Skocz do zawartości

Football Manager Classic


ukipuki

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Z chęcią podzielę się swoimi wrażeniami z trybu Classic. Rozegrałem już kilkanaście sezonów (Legią, Lechem i Chelsea). Gra się jak dla mnie całkiem przyjemnie. Natomiast od razu zaznaczam, że wycięto sporo opcji z normalnego trybu (każdy musi sam odpowiedzieć na to, czy są to dla niego ważne opcje) - nie ma rozmów motywacyjnych, nie ma indywidualnych rozmów z zawodnikami (czasami by się przydały, chociaż są schematyczne w normalnym trybie), nie ma możliwości zaproponowania klubów filialnych i patronackich. Trening wybieramy w jednym miejscu z kilku opcji (ofensywa, taktyka, defensywa, zgranie itd.), taktykę ustalamy chyba tak samo jak w normalnym trybie (aczkolwiek nie wszystkie gotowe taktyki z normalnego trybu działają w trybie Classic, tzn. nie wszystkie da się wczytać). Co zauważyłem po kilku lub kilkunastu sezonach to baardzo ciężko w Polsce o jakiekolwiek "większe" talenty i po 6 sezonach 10/11 zawodników w moim klubie stanowili obcokrajowcy. Druga sprawa to chyba nie ma żadnych limitów i brakuje wybierania kadry na każdy sezon (kogo mamy w pierwszej drużynie i rezerwach możemy w każdej chwili wystawić w dowolnych rozgrywkach). Pojawia się także problem z horrendalnymi cenami za zawodników (gdy zaczniemy dominować w europejskich pucharach), o czym napisałem w "Fristajlowym kąciku dyskusyjnym" - klasowy obrońca może kosztować nawet 300 milionów euro, jeżeli nie mamy dobrej akademii/szkółki + dobrego współczynnika potencjału juniorów, bardzo ciężko później nadal się rozwijać. Dodatkowo za każdym razem jak grałem (czy to Legią, czy Chelsea) to Lewy kończył karierę w wieku 29-30 lat, dziwne to dla mnie. Jeszcze jedna sprawa, niektórzy zawodnicy mają przyznane dziwne "naturalne" pozycje na boisku pomimo totalnie innych predyspozycji (patrząc na umiejętności techniczne, czy cechy psychiczne). Inne pozycje (np. jeżeli ktoś jest skrzydłowym, a my widzimy go jako napastnika) trenujemy po prostu wystawiając zawodnika w meczach na tym miejscu. Brak treningu indywidualnego.

Ogólnie rzecz biorąc jest to tryb dla osób, które:

a) Nie mają zbyt wiele czasu na grę,

b) Chcą szybko rozgrywać sezony, zmieniać kluby, osiągać sukcesy itd.

Zarząd możemy poprosić tylko o zmianę budżetu płacowego, transferowego, rozbudowę akademii (chociaż ja nigdy tej opcji nie miałem aktywnej), bazy treningowej i budowę nowego stadionu. Co do ostatniej sprawy, to zarząd Chelsea zdecydował o budowie nowego stadionu i w ciągu 2 lat (stadion ma być zbudowany w 4) nadal mam fazę planowania, co mnie trochę niepokoi.

Dodatkowo: działa Genie Scout oraz FM Live 2014 (podobno, u mnie nie działa bo trzeba mieć wersję "international" Football Managera 2014)

Jak macie jakieś dodatkowe pytania, to piszcie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Tryb Classic może mięć też inne zastosowanie. Wprawdzie to, co teraz napiszę może być uznane za drogę na skróty bądź oszustwo, ale dla osób zaczynających przygodę w egzotycznych ligach jest to całkiem fajny sposób. Otóż w trybie Classic, jak wiemy, sezony lecą jak kartki z kalendarza. Planując zatem grę np w 4 lidze w normalnym trybie, dla rozeznania możemy wcześniej pograć tą drużyną kilka sezonów w Classic. Da to pełny przegląd rozwoju dostępnych piłkarzy. Wiadomo w kogo w normalnym trybie inwestować, bowiem w rzeczywistości nie znając realiów ligi możemy stracić kilka perełek. Ot, takie małe ułatwienie dla poważnej rozgrywki:)

***

 

Co do spostrzeżeń, to zauważyłem, że w trybie Classic są potężne problemy z przyznawaniem pozwoleń na pracę graczom spoza UE. Grając Liverpoolem zgodę na grę w moim teamie dostawał dosłownie 1 na 10 kupowanych zawodników. Bardzo to irytujące i co do mikropłatności, w tym jednym, jedynym aspekcie chciałem z tego skorzystać... usunąć problem z pozwoleniami.

 

W końcu tego nie zrobiłem ;-)

Odnośnik do komentarza

Ja również ze względu na brak czasu i chęci postanowiłem skorzystać z usług FMC. Myślałem, że gra dosyć szybko mnie znurzy, ale jadę już bodajże 5 sezon moim PSV. Gra się naprawdę bardzo przyjemnie. Bez zbędnych i schematycznych udziwnień (konferencje ograniczone do 1 pytania). Nie martwię się o trening, nie muszę przesiadywać godzinami nad taktyką, a i sama rozgrywka dostaracza mi sporo frajdy. Jak dotąd : 3 mistrzostwa Holandii, 1 puchar i 3 superpuchary - co tyczy się rozgrywek europejskich, najdalej udało mi się dojść do ćwierćfinału ligi europejskiej.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...