; Łucz 5/0), Igor Stasevich (21; PPL; BATE 3/0), Vyacheslav Hleb (24; PŚ; MTZ-Ripo 19/5), Mikhaił Afanasiev (20; OL; Homel, --/--)

 

Napastnicy:

 

Vitaly Kutuzov (27; N; Pisa 10/3), Gennadiy Blizynuk (27; N; BATE 7/1), Sergey Kisliy (19; N; Homel 1/0), Roman Vasiluk (28; N; Home; 22/9), Leonid Kovel (21; Kapraty Lwów; N; 4/1)

 

***

 

Mecz na stadionie Dinama w Mińsku był bardzo dziwny. Od początku przeważała ekipa z Luksemburgu, ale ich strzały mijały światło bramki. W pierwszej połowie bramki nie padały, a kibice mieli prawo być rozgroryczeni. Ani gwiazda Arsenalu Londyn, Aliksandr Hleb, ani Roman Vasiluk nie mogli pokonać Clausa Hansena. W drugiej połowie na boisku pojawił się Leonid Kovel, a także debiutant Mikhaił Afanasiev. Ten pierwszy w 48 minucie wykorzystał podanie Denisa Kovby i było 1:0. Kovel wyrasta powoli na lidera napadu naszej reprezentacji. W 63 minucie Afanasiev podwyższył prowadzenie, a dograł mu piłkę.... Leonid. Tak więc po świetnej grze w drugiej połowie i bardzo słabej w pierwszej, pokonaliśmy Luksemburg.

 

13.10.2007r, Mińsk, widzów - 38638

Eliminacje do Mistrzostw Europy (10/12)
Białoruś - Luksemburg 2:0 (0:0)

48' Kovel 1:0
63' Afanasiev 2:0 

Białorus: Y. Zhevkov - J. Tigorov, S. Omleljanchuk, A. Ostrovskiy, A. Pankavets - A. Kulchiy (78' S. Kovalchuk), D. Kovba - A. Hleb, V. Hleb, V. Kutuzov (57' M. Afanasiev) - R. Vasiluk (45' L. Kovel)

MoM: Leonid Kowel [8, Białoruś]

 

***

 

23.10.2007

 

Postanowiłem szukać pracy w klubach ligowych, ale niestety nie było zbyt wielu wolnych posad. Ale BATE Borysów nie miało trenera, w białoruski rynek mi w zupełności odpowiadał. Zobaczymy co będzie dalej.

 

25.10.2007

 

Niestety trenerkę muszę odłożyć na kolejne tygodnie, miesiące. BATE nie chce niedoświadczonego trenera na tym stanowisku, a więc muszę odowodnić swoją wartość będąc przy kadrze.

 

W roku 2008 przepadły nam dwa sparingi z Ghana i Nigerią, także będziemy mieć tylko trzy mecze.

 

10.9.2008r w Mińsku z Korea Płn.

15.11.2008 w Mińsku z Rosją

19.11.2008 w Mińsku z USA

 

***

 

Nadszedł czas na spotkania z Albanią i Holandią. Musimy nagrać się, ponieważ kolejny mecz kadry we wrześniu w 2008 roku. W kadrze jest trzech debiutantów.

 

Oto lista powołanych:

 

Bramkarze: Yury Zhevkov (26; BR; FK Moskwa; 18/0), Artem Gomelko (17; BR; Torpedo Żodino; --/--)

 

Obrońcy: Artyom Chelyadinskiy (29; OP; Metalurg Zaporoże; 3/0), Dmitriy Lentsevich (24; OŚ; Dnipro; 9/0), Jan Tigorev (23; OP: Metalurg Zaporoże; 7/0), Sergey Omeljanchuk (27; OŚ; Rostów; 43/1), Artem Radzkov (22; OŚ; BATE; 4/0), Sergey Shtanyuk (34; OL; Łucz; 70/2), Alyaxey Pankavets (26; OL; FK Charaków; 5/0), Andrey Ostrovskiy (34; OŚ, Metalurg Donieck; 52/2), Igor Maltsev (21; OP; MTZ Ripo; --/--)

 

Pomocnicy: Denis Kovba (28; DP; Krylia Sowietow; 41/3), Sergey Kisylak (20; PL; Dynamo Mińsk; 1/0), Pavel Mikhalevitch (33; PŚ; JVC; 1/0), Aliaksandr Hleb (26; PP; Arsenal; 30/5), Timofrey Kalachev (26; PP; Rostów; 4/0), Mikhaił Afanasiev (21; PP; Homel; 1/1), Igor Stasevich (22; PPL; BATE; 3/0), Vitaly Kutuzov (27; PPL; Pisa; 11/3)

 

Napastnicy:

 

Vyacheslav Hleb (24; N; MTZ-Ripo; 20/5), Sergey Kisliy (19; N; Homel; 1/0), Roman Vasilyuk (28; N; Homel; 22/9), Leonid Kovel (21; N; Karpaty; 5/2)

 

***

 

Dzień przed meczem z Albanią kontuzji doznał Denis Kovba i w jego miejsce powołanie otrzymał Yuriy Yurchenko (18; DP; Zwiezda-BGU; --/--)

 

W rakingu światowym awansowaliśmy na 50 lokatę i jest to najlepsze miejsce od czasów moich rządów. Przypomnę, że początkowo byliśmy na 71 miejscu.

 

***

 

W Tiranie mieliśmy zagrać na kompletnym luzie, ponieważ awansu nie ma, a ekipa nie jest zgrana. W 14 minucie na strzał z dystansu zdecydował się Lorik Cana i strzałem pod poprzeczkę dał Albanii prowadzenie. Jeszcze przed przerwą na 2:0 podwyższył Shkodran Metaj, który błysnął instynktem strzeleckim. W drugiej połowie zagraliśmy z większym zangażowaniem i w 48 minucie Vitaly Kutuzov strzelił kontaktową bramkę. Ostatecznie było nas stać na bramkę wyrównującą autorstwa Mikhaiła Afanasieva. Tak więc miło nie zakończymy tego turnieju.

 

17.11.2007r, Tirana, widzów - 18023

Eliminacje MŚ (11/12)
Albania - Białoruś

14' Cana 1:0
37' Metaj 2:0
48' Kutuzov 2:1
64' Afanasiev 2:2

Białoruś: Y. Zhevnov - J. Tigorev, D. Lentsevich, S. Shtanyuk, A. Pankavets - S. Kislyak, S. Omeljanchuk - A. Hleb, V. Hleb (69' S. Kisliy), V. Kutuzov (55' R. Vasilyuk) - L. Kovel (45' M. Afanasiev)

MoM: Mikhaił Afanasiev [8, Białoruś]

 

***

 

Ostatni mecz rozegramy z Holandią, a ponieważ ten mecz i tak nic nie zmieni, postanowiłem wyjechać do Polski. Asystent spisał się w miarę dobrze, ponieważ porażka 2:0 to był najniższy wymiar kary.

 

21.11.2007r, Mińsk, widzów - 39939

Eliminacje do ME (12/12)
Białoruś - Holandia

37' v. Nisterooy 0:1
45' v. Nisterooy (nie wykorzystany rzut karny)
56' Ostrovskiy 0:2 (o.g)

Białoruś: Y. Zhevkov - J. Tigorev, D. Lentsevich, A. Ostrovsky, S. Shtanyuk - A. Hleb, M. Afanasiev (70' S. Kislyak), S. Omeljanchuk, I. Stasevich (70' A. Radzkov) - V. Kutuzov, R. Vasilyuk (79' L. Kovel)

MoM: Ruud Van Nisterooy [8, Holandia]

 

***

 

Koniec roku 2007, a więc miałem sporo czasu wolnego. Kolejne mecze są we wrześniu 2008 roku. Chyba, że... Chyba, że otrzymam ofertę pracy w jakimś klubie. Nie ukrywam, że przyjmę robotę od zaraz.

 

Oficjalny koniec roku 2007

Odnośnik do komentarza

Odcinek 4

 

MISTRZOSTWA ŚWIATA:

 

Grupa 5: Czechy, Rosja Białoruś, Irlandia Płn., Słowacja, San Marino

 

 

MISTRZOSTWA EUROPY:

 

Finał:

 

Włochy - Portugalia (2:1) [17' Gilardino, 50' Quagliarella - 53' Ronaldo]

 

Półfinały:

 

Hiszpania - Włochy 0:2 (0:2) [5' Padoin, 10' Gilardino]

Portugalia - Holandia 2:1 (1:1) [24' Ronaldo, 60' Vlaar (o.g) - 42' Sneijder]

 

Ćwierćfinały:

 

Chorwacja - Hiszpania 0:4 (0:0) [52' i 66' Xabi Alonso, 63' Torres, 72' Xavi]

Portugalia - Czechy 3:2 (2:2) [31' i 39' Ronaldo, 60' Moutinho - 9' Sivok, 12' Hubschman]

Niemcy - Holandia 2:4 (1:3) [8' Burchert, 59' Wegmann - 9' Babel, 29' i 49' Kuyt, 44' v. Persie]

Włochy - Serbia 2:2 (1:0) k. 5-3 [4' Camoranesi, 111' Barzagli - 79' Pantelic, 120' Ljubinkovic]

 

***

 

Podsumowanie sezonu 2007/08

 

Anglia:

 

1. Liverpool 2. Arsenal 3. Man Utd

18. Birmingham 19. West Ham 20. Wigan

Król strzelców: 18 - F. Torres (Liverpool)

Najwięcej asyst: 14 - Y. Zhirkov (Tottenham)

Największa śr. ocena: 7.56 - E. Adebayor

 

Białoruś

 

1. Homel 2. MTZ-Ripo

16. Lokomotiv Witebsk

Król strzelców: 18 - Vakeriy Stripeiks (Homel)

Najwięcej asyst: 10 - Dzianis Sashcheka (MTZ-Ripo)

Największa śr. ocena: 7.19 - Robert Rak (Dynamo Mińsk)

 

Francja

 

1. O. Lyon 2. Rennes 3. Paris SG

18. Nancy 19. Metz 20. Valenciennes

Król strzelców: 22 - M. Chamakh (Bordeaux)

Najwięcej asyst: 18 - Benoit Cheyrou (Maryslia)

Największa śr. ocena: 7.51 Amauri (Lyon)

 

Hiszpania

 

1. R. Madryt 2. Barcelona 3. Sevilla

18. Racing 19. Valladolid 20. Almeria

Król strzelców: 20 - R v. Nisterooy (Real Madryt)

Najwięcej asyst: 11 - Vicente (Valencia)

Największa śr. ocena: 7,69 - D. Milito (Zaragoza)

 

Holandia

 

1. Ajax 2. AZ 3. Heerenveen

16. VVV 17. Excelsior 18. De Graafschap

Król strzelców: 25 - R. Makaay (Feyenoord)

Najwięcej asyst: 11 - E. Banega (Ajax)

Największa śr. ocena: 7.63 Aaron Hunt (Ajax)

 

Irlandia

 

1. Dorheda Utd. 2. Bohemians 3. Derry City

11. Galaway Utd. 12. Longford

Król strzelców: 16. N. Fenn (Bohemians)

Najwięcej asyst: 11. Ch. Deans (Bray Wanderers)

Największa śr. ocena: 7.21 - N. Fenn

 

Polska

 

1. Wisła 2. Legia 3. Zagłębie Lubin

15. Zagłębie Sosnowiec 16. Ruch Chorzów 17. ŁKS Łódź

Król strzelców: 16 - P. Sobczak (ŁKS)

Najwięcej asyst: 10 - G. Bonin (Zagłębie Lubin)

Największa śr. ocen: 7,38 - Edi (Korona Kielce)

 

Portugalia

 

1. Sporting Lizbona 2. Porto 3. Benfica

15. E. Amadora 16. Naval

Król strzelców: 19 - Liedson (Sporting cP)

Najwięcej asyst: 12 - Moutinho (SCP)

Największa śr. ocen: 7,65 - Liedson

 

Serbia

 

1. Partizan 2. Crvena Zvezda 3. OFK

11. Napredak 12. Borac

Król strzelców: 18 - S. Stjepanovic (Partizan)

Najwięcej asyst: 11 - Goran Lukovic (Mladost)

Największa śr. ocen: 7,57 - S. Stjepanovic

 

Szkocja

 

1. Rangers 2. Celtic

12. Gretna

Król strzelców: 21 - M. Niculeae (Inverness)

Najwięcej asyst: 15 - D. Cowie (Inverness)

Największa śr. ocen: 7,42 - Jean Claude Darcheville (Rangers)

 

Szwajcaria

 

1. Grasshopper 2. Basel

10. Neuchatel Xamax

Król strzelców: 15 - F. Guerrero (Aarau)

Najwięcej asyst: 10 - R. Frideli (Thun)

Największa śr. ocen: 7.36 - C. Carigano

 

Włochy

 

1. AC Milan 2. Lazio 3. Inter

18. Catania 19. Parma 20. Cagliari

Król strzelców: 19 - E. Cavani (Palermo)

Najwięcej asyst: 11 - A. Konko (Genoa)

Największa śr. ocen: 7.41 - R. Palacio (Lazio)

Odnośnik do komentarza

Odcinek 5

 

Moje zdolności nie są cenione w piłkarskim świecie. Mimo składaniu ,,miliona" ofert, nikt nie raczył się skontaktować. Postanowiłem, że bez przynależności klubowej będę, aż do Mistrzostw Świata. Przez pół roku oglądam zmagania piłkarzy z Białorusi i widzę, że nie którzy mają talent. Transfery młodych zawodników do np. Monaco czy Lille to wielka sprawa. Eliminacje do turnieju w Republice Południowej Afryki zaczniemy meczem z odwiecznym rywalem, Rosją. Celem jest wygranie wszystkich meczy, ponieważ stać nas na taki rezultat.

 

Oto lista powołanych:

 

Kadra na mecz z Rosją:

 

Bramkarze: Yury Zhevkov (27; BR; Hearts; 20/0), Artem Gomelko (18; BR: Lokomotiv Moskwa; --/--)

 

Obrońcy: Artyom Chelyadinskiy (30; OP; Metalurg Zaporoże; 3/0), Dmitriy Lentsevich (25; OP; Dnipro; 11/0), Jan Tigorev (24; OŚ;' Homel; 9/0), Alyaxey Pankavets (27; OL; O.Lyon; 6/0), Yegor Filipenko (20; OŚ; AS Monaco; --/--), Andrey Ostrowsky (34; OŚ; Metalurg Donieck; 53/2), Yuriy Yurchenko (19; OŚ; Zwiezda-BGU; --/--), Mikhaił Sivakov (20; OŚ; Homel; --/--)

 

Pomocnicy: Denis Kovba (28; DP; Krylia Sowietow; 41/3), Alexandr Kulchiy (34; DP; Tom; 67/5), Sergey Kislyak (21; PL; Dynamo Mińsk; 3/0), Mikhaił Afanasiev (21; PLŚ; Homel; 3/2), Aliaksandr Hleb (27; PP; Arsenal; 32/5), Igor Stasevich (22; PPL; BATE; 4/0), Dmitriy Rekish (19; PŚ; Dynami Mińsk, --/--)

 

Napastnicy: Vyacheslav Hleb (25; N; MTZ-Ripo; 21/5), Sergey Kisliy (20; N; MTZ-Ripo; 2/0), Artem Kontsevoy (25; N; MTZ-Ripo; 9/0), Leonid Kovel (22; N; Karpaty; 5/2), Roman Vasilyuk (29; N; Homel; 24/9)

 

Wiele kontuzji popsuło mi koncepcję składu, więc musiałem ratować się ,,starymi dziadkami". Z racji kontuzji/zawieszeń nie zagrają: Sergey Omeljanchuk, Vitaly Kutuzov i Aleksandr Sulima.

 

***

 

Do Mińska przyjechał znany całemu światu, Guus Hiddink. Zabrał najlepszych zawodników, m.in Igora Akinfeeva czy Alexandra Kerzakova. Zwykłym 4-4-2 Hiddink nas niezaskoczy, a więc musimy zbudować coś nowego, by wygrać. No i miałem rację. Holender zmienił taktykę, na coś bardziej ofensywnego. Granie z trzema napastnikami to duża sztuka, ale dodać jeszcze do tego dwóch ofensywnych pomocników to już przesada. W 10 minucie wynik mógł otworzyć Mikhaił Afanasiev, ale jego strzał skutzecznie blokował Akinfeev. Chwilę później były pierwsze dwa kornery dla Rosjan, ale wszystko kończyło się w rękach Zhevnov'a. Groźnie atakowaliśmy, ale wszystko dziś nie mogło trafić do siatki. Jednak w doliczonym czasie gry Afanasiev zagrał do Leonida Kovela, a ten wbiegł w pole karne i strzałem w długi róg pokonał bramkarza Rosji. Ani Alexey Berezutskiy, ani Sergey Ignashevich nie mogli zatrzymać snajpera Karpat Lwów. Od 52 minuty Rosja grała w dziesiątkę, ponieważ Berezutskiy otrzymał czerwoną kartkę. Mimo osłabienia, to Rosjanie rzucili się do natarcia. W 67 minucie bramkę strzelił S. Ignashevich, który trafił w słupek, a piłka po nierównej trawie wpadla do bramki. Zupełny przypadek, ale mamy remis. Jednak na dziesięć minut przed końcem, Vyacheslav Hleb pięknym strzałem z dystansu pokonał Akinfeeva i ponownie objeliśmy prowadzenie. Działa dopełnił natomiast Kovel i wygraliśmy 3:1. Białoruś nikogo się nie boi, Białoruś wraca do wielkiego futbolu. natomiast przykre informacje leciały z Chorwacji. Tamtejsza reprezentacja ograła Polaków 3:2 (Żurawski, Smolarek).

 

10.9.2008, Mińsk, widzów - 39726

Eliminacje do Mistrzostw Świata (1/10) 
Białoruś - Rosja 3:1 (1:0) 

45' Kovel 1:0 
53' Berezutskiy A. (cz.k)
67' Ignashevich 1:1
79' Hleb 2:1
86' Kovel 3:1

Białoruś: Y. Zhevkov - J. Tigorev, Y. Filipenko, D. Lentsevich YC, A. Pankavets - D. Kovba, A. Kulchiy (67' Ostrowskiy) - A. Hleb, A. Kontsevoy (77' V. Hleb), M. Afanasiev (83' Kislyak) - L. Kovel 

MoM: Igor Akinfeev [8, Rosja]

 

Garść statystyk meczu z Rosją:

 

Strzały: 24 - 11

Celne: 16 - 6

Niecelne: 8 - 5

Posiadanie piłki: 56% - 44%

Żółte kartki: 1 - 2

Czerwone kartki: 0 - 1

 

***

 

Dosyć dziwnie prezentuje się Ranking Światowy. Spadliśmy o 21 pozycje, na 61 miejsce. Ale czemu? Tego nikt nam nie powiedział, z takimi wynikami powinniśmy być w granicach drugiej dziesiątki. Jednak naszym celem nie jest dobre miejsce w rankingu, tylko awans do Mistrzostw Świata.

 

***

 

Oto lista powołanych:

 

Na mecz z Irlandią Północną i Słowacją.

 

Bramkarze: Yury Zhevkov (27; BR; Hearts; 20/0), Sergey Vermenko (25; BR; Naftan; --/--)

 

Obrońcy: Artyom Chelyadinskiy (30; OP; Metalurg Zaporoże; 3/0), Dmitriy Lentsevich (25; OP; Dnipro; 11/0), Jan Tigorev (24; OŚ;' Homel; 9/0), Alyaxey Pankavets (27; OL; O.Lyon; 6/0), Yegor Filipenko (20; OŚ; AS Monaco; --/--), Andrey Ostrowsky (34; OŚ; Metalurg Donieck; 53/2), Sergey Omeljanchuk (28; OŚ; Rostów; 45/1), Mikhaił Sivakov (20; OŚ; Homel; --/--)

 

Pomocnicy: Denis Kovba (28; DP; Krylia Sowietow; 41/3), Alexandr Kulchiy (34; DP; Tom; 67/5), Sergey Kislyak (21; PL; Dynamo Mińsk; 3/0), Mikhaił Afanasiev (21; PLŚ; Homel; 3/2), Aliaksandr Hleb (27; PP; Arsenal; 32/5), Igor Stasevich (22; PPL; BATE; 4/0), Dmitriy Rekish (19; PŚ; Dynami Mińsk, --/--)

 

Napastnicy: Vyacheslav Hleb (25; N; MTZ-Ripo; 21/5), Sergey Kisliy (20; N; MTZ-Ripo; 2/0), Artem Kontsevoy (25; N; MTZ-Ripo; 9/0), Leonid Kovel (22; N; Karpaty; 5/2), Roman Vasilyuk (29; N; Homel; 24/9), Vitaliy Kutuzov (28; N; Parma; 13/4)

 

***

 

 

Co słychać w Polsce?

 

Ano, Leo zaskakuje. Błażej Augustyn będzie miał szansę zadebiutować w polskiej kadrze. W kadrze jest trzech zawodników, którzy grają w Orange Ekstraklasie. Jednak jeden z nich, Łukasz Garguła na dniach ma podpisać umowę z angielskim Sunderlandem. Zobaczymy co będzie dalej, ale porażka z Chorwacją nie wróży niczego dobrego.

 

***

 

Dzień przed meczem z Irlandią Północną spotkałem się z bardzo dziwnym tygodnikiem, który sugerował, że faworytem jest ekipa gospodarzy. Hmm.. Jakieś jaja? Mam nadzieję, że nie. Na lewej flance szarżował gracz angielskiego Wigan George McCartney, ale wszystkie piłki grane były do Davida Healy'ego, który nie był dziś w dobrej formie. W 19 minucie Artem Konstevoy dobił strzał Leonida Kovela i było 1:0! Na stadionie w Belfaście nastała cisza. Jednak kwadrans później Damien Johnston wykorzystał błąd stoperów i wyrównał. W doliczonym czasie gry już jednak prowadziliśmy po golu Aliaksandra Hleba. Piękny strzał z dystanu i ponownie prowadzimy! Druga połowa była strasznie nudna, ale udało nam się podwyższyć prowadzenie. Roman Vasilyuk minął dwóch obrońców i strzałem w długi róg pokonał Roya Carolla. Tak więc ponownie wygrywamy! I to zwycięstwo pokazuje, że Białoruś będzie się liczyć w walce o awans.

 

11.10.2008, Belfast, widzów - 19928

Eliminacje do MŚ (2/10)
Irlandia Północna - Białoruś 1:3

19' A. Kontsevoy 0:1
34' D. Johnson 1:1
45' + 2' A. Hleb 1:2
86' R. Vasilyuk 1:3

Białoruś: Y. Zhevkov - J. Tigorev, Y. Filipenko, D. Lentsevich, A. Pankavets - D. Kovba YC (81' S. Omeljanchuk), A. Kulchiy YC - A. Hleb, A. Konstevoy (86' M. Afanasiev), V. Kutuzov - L. Kovel (74' R. Vasilyuk)

MoM: Artem Kontsevoy [8, Białoruś]

 

***

 

Trzeci mecz w eliminacjach zagramy ze Słowacją. Podopieczni Jana Kociana póki co świetnie się spisują i prezentują dobry poziom. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na Marka Hamsika, który może nas zatrzymać w defensywie. W 28 minucie padła pierwsza bramka. Vyacheslav Hleb podał do swojego brata Aliaksandra, a ten płaskim strzałem pokonał Lubosa Kamernara. Dziesięć minut później Hleb ponownie wpisał się na listę strzelców. Tym razem strzałem głową poprawił rezultat. Pierwsza połowa zakończyła się więc wynikiem 2:0 i kibice byli bardzo zadowoleni. Nasz "dżoker" Mikhaił Afanasiev w 67 minucie ustalił wynik spotkania na 3:0 i mogliśmy świętować. Trzeci mecz i trzecia wygrana, a więc czekamy na awans do Mistrzostw Świata. Jednak końcówka była nerwowa. Hamsik i Denis Kovba zostali wyrzuceni z boiska i każdy zespół kończył mając o jednego zawodnika mniej.

 

15.10.2008r, Mińsk, widzów - 38824

Eliminacje Mistrzostw Świata (3/10)
Białoruś - Słowacja 3:0 

28' A. Hleb 1:0
39' A. Hleb 2:0
67' M. Afanasiev 3:0
89' M. Hamsik [S] (cz.k)
90' D. Kovba [B] (cz.k)

Białoruś: Y. Zhevnov - J. Tigorev, Y. Filipenko, D. Lentsevich, A. Pankavets - D. Kovba, A. Kulchiy - A. Hleb (84' I. Stasevich), V. Hleb (77' A. Kontsevoy), V. Kutuzov - L. Kovel (61' M. Afanasiev)

MoM: Aliaksandr Hleb [8, Białoruś]

 

Po meczu ze Słowacją zmieniliśmy listopadowego sparing-partnera. Rosję zastąpiła Nigeria, natomiast drugim będzie reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Odnośnik do komentarza

Dr. Johnny - Właśnie powołałem Kornilenkę na sparingi, może coś pokaże.

Magic - Tytuł jest z błędem, ale ciii.. :D ,,Przygoda w Białorusi".

Diego - Dzięki ;) Jak burza to może nie, choć jesteśmy blisko. :P

 

 

***

 

Odcinek 6

 

Początek listopada był dla nas świetny! Awansowaliśmy na 20 miejsce w rankingu, a przed nami jest... Anglia, która spadła na 19 miejsce. Musiałem wysłać powołania na mecze z Nigerią i USA, ale chciałem dać szansę do pokazania się młodszym zawodnikom, którzy mogą zagrać już na Mistrzostwach Świata w RPA. W drużynie jest pięciu debiutanów, choć kilku było już powoływanych do kadry.

 

Lista 22 zawodników powołanych do kadry

 

[TOW] 15.11.2008 Białoruś - Nigeria 1:1 (1:0) [26' Sashcheka - 68' Utaka]

 

[TOW] 18.11.2008 Białoruś - USA 0:2 (0:2) [31' Dempsey, 45' Edu]

 

Spisaliśmy się różnie i dobrze, i źle. Mecz z Nigerią był świetny. Próbowałem kilka wariantów defensywnych i wszystko wyszło jak należy. Popełniliśmy jeden błąd w kryciu i kosztował on nas stratę bramki, ale i tak było nieźle. Na Mistrzostwach Świata powinno być już 'good'. Natomiast w pojedynku z USA zagraliśmy słabo. Żaden z moich zawodników, nie mógł wykorzystać swoich szans i ostatecznie przegraliśmy 2:0. Jednak białoruski związek jest zachwycony grą zespołu. Kolejny mecz rozegramy ze słabym San Marino i dopiero w lutym. Czyli mam cztery miesiące przerwy i, cztery miesiące by znaleźć coś do roboty.

 

Koniec roku 2008

Odnośnik do komentarza

Odcinek 7

 

W marcu mieliśmy rozegrać mecz z San Marino. Mały kraj, który znajduje się w środku Włoch zajmuje 196 miejsce w rankingu FIFA, natomiast mój zespół awansował już na 15 lokatę. Różnicę więc widać gołym okiem. W zespole jest tylko trzech debiutantów, ale nie których będę chciał sprawdzić na nowej pozycji.

 

Oto lista powołanych:

 

1. Yury Zhevkov (Hearts of Midlothian)

2. Pavel Chesnovskiy (Dniepr Mohylew)

 

3. Dmitriy Lentsevich (Dnipro Dniepropietrowsk)

4. Jan Tigorev (FC Homel)

5. Sergey Omeljanchuk (Rostów)

6. Artem Radzkov (FC Basel)

7. Alyaxey Pankavets (Olympique Lyon)

8. Ivan Bionchik (Lokomotiv Mińsk)

9. Yeogr Filipenko (AS Monaco)

10. Igor Maltsev (MTZ-Ripo)

 

11. Anton Bubnov (MTZ-Ripo)

12. Sergey Kislyak (Dynamo Mińsk)

13. Aliaksandr Hleb (Arsenal Londyn)

14. Timofey Kalachev (Rostów)

15. Mikhaił Afanasiev (Homel)

16. Dzianis Sashcheka (bez klubu)

17. Vitaly Kutuzov (AC Parma)

18. Dmitriy Rekish (Dynamo Mińsk)

 

19. Vyacheslav Hleb (MTZ-Ripo)

20. Sergey Kisliy (MTZ-Ripo)

21. Syargey Kornilenko (Dnipro Dniepropietrowsk)

22. Roman Vasilyuk (Homel)

 

***

 

Z San Marino musieliśmy wygrać. Miasto-państwo jest zbieraniną zawodników/amatorów, a trenerem jest.. sprzedawca frytek z pobliskiego baru. No cóż.. Czy mam inne wyjście niż wygranie tego meczu? W 12 minucie objeliśmy prowadzenie! Sergey Kislyak pokonał goalkeppera gospodarzy i prowadziliśmy 1:0. Ku mojemu zaskoczeniu tylko na to było nas stać w pierwszej połowie. Druga połowa to popis zawodnika Dinama Mińsk. W ciągu pięciu minut Kisylak strzelił dwie bramki i skompletował hat-tricka. Było coraz lepiej i nieukrywam, że awans mamy blisko. Na pięć minut przed końcem świetnym uderzeniem z dystansu popisał się Dzianis Sashcheka, który... nie ma klubu?! Nie możliwe. W doliczonym czasie gry, wynik meczu ustalił Syargay Kornilenko, który powraca do kadry. Powoli zaczynamy selekcję zawodników na Mistrzostwa Świata. Już uświadomiłem ,,starym wyjadaczą", że nie mogą liczyć na powołanie. Zespół będzie zbudowany z młodych zawodników.

 

21.3.2009, Serravalle, widzów - 3975

Eliminacje do Mistrzostw Świata (4/10)
San Marino - Białoruś 0:5 (0:1) 

12' S. Kislyak 0:1
54' S. Kislyak 0:2
59' S. Kislyak 0:3
85' D. Sashcheka 0:4
90' + 2' S. Kornilenko 0:5

Białoruś: Y. Zhevkov - S. Omeljanchuk, Y. Filipenko, D. Lentsevich, A. Pankavets - A. Radzkov (71' D. Sashcheka), S. Kislyak - A. Hleb (71' V. Hleb), T. Kalachev (78' A. Bubnov), V. Kutuzov - S. Kornilenko

MoM: Sergey Kislyak [9, Białoruś]

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...