Skocz do zawartości

Inteligentny dom - automatyzacja domu


Reaper

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zacząłem się mocniej interesować tym tematem i jestem ciekaw, czy korzystacie z takich technologii u siebie.

 

Na święta dostałem Google Home (filmik) i na ten moment głównie korzystam z niego do słuchania muzyki, ustawiania budzika, ustawiania timera, włączania serialów na Netflix czy głupot na YouTube. Sprawdza mi też czasami wyniki meczów czy podpowiada kiedy jest kolejny mecz mojej drużyny.

 

Dodatkowo od dłuższego czasu korzystam z Chromecasta (filmik), który jest szczególnie użyteczny dla mnie, bo mam nie-smart TV, więc to jest jedyny sposób, żeby bezkablowo móc oglądać Netflixa, YT, czy jakiekolwiek filmy/zdecia/mecze wyświetlane na komputerze. No i daje dodatkowy ekran, jak się chce oglądać 2 mecze na raz z jednego kompa ;)

 

Dodatkowo te dwa urządzenia współpracują ze sobą, dzięki czemu mogę głosowo odpalić jakikolwiek serial z Netflixa bezpośrednio na TV - bez tego raczej nie da rady (chyba, że TV jest już wystarczająco smart, żeby powiązać się bezpośrednio z Google Home).

 

Teraz rozważam kupienie żarówek WeMo (filmik), ale poza czystą zajawką gadżeciarską, nie mam dla tego żadnego sensownego zastosowania, szczególnie jeśli chodzi o żarówki ;) Ewentualnie motion sensor może być fajne, ale na 48m2 to raczej ma mały sens :D Plusem WeMo jest cena, bo jest kilkukrotnie taniej niż przy żarówkach Philips Hue.

 

Z ciekawostek dodam jeszcze, że teściowie zrobili sobie bramę otwieraną na telefon - teściu ustawił switcha, który dostaje impuls, gdy zadzwoni na kartę SIM włożoną w niego jakikolwiek numer z listy wpisanej do bazy switcha. Więc niezależnie od tego gdzie jestem, mogę otworzyć bramę, ale oczywiście założenie jest takie, żeby nie trzeba było dla każdej osoby wjeżdżającej na posesję dorabiać osobnego pilota do bramy.

Odnośnik do komentarza

jeżeli interesują Cie gotowe rozwiązania to poczytaj o Fibaro (http://www.fibaro-lodz.pl/sklep/pl/16-zestawy), czujniki okien czy zalania są bardzo użyteczne, niestety cena trochę odstrasza. niektóre czujniki są w wersji tylko kablowej, co może być problemem przy już gotowym mieszkaniu

 

tak na dobrą sprawę wystarczy dowolny mikrokontroler, trochę zaparcia i na takim raspberry PI możesz postawić pewnie o wiele więcej.

 

patenty z kartą SIM są wygodne(wydzwanianie), do czasu, gdy ktoś jednak nie będzie chciał sobie zrobić jaj. z drugiej strony sporo urządzeń M2M komunikuje się nadal SMSami... wystarczy drobny psikus i urządzenia wariują. zdecydowanie bezpieczeniejsze są rozwiązania oparte o mikrokontroler i karta wtedy robi za transmisję danych, masz pełną autoryzację loginem, hasłem i voila(niestety jakiś mini serwer musi to obsłużyć - ew chmura - inną sprawą jest koszt usługi stałego adresu IP u dostawców).

 

co do sprzętów google to mam chromecast audio i jestem średnio zadowolony, przy wznowieniu pracy często się wiesza, jak już się pokaże, to niby muzyka leci, ale nic nie słychać, bardzo humorzaste rozwiązanie.

 

swoją drogą Google Home jest do nabycia w PL? korzystam z takiej aplikacji na smartfonach i w zasadzie to wyczerpuje moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza

Samo urządzenie wszędzie kosztuje tyle samo, czyli $135. Reszta już po znajomości ;)

 

Jest do Google Home alternatywa od Amazona, nazywa się Amazon Echo. Jest trochę droższa, ale ma taki plus, że można do niej dokupić "Doty" i one działają jako uzupełnienie do Echo, w takim sensie, że można je wstawić do innego pokoju i też będą reagować na komendy itp. Dodatkowo produkt już na rynku od ok. 2 lat, więc ma full więcej integracji z różnymi systemami, ale ja kupiłem Google Home pod kątem Chromecasta i ogólnie lubię Google i spodziewam się, że szybko nadrobi zaległości.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

Moje pytanie tu pewnie średnio pasuje, ale...

Przy budowie domu, który będzie na wiosce bym chciał się jakoś zabezpieczyć przed jakimiś przepięciami oraz nagłymi wyłączeniami prądu. I tu moje pytanie- czy są jakieś takie urządzenia (coś kiedyś mi się obiło o oczy), które można by było zamontować przy skrzynce czy gdzieś tam i ono by np. ostrzegało, że prundu ni ma. Wydaje mi się, iż o czymś takim czytałem. W zależności od ceny były różne możliwości. Powiedzmy, że taki tańszy ostrzegał, że nie ma prądu i mam np. 5 minut a odłączenie urządzeń. Droży dawał więcej czasu.

Coś ktoś?

Odnośnik do komentarza

Zależy po co Ci ten prąd ;) Jak masz małe dziecko i chodzi o podgrzewanie żarła to jak nie masz gazu to wtedy tak albo jakąś butelkę z gazem turystyczną mieć. A do kompów to wystarczą UPS-y na +/- 30 minut takie w miarę w budżecie.

Odnośnik do komentarza

Najbliżej prawdy był Adrian :)

Chodziło mi bardziej właśnie o urządzenie, które ostrzeże, że nie ma prądu. Wtedy będę mógł sobie spokojnie odłączyć kompa, rołter czy czy coś tam, żeby nie było zaskoczki albo uszkodzenia sprzętu.

 

Właśnie o czas chodzenia po odcięciu do jakiś max 30 min wystarczy, może nawet być ze 20. Więcej nie trzeba. jmk- piszesz: "taki w miarę w budżecie". Jaką cenę masz konkretnie na myśli?

Nie miałem czasu spojrzeć np. na allegro. Widziałem tylko, że rozstrzał cenowy jest baaardzo duży. Od powiedzmy 200 zł do 18 koła :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...