Skocz do zawartości

Kącik egzaminacyjny


adamus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

To jeszcze raz ja. Czas deklaracji odnośnie matury powoli się zbliża, a ja mam problem z wybraniem odpowiedniego tematu na egzamin ustny z polskiego. Nie ukrywam, że nie przepadam za tym przedmiotem, a tego typu prace są dla mnie dużym wyzwaniem. Nie chcę postępować zbyt pochopnie, by się nie wkopać czasami w jakieś trudne zagadnienie. Na dzień dziejszy wybrałem sobie kilka tematów:

 

Rola i znaczenie literatury faktu w XXw. Opracowując zagadnienie, odwołaj się do reportaży Hanny Krall czy Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Omów środki językowe charakterystyczne dla wypowiedzi komentatorów sportowych. Zanalizuj zgromadzony materiał źródłowy.

 

Rodzina wobec doświadczeń i wyzwań losu. Rozwiń temat, odwołując się do wybranych tekstów literackich.

 

Topos "theatrum mundi". Przedstaw jego fukcjonowanie w wybranych tekstach literackich różnych epok.

 

Funkcje stylizacji biblijnej w literaturze polskiej. Rozważ temat na wybranych przykładach.

 

Co o nich myślicie? :)

Odnośnik do komentarza
Pierwszy to mój taki mały faworyt. Książki Kapuścińskiego, jak mało które, przypadły mi do gustu.

 

Mam dylemat kurde :/ Nie chcę iść na łatwiznę, ale obawiam się, że wybierając pierwszy temat będę musiał poświęcić trochę więcej uwagi i cennego czasu...

Nie bój się iść na łatwiznę, bo ten egzamin jest kompletnie nieistotny z punktu widzenia przydatności przy rekrutacji na wyższe uczelnie, a zdaje go każdy, więc nie ma sensu tracić zbyt wiele czasu na niego ;) Drugi temat odradzam, bo jest czasochłonny, trzy ostatnie nudne i oklepane. Pierwszy jest najciekawszy z podanych.

Odnośnik do komentarza

Ja właśnie poszedłem na łatwiznę, mój temat to Motyw młodości w literaturze romantycznej. Odwołując się do wybranych utworów omów ideały życiowe bohaterów literackich. Tak się składa, że praktycznie identyczny temat 2 lata temu miał mój brat, więc większą część pracy będę miał gotową ;)

 

A na pisemnej polski i angielski na poziomie podstawowym oraz rozszerzona matematyka.

Odnośnik do komentarza
Nie chcę iść na łatwiznę, ale obawiam się, że wybierając pierwszy temat będę musiał poświęcić trochę więcej uwagi i cennego czasu...

 

Najważniejsze żeby Tobie praca nad prezentacja sprawiała dużo frajdy, żebyś czul się dobrze w temacie, i mógł pokazać się z dobrej strony.

 

@Mario: Ciekawe co zrobisz jak okaże się, że 2 osoby przed Tobą mają ten sam temat, i te same przykłady? :]

Odnośnik do komentarza
A co mnie obchodzą ludzie z innych klas? :]

 

To, że jak komisja usłyszy znów te same przykłady, to będzie Ciebie trzepać i pytać. Z motywów zawsze dają dużo pytań. U mnie. Trzepali po 20 pytań każdego kto miał motywy, i ze znajomości lektur, i dlaczego to tamto. I praca dla kogoś słuchającego przez kilka godzin wypociń maturzystów nie będzie ciekawa, i nie licz na dużo punktów.

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj dano nam do wypełnienia wstępną deklarację dotyczącą wyboru przedmiotów na maturę. I w związku z tym mam dwa pytania:

1. Wszyscy mówią, żeby język angielski ustny zdawać na poziomie podstawowym bo rozszerzenie liczy się podobno tylko na jakichś studiach filologicznych.

2. Gdzie znajdę najnowszą listę tematów na maturę 2010? Na stronie CKE nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza

Ad 1.

I co to za pytanie ? :P Jak składałem papiery na UMCS to mi się ustny angielski liczył, ale jest strasznie namieszane. Składałem na Ekonomię oraz na Finanse i Rachunkowość, na te kierunki się język liczył. Problem w tym, że trzeba zdawać oba na jednym poziomie, żeby policzyli. Wiem, że głupie, sam się na tym przejechałem, bo zdałem ang pisemny rozsz (który mi policzyli) oraz ang ustny podst, którego już nie raczyli dodawać, musiałby być na poziomie rozsz, żeby mi go zaliczyli. Pani, co mi odpisywała na maile kierowała mnie do gościa z wydziału Ekonomicznego, jeśli mam jakieś pretensje, ale zrezygnowałem, bo wolałem pójść na politechnikę, poza tym jakoś nie zauważyłem kierunków, które wymagają matury ustnej, może poza filologią właśnie, ja dostałem taką książeczkę w Lublinie na targach, poza tym na stronie danej uczelni powinno pisać co jest potrzebne na dany kierunek.

Ad 2.

Ja miałem w szkole wywieszone i na stronie internetowej swojej szkoły, bo nie jestem pewien, ale lista tematów chyba nie jest w całej Polsce taka sama ? :-k zależy to od CKE.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...