Skocz do zawartości

Wiedźmin


P0nury

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś odbyła się oficjalna premiera Wiedźmina. Kto jednak zamówił sobie w pre-orderze na gram.pl, miał go wcześniej. Grał ktoś już poważniej? Dziś zaopatrzyłem się przed 23 w Tesco w Wiedźmina, pograłem chwilkę i mam mocno mieszane uczucia. Spodziewałem się... hm.... czegoś więcej na samym wstępie. Odważnie ustawiłem detale prawie na maxa i 800x600, gra chodziła nawet płynnie, ale ścinały... cutscenki O_o. Jest to dla mnie o tyle ciekawe, że Oblivion na full detalach i 800x600 chodził płynnie i wyglądał jak dla mnie świetnie, a Łiczer na razie taki... hmmmm... średni. Może to dlatego, że jestem dopiero w Kaer Morhen.

 

Na plus jest bogate wydanie podstawowe (za cenę 80 zł naprawdę warto. Zwłaszcza, jak ktoś Wiedźmina uwielbia.) i całkiem sympatyczny, aczkolwiek prosty system walki. Zobaczymy, jak to się rozwinie wraz z grą.

 

Ktoś może się podzielić wrażeniami z dalszych etapów gry?

Odnośnik do komentarza

wymagania minimalne: P4 2,4ghz lub AMD Athlon 64+ 2800, 1gb ramu dla xp, 1536 mb dla Visty, grafika z 128mb ramu i obsługą dx9 vertex/pixel shader 2.0 (geforce 6600 i wyżej)

rekomendowane: core2duo 2.13ghz, 2gb ramu, grafika od gf7900 gtx wzwyż.

 

mój komp: core2duo 2ghz, 2gb ramu 800mhz GeiL, geforce 7300 GT. Albo 800x600 i prawie najwyższe detale, albo 1024 i wszystko na średnio i chodzi płynnie (tylko w 1 momencie miałem zwiechę, o dziwo...). Anyway, raczej da się grać.

 

AFAIK Dudek ma semprona 2500+, 512 albo 1gb ramu i radka 9550 i chodzi na najniższych detalach i 1024, ale tu najlepiej, gdyby się sam Dud wypowiedział ;P

Odnośnik do komentarza
A jakie toto ma wymagania? I jak się mają do wymagań rzeczywistych?

 

Pudełkowe:

Minimum:

Pentium 4.2/AMD 64 +2800

RAM 1GB (dla XP)

Grafa 128 MB

 

Zalecane:

Intel Core 2 Duo 2.13/AMD X2 5600+

Pamięć 2GB

Grafa GF 7900 GTX/ATI X1950 Pro

 

Ja mam trochę lepszego kompa od zalecanych, gra śmiga na 1280x1024 może minimalnie przycinając (czy raczej spowalniając) na scenkach fabularnych.

 

Gram krótko, ledwo co opuściłem wiedźmińską twierdzę i wiele powiedzieć nie mogę. Wydaje się, że mnóstwo pracy włożono w dialogi. Są długie (czasem może nawet przegadane), ale napisane ciekawym językiem z tzw. zębem. Pozwalają poczuć świat gry. Fabuła wydaje się też świetna, aczkolwiek dopiero "narodziło" się mi zadanie główne (jak przypuszczam). Pojawiają się ścieżki wyboru (co podobno ma wielki wpływ na fabułę gry - ja na razie trafiłem na jedną, zaraz na początku gry i w sumie jestem ciekaw czy gdybym wybrał inna możliwość czy stałoby się co innego :-k) Grafika jest znakomita i bardzo klimatyczna - półcienie, ładne lokacje, smugi światła. Animacja płynna i "ludzka"

Muzyka ładna, odpowiednia do charakteru gry, głosy aktorów znakomicie dobrane i świetnie podłożone - jedyny zgrzyt, że twarze rozmówców są "nieruchome". Tzn. ruszają ustamni ale jakby mruczeli a ich oblicza nie zdradzają uczuć.

System walki może i prosty, ale jednak trzeba być skupionym, a nie klikać patrząc w sufit (główny mankament Gothica 3 choćby)

Gra jest ponadto dobrze zaplanowana - widać zawsze co potrzeba i po co, drzewko rozwoju postaci nie ma tajemnic, wszystkie rzeczy w ekwipunku opisane, bogaty dziennik zapisujący ważne informacje (jak i te mniej ważne).

Geralt wygląda na "faceta z jajami". Może chlać, bić się, podrywać laseczki :mrrr: Do tego zawsze ma w zanadrzu jakąś ciętą ripostę.

 

To są moje bardzo wstępne odczucia. Nie jestem też żadnym fachowcem od RPGów, ale wydaje się, że gra ma potencjał zasysający.

 

Dodam jeszcze, że intro jest arcydziełem pod względem techniczno-wizualnym.

Za wydanie gry - o czym już wspomniano - należą się oklaski. Gra, materiały z produkcji, ścieżka dźwiękowa, poradnik, instrukcja, mapa i opowiadanie Sapkowskiego. Wszytko w przepięknym etui. Aż dziw, że to wszystko kosztuje ledwo 80 złotych :-k

Odnośnik do komentarza

Ja gram praktycznie na najmniejszych detalach i nie narzekam (no może poza tym, że gra zbyt długo się przeładowuje pomiędzy lokacjami) ;)

 

Grę dostałem już w środę, więc obecnie jestem pod koniec 3 rozdziału. Dialogi są świetne, dokładnie takie jakich się spodziewałem po tej grze, sekwencje walki wyglądają genialnie, szczególnie przy okazji wykonywania ciosów ostatecznych.

 

Fabuła jest w pewnym stopniu 'zdjęta' z sagi ASa z tym, że zamiast postaci X występuje postać Y. Gra ma świetny klimat, który czuć prawie na każdym kroku. Jak nie poprzez chodzenie w zupełnych ciemnościach po kryptach to imprezy z tzw. przyjaciółmi z dawnych lat czy buszowanie po bagnach po zmroku. Czuć, że miasto żyje (momentami odczuwam to na własnej skórze gdy gra mi się tnie podczas przemierzania Wyzimy Handlowej).

 

Do gustu przypadło mi także korzystanie z eliksirów. O ile Jaskółka regeneruje nam tylko życie to przy okazji skorzystania z Kota czy Zamieci można zobaczyć dość efektowne animacje. Szkoda, że zamieć przydaje się, w zasadzie tylko przy okazji walki. Jakbym jeszcze wiedział jak przekuć miecz to byłbym już zupełnie zadowolony ;)

 

Co do słynnych wyborów w grze to faktycznie mają one wpływ na samą rozgrywkę. Tylko póki co nie wiem czy aż tak wielki jak zapowiadano, ale o tym przekonam się dopiero, gdy będę przechodził drugi raz i wybierał zupełnie inaczej.

 

Całkiem przyjemne są też minigierki jak gra w kościanego pokera czy też bójki w karczmach. Co do zachowania postaci podczas dialogów to faktycznie może to trochę irytować, ale biorąc pod uwagę genialność samych dialogów, można przymknąć na to oko.

 

Podoba mi się także, że dla osób, które kupiły grę i zarejestrowały ją, mają być później dostępne dodatkowe questy. Szkoda, że do tej pory nie przyszedł mi mail potwierdzający... No, ale może jeszcze dojdzie ;]

Odnośnik do komentarza

W Wiedźmina pogrywam sobie od wtorku (na gram.pl się postarali i pre-ordery były już we wtorek dostarczone, a na stronie pisało że będą dopiero wysyłane, + dla nich). Gra wciąga i to cholernie. Udało mi się już dotrzeć do Wyzimy i zobaczymy jak się fabuła potoczy bo postawiono przed graczem kolejny wybór. System walki mi się cholernie podoba bo rozwijając kolejne umiejętności walka wygląda coraz to bardziej efektowniej.

 

Co do oprawy to zgodzę się z tym co napisał me_who. Gra wygląda świetnie i za to brawa dla ekipy z CDP RED.

 

A dla tych marudzących że do FM wydają patche zaraz po premierze, to we wtorek na stronie Wiedźmina już było napisane że w piątek pojawi się patch.

Odnośnik do komentarza
tylko że reklama poza Starym Kontynentem jest tak mierna, że szkoda gadać. Wystarczy powiedzieć że w amerykańskim Amazonie gra jest sklasyfikowana jako FPS

 

To jest właśnie cały urok Atari, któremu marketing leży odłogiem...

 

Jak na tak przecietna grafike to brzmi to jak jakis niesmieszny zart.

 

Nie wiem czy przeciętna - gusta i guściki. Jest bardzo szczegółowa, wyraźna i mnóstwo obiektów się rusza. Chyba nie oczekiwałeś po tak dużej i złożonej grze czegoś pokroju powiedzmy Bioshocka? Tu mimo wszystko trzeba było użyć innych technik niż w Bio.

Ja do grafy nie mam zastrzeżeń. Uliczki Wyzimy są klimatyczne, kanały odpychające, noc jest ciemna, a deszcz wypływa z ekranu :) Jest klimat = jest dobrze. Wodotryski zbędne.

 

Co do wyborów - oj straszne to jest :> Tym bardziej, że właściwie nie ma dobrych. Są tylko mniej złe. I jeszcze Geralt budzi w nas to poczucie winy...

Tak jak myślałem - wybór już z samego początku gry, determinuje dalszą przygodę, a info o tym wyskakuje po 5 godzinach, że nie ma szans sprawdzić co by było gdyby :> Jestem ciekaw jaki będzie efekt moich postępków na Podgrodziu, bo zamieszanie tam było niezłe :>

Odnośnik do komentarza
Michu - pokonałeś Bestię? Na chwilę obecną utkwiłem ździebko na niej. Poziom trudności średni. Przed walką biorę Jaskółkę, brać też to cholerstwo na zwinność?

 

Nie wiem, ja ją zabiłem dość sprawnie :-k Ale mi pomagała Abigail :> Znaczy chyba pomagała, bo co chwila jakieś "świetliste kręgi" wokół nas tworzyła, że tak powiem. I skoro ze mną poszła do Bestii to chyba pomóc?

Odnośnik do komentarza
Michu - pokonałeś Bestię? Na chwilę obecną utkwiłem ździebko na niej. Poziom trudności średni. Przed walką biorę Jaskółkę, brać też to cholerstwo na zwinność?

 

Nie wiem, ja ją zabiłem dość sprawnie :-k Ale mi pomagała Abigail :> Znaczy chyba pomagała, bo co chwila jakieś "świetliste kręgi" wokół nas tworzyła, że tak powiem. I skoro ze mną poszła do Bestii to chyba pomóc?

 

No tak, tylko problem z Abigail jest taki, że jak mnie Bestia na moment paraliżuje (ból), to jej pomocnicy powalają na ziemie Abi.

Odnośnik do komentarza
No tak, tylko problem z Abigail jest taki, że jak mnie Bestia na moment paraliżuje (ból), to jej pomocnicy powalają na ziemie Abi.

 

No to nie wiem jak pomóc, ja zabiłem Bestię za pierwszym razem. Może przypadkowo, bo ją przyparłem do muru i nie miała gdzie uciec :-k

Może posmaruj miecz jakimiś olejami i użyj ostrzałki? Nie wiem :-k

Odnośnik do komentarza
ale w ogole jaki to typ rozgrywki ? Takie Third Person Perspective hmm Hack & Slash (cos jak Dungeon Siege) ? Czy raczej wiecej RPG ?

 

Coś jak Dungeon Siege, ale na razie trochę mniej rąbania, a więcej łażenia za questami.

 

Michu - problem w tym, że nie mam już jak kupić tego cholerstwa - mam last save'a jak już jestem w jaskini z Abi.

Odnośnik do komentarza
ale w ogole jaki to typ rozgrywki ? Takie Third Person Perspective hmm Hack & Slash (cos jak Dungeon Siege) ? Czy raczej wiecej RPG ?

 

 

Akurat kamerę można ustawić na TPP i a'la Diablo.

IMO więcej jest RPG, bo trzeba kombinować w dialogach i rozwiązywać "wielkie zagadki" - takie choćby kto jest za co winny na Podgrodziu i komu uwierzyć. Odpowiedź należy do nas, tak jak i losy Podgrodzia. Łatwo jest do siebie zrazić postacie nieumiejętna gadką.

H'nS to nie jest, bo rąbania jest stosunkowo mało - dla mnie w sam raz. Nie tak, że idziesz i przez 15 minut klikasz jak zombie żeby się przebić do skrzynki z toporem +5 HP ;) Tego nie ma. Są questy "zabijankowe" ale one akurat idealnie pasują do osoby wiedźmina, bo przecież jest on zawodowym pogromcą potworów, a nie zbawicielem świata. Więc jak ktoś chce może sobie dorabiać wykonywać "wyuczoną profesję", a ktoś może się skupić tylko na głównym wątku i z potworami spotykać się rzadziej.

Im dłużej gram tym ta gra wchłania mnie coraz bardziej. Kupiłem ten świat, kupiłem głównego bohatera, ludzie są prawdziwi, dialogi miejscami masakrują. CDP Red udało się tchnąć ducha Sapkowskiego w tą grę :)

Odnośnik do komentarza

Kupiłem... czekałem na nią od niepamiętnych czasów. Okazuje się, że przepłaciłem, bo wydałem na nią 89,90 zł. A wy? 80? Dobrze zrozumiałem? :)

 

Ściągam patch 1.1, ale grę na chwilę uruchomiłem

Sprzęt:

Athlon 64 - 3200

DDR - 1,5 Giga

GF 8800 GTS

 

Gra sama kazała ustawić full detale i rozdzielczość max monitorka (1280x1024). Filmik początkowy oraz pierwsza walka bez zacinania.

 

Więcej opowiem po wgraniu patcha, bo podobno kilka zmian nie będzie działało w już rozpoczętej kampanii :roll:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...