Skocz do zawartości

[FM 2008] Problemy taktyczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Mam pewien taktyczny problem, mianowicie moi środkowi pomocnicy robią często, jeden i ten sam, głupi błąd. Zamiast zagrywać piłkę do innego zawodnika. Stają w miejscu i "kręcą się z nią na boki" aż podejdzie zawodnik przeciwnej drużyny, odbierze piłkę, poda ją dalej i w ten sposób tracę bramkę.

 

Gram taktyką standardowe 4-4-2. Piłka jest rozgrywana obydwoma skrzydłami. Środkowi pomocnicy mają ustawienia defensywne. Środkowi pomocnicy mają takie ustawienia:

 

http://img172.imageshack.us/img172/781/instrukcjetq5.th.jpg

 

Nie mogę sobie poradzić z tym problemem od dłuższego czasu. Zmniejszyłem środkowym pomocnikom ilość rajdów z piłką i teraz robią nieco mniej tych błędów. Jednakże występują one nadal dosyć często, przez co tracę trochę niepotrzebnych bramek.

 

http://www.speedyshare.com/134913526.html - tu jest link do jednego z meczy, w których w ten sposób straciłem bramkę (drugą).

 

PROSZĘ O POMOC!

Odnośnik do komentarza

Niestety jest to bug, wygląda tak jakby nasz pomocnik spuścił głowe w dół i patrzytł na piłke a nie gdzie mógłby ją podać :/

Spróbuj szybkiego rozgrywania piłki wyłącz pomocnikowi rajdy z piłką, przetrzymywanie piłki, być może jest to też spowodowane zbyt dużymi odległościami "mentalnymi" między zawodnikami. Kolejnym wytłumaczeniem może być słaba koncentracja zawodnika. W 1 sezonie Koeln też miewałem takie przypadki i to w dużej ilości spotkań, jednak później wraz z coraz lepszymi piłkarzami ten błąd praktycznie w ogóle zniknął. Zdarza się w meczach z naprawde silnymi przeciwnikami i wygląda tak jakby mój zawodnik panikował.

Odnośnik do komentarza

Kilka osób z tematu 'taktycznego' próbowało temu zaradzić, poprzez odpowiednie polecenia indywidualne.

Myślę, że warte sprawdzenia.

 

Mniemam, iż to jednak bug i jego konsekwencje można co najwyżej zniwelować, ale całkowite wyeliminowanie jest niestety niemożliwe.

Odnośnik do komentarza

spróbuj mu zmniejszyć dowolność w podejmowaniu decyzji (kreatywność) na 0 i wyłączyć przetrzymywanie piłki - powinien się wtedy uspokoić :P

 

u mnie też tak jest często, ale robi to rozgrywający - większy z niego pożytek, niż liczba tych strat, więc olewam :)

Odnośnik do komentarza

Przecież nie dał mu przetrzymywanie piłki :>

Jeśli taki DP ma kreatywność na poziomie 15 to dlaczego nie dać mu większej swobody. Wiecie jak ładnie wtedy rozgrywa piłkę (prawie krótkie podania). Odgrywa do najbliżej ustawionego kolegi a i przy lepszej błyskotliwości morze nawet zagrać nie konwencjonalne podanie na skrzydło. U mnie Scherfchen jakiś wirtuoz nie jest ale potrafi to zrobić (podania- 13).

Rajdy z piłką na mieszane. Przy ustawieniu defensywnym nie będzie się zbytnio zapędzał, a mając oddalonych od siebie kolegów z drużyny zacznie się obracać.

Niemniej jednak tego nie da się wyeliminować. Od czasu do czasu nawet w tych lepszych klubach zauważałem to dziwne zjawisko.

 

Zauważałem że przy wąskiej grze lepiej to wygląda, gdy ma bliższą odległość do podania.

Grając szeroko wyglądało to tak jak by nie widział kolegi z zespołu :)

Na to nie cierpią tylko DP, ale też boczni obrońcy, biegną ładnie wzdłuż linii, nagle widzą nadbiegającego rywala zatrzymuje się, robie kółeczko, czasem mu to wyjdzie i odegra a czasem ostre wejście i piłka odebrana lub ląduje za linią obrony do napastnika. To jest tak jak ta masa sytuacji sam na sam nie wykorzystana.

Odnośnik do komentarza
Niemniej jednak tego nie da się wyeliminować. Od czasu do czasu nawet w tych lepszych klubach zauważałem to dziwne zjawisko.

 

To dziwne, bo ja nie przypominam sobie czegoś takiego, ani w mocnym klubie, ani w słabym. Czasem DM przetrzyma za długo piłkę (bardzo sporadycznie), ale nigdy nie biegał jak kot za własnym ogonem.

Dla DM mam takie polecenia indywidualne: http://img167.imageshack.us/my.php?image=d...qqqqqqqqag1.jpg

Odnośnik do komentarza

No cóż...

Najwidoczniej FM ma jeszcze wiele niespodzianek które przed tobą... :)

U mnie DP też rzadko kiedy obraca się z piłką gdy ma rajdy na często. Jak ma miejsce to biegnie z piłką a nie stoi i czeka aż rywal mu ją zabierze (przy ograniczonych rajdach).

 

Chciał bym poruszyć temat szerokości gry i sposobu rozgrywania.

Jaką dajecie szerokość na boiskach krótkich i wąskich a jaką na długich i szerokich :> (gra szeroka czy wąska)

Prosiłbym o uzasadnienie...

 

Gra szeroka i wąska ma swoje wady i zalety.

Przy szerokiej grze lepiej o ataki skrzydłami, gorzej z prostopadłymi piłkami między naszych obrońców.

Przy wąskiej grze lepiej o ataki środkiem, przewaga liczebna, gorzej z atakami skrzydłami rywala.

Jak to nie więcej wyrównać?

Odnośnik do komentarza
Witam serdecznie!

 

Mam pewien taktyczny problem, mianowicie moi środkowi pomocnicy robią często, jeden i ten sam, głupi błąd. Zamiast zagrywać piłkę do innego zawodnika. Stają w miejscu i "kręcą się z nią na boki" aż podejdzie zawodnik przeciwnej drużyny, odbierze piłkę, poda ją dalej i w ten sposób tracę bramkę.

 

Gram taktyką standardowe 4-4-2. Piłka jest rozgrywana obydwoma skrzydłami. Środkowi pomocnicy mają ustawienia defensywne. Środkowi pomocnicy mają takie ustawienia:

 

http://img172.imageshack.us/img172/781/instrukcjetq5.th.jpg

 

Nie mogę sobie poradzić z tym problemem od dłuższego czasu. Zmniejszyłem środkowym pomocnikom ilość rajdów z piłką i teraz robią nieco mniej tych błędów. Jednakże występują one nadal dosyć często, przez co tracę trochę niepotrzebnych bramek.

 

http://www.speedyshare.com/134913526.html - tu jest link do jednego z meczy, w których w ten sposób straciłem bramkę (drugą).

 

PROSZĘ O POMOC!

mhm..obejrzłem ten Twój mecz i myślę że to nie jest problem poleceń dla tego pomocnika (bo chodzi Ci o straty Szewczyka w tym meczu jak mniemam). Pokaże to na dwóch screenach które zrobiłem w trakcie meczu. Oglądałem mecz tylko do 30 minuty ale więcej już nie trzeba było. Przy twoich ustawieniach grasz ofensywnie bocznym obrońcami i skrzydłowymi i ten pomocnik nie ma do kogo podać jeśli ten obok niego tez zasuwa do przodu. Musisz się zdecydować którędy akcję chcesz prowadzić. Jak po skrzydłach to po co osłabiasz środek? No, nieważne.

Screen 1- http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/56e4635cc2a14c47.html. Widać na nim że jak pomocnicy przeciwnika podchodzą pod niego to nie ma komu oddać piłkę (obrońcy są kryci a cała reszta już jest z przodu, jeszcze jakbyś miał na tej pozycji dryblera to by było to jasne ale tak to on nie ma do kogo zagrać). W tej sytuacji jeszcze podał do pomocnika obok (do 14) między tymi dwoma co już do niego podchodzili.

Screen 2 - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fcf0e313ee9c76e8.html. Tutaj już zupełnie nie miał do kogo i strata piłki

jest oczywista. By temu zaradzić musiałbyś ustawić bocznym obrońcom rajdy na mieszane by w razie czego do boku podać i jakby coś może jakąś akcje dwójkową rozegrać. Tyle od mnie :)

Odnośnik do komentarza
mhm..obejrzłem ten Twój mecz i myślę że to nie jest problem poleceń dla tego pomocnika (bo chodzi Ci o straty Szewczyka w tym meczu jak mniemam). Pokaże to na dwóch screenach które zrobiłem w trakcie meczu. Oglądałem mecz tylko do 30 minuty ale więcej już nie trzeba było. Przy twoich ustawieniach grasz ofensywnie bocznym obrońcami i skrzydłowymi i ten pomocnik nie ma do kogo podać jeśli ten obok niego tez zasuwa do przodu. Musisz się zdecydować którędy akcję chcesz prowadzić. Jak po skrzydłach to po co osłabiasz środek? No, nieważne.

Screen 1- http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/56e4635cc2a14c47.html. Widać na nim że jak pomocnicy przeciwnika podchodzą pod niego to nie ma komu oddać piłkę (obrońcy są kryci a cała reszta już jest z przodu, jeszcze jakbyś miał na tej pozycji dryblera to by było to jasne ale tak to on nie ma do kogo zagrać). W tej sytuacji jeszcze podał do pomocnika obok (do 14) między tymi dwoma co już do niego podchodzili.

Screen 2 - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fcf0e313ee9c76e8.html. Tutaj już zupełnie nie miał do kogo i strata piłki

jest oczywista. By temu zaradzić musiałbyś ustawić bocznym obrońcom rajdy na mieszane by w razie czego do boku podać i jakby coś może jakąś akcje dwójkową rozegrać. Tyle od mnie :)

 

Kupiłem nieco lepszych pomocników i rzadziej zdarza im się to, jednakże spróbuję najpierw zawęzić pole gry. Wydaje mi się, że masz rację z tą niemożnością odegrania do nikogo innego.

Mam też pytanie. Jakie krycie ustawiacie środkowym i bocznym obrońcom? Zauważyłem, że przy ścisłym kryciu stoperzy szybciej "gubią" przeciwnika przy wrzutce, tudzież szybkim rozgrywaniu z klepki. Jednakże przy dynamicznej akcji "solowej" jednego zawodnika przy "nieścisłym" kryciu obrońca ma problemy z odbiorem. Co tutaj można zaradzić?

Odnośnik do komentarza
mhm..obejrzłem ten Twój mecz i myślę że to nie jest problem poleceń dla tego pomocnika (bo chodzi Ci o straty Szewczyka w tym meczu jak mniemam). Pokaże to na dwóch screenach które zrobiłem w trakcie meczu. Oglądałem mecz tylko do 30 minuty ale więcej już nie trzeba było. Przy twoich ustawieniach grasz ofensywnie bocznym obrońcami i skrzydłowymi i ten pomocnik nie ma do kogo podać jeśli ten obok niego tez zasuwa do przodu. Musisz się zdecydować którędy akcję chcesz prowadzić. Jak po skrzydłach to po co osłabiasz środek? No, nieważne.

Screen 1- http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/56e4635cc2a14c47.html. Widać na nim że jak pomocnicy przeciwnika podchodzą pod niego to nie ma komu oddać piłkę (obrońcy są kryci a cała reszta już jest z przodu, jeszcze jakbyś miał na tej pozycji dryblera to by było to jasne ale tak to on nie ma do kogo zagrać). W tej sytuacji jeszcze podał do pomocnika obok (do 14) między tymi dwoma co już do niego podchodzili.

Screen 2 - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fcf0e313ee9c76e8.html. Tutaj już zupełnie nie miał do kogo i strata piłki

jest oczywista. By temu zaradzić musiałbyś ustawić bocznym obrońcom rajdy na mieszane by w razie czego do boku podać i jakby coś może jakąś akcje dwójkową rozegrać. Tyle od mnie :)

 

Kupiłem nieco lepszych pomocników i rzadziej zdarza im się to, jednakże spróbuję najpierw zawęzić pole gry. Wydaje mi się, że masz rację z tą niemożnością odegrania do nikogo innego.

Mam też pytanie. Jakie krycie ustawiacie środkowym i bocznym obrońcom? Zauważyłem, że przy ścisłym kryciu stoperzy szybciej "gubią" przeciwnika przy wrzutce, tudzież szybkim rozgrywaniu z klepki. Jednakże przy dynamicznej akcji "solowej" jednego zawodnika przy "nieścisłym" kryciu obrońca ma problemy z odbiorem. Co tutaj można zaradzić?

Ścisłe krycie daje tylko bocznym obrońcom. Środkowi kryją normalnie strefa z pressingiem tylko na swojej połowie. Za bieganie do przeciwnika odpowiadają pomocnicy, przy czym środkowy pomocnik który schodzi na pozycje defensywnego pomocnika pressing tylko na swoje połowie za to inni pomocnicy pressing na całym boisku. I na razie zdaje to egzamin. Oczywiście każdej akcji nie zatrzymasz.

Odnośnik do komentarza

Nadal mam problem z tym "kręceniem się" środkowych pomocników. Doprowadza mnie to do szału. Próbowałem już wielu rzeczy i nic... Żaden z przeciwników nie ma takiego problemu. Gdy mój pomocnik dostaje piłkę po prostu MUSI zacząć się kręcić, jakby bez tego nie mógł żyć. Nagle podbiega przeciwnik i zabiera piłkę. Inne zespoły, nawet te najsłabsze, nie mają takich problemów. Ich środkowi pomocnicy ładnie rozgrywają szybkie piłki. U mnie natomiast jest inaczej. Pomóżcie mi, bo przez to dalsza gra w FM traci dla mnie sens...

Odnośnik do komentarza
Witam. To mój premierowy post. ;)

Jeśli chodzi o twój problem to zobacz czy nie masz ustawione przetrzymywanie piłki u swoich pomocników. Może mieć na to wpływ również tempo (zbyt powolne) i spróbuj dać bardziej bezpośrednie podania.

 

Pierwszy poruszony problem to właśnie ten problem, dałem tam screena z ustawieniami taktycznymi. Jak widać mam odznaczone =]

Odnośnik do komentarza
Cóż, w takim razie jest to bug. Grasz na patchu?

 

gram na patchu, uprzedzę kolejne pytanie, mam oryginalną wersję gry (jak całą trylogię FM =] )

 

Kit070 pomógł mi nieco, ale mimo wszystko to zachowanie wydaje się nienaturalne. Wyeliminowałem je w znacznej części, ale nigdy nie spotkałem się z takim zachowaniem w futbolu, także uważam iż jest to do poprawki zaraz po "ładowaniu prosto w bramkarza przez napastników" oraz "ślepości obrońców"

Odnośnik do komentarza

Ja też tak mam, że kręcą się z piłką, ale gdy rywale próbują to wykorzystać, to jest faul. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że moi zawodnicy mają wysokie współczynniki Siły, więc nie dają sobie łatwo zabrać piłki. Sprawdź, na jakim poziomie atletycznym są Twoi gracze, romsonie.

Odnośnik do komentarza

Szczerze mówiąc, jedyne co mi przychodzi na myśl to zbyt daleko przesunięty suwak swobody taktycznej... U mnie NIGDY [oglądam najważniejsze highlights'y meczu] zawodnik się nie kręcił, zdarzyło się to przeciwnej drużynie, ale nigdy mojej, nawet gdy grałem słabiakami z najniższych lig i dostępni zawodnicy byli, pardon my french, do dupy.

 

Więc moim zdaniem to ta swoboda taktyczna, ogranicz ją do minimum... jeśli to nie zadziała, to chyba jednak jest bug.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...